Спеціальні потреби

Американські онлайн гіганти протестують проти надмірного регулювання інтернету


Група з понад ста Інтернет компаній США розпочала у середу безпрецедентний онлайн протест, намагаючись зупинити Конгрес від прийняття двох законів, спрямованих на боротьбу з Інтернет піратством. Такі сайти як Вікіпедія, Google, Amazon і World Press на добу припинили працювати або закрили свої логотипи чорною стрічкою, яка символізує цензурування інформації. Онлайн спільнота вважає, що законопроекти, які розглядаються зараз у Конгресі сповільнять розвиток інтернету, обмежать свободу слова та дадуть у руки чиновників інструменти впливу на незалежні джерела інформації.

Ті, хто спробували у середу скористатися англомовною версією інтернет енциклопедії Вікіпедія – натомість побачили чорну сторінку з написом «уявіть світ без вільних знань». Логотип на сайті Гугл закритий чорною стрічкою, що є символом цензурування інформації. Таким чином гіганти веб-простору та ще понад сто інших Інтернет компаній США намагаються привернути увагу суспільства до наміру американських законодавців регулювати поширення інформації в Інтернеті.

«Це серйозна справа. І ми будемо боротися, оскільки ці закони загрожують усьому технологічному сектору», - говорить генеральний директор сайту «REDDIT».

Такі веб сайти, як Реддіт, Facebook, Yahoo, Twitter, Ebay та інші публічно заявили, що законопроекти, які зараз перебувають на розгляді Конгресу, небезпечні для розвитку інтернет простору.

«Довготривалий ефект цих законопроектів, якщо вони будуть прийняті може бути надзвичайним. Вони втрутяться у суть ітернету, який є вільним і вибуховим майданчиком для інновацій. Ми просто не знаємо що станеться, коли хтось отримає владу закривати веб-сайти», - стверджує керівник Нью-Йоркського офісу журналу «WIRED» Джон Ейбел.

Йдеться про два документи. Один розглядається у Палаті Представників і спрямований на боротьбу з онлайн піратством. Інший, на розгляді у Сенаті, створений для захисту інтелектуальних прав продукції, що поширюються в інтернеті. Лобістами цих законопроектів виступив Голівуд та представники музичної індустрії, які хочуть захиститися від іноземних сайтів, які крадуть і розповсюджують їх твори.

«Ці бандитські веб-сайти крадуть в американців робочі місця, завдають шкоди американській економіці та споживачам. І їм не місце в інтернеті», - каже представник Торгової палати США Стівен Тепп.

У законопроектах закладено норми, які дозволять чиновникам блокувати веб-сайти, які розповсюджують піратські матеріали, заборонять американським банкам проводити розрахунки з такими веб-сайтами, змусять пошукові системи блокувати ці веб-сайти і зроблять веб-сайти відповідальними за розміщення інформація чи продукція з порушенням прав інтелектуальної власності. Для Вікіпедії, наповнення якої складається з контенту, створеного її користувачами, такі норми автоматично означають проблеми з законом аж до можливого закриття.

«Для існування вільного та незалежного медіа простору свобода слова є основоположним принципом. І Вікіпедія хоче чітко заявити що запропоновані законопроекти мусять бути зняті з розгляду. Ми у США мусимо налагодити кращий діалог, щоб розробити іншого типу закони, які будуть підтримувати вільний і незалежний інтернет, а не навпаки», - каже директор відділу комунікації компанії «WIKIMEDIA» Джей Волш.

Деякі законодавці вже заявили, що почули голос інтернет спільноти і готові переписати тексти законів, щоб спрямувати їх більш чітко проти іноземних піратів і не чіпати американські компанії. В Білому Домі пообіцяли підтримати вільний інтернет.

«Ми не підтримаємо закон, який обмежує свободу висловлювання, підважує кібер-безпеку, і заважає інноваціям та розвитку інтернету», - обіцяє прес-секретар Білого Дому Джей Карні.

Представники інтернет компаній, що вийшли на страйк, погоджуються, що право приватної власності мусить бути захищене в інтернеті, втім вони проти, щоб ця проблема вирішувалася поліцейськими методами за рахунок обмеження свободи слова.

XS
SM
MD
LG