Актуально
- Голос Америки
- Радіо Свобода
Чи зможуть американські HIMARS змінити хід війни? Думки експертів та заяви посадовців США

Надання ракетних систем HIMARS має певні умови.
Системи HIMARS здатні запускати ракети на відстань до 300 кілометрів, але Україна отримала боєприпаси із дальністю дії до 80 км. Надання ракет більшої дальності створило би ризики поцілення територій РФ та ескалації конфлікту, стверджують у Вашингтоні.
“Росіяни зараз ведуть сильний натиск. Вони ніби поспішають. Це, ймовірно, тому, що президент Путін хоче здійснити швидке захоплення, щоб українці не встигли набратись сил та виштовхнути їх. Тож усі зараз стежать за годинником”.Уільям Тейлор, посол США в Україні у 2006-2009 роках.
В авторській статті президента США Джозефа Байдена, яку The New York Times опублікував 31-го травня, американський лідер зауважив, що адміністрація надає допомогу, але “не заохочує Україну завдавати удари за межами її території”.
За словами заступника міністра оборони США з питань політики, Коліна Каля, США отримали запевнення від України, що ЗСУ використовуватимуть ракети для захисту своєї держави і не запускатимуть їх на територію РФ. Про це, він сказав журналістам під час брифінгу в середу, 1 червня.
Окремі аналітики стверджують, що внутрішні дебати адміністрації щодо поставок зброї забрали дорогоцінний час у України. "Усі наші рішення були запізнілим”, - сказав у коментарі для “Радіо Свобода” Бен Ходжес, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі.
“Адміністрація США перебільшила із стурбованістю тим, що все, що ми робимо, може спровокувати росіян. Їм не потрібна провокація. Вони атакують без провокації, – наголосив Ходжес і додав. - Ми втратили тижні, протягом яких (ракетні системи ред.) могли бути доставлені”.
“Люди Байдена одержимі будь-чим, що означає потенційну ескалацію”, – сказав “Радіо Свобода” Глен Говард, військовий експерт і президент Джеймстаунського фонду. “Саме тому (боєприпаси M777 ред.) надходили так повільно”, - додав він.
Загалом, Україна отримає 4 ракетні системи залпового вогню HIMARS.
“Сполучені Штати можуть відправити додаткові HIMARS в Україну за потреби, але війська повинні спершу навчитися, як їх використовувати. Цей процес займе приблизно три тижні”, - заявив журналістам, Колін Каль. Посадовець повідомив, що ці системи вже перебувають на європейському континенті.
Як HIMARS можуть вплинути на нинішній хід війни?
За словами Каля ракетні системи HIMARS не стануть “панацеєю”. Він стверджує, що “жодна збройна система не може змінити війну. Це важкий конфлікт". Зброя, яку посилають США, зменшить втрати, але не стане рішучою зміною в поточній ситуації, каже посадовець.
“Це битва національної волі. Ми маємо сотні тисяч людей, мобілізованих з обох сторін. Це важкий, важкий конфлікт, і, ймовірно він затягнеться надовго”, - сказав журналістам Каль.
Особливо критичну роль зараз відіграє час, наголошують американські експерти. Окрім того, що навчання ЗСУ займе приблизно три тижні, доставка на поле бою та використання ракетних систем HIMARS є окремим, довготривалим процесом.
За словами Бена Ходжеса, на українські війська чекає кілька “досить важких” тижнів, перш ніж вони почнуть відчувати “позитивний ефект” від усієї американської та іншої західної артилерії, яка почне прибувати.
Уеслі Кларк, командувач об’єднаними силами НАТО в Європі з 1997 по 2000 роки вважає, що ЗСУ знадобиться як мінімум два місяці починаючи з липня, щоб витіснити росіян з Донбасу, якщо вони отримають достатньо важкої артилерії. “До того часу земля висохне, що полегшить атаку. Натомість Росії доведеться мобілізувати більше сил”, - стверджує Кларк, в коментарі для Радіо Свобода.
“Це своєрідні перегони”, - сказав Вільям Тейлор, посол США в Україні у 2006-2009 роках під час виступу в Інститут миру США, в середу. За словами дипломата, “росіянам також потрібен час, щоб перегрупуватися та реформувати розбиті підрозділи. Але цікаво, що росіяни зараз ведуть сильний натиск. Вони ніби поспішають. Це, ймовірно, тому, що президент Путін хоче здійснити швидке захоплення, щоб українці не встигли набратись сил та виштовхнути їх. Тож усі зараз стежать за годинником”.
