Спеціальні потреби

Актуально

Підтримка України залишиться сильною, але постануть економічні питання. Експерти про результати проміжних виборів у США

На думку аналітика Атлантичної ради, колишнього посла США в Польщі Деніела Фріда, дуже важливо є те, що українці перемагають.

Попередні результати на проміжних виборах у США вказують на те, що головні принципи американської зовнішньої політики залишаться незмінними – підтримка України буде міцною, зв’язки з Європою далі посилюватимуться, але довгострокова орієнтація і далі буде на виклики з боку Китаю. Про це говорили експерти, яких недержавна організація Атлантична рада запросила на дискусію, присвячену результатам проміжних виборів до Конгресу США, які відбулися у вівторок, 8 листопада.

Проміжні вибори у США, як кажуть експерти, розглядаються як референдум щодо діяльності чинного президента, і питання зовнішньої політики переважно не є визначальними для проміжних виборів. Зазвичай президентська партія втрачає контроль над щонайменше однією палатою Конгресу, тож проводити свою попередню політику їй стає складніше, зауважують аналітики.

Хоча результати на момент дискусії були відомі ще не в усіх округах, експерти вважають, що про основні тенденції, на які вказали ці вибори, можна говорити з упевненістю. Попри те, що рейтинг президента Джо Байдена є 42%, що вважається досить низьким, як каже Вівіан Салама, оглядачка з питань національної безпеки газети Wall Street Journal, політика США щодо підтримки України навряд чи зазнає великих змін. На її думку, виборці у США цілком підтримують військову допомогу Україні, але погіршення економічної ситуації американських родин зробить економіку допомогу Україні проблематичною.

Даніел Фрід, колишній координатор політики санкцій (2013-2017, колишній помічник держсекретаря у справах Європи та Азії (2005-2009)
Даніел Фрід, колишній координатор політики санкцій (2013-2017, колишній помічник держсекретаря у справах Європи та Азії (2005-2009)
Українці вірять в демократію, і воюють за неї, а ми допомагаємо добрим хлопцям, які бояться за правильні, добрі речі, і перемагають. Це є предметом гордості для американців
Даніел Фрід

На думку аналітика Атлантичної ради, колишнього посла США в Польщі Деніела Фріда, дуже важливо те, що українці перемагають. І якщо на інших континентах американці воювали на боці тих, хтоне сильно вірив у демократію, то досвід підтримки демократії в Європі був успішний. Він каже, що добра історія, оповідь про цю війну, в якій американці багато в чому впіхнають і самих себе, має велике значення для американської підтримки українців.

«Українці вірять в демократію, і воюють за неї, а ми допомагаємо добрим хлопцям, які бояться за правильні, добрі речі, і перемагають. Це є предметом гордості для американців», – каже Фрід.

З іншого боку, він відзначає, що в контексті стосунків з Європою будуть питання економічного характеру – хто більше допомагає Україні. Він каже, що навіть у лавах демократів є чимало прихильників тієї думки, що європейці мають розділити відповідальність зі США, а є і такі, які вважають, що «це не наша бійка», і з Москвою потрібно розмовляти м'якше.

Однак, навіть найлівіша частина демократів, згідно з опитуваннями, на які посилається колишній посол США, підтримує Україну, бо бачать цю війну як боротьбу демократії проти диктатури.

«Я думаю, що демократи залишаться єдиними, республіканці будуть розділеними і створюватимуть проблеми для адміністрації Байдена, особливо у питанні розподілу відповідальності, але це можна було передбачати», – каже Фрід. Він додає, що республіканці, присутність яких посилиться у законодавчому органі США, «розділені щодо зовнішньої політики і щодо стратегії». Одні вимагають більшої підтримки України, інші кажуть, що ця підтримка не передбачає «необмежений чек», тобто необмежених фінансів, спрямованих на цю підтримку.

Тенденції щодо самоізоляції Америки мають глибоке коріння і не зникають з часом – Фрід

За словами Фріда, в Республіканській партії є спадщина президента США Рональда Рейгана, а з іншого боку, сильні тенденції до самоізоляції Америки, особливо серед прихильників колишнього президента Дональда Трампа, який намагався нав’язати дружні стосунки з президентом Росії Володимиром Путіним, бо їхні погляди на світ часто збігалися. Ця частина республіканців, за словами Фріда, не вірить у лідерство Америки у вільному світі.

