Спеціальні потреби

Актуально

Томаш Фіала: "Інтерес інвесторів до України відновився"

Томаш Фіала

Про те, як нова американська адміністрація може посприяти інвестиційній привабливості України, в інтерв'ю "Голосу Америки" розповів гендиректор української інвестиційної компанії "Dragon Capital" Томаш Фіала.

ГА: Після відставки влітку 2020 року глави Нацбанку Якова Смолія, який скаржився на політичний тиск, Ви назвали це «червоною лінією» для інвесторів і заявили, що «Dragon Capital» припиняє нові інвестиції в Україну. Ви змінили думку?

ТФ: Минулого літа, коли відбулися зміни в Національному банку, ми були стривожені тими аргументами, що їх використовували політики, аби попрощатися з попереднім керівництвом та замінити більшість членів правління. Тоді у Верховній Раді казали, що необхідно наситити економіку грошима, збільшити грошову масу, надавати більше кредитів. Такі аргументи здавалися нам не дуже раціональними. Якби Нацбанк почав друкувати гроші, це призвело б до інфляції і девальвації, і ніякого економічного поштовху від цього не вийшло б.

Наші побоювання не справдились, і ми продовжили інвестувати


Тому саме в той момент ми призупинили укладати нові інвестиційні угоди – щоб подивитися, чи зміниться політика Нацбанку щодо монетарної політики, валютної політики і банківського нагляду. Наші побоювання не справдились. Протягом двох-трьох місяців ми переконалися, що політика не змінилася по жодному з цих трьох напрямків, і ми продовжили інвестувати.

ГА: Чи можете назвати найбільш помітні проєкти, в які ваша інвесткомпанія вкладалася відтоді?

ТФ: Ми продовжили інвестиції в комерційну нерухомість - склади, індустріальні парки. Придбали під це велику ділянку землі у Львові; продовжили будівництво великого об’єкта індустріальної нерухомості під Києвом на Житомирській трасі. Ми також підписали договір про купівлю банку Юнекс; є й інші інвестиції.

Що ж до цьогорічних проєктів, то протягом першого півріччя 2021 року у нас на стадії закриття 5 угод. У ці проєкти ми проінвестували разом із партнерами, в тому числі США, $200 млн

ГА: Як вплинула на інвестиційну діяльність компанії пандемія COVID-19?

ТФ: У другому кварталі минулого року деякі інвестиції у нас зупинилися через ковід. Пандемія істотно змінила інвестиційний ландшафт. У другому кварталі українська економіка впала майже на 12%. Але потім вона почала дуже швидко відновлюватись, і в IV кварталі, за нашими оцінками, економіка вже вийшла на той рівень, на якому вона перебувала у IV кварталі 2019 року.

Ми вийшли на той трек, на якому перебували до COVID-19

Це стосується і нашої компанії також. Ми вийшли на той трек, на якому перебували до COVID-19.

ГА: У Вас сильна аналітична служба. Можете поділитися економічними прогнозами для України на 2021 рік?

ТФ: Наш прогноз зростання економіки на цей рік становить 5,3%. Це трохи вище, ніж прогноз уряду і Національного банку, який знаходиться десь на рівні 4,6%. Інфляція дещо прискориться в цьому році, ми очікуємо 6,5% на кінець року. Курс гривні очікуємо стабільний: в середньому 27,2 порівняно із середнім курсом торік 26,96. Тобто девальвація дуже несуттєва. Чекаємо на подальше зростання резервів Нацбанку, передусім завдяки зовнішній кон’юнктурі. Ціни на те, що Україна експортує, дуже виросли за останні півроку. Метал, руда, зерно, соняшникова олія - ціни на це досягли найвищих рівнів за останнє десятиріччя.

ГА: На всіх інвестиційних форумах кажуть: Україна на низькому старті, от-от сюди рине потік інвестицій... Але гроші не приходять. Інвестувати ризикуєте тільки ви, та ще «Horizon Capital», та ще кілька компаній, які можна перелічити буквально на пальцях однієї руки. Чому так?

ТФ: Дивіться. У 2014-15 роках, коли тривала війна в активній фазі, російська агресія і окупація, це дуже сильно охолодило і економіку, і інтерес інвесторів. Потім, у 2016 році, економіка України почала рости, 4 роки росла досить добрими темпами, і ми відчували, що інтерес інвесторів повертається. Було невелике гальмування перед президентськими виборами. І можна сказати, що після обрання Зеленського політика його команди, першого уряду Гончарука приємно здивували, адже очікування від Зеленського були набагато нижчі. Тоді почало приходити багато грошей – хоч це й були здебільшого портфельні інвестиції, бо прямі іноземні інвестиції займають трохи більше часу, щоб інвестори були готові.

