Спеціальні потреби

Актуально

"Я хотіла дізнатись, хто запускає ці пекельні пташки" - авторка розслідування про операторів дронів-вбивць. Інтервʼю.

Запуск іранського дрона-смертника.

Українські журналісти заявляють, що встановили особи росіян - операторів іранських дронів. Про те, як вдалось ідентифікувати операторів безпілотників Голосу Америки розповіла авторка розслідування, журналістка "Наші гроші. Львів"Єлизавета Чип.

Як вказують у розслідуванні журналісти, російські військові, які запускають дрони-вбивці по Україні, навчаються у 924-му Державному центрі безпілотної авіації міноборони РФ, у підмосковному місті Коломна.

А у серпні 2022 року група російських пілотів дронів вчилася керувати іранськими безпілотниками «Шахед», як кажуть українські журналісти, найімовірніше, під прикриттям армійських змагань «Соколиная охота» («Соколине полювання») в Ірані. Деяких учасників цих змагань журналістам вдалося знайти і поговорити з ними по-телефону.

Розмову відредаговано для ясності та плинності.

Ксенія Туркова, «Голос Америки», Російська служба: Як виникла ідея дізнатися, хто керує дронами? І що було тією ниточкою, за яку ви потягли, – ігри в Ірані?

Є.Ч.: Ні, це не були ігри в Ірані, вони з'явилися, коли ми цей клубочок почали розмотувати. Насамперед мене просто неймовірно вразили відео – якщо пам'ятаєте, ті перші дронні атаки, особливо на Київ – відео, на якому наші поліцейські збивають із рушниць прямо у місті, в столиці, ці дрони. І мене так це вразило! Засіла в голові думка: хто ж запускає цих “пекельних пташок”, хто вчить цих людей, хто вони? Засіла ця думка, я не могла її позбутися. Власне, із цього все й почалося. Довелося проаналізувати абсолютно весь цикл підготовки операторів російських дронів.

І вже коли я почала цей клубок розмотувати – дивитися, де готують, як готують – з'ясувалося, що сама ця галузь підготовки дронів нещодавно з'явилася в Росії, вони кілька років тому почали цим активно займатися. Потім з'явилася інформація про ігри "Соколиная охота" в Ірані. І тут все зупинилося — буквально два-три дні я думала, що все, загубила тему.

Справа в тому, що Міноборони Росії у всіх своїх офіційних повідомленнях давало інформацію, що ці ігри "Соколиная охота", тобто військові ігри, змагання операторів безпілотних літальних апаратів, що вони проходили в іранському місті Ісфаган.

Російська брехня полягала в тому, що всі іранські ЗМІ писали, що локація змагань — місто Кашан

Власне, коли я почала дивитися по іранських сайтах, іранських ЗМІ, шукати за пошуковими запитами "Соколиная охота Ісфаган", "оператори дронів Ісфаган", я нічого не могла знайти. Ну, просто нічого! І мене це так здивувало і зачепило…

Я думала: ну, як так? Змагання позиціонуються як міжнародні, тобто їх та сторона мала висвітлювати. Де що, чому? А з'ясувалося... І тут з'ясувалася брехня Міноборони РФ. Брехня полягала в тому, що всі іранські ЗМІ, всі іранські джерела писали, що локація змагань — місто Кашан. А це – «дві великі різниці». Якщо в Ісфагані є найбільший військовий аеродром Ірану, то аеродром у Кашані — це “серце” безпілотної іранської авіації.

К.Т.: Ви думаєте, це було зроблено навмисно, щоб приховати інформацію?

Є.Ч.: Я в цьому впевнена. Звичайно, я не можу стверджувати, що вони збрехали, але виглядає воно так. Чому не написати про те місце, де все було в реальності? А тут справа в чому? По-перше, авіабаза в Кашані — це "серце безпілотної авіації"; і ця база була секретною до 2021 року.

І в 2021 році ізраїльтяни відкрили цю базу і відразу звинуватили Іран у підготовці на цій базі дронних терористів з Лівії, Сирії та інших країн. Плюс десь за місяць до "Соколиного полювання" на цій базі в Кашані, як мінімум, двічі була російська делегація. І чому вони там були — тому що іранці, власне, їм демонстрували ударні дрони, зокрема дрони Шахед. І про це говорила й американська розвідка, у них такі дані були. Так що такий збіг обставин.

