Спеціальні потреби

Генпрокурора США звинуватили у неповазі до Конгресу


Конгресмени звинувачують Генпрокурора і президента США у приховуванні правди про таємну програму боротьби з мексиканськими наркокартелям.

У Вашингтоні розгорається політичний скандал, який може обернутися серйозними наслідками для президента і всієї виконавчої гілки влади. Республіканські конгресмени звинувачують Генерального прокурора Еріка Голдера і президента Обаму у приховуванні правди про таємну програму боротьби з Мексиканськими наркокартелями. Коли Генеральний прокурор відмовився надати конгресменам усі документи, комісія Палати представників США, яку контролюють республіканці, запропонувала проголосувати за те, щоб звинуватити Еріка Голдера в неповазі до Конгресу.

Політичне протистояння між Білим домом та Конгресом спалахнуло через таємну програму «Швидко та Нестримно» («Fast and furious»), яку проводило федеральне бюро боротьби з незаконним обігом алкоголю, тютюну, наркотиків та зброї три роки тому.
В рамках програми бюро постачало у Мексику вогнепальну зброю, за переміщенням якої повинні були слідкувати спецагенти. Це мало допомогти спецслужбам виявити ватажків картелів. Але, з невідомих причин, сотні одиниць цієї зброї зникли з поля зору агентів.
Згодом автомати та пістолети з федерального арсеналу були використані злочинцями у сутичках з поліцією як на території Мексики так і у США. В одній з таких перестрілок загинув агент прикордонної служби США Браян Тері. Через місяць після його смерті програму закрили.

Республіканські конгресмени звинуватили президента і Генерального прокурора у спробі приховати правду про деталі провальної програми. Ерік Голдер заперечує, що знав про існування цієї програми. Він надав Конгресу тисячі документів про неї. Втім, частину документів, зокрема електронну переписку своїх підлеглих, він відмовився передати Конгресу. Коли законодавці наказали йому дати документи, за прокурора заступився Барак Обама. Вперше за час президентства він видав спеціальний указ, яким наклав на документи гриф «таємно».

Конгресмен – демократ Керолін Мелоні каже, що справа роздута штучно, аби зашкодити шансам Обами на переобрання на виборах восени:

«Це не повинно перетворюватися на політичне полювання на відьом, розгорнуте проти Генерального прокурора та президента у виборчий рік»

Сам Обама обіцяє справедливе внутрішнє розслідування скандальної операції:
«Люди, які наробили помилок, понесуть відповідальність».

В результаті одного високого чиновника було звільнено, іншого понижено по службі. Втім, республіканці вважають, що у цій справі є ще багато загадкових моментів, які можуть скомпрометувати президента і його адміністрацію.

Голосування у Палаті представників з приводу оголошення генеральному прокурору звинувачення у неповазі до Конгресу може відбутися вже наступного тижня. Це може стати підставою для відкриття проти нього кримінальної справи.
XS
SM
MD
LG