Але потім вдарив ковід. Відбулися зміни в уряді і в прокуратурі, незрозумілі для інвесторів. І настала пауза.

ми бачимо, що з кінця минулого року знову відновився інтерес інвесторів до України


А зараз ми бачимо, що з кінця минулого року знову відновився інтерес інвесторів до України. Тож очікуємо, що через різке зростання економіки в цьому і в наступному році коло інвесторів, які почнуть вкладати реальні гроші в Україну, збільшиться.

ГА: Які сфери найперспективніші з погляду інвестицій? Які проєкти здатні «вистрілити» першими?

ТФ: Очікуємо, що буде більше інвестицій в інфраструктуру, в сільське господарство, в IT-індустрію.

Наприкінці минулого року у нас відбулася інвестиція в IT-компанію «Ciklum», до якої входить перша п’ятірка українських аутсорсерів. Туди зайшов новий американський інвестор, який придбав частку в понад 50%. Це досить велика інвестиція, що дасть компанії «Ciklum» істотний поштовх для розвитку.

світовий попит на послуги українського IT-сектора стрімко росте


Мушу сказати, що внаслідок пандемії COVID-19 прискорюються процеси діджиталізаціі економіки, і світовий попит на послуги українського IT-сектора стрімко росте. Тож очікуємо на інтерес інвесторів до цієї сфери – всього, що пов'язано з інтернетом, з електронною комерцією, з логістикою. Розвиток онлайн-комерції дуже збільшує попит на логістичні послуги, на складські приміщення. Тому ми інвестуємо також у цю галузь – як я вже казав, у комерційну нерухомість у Києві та у Львові, неподалік від нашого західного кордону.

ГА: Наскільки перспективним виглядає для інвесторів ідея перетворення України на виробничий хаб для Європи – легша логістика, ніж доставляти контейнери з Китаю, дешевша робоча сила. Чи може ця ідея «вистрілити»?

ТФ: Думаю, що так. Західні країни ставляться до Китаю з дедалі зростаючою підозрою. Зараз це вже стає офіційною політикою США. Можливо, і деякі країни Західної Європи прагнутимуть диверсифікувати свої мережі поставок. І тут Україна могла б отримати додаткові інвестиції. У нас уже й зараз є багато компаній, що займаються виробництвом продукції для європейських країн. Цих компаній було б іще більше, якби було більше макроекономічної політичної стабільності й кращі справи з верховенством права.

Саме на відсутність верховенства права найбільше нарікають інвестори


Це основна «слабка ланка». Саме на відсутність верховенства права найбільше нарікають інвестори – і портфельні, і стратегічні. Тому можна тільки вітати, що президент Зеленський днями презентував послам країн «великої сімки» свої плани судової реформи на найближчі чотири роки. Сподіваймося, що ці плани будуть успішно імплементовані.

ГА: Ви керуєте не тільки інвесткомпанією, але також Європейською бізнес-асоціацією. Що кажуть члени вашої асоціації про справи на українській митниці? чи легше стало працювати, чи, як і раніше, існують проблеми з розмитненням?

ТФ: Проблеми на митниці залишаються. Передусім через те, що в Україну продовжують надходити контрабандні товари, і їх частка досить велика – десятки відсотків. Це створює в Україні нерівну конкуренцію, коли прозорому бізнесу дуже важко конкурувати. На жаль, поки цю проблему не вдалося вирішити.

ГА: За Вашими відчуттями – чи поменшало корупції останніми роками?

ситуація з корупцією не дуже змінилася


ТФ: Я думаю, що ситуація з корупцією не дуже змінилася. Реальний прогрес був у 2016 році, коли почалося автоматичне відшкодування ПДВ. То був відчутний крок вперед у податково-митній сфері.

Взагалі якщо порівнювати з тією ситуацією, яка у нас була до 2014 року, то, звичайно, стало істотно краще і на митниці, і в податковій галузі. Адже з 2010 по 2013 рік, за Януковича, було зовсім зле. Та й раніше важко було отримати відшкодування ПДВ чесно і вчасно; зараз таких проблем немає. Тому якщо дивитися більш довгий проміжок часу, то ситуація поліпшується. Але, на жаль, не так швидко, як би хотілося і як політики зазвичай обіцяють перед виборами.

ГА: Ситуація з МВФ досі незрозуміла. Надання Україні чергового траншу відкладається. Чи це якось впливає на вашу інвестиційну політику?

ТФ: Так, впливає. МВФ для інвесторів – такий собі якір. Будь-якому інвесторові важливо побачити регулярну співпрацю з Міжнародним валютним фондом, відповідно до меморандумів, які підписуються між МВФ, з одного боку, і керівництвом країни, з другого.

Відповідно до останнього меморандуму про стенд-бай, ми мали на сьогодні отримати вже три транші, отримали тільки один. Таке відбувається не вперше. Вже багато років, як у меморандумах прописується чотири транші на рік, а виходить один, максимум два. І зазвичай, коли є затримка і коли вже більше грошей немає, - ми бачимо активізацію з боку уряду. Коли ж гроші є, то уряду і парламенту дуже важко набратися політичної волі й міняти статус- кво, комфортний для багатьох «особистих інтересів».

Очікуємо, що прогресу з МВФ можна буде досягти тільки у травні-червні


На сьогодні та сама ситуація. Бо відчуття невідкладності, яке було в листопаді-грудні, коли ми дуже прискорилися у співпраці з нашими зовнішніми партнерами, минуло, і темп був втрачений у січні. Тепер, швидше за все, знадобиться ще одна місія навесні. Очікуємо, що прогресу з МВФ можна буде досягти тільки у травні-червні, тобто через рік після виділення попереднього траншу. Ну і сподіваємося, що вдасться отримати транш у третьому кварталі, до вересня, тому що з вересня по грудень, знову ж таки, навантаження на бюджет з виплат, з обслуговування зовнішнього боргу буде дуже високим.

ГА: Чи ви очікуєте від нової американської адміністрації певних сигналів, які могли б вплинути на інвестиційну привабливість України?

очікуємо на істотну підтримку з боку США – економічну, геополітичну, а також у просуванні реформ


ТФ: Ці сигнали вже були отримані. І вже навіть є реакція всередині України. Тут відразу після результатів виборів зрозуміли, що політика Сполучених Штатів стосовно України буде змінюватися, а нова адміністрація буде набагато активнішою. Українські керівники пам'ятають, що президент Байден, будучи віце-президентом, часто відвідував Україну, приділяв багато уваги питанням, у тому числі, верховенства права. Так само в команді президента Байдена є люди, які дуже добре розуміють ситуацію в Україні, суть російсько-українського конфлікту і займають чітку проукраїнську позицію. Тому ми очікуємо на істотну підтримку з боку США – економічну, геополітичну, а також у просуванні реформ в Україні.

Дивіться також: Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості

Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Всі новини дня

Ми вдячні за все, що отримуємо, але нам точно потрібно більше допомоги - посолка України в США Маркарова

Посолка України у Сполучених Штатах Оксана Маркарова, 18 квітня 2023 р. у Вашингтоні, США. AP Photo/Jacquelyn Martin

Посолка України в США Оксана Маркарова в ефірі американської недільної телепрограми Face the Nation заявила, що Україна вдячна за всю отриману допомогу, “але точно потребує більше” – на тлі посилення російських атак.

Відповідаючи на запитання ведучої Маргарет Бреннан про контрнаступ, Маркарова сказала: “У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю. Але, звісно, з додатковим обладнанням, з кожним центом, з яким ми зараз працюємо, ми сподіваємося, що наші командири, як тільки побачать можливість, почнуть це [контрнаступ - ред.]”.

У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю.
Оксана Маркарова

“Чи це буде один, чи кілька контрнаступів, але що швидше ми зможемо звільнити всі свої територію і всіх наших людей, звичайно, то краще”, - додала Маркарова.

Маркарова нагадала в ефірі про смертоносні атаки ракетами та безпілотниками з боку Росії. “Це терор. Це руйнування, яке він приносить”, - наголосила дипломатка. Вона подякувала американцям в ефірі каналу CBS за допомогу та обладнання, зокрема, системи протиповітряної оборони Patriot та NASAMS і додала: “Але також, знаєте, для розширення наших можливостей, які ми маємо зараз, нам точно потрібно більше”.

Також Оксана Маркарова наголосила, що від вступу України до НАТО виграє не тільки сама Україна, для якої це стане найкращою гарантією безпеки, але й Альянс, якому Україна, за її словами, забезпечить додану вартість.

На своїй сторінці у Facebook посолка поділилися телевізійними залаштунками: очікуючи на власну зйомку, мала змогу поспілкуватися із керівником американського банку Bank of America Брайяном Мойніганом.

