Спеціальні потреби

Експерти про харківські угоди щодо Чорноморського флоту і газу


Пролонгація на чверть століття перебування російського Чорноморського флоту в Криму в обмін на поступки у газовому питанні викликала дискусію в Україні. Влада каже про економічну вигоду від укладених угод. Опозиція та більшість експертів наголошують на неприпустимо високій політичній ціні.

Обміняли газ на флот. Харківський бартер двох президентів для багатьох в Україні виявився сюрпризом.

Директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін говорить:

«Це було несподіванкою – як можна вийти не тільки за рамки газового сектора, а вийти в політичну площину, зв’язавши флот з ціною на газ? Це було некоректними, і таких прикладів, мені здається, немає».

Експерт називає знижку на паливо суттєвою. Україна платитиме росіянам за газ на третину менше, ніж до цього. Дешевше паливо від Газпрому отримують лише білоруси. Але до змісту угод багато запитань.

Саприкін продовжує:

«З економічної точки зору Україна значно виграє. Якщо не переходити в площину підписання політичних домовленостей».

Втім деякі експерти навіть економічні вигоди від угоди з Росією називають сумнівними. Мовляв, Україна все рівно платитиме середньоєвропейську ціну. Проте політичні втрати дехто вважає чи не катастрофічними.

Подібну думку висловлює політаналітик Інституту євроатлантичного співробітниціва Володимир Горбач:

«Нееквівалентний обмін відбувся. Статус обміняли на гроші. В українській історії так вже неодноразово бувало. Коли відмовилися від ядерної зброї. Тоді також обміняли статус ядерної держави на гроші, які дуже швидко закінчилися. Так само й цього разу гроші дуже швидко закінчаться, а статус незалежної держави вже не відновиш. Фактично Україна буде російським протекторатом з довготривалим розміщенням іноземних сил на своїй території для контролю над цією територією».

На думку експерта, підписуючи контракти, Янукович насамперед дбав про спонсорів своєї президентської кампанії.

Горбач каже:

«Населення не буде оримувати газ за нижчими цінами. Воно зараз отримує його за надзвичайно низькими цінами. Це газ внутішнього видобутку, а не зовнішнього. Знижки на газ отримали великі підприємства і олігархи, чиїм ставлеником є український президент».

Несприйняття харківських угод об’єднало опозицію. Парламентська меншість навіть заговорила про імпічмент – скликає на суботу позачергове засідання Верховної ради і готує протести.

XS
SM
MD
LG