«Трамп не вірить у вільний світ, він є на боці Путіна, як і багато його прихильників, наприклад Такер Карлсон, коментатор з Fox News. Вони вірять у те, що закордонна політика США має базуватися на суто трансакційних відносинах, що з диктаторами потрібно домовлятися, укладати угоди. Вони люблять Путіна і не люблять Європу, не люблять союзників США. І це є повернення до політики ізоляціонізму 1930-х років, часів до Перл Харбор. Ізоляціоністам було байдуже, що робить Гітлер в Європі, і вони були вороже налаштовані до країн Європи. І Трамп відроджує цю традицію», – каже Фрід.

В американській політиці є «темна сторона» – американські праві були проти Європи, симпатизували Гітлеру під час Другої світової війни, і час від часу ця підводна течія виходить на поверхню, каже Фрід.

Питання щодо лідерства Америки у світі залишається відкритим. Тому буде дуже важливо продовжвати пояснювати, що те, що робить Америка в Україні – це не доброчинність, вона це робить також і у власних інтересах, і це доведеться пояснювати багато разів, каже Фрід.

Він нагадує, що і адміністрація Байдена збиралася мати конструктивні стосунки з Пуіним. Нині він став гострою загрозою для США та їхніх союзників. Китай – завданням на довгу перспективу.

Від Європи будуть очікувати більшої економічної підтримки України – Баркер

З іншого боку, як каже аналітик, «доброю новиною є те, що в Республіканській партії домінує традиція Рейгана, і вони навіть критикують Байдена за те, що він робить недостатньо для допомоги Україні». Але і цей табір вважає, що європейці мали б робити більше і не залишати основний тягар на плечах американців. Зокрема, йдеться про Німеччину, яка, за словами Фріда, зробила багато помилок, роблячи ставку на дешевий газ з Росії для своєї економіки. Але нині німці почали виправляти свої помилки і, за словами Фріда, рухаються у правильному напрямку.

Але Європа – це не лише про співпрацю. Деякі європейські політики мають подібні погляди на політику, як Трамп, наприклад Віктор Орбан, каже Фрід. Для Трампа Орбан був навіть прикладом для наслідування у просуванні націоналістичного порядку денного, зауважує експерт.

«Але Орбан є на стороні тих, хто програє. Він прив’язується до Володимира Путіна, який почав війну і не може її виграти», – вважає Фрід. На його думку, говорячи про майбутні президентські вибори, позиція кандидата від республіканців, який би став на бік сили, що воює проти демократії, є «щонайменше позицією, яка викликає запитання».

Керівник Програми технологій і глобальних відносин Німецької ради з міжнародних відносин Тайсон Баркер вважає, що США та ЄС набагато більше співпрацюють зараз і в питаннях України, і щодо санкцій проти Росії, і у питаннях НАТО. Але залишається багато складних питань у сфері економічних відносин, торгівлі, оподаткування, які дуже складні для пояснення на рівні виборця, тож сторони, на його думку, мають вирішувати їх у менш публічному форматі.

США повернулися до Європи «з необхідності», але пріоритети залишаються в Індо-Тихоокеанському регіоні – Салама

Найбільша та найвпливовіша країни Європи – Німеччина залишатиметься головним партнером США на континенті, вважає Баркер. Берлін вітає американське зацікавлення Європою, він різко збільшив витрати на НАТО, на посилення стосунків зі США. Німеччина, каже американський експерт, визнала свої помилки щодо Росії та щодо залежності своєї індустрії від російського дешевого газу, але від промови Шольца з визнанням цих помилок очікували більше реальних дій. Також у Німеччині, як і в інших країнах Європи мають запитання щодо того, чи американське зацікавлення Європою триватиме і після Байдена.

Як зауважує Вівіан Салама, європейці очікували, що США повертаються до Європи як трансатлантичний партнер. На думку багатьох, адміністрація Байдена виглядала як найбільш трансатлантична адміністрація в післявоєнній історії, але тепер, як каже Вівіан Салама, в Європі розуміють, що для США Європа та проблема Росії не є пріоритетом, а головний стратегічний інтерес США далі лежить в Азії, в Ідійсько-Тихоокеанському регіоні.

«США повернулися до Європи «з необхідності», але пріоритети залишаються в Ідійсько-Тихоокеанському регіоні, – каже оглядачка Wall Street Journal. – Європейці бачать це як відсутність послідовності з боку США».

Але, на думку Даніела Фріда, неможливо мати політику щодо Китаю без участі у ній Європи. «Думаю, адміністрація Байдена по-малу доходить до цього розуміння», – каже він.