Хоча схвалені адміністрацією Байдена ракети HIMARS не можуть досягти російської артилерії в Криму, вони можуть досягти острова Зміїний де РФ зараз розміщує системи протиповітряної та протиракетної оборони, стверджує Говард.
Острів розташований за 48 кілометрів від берега України. Наразі російські військові кораблі та підводні човни патрулюють акваторію між Кримом та Зміїним, блокуючи українські порти.
Яка ситуація на українсько-російському фронті зараз
Інтенсивне бомбардування зі сторони РФ ускладнює швидку доставку західної зброї до українських солдатів на передовій, зазначають аналітики.
Західна військова допомога ввозиться в Україну з Польщі потягом, звідки вантажівками доставляється на передову. Росія прагне перекрити ці транспортні сполучення з Донбасом.
Також, військова промисловість України була частково уражена ракетними ударами РФ, що негативно вплинуло на обороноздатність Києва.
Зараз українським військовим не вистачає боєприпасів для артилерії радянського виробництва, включаючи 152-міліметрові гаубиці.
Найбільшими постачальниками радянських боєприпасів у світі є Росія та Китай, розповідає Радіо Свобода Марк Кансіан, полковник морської піхоти США у відставці та старший радник у Вашингтонському Центрі стратегічних і міжнародних досліджень. “Сполучені Штати буквально шукають по всьому світу боєприпаси радянського зразка, щоб передати їх українцям. І я підозрюю, що у нас закінчуються точки, де продають такі боєприпаси”, – стверджує Кансіан.
Нагадаємо, що окрім РСЗВ HIMARS Пентагон надав загальний перелік зброї, яку Україна отримує від США. Новий пакет військової допомоги Україні від США складено таким чином, щоб забезпечити критично важливі потреби України в сьогоднішній боротьбі, заявили в Пентагоні. Зокрема ця зброя має допомогти українцям стримати напад Росії на сході.
В статті використано матеріали "Радіо Свобода".
Дивіться також: Історія пса на ім’я Байрактар, який попереджає про авіанальоти.
Всі новини дня
«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео
Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.
Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.
- Голос Америки
"Ми не хочемо, щоб Росія відпочила, перегрупувалась і знову атакувала - через рік, два чи три роки" - Блінкен

Сполучені Штати прагнуть до тривалого миру в Україні, заснованого на повазі до суверенітету та інших принципів міжнародного права, але зараз від Росії ознак про готовність до змістовної дипломатії немає. Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час свідчень перед Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США про "Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав".
Під час слухання обговорювали, зокрема, пропонований Білим домом бюджет на 2024 фінансовий рік, де закладено 63,1 мільярда доларів для Державного департаменту та USAID, що, на переконання уряду, дозволить "продовжувати просувати національні інтереси США, лідирувати у світі в подоланні глобальних викликів і продовжувати підтримувати народ України".
Важливо, щоб це [війна] не тягнулась,.. це буде дуже вигідно для Путіна та Росії
Напередодні під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань Блінкен заявив, що у проекті бюджету збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.
Конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк Ендрю Кім відзначив, що цей рік є "критичним для України": "Важливо, щоб це [війна] не тягнулась, бо якщо вона затягнеться, це буде дуже вигідно для Путіна та Росії, бо вони зможуть це певним чином перечекати, тому ми маємо переконатись, що ця коаліція, ця воля [підтримувати Україну] - зберігається".
Джон Джеймс, конгресмен-республіканець від штату Мічиган, подякував адміністрації Джо Байдена за продовження гуманітарного паролю для українців: "Серед виборців мого округу є велика українська громада, і я вітаю це".
Співпраця Китаю та Росії
Натомість його однопартієць від штату Кентуккі Енді Барр розкритикував президентську адміністрацію за недостатньо сувору позицію щодо загроз від Китаю, передусім у питаннях китайського аеростата, що, як припускають, вів шпигунську діяльність, а також у китайській підтримці російської війни в Україні.
існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНРКонгресмен Енді Барр
Барр процитував звіт американського уряду, який засвідчив, що "компанії з КНР надавали російським компаніям... продукцію подвійного призначення, що можуть бути використані Росією у війні проти України, китайські державні оборонні компанії надають [Росії] навігаційне обладнання, технології для глушіння сигналу, запчастини для винищувачів".
Законодавець також процитував численні повідомлення у медіа щодо наданих Китаєм технологій для російської війни: "Чому ви тоді просто... попереджаєте про наслідки надання Росії матеріальної підтримки, коли Держдеп приходить до висновку... із доказами... китайської матеріальної підтримки Росії?"
