Спеціальні потреби

Українці вчаться правильно протестувати


Підприємницький Майдан - приклад ненасильницького протесту

Проявляти громадську незгоду ненасильницькими способами ефективно і легально, впевнені експерти. Українські активісти та учасники нещодавніх акцій спротиву почали вчитися правильно організовувати і проводити ненасильницький спротив.

Політолог Дмитро Потєхін, який був тренером на такому семінарі, вважає, що попит на такі заходи в українців тільки формується.

«Не впевнений, що люди справді відчувають потребу знання зі стратегічного ненасильницького спротиву. Принаймні такого інтересу як в інших країнах, де узурповано владу, у нас чомусь нема. А спроби щось робити з цим – радше сподівання, що лідерів та організацій, які усвідомлюють, що цікаво не тільки боротись, а варто також перемагати, побільшає», – говорить Дмитро Потєхін

Ініціаторами тренінгу виступила Коаліція учасників Помаранчевої Революції, яка була одним із організаторів Підприємницького Майдану. Під час тренінгу учасники дізналися про форми легального ненасильницького спротиву, стратегію і тактику громадського опору, отримали рекомендації щодо поведінки під час проведення акцій, можливих сутичок з правоохоронними органами, запобігання провокаціям, щодо способів подолання інформаційної блокади та забезпечення комунікації між учасниками виступів.

На думку Дмитра Потєхіна, «ненасильницькі акції можуть бути дієвими тільки якщо вони є частиною вдалої стратегії спротиву, яка зрозуміла різним групам людей та поділяється ними. Інакше це просто пацифізм та випускання пари».

Знати ж методи спротиву та свої права повинен кожний з учасників, адже лідерів організацій затримують першими, каже Потєхін, і тоді спротив швидко закінчується.

Щодо аудиторії таких тренінгів, то Дмитро Потєхін говорить, що зіштовхується із різними людьми, від молоді, яка один раз голосувала і розчарувалась у політиці, до екс-депутатів Верховної ради.

«Попри довгу історію боротьби українців за звільнення, ненасильницький стратегічний спротив у нас відносно нова галузь знання. Добре, якщо знають Ганді, Шарпа і ще пару імен. Але аудиторії різні й з усіма треба намагатись знайти спільну мову», – каже він.

Коаліція учасників Помаранчевої Революції планує організувати цикл подібних семінарів, поширюючи їх серед громадських активістів всіх регіонів України через Інтернет.

XS
SM
MD
LG