Спеціальні потреби

ІДІЛ активізувався на Балканах, щоб звідти зруйнувати Європу


Ось що треба знати про ІДІЛ на Балканах. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:16 0:00

Ось що треба знати про ІДІЛ на Балканах. Відео

Усе починається з малого. Пропагандистські відеоролики «Ісламської держави» зображають боснійських дітей, які прославляють лідерів ІДІЛ. Вони граються автоматами та погрожують смертю Америці. На Балканах іде війна за розум та серця людей, діти у цій війні – одна з головних мішеней, каже Вякослав Вукович, заступник міністра безпеки Боснії та Герцеговини з питань тероризму: «Зараз ми боремося за їхню свідомість. Це не лише боротьба з закордонними бойовиками-терористами. Це війна з радикальною ідеологією, яка активно закріплюється».

Ми боремося за їхню свідомість. Це війна з радикальною ідеологією, яка активно закріплюється
Вякослав Вукович, уряд Боснії та Герцеговини

Експерти кажуть, що найбільш вразливою до пропаганди ісламістів є молодь з бідних родини та браком освіти. Колишній член загону боснійських моджахедів та аль-Кайди Айман Дін, який тепер живе в Великій Британії, каже, що в Боснії екстремісти мають сприятливий ґрунт для вербування завдяки історичним передумовам та Інтернету. «Зараз я можу проповідувати на камеру і викласти відео в Інтернеті. Я можу потрапити у будинки тисяч, десятків тисяч людей. І якщо вони хоч трохи зацікавляться, вони йдуть у соціальні медіа, твітер і шукатимуть людей, які поширюють подібні ідеї. З цього починається радикалізація та вербування», - каже Айман Дін.

На Балканах «диванний джихад» швидко переростає у практичну площину через події двадцятирічної давнини. На початку 90-х, в Боснію перебралися моджахеди з Афганістану і згодом формально створили свою бригаду у складі боснійської армії. До них приєдналися бійці з Близького Сходу, Чечні та Північної Африки. Бригада налічувала понад півтори тисячі осіб. А замість захисту населення, вони почали пропагувати ідеї джихаду та вдаватися до терору проти кожного, хто пробував заперечити. «Вони розповідали поміркованим мусульманам у Боснії та Герцеговині, що ті неправильно моляться і вони не справжні мусульмани», - каже Айман Дін.

Боснія – це лише один з епізодів у довгій серії джихадистських конфліктів, які готують мусульман до світового джихаду для встановлення халіфату.

Айман Дін, колишній член аль-Кайди

Після завершення війни, кілька сотень бійців загону моджахедів залишилися на Балканах, вони розселилися у гірських районах. Ці громади, як правило, є бідними і малоосвіченими. Саме там тепер знаходять найбільшу підтримку радикальні ідеї пропагандистів «Ісламської держави», продовжує Айман Дін: «Боснія – це лише один з епізодів у довгій серії джихадистських конфліктів, які спалахують у мусульманському світі, і готують мусульман до світового джихаду для встановлення халіфату».

Вплив таких джихадиських осередків відчувається довго після завершення самих бойових дій. Теракти в Нью-Йорку 2001 року були сплановані Халідом Шейхом Мухамедом, який у 1993 воював у складі бригади боснійських моджахедів.

Сьогодні пропагандистська машина екстремістів з новою силою націлилася на Балкани. Половина населення Косова – молодша за 25, безробіття серед молоді величезне, а рівень освіти досить низький. У професійно змонтованих відеокадрах, ісламісти закликають молодь покінчити з турботами світського життя, приєднуватися до лав екстремістів у Сирії. І це спрацьовує, переконаний Айман Дін: «Такі ролики є дуже привабливими. Вони дають відчуття героїзму, показують баталії, зображують війну армії вірних мусульман проти ворогів. Ви бачите славу, бачите екшн».

Мусульманська спільнота регіону сама повинна об’єднатися проти екстремізму
Імам Еніс Мама

Деякі громади намагаються протистояти проникненню радикальної ідеології і також роблять ставку на молодь. У цій школі на околицях Приштини, учні вивчають як ісламісти рекрутують новобранців. Учні пропонують, як нейтралізувати таку пропаганду серед школярів, бо на власному досвіді знають, що працює, а що ні, каже Скендер Пертеші з урядовго центру вивчення безпеки Косова: «Це регіональна проблема, регіональна загроза, регіональний виклик. Тому державі потрібно у співпраці з місцевими громадами працювати над вирішенням цього явища».

Їм не варто їхати кудись в інше місце і витрачати своє життя на якісь інші цілі.
Імам Еніс Мама

В Митровиці, в Косово, Імам Еніс Мама працює з молоддю у групі ризику. Каже, принаймні кількох він уже відговорив від подорожі в Сирію. Імам переконаний, сама мусульманська спільнота регіону повинна об‘єднатися проти екстремізму. «Ми пояснюємо їм, що кожна людина має кілька завдань у своєму житті. Перше – вона має розвивати і розбудовувати свою власну країну. І їм не варто їхати кудись в інше місце і витрачати своє життя на якісь інші цілі», - каже Імам Еніс Мама

За даними місцевої влади, кількість молодих людей з балканських країн, які їдуть воювати на стороні ІДІЛ у Сирію, в останні місяці зменшилася. Навчальні та роз‘яснювальні програми здатні подолати екстремізм, кажуть експерти, тому їх треба розширювати та впроваджувати в інших вразливих до радикальних ідей громадах.

XS
SM
MD
LG