"Ми зосереджені на летальній допомозі, - пояснив Блінкен, - і також ми стежимо за наданням приватними корпораціями технологій подвійного призначення, які можуть викликати занепокоєння". Барр у відповідь заявив про необхідність "накласти санкції на Китай за летальну допомогу": "Йдеться не просто про купівлю [Китаєм російських] нафти чи газу, існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР".
"Незамінна" світова сила
"Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України, до прикладу, [рішення про] ракети далекого радіусі дії, які можна було надати, були відкладено, це могло б стати у пригоді, адже вони могли б знищити іранські дрони, які зараз розміщені незаконно у Криму, - сказав республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон. - Що було зроблено, щоб надати передове озброєння? Зупинімо війну, ми можемо це зробити, надаючи це оборонне озброєння".
Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України
Блінкен у відповідь підкреслив, що "поділяє відданість" тому, аби "надавати українцям те, що їм потрібно, щоб долати російську агресію, це те, що ми робили" від самого початку повномасштабної війни Росії та до її початку. "Звинувачення, що ми цього не робили, це просто неправда", - сказав держсекретар Блінкен, підкресливши, що США "на кожному кроці працюють з міжнародною коаліцією" країн й досягли прогресу, зокрема, на зустрічах контактної групи у форматі "Рамштайн".
Конгресвумен-демократка від штату Пенсильванія Меделін Дін підкреслила, що США - це "незамінна" світова сила, яка об'єднала коаліцію з понад 50 країн, щоб закінчити війну Росії в Україні "якомога швидше, що це не буде тривала війна".
Вона запитала, як саме пропозиція бюджету Держдепу може сприяти цьому.
"По-перше, ми не прагнули цієї війни, ми робили все, щоб запобігти їй, я брав участь в активних дипломатичних зусиллях з нашими російськими колегами, - відповів Блінкен. - На жаль, стало очевидно, й президент Путін сказав про це прямо, що йшлось не про безпекові загрози від НАТО чи України, завжди йшлось про переконання Путіна, що Україна - не незалежна держава, що її треба стерти з карти і включити у російську імперію".
Українці хочуть його більше, ніж будь-хто, зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня.Державний секретар США Ентоні Блінкен
"Незалежність, суверенітет України чітко визнані, вони нікуди не зникнуть, українці нікуди не зникнуть. Але звісно те, як це вирішиться, це важливо. На моє переконання і на переконання адміністрації, ми відчайдушно хочемо миру, хоча українці хочуть його більше, ніж будь-хто. Зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня, вони хочуть тривалого і стійкого миру, що відображає базові принципи міжнародної системи й Статуту ООН", - сказав держсекретар.
Він додав: "Ми не хочемо, щоб Росія просто перепочила, перегрупувалась і знову атакувала - півроку, рік чи два-три роки потому". Блінкен додав, що не бачить жодних "ознак того, що Росія готова до змістовної дипломатії" для закінчення війни.
Напередодні у Сенаті Блінкен назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна "гострою загрозою" для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.
Вихід США з Афганістану
Окрім питання російської агресії, законодавці торкались інших викликів для США, передусім з боку Китаю. При цьому чимало законодавців від Республіканської партії поставили під питання окремі аспекти зовнішньої політики Білого дому, зокрема критикували виведення американського контингенту з Афганістану у 2021 році.
При цьому голова Комітету у закордонних справах Палати представників від Республіканської партії Майкл Маккол, який ініціював відповідне розслідування, заявив, що дає Блінкену час до понеділка, аби надати законодавцям відповідні документи щодо виведення США з Афганістану, й попередив держсекретаря, що його може чекати повістка до суду.
У відповідь Блінкен висловив згоду надати комітету необхідну інформацію, а також законодавці-демократи у своїх виступах підкреслювали, що рішення про виведення американських сил з Афганістану, а також відповідні угоди із Талібаном були прийняті ще за попередньої адміністрації президента Дональда Трампа.
- Голос Америки
Антипропаганда в Африці: мурали з українською символікою малюють в Кенії. Відео
В Європі та Африці, на будівлях сьогодні можна побачити цілу низку вуличних картин з українською символікою - так артисти, з українським корінням, по всьому світу протистоять російській дезінформації щодо вторгнення в Україну.
- Голос Америки
Робота і статус: Які перепони спідкають українських переселенців в Ізраїлі. Відео
Українці, які наразі знаходяться в Ізраїлі, втікаючи від війни, мають статус туриста. Водночас, на кожну людину поширюється спеціальна державна програма під назвою “Цав Ха-шаа”.
Форум