Він погоджується зі Баркером, що питання торгівлі та інші складні для розуміння пересічної людини питання, потрібно залишати поза публічною сферою. А закордонна політика США для середнього класу має бути сформульована як «повернення американського промислового виробництва назад до США». До речі, і цю проблему, на його думку, доведеться вирішувати разом з європейцями, які мають подібні проблеми з Китайцями, як і американські виробники.

Експерти Атлантичної ради порушили і питання майбутніх президентських виборів, особливо на тлі обіцянок колишнього президента Дональда Трампа зробити «важливе повідомлення» вже наступного тижня. Як очікують, Трамп готується оголосити свою кандидатуру на наступних виборах. Але, як кажуть оглядачі, багато його прихильників програли на цих проміжних виборах, і саме тому, що він їх відкрито підтримав. Тож його позиції послаблюються, вважають аналітики.

З іншого боку, вони зауважують, що атмосфера цих виборів стала набагато здоровішою. Ніхто не обговорює, чи вибори були чесними, каже Даніел Фрід. І це, на його думку, вже досить значний прогрес для демократичного процесу у США.

Всі новини дня

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Заяви про успіхи російської армії під Бахмутом, ймовірно, перебільшені – ISW

«Такі заяви, ймовірно, є частиною триваючої російської інформаційної операції та передчасні» – фахівці ISW.

У боях, що тривають навколо Бахмута на Донбасі, 29 листопада російські війська досягли певних успіхів, але західні військові експерти кажуть, що навряд чи цей успіх був значний.

Як зазначають фахівці американського Інституту вивчення війни (ISW), геолокаційні дані свідчать, що російські війська просунулися на південний схід від Бахмута, але дослідники не можуть підтвердити заяви російських військових блогерів, які стверджують, що «російські війська прорвали українську лінію оборони на південь від Бахмута вздовж шосе T0513». І таким чином, за твердженням російських джерел, вони могли б просунутися в напрямку містечка Часів Яр і перерізати одну з двох основних українських наземних комунікацій (GLOC) до Бахмута.

«Такі заяви, ймовірно, є частиною триваючої російської інформаційної операції та передчасні», – вважають фахівці ISW.

Також вашингтонські експерти кажуть, що погоджуються з оцінками Міністерства оборони Великої Британії, яке 29 листопада повідомило, що російські війська, ймовірно, припинили розгортання батальйонних тактичних груп (БТГ) протягом останніх трьох місяців через їхню неефективність.

Як пише британська розвідка, «концепція БТГ відігравала важливу роль у російській військовій доктрині протягом останніх десяти років і передбачала інтеграцію батальйонів із повним спектром допоміжних підрозділів, включаючи бронетехніку, розвідку та, на відміну від звичайної західної практики, артилерію».

Як пишуть фахівці ISW, починаючи з квітня вони вважали, що російські БТГ були розбиті та втратили боєготовність у різних «невдалих російських наступальних операціях, включаючи атаки на Київ, Маріуполь, Сєвєродонецьк і Лисичанськ, і пізніші спроби відновити ці БТГ для відновлення їхньої бойової потужності зазнали невдачі». Тому росіяни, на думку експертів ISW, тепер змушені покладатися на імпровізовані одноразові структури з мобілізованим персоналом.

Російська влада посилюватиме внутрішні репресії – британська розвідка

Говорячи про російську внутрішню політику, британська розвідка у своєму звіті за 30 листопада пише про те, що влада в Росії, ймовірно, планує посилити внутрішні репресії, оскільки конфлікт залишається невирішеним і все більше впливає на повсякденне життя росіян.

Як дії на випередження, британські фахівці трактують нові заходи проти тих, кого Кремль називає «іноземними агентами». Заходи набирають чинності з 1 грудня.

Британська розвідка каже, що репресії проти опонентів режиму потрібні, щоб запобігти зростанню внутрішнього інакомислення».

За оцінкою британських аналітиків, через поправки до «Закону про іноземних агентів» 2012 року, які президент Росії Володимир Путін схвалив у липні, визначення охопить і тих людей, яких російська держава визнає такими, що перебувають під «впливом або тиском іноземних гравців». Також зростає ризик переслідування цих людей через те, що російська влада зможе «публікувати особисті дані та адреси визначених «іноземних агентів».

На переконання британської розвідки, «нові закони ще більше розширять репресивні повноваження російської держави».

Аналітики нагадують, що репресії Путіна тривають з часу його повернення на посаду президента в 2012 році, але ця тенденція «різко посилилася після вторгнення в Україну».

Більше

XS
SM
MD
LG