К.Т.: Чи було важко ідентифікувати цих людей? Наскільки я розумію, вашим основним інструментом були соцмережі, як уже не вперше відбувається, тому що росіяни залишають "цифровий слід".

Сергій Созінов, викладав свої фотографії з Кашана під час “Соколиной охоты”. І це ще раз підтвердило, що наша ідентифікація була вірною

Є.Ч.: Було досить важко їх ідентифікувати, але загалом не складніше, ніж інших. У чому полягає складність – у тому, що зазвичай російські військові, по-перше, свої соцмережі закривають, а по-друге, рідко хто називається там своїм справжнім ім'ям. Тобто вони ховаються під ніками, під різними неймами і так далі. І в цьому випадку це не було винятком.

Наприклад, один із ідентифікованих нами військових, Сергій Созінов, на диво, мав, по-перше, незакритий аккаунт, хоч там і були інші ім'я-прізвище; по-друге, викладав свої фотографії і з Ісфагана, і з Кашана, тобто фото свого перебування там під час “Соколиной охоты”. І це ще раз підтвердило, що наша ідентифікація була вірною. Тож так, за соцмережами їх вдалося знайти. І не лише за соцмережами.

Ми використовуємо велику кількість інструментів: різних реєстрів і так далі. Ось як, наприклад, вдалося дізнатися, що вони всі з міста Коломни, і що вони військові 924 центру безпілотної авіації Російської Федерації? Це, власне, за реєстрами, бо хтось зареєстрував машину на адресу цього центру, хтось у документах вказав 924-й центр своїм місцем проживання… І так далі.

Злочини вони всі вчиняти можуть, а визнати, що це вони мало хто на це погоджується

К.Т.: Ви у вашому відео показуєте дзвінки росіянам, але ми не знаємо, що там на самому початку. Якою була перша реакція, коли ви дзвонили та представлялись?

Є.Ч.: Здивування. Першою реакцією було здивування. І насправді мало хто хоче відкрито спілкуватись. Тож злочини вони всі вчиняти можуть, а визнати, що це вони мало хто на це погоджується.

Євген Глухов – один із учасників, один із ідентифікованих нами операторів дронів – він дуже спокійно, вільно відреагував, розмовляв (з нами), пішов на контакт дуже легко.

Звичайно, я йому пояснила, навіщо дзвоню. Звичайно, було питання про Іран, що вони робили в Ірані, чи вчили їх в Ірані. Він сказав: “Я в захваті від тієї інформації, яку ви здобули. Більшість інформації правдива”.

Але коли я захотіла уточнити, в якій саме частині правда, він не захотів коментувати і почав говорити, типу: "Який сенс у цій розмові з вами?"

Але його риторика абсолютно змінилася, коли я запитала, чи розуміє він, що атакуючи цивільну інфраструктуру України дронами-камікадзе, він скоює воєнний злочин, він воєнний злочинець. Тут все різко змінилося – він почав говорити: "Я не військовозобов'язаний, я взагалі не військовий, вперше чую про якісь "Шахеди" і взагалі займаюся криптовалютою", тобто дав задню.

Особливість 924-го центру полягає в тому, що він єдиний у Росії, який ставить на озброєння армії Росії абсолютно всі безпілотники

К.Т.: Ви встановили особи чотирьох операторів дронів. Ви ставите собі завдання ідентифікувати всіх, хто керує дронами в Коломні?

Є.Ч.: Я б хотіла – і це була моя мрія – ідентифікувати всіх учасників російської команди, яка була на змаганнях “Соколиная охота”, але поки що вдалося лише чотирьох. За правилами цього конкурсу там тринадцять осіб беруть участь. Звичайно, я мрію, і це було б в ідеалі – оскільки ми маємо номери їхніх телефонів, ми могли б встановити, з ким вони спілкувалися, коли спілкувалися…

Особливість 924-го центру полягає в тому, що він єдиний у Росії, який ставить на озброєння армії Росії абсолютно всі безпілотники. На жаль, у нас поки що немає таких інструментів. Можливо, поширення інформації допоможе: хтось почує нас і допоможе провести це розслідування по телефонних розмовах.

Особливість 924-го центру полягає в тому, що він єдиний у Росії, який ставить на озброєння армії Росії абсолютно всі безпілотники

К.Т.: Вам відомо про інші такі центри, як у Коломні, звідки керують дронами?

Є.Ч.: Взагалі саму підготовку операторів дронів у Росії проводить низка військових установ Міноборони, які спеціалізуються саме на авіації.

Але особливість 924-го центру полягає в тому, що він єдиний у Росії, який ставить на озброєння армії Росії абсолютно всі безпілотники.

Тобто вони проводять тестування, доопрацювання. І це такий спільний центр — вони там і навчають операторів дронів, причому вчать для всіх військ, тобто вони не мають там конкретної спеціалізації, вони це все роблять.

До минулого року жодного разу фахівці цього центру не брали участі у “Соколиной охоте”. Чому? Тому що вони виступали у ролі суддів відбіркових етапів у Росії

І ще такий момент, який вказує на те, що змагання “Соколиная охота” могли бути дуже зручною ширмою для навчання саме російських операторів “Шахедів”. До минулого року – а “Соколиная охота” вже шість років проводиться щороку — жодного разу саме фахівці цього центру не брали участі у цих змаганнях. Чому? Тому що вони виступали у ролі суддів відбіркових етапів у Росії.

К.Т.: Ще таке питання: чи співпрацюєте ви з міжнародними інстанціями, організаціями і передаєте ли ви їм цю інформацію, яку ви знайшли? Я маю на увазі, що це може бути корисним для подальшого покарання за військові злочини?

Є.Ч.: Якщо хтось захоче, ми із задоволенням передамо всі "пруфи", абсолютно всі докази, які ми зібрали – без питань. Але поки що таких запитів не надходило від міжнародних організацій.

Всі новини дня

Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО  

"Ми хотіли б обговорити, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри шлях України до НАТО", - заявив глава польського уряду на зустрічі з прем'єром Канади Трюдо. Фото: REUTERS/Carlos Osorio

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.

“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.

Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.

Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.

"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.

З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.

У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.

Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео

Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.

Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

На цьому архівному фото Вільям Бернс в Пекіні, 1 травня 2012 року. (Фото AP/Олександр Ф. Юань, файл)

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.

«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.

Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.

«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.

«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.

Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.

Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.

Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.

Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.

Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.

США розглядають постачання вибухівки з Японії до снарядів для України – The Hill

На фото: Японський прапор на фоні вантажівки від японських сухопутних сил під час церемонії передачі обладнання для України. Токіо, Японія, 24 травня 2023 р. AP/Eugene Hoshiko

Сполучені Штати розглядають можливість купувати тротил у Японії, щоб збільшити виробництво артилерійських снарядів для України. А також з метою нарощення власного виробництва боєприпасів, з огляду на наявні загрози.

За повідомленням видання The Hill, японська сторона готова зробити виняток із власного законодавства, яке не дозволяє постачати летальну зброю, оскільки тротил є продуктом не лише військового призначення.

Посилаючись на агенцію Reuters, The Hill повідомляє, що наразі відповідна угода лише на стадії розгляду. Якщо угоду буде укладено, то США підключать японську компанію, що виробляє тротил, до ланцюга постачання вибухівки на американські заводи з виробництва боєприпасів.

Тротил необхідний для виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.

Як повідомляв Голос Америки, наразі саме цих снарядів гостро бракує Україні. У США намагаються посилити їх виробництво, при чому “не тільки для підтримки України, але й для того, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Китаєм” - інформувала агенція АР.

Про це пише і видання The Hill: цього року Пентагон почав суттєво збільшувати витрати на виробництво артилерійських снарядів, оскільки він прагне як краще підтримати Україну, так і підготуватись до потенційного конфлікту з Китаєм.

Наразі у США працюють лише два заводи, де виготовляють сталеві корпуси для 155-мм гаубичних снарядів. Один з них - завод у Скрентоні, де цього року побувала і знімальна група Української служби Голосу Америки.

Японія ще не надавала Україні летальну зброю, але допомагає продовольством, малими безпілотниками та, наприклад, одягом для українців. Але цього тижня у Токіо оголосили про надання 100 військових вантажівок для українських військ, повідомляла агенція Associated Press.

Журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко також підготувала репортаж із Японії про те, як країна змінила власну політику, щоб допомогти переселенцям з України.

Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін привітав рішення Японії вперше з часів Другої світової війни збільшити свої витрати на оборону та набуття можливостей контрудару в умовах складної безпекової ситуації довкола Китаю і Північної Кореї, інформує The Hill.

Тема стримування Китаю та Росії були основними темами зустрічі президента США Джо Байдена та прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду раніше цього року у Вашингтоні, - повідомляв Голос Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG