Спеціальні потреби

Екс-радник Білого дому пропонує стратегію стримування Путіна


Стівен Гадлі

Колишній радник з національної безпеки Стівен Гадлі закликав до введення скоординованих санкцій США і ЄС, які повинні переконати президента Росії Володимира Путіна вивести зброю і найманців з України.

У той же час він виступив проти ізоляції Москви від світової спільноти.

«Дії Путіна гідні осуду, – вказав Гадлі в статті, опублікованій в середу в газеті Washington Post. – Але необхідно залишити відкритими двері для Росії, готової повернутися до консенсусу, сформованого після «холодної війни». Це може статися або через зміни настроїв у Путіна, що малоймовірно, або завдяки зусиллям тих росіян, які хочуть більш мирного і демократичного майбутнього».

За його словами, Сполученим Штатам необхідно працювати з Європейським Союзом, щоб вдихнути нове життя в історичне бачення цілісної, вільної і мирної Європи, як альтернативи путінському баченню домінування над своїми сусідами та зростаючого авторитаризму у себе в країні.

З точки зору Гадлі, США і Європі також потрібно укласти угоду про трансатлантичне партнерство з торгівлі та інвестицій. Воно повинно пов’язати Європу і США відносинами економічного зростання і процвітання, але разом з тим залишити відкритими двері для нових учасників, таких як Туреччина і, в кінцевому підсумку, мирна і демократична Росія.

На додаток до цього США і Європі необхідно виробити спільну трансатлантичну стратегію в галузі енергетики, яка включала б поставки зрідженого природного газу з США, виробництво в Європі сланцевої нафти і сланцевого газу, креативне використання існуючої інфраструктури трубопроводів і будівництво нових, непідконтрольних Росії трубопроводів для скорочення залежності Євросоюзу від російської нафти і газу.

ЄС, вважає Гадлі, також повинен відновити свою політику «відкритих дверей», у рамках якої пропонувати угоди про асоціацію і, в кінцевому підсумку, членство державам на Сході, які хочуть укласти такі домовленості. Причому, ці угоди не повинні вимагати поривання історичних та економічних зв’язків з Росією.

Захід, каже колишній радник Білого дому, також повинен допомогти країнам, що знаходяться під тиском Росії, «зміцнити їх потенціал щодо захисту своїх територій від збройних атак, підривної діяльності і дестабілізації, включаючи навчання військових, воєнізованих і поліцейських формувань та поставки обладнання для них».

«Як далеко зайде Путін? – задається питанням Гадлі. – Якщо історія може чогось навчити, то він буде йти вперед, поки матиме успіхи і не зустріне серйозного опору. Щоб зупинити його, потрібні не тільки санкції, а й елементи всеосяжної стратегії».

XS
SM
MD
LG