Внаслідок контрнаступу Україна відвоює "стратегічно важливу територію" – посадовець Білого дому

Радник з національної безпеки США Джейк Салліван (праворуч) розмовляє із президентом США Джо Байденом (ліворуч) та держсекретарем Сполучених Штатів Ентоні Блінкеном на полях саміту Групи семи у Хіросімі, Японія, 21 травня 2023 р. AP Photo/Susan Walsh

"Ми віримо, що контрнаступ України буде успішним", - заявив радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван в неділю в ефірі каналу CNN.

Салліван наголосив, що контрнаступ – "це не іспит". "Ми не оцінюємо український контрнаступ [очікуваний - ред.] і не кажемо - ви впоралися добре завдяки тому, що ми надали вам, чи що ви цього не зробили", - сказав посадовець. За його словами, США прагнуть підтримати Україну, щоб надати їй змогу досягнути якомога більшого прогресу на полі бою, щоб мати з часом найсильнішу позицію у перемовинах.

Салліван не назвав жодних очікувань щодо дати можливої готовності сторін до переговорів, але сказав, що контрнаступ матиме значний вплив на це. “Я ось що скажу: президент Зеленський сам сказав, що ця війна врешті-решт завершиться дипломатичним шляхом”, - цитує Джейка Саллівана CNN.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати, союзники та партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу. Таку заяву озвучив цього тижня координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

А газета Wall Street Journal цитувала слова українського президента про те, що Україна готова до контрнаступу, але він дорого коштуватиме країні.

Секретар РНБО України Олексій Данілов у інтерв’ю італійському виданню Corriere Della Sera повідомив, що стратегія України щодо контрнаступу — повернути свої кордони та запевнив, що Збройні сили України готові до нього.

Тим часом Міністерство оборони України 4 червня оприлюднило відеоролик "Плани люблять тишу". Заступниця міністра оборони Ганна Маляр підписала відео словами "Оголошення про початок не буде".

Раніше головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний також публікував у соцмережах відеоролик зі закликом “Прийшов час повертати своє”. На ньому під молитву, в якій вояки просять «благословити наш рішучий наступ», показане відео тренуваннями військових.

Дивіться також:

Блінкен: Україна ніколи не стане Росією. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

В Україні вшанували близько 500 вбитих війною дітей у Міжнародний день невинних дітей-жертв агресії

Дитяча іграшка на місці багатоквартирного будинку, пошкодженого російським ракетним ударом, Підгороднє, поблизу Дніпра, Україна, 4 червня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Організація об’єднаних націй відзначає 4 червня Міжнародний день невинних дітей – жертв агресії. В Україні цього дня вшанували пам'ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Росії проти України.

Загиблих унаслідок російської війни дітей в Україні є вже щонайменше пів тисячі – цитує дані президента України Володимира Зеленського агенція Associated Press. Крім того, за інформацією ООН, ще близько 1000 українських дітей були поранені, а близько 16 тисяч були примусово вивезені до Росії.

Уночі 4 червня в Україні унаслідок ракетного удару загинула 2-річна дівчинка. Трагедія сталася у Підгородненській громаді Дніпропетровської області. Ще 5 дітей травмовано, 3 з них досі у важкому стані.

Видання Guardian пише з посиланням на агенцію France Presse, що атака на Дніпропетровщині, відповідальність за яку українська сторона покладає на Росію, частково зруйнувала кілька двоповерхових будинків, а також 10 приватних будинків, магазин і пошкодила газопровід. Загалом, офіційний Київ повідомляє, що внаслідок атаки постраждало щонайменше 22 особи.

Посолка Великої Британії у Києві Мелінда Сіммонс після чергової нічної авіаатаки заявила у Twitter, “що більше Росія намагатиметься стерти Україну, то більше України буде”. Дипломатка придбала пам’ятну вишиванку у цей день. Раніше Сіммонс також однією з перших повідомляла про загибель української дитини від російських обстрілів у Міжнародний день захисту дітей.

Міжнародні ЗМІ цитують вислів президента України Зеленського про те, що “російська зброя та ненависть продовжують щодня забирати та нищити життя українських дітей”, які могли б “стати відомими вченими, художниками, спортивними чемпіонами, творити історію України”. Видання NPR також цитує заклик віце-прем’єр-міністерки України Ірини Верещук з проханням уявити масштаби цієї трагедії, коли загиблу 2-річну дівчинку вибирав з-під завалів будинку її власний батько, який під час обстрілів був на чергуванні, а його дружина залишалася з донькою вдома.

Перша леді України Олена Зеленська цього дня взяла участь у відкритті пам'ятника дітям, які загинули внаслідок російської агресії. Пам’ятний знак “маленьким янголам” відкрили у Харкові, а Зеленська у Twitter написала: “Ми вшановуємо їхню пам'ять, але це за межами нашого розуміння - діти повинні жити”.

"Ми повинні захистити кожну невинну дитину", - закликав засновник благодійного фонду Save Ukraine / "Спасемо Україну" Микола Кулеба.

Як повідомляв Голос Америки, члени Конгресу засудили депортацію українських дітей та вважають це ознакою геноциду.

Дивіться також:

Китай заявляє, що конфлікт зі США був би катастрофою для всього світу, але відмовився від зустрічі міністрів оборони

Міністр оборони Китаю Лі Шанфу після виступу у Сінгапурі, 4 червня 2023 р. Mark Cheong/The Straits Times via REUTERS

Міністр національної оборони Китаю Лі Шанфу відмовився зустрітися зі своїм американським колегою для прямих переговорів під час безпекового саміту у Сінгапурі, але під час виступу заявив, що КНР прагне діалогу з США, бо серйозний конфлікт або протистояння між країнами стало б “нестерпною катастрофою” для всього світу.

Виступ посадовця цитує агенція Reuters. Водночас, як повідомляв Голос Америки, Китай відхилив запрошення американської сторони провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях цього ж саміту.

Остін та Шанфу потиснули руки в кулуарах, але між ними не було “обміну по суті”, повідомляли в Пентагоні у п'ятницю.

Ллойд Остін напередодні заявив, що “Вашингтон не потерпить жодного примусу та залякування своїх союзників і партнерів з боку Китаю” - інформує видання ABC. Очільник Пентагону водночас запевнив Пекін, що Сполучені Штати залишаються відданими збереженню статусу-кво на Тайвані та віддали б перевагу діалогу, а не конфлікту.

На безпековій конференції у Сінгапурі Остін, як інформує агенція АР, лобіював підтримку бачення Вашингтона щодо “вільного, відкритого та безпечного Індо-Тихоокеанського регіону у світі правил і прав” як найкращий спосіб протистояти “посиленню китайської самовпевненості в регіоні”.

Китайський міністр у Сінгапурі сказав, що “світ достатньо великий для Китаю та США, щоб розвиватися разом” і додав, що “Китай і США мають різні системи та відрізняються багатьма іншими способами”. Водночас він звинуватив США та їхніх союзників у спробах дестабілізувати ситуацію в Тихоокеанському регіоні.

А під час того, як делегати саміту обговорювали ризики напруженості між Китаєм і США, ВМС Сполучених Штатів заявили, що китайський есмінець здійснив небезпечні маневри поблизу американського військового корабля у Тайванській протоці.

Міністр оборони США Ллойд Остін у своїй промові на саміті дорікнув Китаю за відмову вести військові переговори, в результаті, пише Reuters, “супердержави зайшли в глухий кут через свої розбіжності”.

Reuters також інформує, що поряд з промовами та панельними дискусіями високопосадовці розвідок обох сторін відвідали таємну зустріч керівників розвідки в Сінгапурі.

Німецька хвиля повідомляє, що на цій таємній зустрічі йшлося зокрема про Україну. А участь у розмові взяли представники 20 найбільших розвідувальних служб світ, без Росії.

У Росії арештовують за прапор власних Повітряно-космічних сил, бо він синьо-жовтий – британська розвідка

Мітинг біля російського консульства у Франкфурті, Німеччина, 31 травня 2023 р. AP Photo/Michael Probst

Міністерство оборони Великої Британії опублікувало дані розвідки про те, як співробітники російських спецслужб тлумачать “драконівське законодавство Росії”. Йдеться, зокрема, про хвилю арештів, причиною яких стало використання синьо-жовтої символіки.

У тому числі, представники Національної гвардії Росії заарештували 22-річного чоловіка поблизу Санкт-Петербурга за демонстрацію прапора власних Повітряно-космічних сил Росії. Причиною затримання стали кольори прапора – синьо-жовті.

Крім того, раніше арештували працівницю будинку престарілих, яка одягла на роботу синьо-жовту куртку.

Публічна демонстрація синьо-жовтих речей у Росії є поза законом, оскільки це може свідчити про непомітну підтримку України – припускає Міноброни Великої Британії.

А придушення таких проявів, вважають у британській розвідці, “підкреслює невпевненість та параноїдальні настрої російських чиновників щодо того, що вважається допустимим у дедалі більш тоталітарній системі”.

Водночас розвідка інформує, що критика арештів пролунала “з неочікуваного боку” – від ультранаціоналістичної і провоєнної Ліберально-демократичної партії Росії, чия власна символіка містить жовтий і синій кольори.

Більше

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG