Спеціальні потреби

Європарламент засудив переслідування опозиції в Україні


Європейський парламент

В Україні обговорюють резолюцію Європарламенту під назвою «Справи Юлії Тимошенко та інших членів колишнього уряду», ухвалену 9 червня в Страсбурзі. Ця резолюція стала однією з найжорсткіших, будь-коли прийнятих європейцями щодо ситуації в Україні.

Своєю резолюцією Європарламент зобов’язав українську владу скасувати підписку про невиїзд Юлії Тимошенко. Принаймні так прочитали документ соратники Тимошенко Олександр Турчинов і Григорій Немиря.

«Імперативно висловлюються заклики, – цитую пункт 4-й резолюції, – закликаємо українську владу скасувати підписку про невиїзд», – заявив Немиря на прес-конференції в п’ятницю
.
У власне тексті резолюції йдеться про «стурбованість Європарламенту з приводу зростання вибіркового переслідування представників політичної опозиції» та про «непропорційне застосування запобіжних заходів, зокрема у справах Тимошенко та Луценка».

У документі наголошується, що «розслідування, яке триває стосовно провідних українських політиків, не повинно перешкоджати їм брати активну участь у політичному житті країни, зустрічатися з виборцями, бувати на міжнародних зустрічах». А відтак Європарламент «закликає українську владу зняти заборону на поїздки, як внутрішні, так і закордонні, для Юлії Тимошенко та інших ключових політичних фігур». Європарламент підтримав також прохання українського омбудсмена до Генпрокуратури розглянути можливість застосування іншого запобіжного заходу щодо Юрія Луценка.

Підбадьорена підтримкою європарламентарів, українська опозиція готується перейти у наступ. Список посадовців, причетних до політичних переслідувань, оприлюднили у п’ятницю парламентські фракції «БЮТ» і «НУ-НС». У «чорному списку» 14 чиновників; серед них і генпрокурор Віктор Пшонка та його заступник Ренат Кузьмін. Як заявили опозиціонери, вони звернуться до Євросоюзу з вимогою заборонити усім цим чиновникам в’їзд до європейських країн. Підписи під зверненням до послів країн ЄС почнуть збирати уже наступного тижня.

Ідею зробити невиїзними посадовців, помічених у переслідуваннях опозиції та порушенні прав людини, підтримали правозахисники. Український Гельсінський комітет з прав людини і Харківська правозахисна група ініціювали створення Громадського комітету захисту від політичних переслідувань, який закликав уряди демократичних країн застосувати до гонителів свобод санкції у вигляді невидачі віз.

Оголошена ініціатива розгнівала владу. «Сегрегацією» назвала ідею складання списків невиїзних чиновників радник президента Ганна Герман. У Партії регіонів також дорікнули опозиції, що складанням «чорних списків» вона псує імідж України в очах Європи.

Що ж до оцінки самої резолюції Європарламенту, то у правлячій партії поставили під сумнів її легітимність. «Маніпуляцією» назвав документ в ефірі 5 каналу депутат-регіонал Вадим Колесніченко. Як він стверджує, резолюція не відображає думку більшості європарламентарів.

«Європарламент – це 737 депутатів, а за цю резолюцію проголосувало 37. Навіть немає 4%. Тільки дайте населенню ці цифри, і все стане на свої місця. Це називається «класична маніпуляція громадською думкою», – заявив Колесніченко.

Своєю чергою, експерти не схильні недооцінювати значення документа. Як сказав політолог Вадим Карасьов, «через резолюцію Європарламенту ніхто не буде випускати Луценка чи припиняти слідство по Тимошенко, однак вона впливає на політику і атмосферу двосторонніх відносин Європейські інституції – Україна». За словами експерта, подібні резолюції впливають на репутацію України в Європі.

Нагадаємо: резолюція з різкою критикою на адресу української влади була підтримана у Європарламенті, після бурхливих дебатів, простою більшістю голосів. 37 депутатів проголосували за, 16 висловилися проти і 7 утрималися.

XS
SM
MD
LG