Спеціальні потреби

Гаїтяни намагаються вижити за рахунок малого бізнесу


Рівень безробіття на Гаїті - сорок відсотків, а тих, хто за свою роботу отримує недостатню компенсацію, працює неповний робочий день чи не за професією – ще більше.

Ґледіс Луїссент живе у кінці вулиці, яка у дослівному перекладі має назву Ріка Глухий Кут. Але життя у цих вузьких алеях поміж кам’яними стінами будинків кипить. Луїссент має власний невеликий бізнес, вона робить біжутерію. Ці унікальні витвори жінка виготовляє зі скляних пляшок, бусин та проволоки.

«Все своє життя я робила біжутерію. Всі мої діти також це роблять. Вони з цим мистецтвом виросли», - розповідає вона.

Рівень безробіття високий, дві третини гаїтян офіційно не мають роботи. Так що вони починають власний бізнес, опановуючи всілякі види кустарництва. Хтось будує стільці з дерев’яних ящиків, інші – створюють іграшки з паперу та картону чи розмальовують висушені плоди гаїтянської горлянки. Всі вони просто намагаються вижити.

«Після 12 грудня країна рухнула. Якщо хтось не має якогось маленького бізнесу, вижити неможливо», - говорить художник Леонелл Сцилла.

Після землетрусу справи Ґледіс також погіршились. Разом з будинком був ушкоджений весь інвентар, стало нічого та і нікому продавати. Бізнес досі не оговтався.

«Ми поки що досі працюємо у половину нашої потужності», - каже Ґледіс.

Її вісім працівників цілий місяць важко працювали в очікуванні цього моменту: Луїссант з донькою їде на зустріч з власником подарункової крамниці у фешенебельному готелі в Пешнвілі. Александра Стако оглянула біжутерію Луїссант і купила більше, ніж планувала.

«Вона має дуже креативний підхід. Кожного разу, коли вона щось приносить, я просто не можу зупинитись», - говорить Александра.

У бутіку Александри можна знайти і інші ручні вироби гаїтянського мистецтва: намиста, зроблені з коробок з-під сухих сніданків, біжутерію з кістки рогів буйволів, витвори з різаного металу.

«Я хочу, щоб кожна людина, яка заходить у наш бутік, купила частинку Гаїті і повезла її додому», - каже власниця крамниці.

Залишивши якусь частинку вмісту свого гаманця, яка допомагає виживати таким митцям, як Луїссант.

XS
SM
MD
LG