Спеціальні потреби

У 2011-му зростуть світові ціни на харчові продукти


2010-ий рік завершується на ноті підвищення цін на харчі у багатьох країнах світу. Експерти зауважуються, що цього року ціни росли очікувано і обійшлося без серйозних продовольчих криз, як наприклад у 2008-му, коли різкі коливання вартості і дефіцит продуктів провокували протести і спалахи насилля у деяких країнах.

У 2010-му гарний врожай, дещо виправив ситуацію. Ціни, а з ними і роздратування людей – вгамувалися. Фахівці, втім, кажуть, що заспокоюватися рано. Генеральний директор продовольчої та сільськогосподарської програми ООН Жак Діуф зазначає, що усі фактори, які спровокували продовольчу кризу у 2008-му, нікуди не зникли.

Як і раніше значна частина зерна йде на виробництво біопалива. У 2010-му на етанол була перероблена третина вирощеної у США кукурудзи. Ціни на харчі ростуть через високі ціни на пальне, збільшення населення планети і природні катаклізми, які останніми роками почастішали.

Цьогорічна посуха в Росії знищила третину місцевих посівів. У серпні Москва обмежила експорт зернових, що спровокувало ріст цін на зерно і продукти у всьому світі. Такий крок дестабілізував міжнародний ринок продовольства.

Світові ціни на зернові зросли за цей рік майже на 50%. За прогнозами фахівців, наступного року продукти подорожчають ще більше.

Представник Міжнародного інституту вивчення продовольчої політики Шенґен Фен закликає до негайних дій:

«Я думаю настав час негайно щось міняти. Якщо ми будемо зволікати – я вам гарантую, незабаром ми знову будемо мати продовольчу кризу.

У довготривалій перспективі, каже Фен, світ змушений буде годувати більше людей, використовуючи менше землі, води та інших ресурсів. Уряди повинні допомогти своїм фермерам збільшити продуктивність.

У короткотерміновій перспективі, ринки зараз спостерігають за погодою у Південній Америці. Якщо там зберуть малий врожай – слід чекати нового підвищення цін. Втім, це підвищення не спровокує революцій, – каже представник Федерації американських фермерів Джон Андерсон:

«Ситуація зараз дещо стабілізувалася. Але навіть якщо цей баланс порушиться, я не думаю, що криза буде настільки масштабною як у 2008-му році».

Андерсон каже, що фермери відреагували на високі ціни, засіявши більше площ. І якщо не буде серйозних природних лих – ціни на продукти рано чи пізно повинні піти вниз:

«Останні 10 років населення планети зростало, а ресурси залишалися обмеженими. Людство вирішувало цю проблему за допомогою інновацій та покращення технологій».

На думку Андерсона, жодні інновації не впливають на ціни миттєво. Тому у наступному році, принаймні у перші місяці, потрібно чекати продовження зростання цін на харчі загалом у світі.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG