Спеціальні потреби

Актуально

Експерти про харківські угоди щодо Чорноморського флоту і газу

Пролонгація на чверть століття перебування російського Чорноморського флоту в Криму в обмін на поступки у газовому питанні викликала дискусію в Україні. Влада каже про економічну вигоду від укладених угод. Опозиція та більшість експертів наголошують на неприпустимо високій політичній ціні.

Обміняли газ на флот. Харківський бартер двох президентів для багатьох в Україні виявився сюрпризом.

Директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін говорить:

«Це було несподіванкою – як можна вийти не тільки за рамки газового сектора, а вийти в політичну площину, зв’язавши флот з ціною на газ? Це було некоректними, і таких прикладів, мені здається, немає».

Експерт називає знижку на паливо суттєвою. Україна платитиме росіянам за газ на третину менше, ніж до цього. Дешевше паливо від Газпрому отримують лише білоруси. Але до змісту угод багато запитань.

Саприкін продовжує:

«З економічної точки зору Україна значно виграє. Якщо не переходити в площину підписання політичних домовленостей».

Втім деякі експерти навіть економічні вигоди від угоди з Росією називають сумнівними. Мовляв, Україна все рівно платитиме середньоєвропейську ціну. Проте політичні втрати дехто вважає чи не катастрофічними.

Подібну думку висловлює політаналітик Інституту євроатлантичного співробітниціва Володимир Горбач:

«Нееквівалентний обмін відбувся. Статус обміняли на гроші. В українській історії так вже неодноразово бувало. Коли відмовилися від ядерної зброї. Тоді також обміняли статус ядерної держави на гроші, які дуже швидко закінчилися. Так само й цього разу гроші дуже швидко закінчаться, а статус незалежної держави вже не відновиш. Фактично Україна буде російським протекторатом з довготривалим розміщенням іноземних сил на своїй території для контролю над цією територією».

На думку експерта, підписуючи контракти, Янукович насамперед дбав про спонсорів своєї президентської кампанії.

Горбач каже:

«Населення не буде оримувати газ за нижчими цінами. Воно зараз отримує його за надзвичайно низькими цінами. Це газ внутішнього видобутку, а не зовнішнього. Знижки на газ отримали великі підприємства і олігархи, чиїм ставлеником є український президент».

Несприйняття харківських угод об’єднало опозицію. Парламентська меншість навіть заговорила про імпічмент – скликає на суботу позачергове засідання Верховної ради і готує протести.

Всі новини дня

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Ґроссі бере участь у прес-конференції під час засідання ради керуючих МАГАТЕ у Відні, Австрія, 5 червня 2023 р. REUTERS/Леонхард Фогер

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.

"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.

"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.

Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».

«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.

Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.

Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.

"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.

Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.

За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.

Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.

За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.

Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».

Дивіться також:

Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG