Спеціальні потреби

Актуально

"Я хотіла дізнатись, хто запускає ці пекельні пташки" - авторка розслідування про операторів дронів-вбивць. Інтервʼю.

Запуск іранського дрона-смертника.

Українські журналісти заявляють, що встановили особи росіян - операторів іранських дронів. Про те, як вдалось ідентифікувати операторів безпілотників Голосу Америки розповіла авторка розслідування, журналістка "Наші гроші. Львів"Єлизавета Чип.

Як вказують у розслідуванні журналісти, російські військові, які запускають дрони-вбивці по Україні, навчаються у 924-му Державному центрі безпілотної авіації міноборони РФ, у підмосковному місті Коломна.

А у серпні 2022 року група російських пілотів дронів вчилася керувати іранськими безпілотниками «Шахед», як кажуть українські журналісти, найімовірніше, під прикриттям армійських змагань «Соколиная охота» («Соколине полювання») в Ірані. Деяких учасників цих змагань журналістам вдалося знайти і поговорити з ними по-телефону.

Розмову відредаговано для ясності та плинності.

Ксенія Туркова, «Голос Америки», Російська служба: Як виникла ідея дізнатися, хто керує дронами? І що було тією ниточкою, за яку ви потягли, – ігри в Ірані?

Є.Ч.: Ні, це не були ігри в Ірані, вони з'явилися, коли ми цей клубочок почали розмотувати. Насамперед мене просто неймовірно вразили відео – якщо пам'ятаєте, ті перші дронні атаки, особливо на Київ – відео, на якому наші поліцейські збивають із рушниць прямо у місті, в столиці, ці дрони. І мене так це вразило! Засіла в голові думка: хто ж запускає цих “пекельних пташок”, хто вчить цих людей, хто вони? Засіла ця думка, я не могла її позбутися. Власне, із цього все й почалося. Довелося проаналізувати абсолютно весь цикл підготовки операторів російських дронів.

І вже коли я почала цей клубок розмотувати – дивитися, де готують, як готують – з'ясувалося, що сама ця галузь підготовки дронів нещодавно з'явилася в Росії, вони кілька років тому почали цим активно займатися. Потім з'явилася інформація про ігри "Соколиная охота" в Ірані. І тут все зупинилося — буквально два-три дні я думала, що все, загубила тему.

Справа в тому, що Міноборони Росії у всіх своїх офіційних повідомленнях давало інформацію, що ці ігри "Соколиная охота", тобто військові ігри, змагання операторів безпілотних літальних апаратів, що вони проходили в іранському місті Ісфаган.

Російська брехня полягала в тому, що всі іранські ЗМІ писали, що локація змагань — місто Кашан

Власне, коли я почала дивитися по іранських сайтах, іранських ЗМІ, шукати за пошуковими запитами "Соколиная охота Ісфаган", "оператори дронів Ісфаган", я нічого не могла знайти. Ну, просто нічого! І мене це так здивувало і зачепило…

Я думала: ну, як так? Змагання позиціонуються як міжнародні, тобто їх та сторона мала висвітлювати. Де що, чому? А з'ясувалося... І тут з'ясувалася брехня Міноборони РФ. Брехня полягала в тому, що всі іранські ЗМІ, всі іранські джерела писали, що локація змагань — місто Кашан. А це – «дві великі різниці». Якщо в Ісфагані є найбільший військовий аеродром Ірану, то аеродром у Кашані — це “серце” безпілотної іранської авіації.

К.Т.: Ви думаєте, це було зроблено навмисно, щоб приховати інформацію?

Є.Ч.: Я в цьому впевнена. Звичайно, я не можу стверджувати, що вони збрехали, але виглядає воно так. Чому не написати про те місце, де все було в реальності? А тут справа в чому? По-перше, авіабаза в Кашані — це "серце безпілотної авіації"; і ця база була секретною до 2021 року.

І в 2021 році ізраїльтяни відкрили цю базу і відразу звинуватили Іран у підготовці на цій базі дронних терористів з Лівії, Сирії та інших країн. Плюс десь за місяць до "Соколиного полювання" на цій базі в Кашані, як мінімум, двічі була російська делегація. І чому вони там були — тому що іранці, власне, їм демонстрували ударні дрони, зокрема дрони Шахед. І про це говорила й американська розвідка, у них такі дані були. Так що такий збіг обставин.

К.Т.: Чи було важко ідентифікувати цих людей? Наскільки я розумію, вашим основним інструментом були соцмережі, як уже не вперше відбувається, тому що росіяни залишають "цифровий слід".

Сергій Созінов, викладав свої фотографії з Кашана під час “Соколиной охоты”. І це ще раз підтвердило, що наша ідентифікація була вірною

Є.Ч.: Було досить важко їх ідентифікувати, але загалом не складніше, ніж інших. У чому полягає складність – у тому, що зазвичай російські військові, по-перше, свої соцмережі закривають, а по-друге, рідко хто називається там своїм справжнім ім'ям. Тобто вони ховаються під ніками, під різними неймами і так далі. І в цьому випадку це не було винятком.

Наприклад, один із ідентифікованих нами військових, Сергій Созінов, на диво, мав, по-перше, незакритий аккаунт, хоч там і були інші ім'я-прізвище; по-друге, викладав свої фотографії і з Ісфагана, і з Кашана, тобто фото свого перебування там під час “Соколиной охоты”. І це ще раз підтвердило, що наша ідентифікація була вірною. Тож так, за соцмережами їх вдалося знайти. І не лише за соцмережами.

Ми використовуємо велику кількість інструментів: різних реєстрів і так далі. Ось як, наприклад, вдалося дізнатися, що вони всі з міста Коломни, і що вони військові 924 центру безпілотної авіації Російської Федерації? Це, власне, за реєстрами, бо хтось зареєстрував машину на адресу цього центру, хтось у документах вказав 924-й центр своїм місцем проживання… І так далі.

Злочини вони всі вчиняти можуть, а визнати, що це вони мало хто на це погоджується

К.Т.: Ви у вашому відео показуєте дзвінки росіянам, але ми не знаємо, що там на самому початку. Якою була перша реакція, коли ви дзвонили та представлялись?

Є.Ч.: Здивування. Першою реакцією було здивування. І насправді мало хто хоче відкрито спілкуватись. Тож злочини вони всі вчиняти можуть, а визнати, що це вони мало хто на це погоджується.

Євген Глухов – один із учасників, один із ідентифікованих нами операторів дронів – він дуже спокійно, вільно відреагував, розмовляв (з нами), пішов на контакт дуже легко.

Звичайно, я йому пояснила, навіщо дзвоню. Звичайно, було питання про Іран, що вони робили в Ірані, чи вчили їх в Ірані. Він сказав: “Я в захваті від тієї інформації, яку ви здобули. Більшість інформації правдива”.

Але коли я захотіла уточнити, в якій саме частині правда, він не захотів коментувати і почав говорити, типу: "Який сенс у цій розмові з вами?"

Але його риторика абсолютно змінилася, коли я запитала, чи розуміє він, що атакуючи цивільну інфраструктуру України дронами-камікадзе, він скоює воєнний злочин, він воєнний злочинець. Тут все різко змінилося – він почав говорити: "Я не військовозобов'язаний, я взагалі не військовий, вперше чую про якісь "Шахеди" і взагалі займаюся криптовалютою", тобто дав задню.

Особливість 924-го центру полягає в тому, що він єдиний у Росії, який ставить на озброєння армії Росії абсолютно всі безпілотники

К.Т.: Ви встановили особи чотирьох операторів дронів. Ви ставите собі завдання ідентифікувати всіх, хто керує дронами в Коломні?

Є.Ч.: Я б хотіла – і це була моя мрія – ідентифікувати всіх учасників російської команди, яка була на змаганнях “Соколиная охота”, але поки що вдалося лише чотирьох. За правилами цього конкурсу там тринадцять осіб беруть участь. Звичайно, я мрію, і це було б в ідеалі – оскільки ми маємо номери їхніх телефонів, ми могли б встановити, з ким вони спілкувалися, коли спілкувалися…

Особливість 924-го центру полягає в тому, що він єдиний у Росії, який ставить на озброєння армії Росії абсолютно всі безпілотники. На жаль, у нас поки що немає таких інструментів. Можливо, поширення інформації допоможе: хтось почує нас і допоможе провести це розслідування по телефонних розмовах.

Особливість 924-го центру полягає в тому, що він єдиний у Росії, який ставить на озброєння армії Росії абсолютно всі безпілотники

К.Т.: Вам відомо про інші такі центри, як у Коломні, звідки керують дронами?

Є.Ч.: Взагалі саму підготовку операторів дронів у Росії проводить низка військових установ Міноборони, які спеціалізуються саме на авіації.

Але особливість 924-го центру полягає в тому, що він єдиний у Росії, який ставить на озброєння армії Росії абсолютно всі безпілотники.

Тобто вони проводять тестування, доопрацювання. І це такий спільний центр — вони там і навчають операторів дронів, причому вчать для всіх військ, тобто вони не мають там конкретної спеціалізації, вони це все роблять.

До минулого року жодного разу фахівці цього центру не брали участі у “Соколиной охоте”. Чому? Тому що вони виступали у ролі суддів відбіркових етапів у Росії

І ще такий момент, який вказує на те, що змагання “Соколиная охота” могли бути дуже зручною ширмою для навчання саме російських операторів “Шахедів”. До минулого року – а “Соколиная охота” вже шість років проводиться щороку — жодного разу саме фахівці цього центру не брали участі у цих змаганнях. Чому? Тому що вони виступали у ролі суддів відбіркових етапів у Росії.

К.Т.: Ще таке питання: чи співпрацюєте ви з міжнародними інстанціями, організаціями і передаєте ли ви їм цю інформацію, яку ви знайшли? Я маю на увазі, що це може бути корисним для подальшого покарання за військові злочини?

Є.Ч.: Якщо хтось захоче, ми із задоволенням передамо всі "пруфи", абсолютно всі докази, які ми зібрали – без питань. Але поки що таких запитів не надходило від міжнародних організацій.

Всі новини дня

Літаки F-16 можуть надійти від європейських країн – американські експерти

Архівне фото: пілот 510-ї винищувальної ескадрильї ВПС США залишає свій винищувач F-16 на авіабазі Амарі в Естонії, 26 березня 2015 року. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

Західні експерти вважають, що літаки F-16 можуть надійти до України від європейських країн, навіть якщо президент США Джо Байден заперечив їхнє постачання зі США. Зокрема, оглядачі вказують на те, що вже раніше зброя, яку відмовлялися постачати США, зрештою потрапляла в Україну, якщо її погоджувалися передати європейські союзники по НАТО.

Цього тижня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що його країна готова передати Україні свої винищувачі F-16 у «повній координації» з країнами НАТО. А минулого місяця міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра сказав, що його уряд розглянув би запит Києва на F-16 з готовністю розглядати різні варіанти.

Військові аналітики вважають, що винищувачі можуть зіграти вирішальну роль для того, щоб допомогти Україні відбити ймовірний наступ Росії навесні. За словами аналітика з Центру аналізу європейської політики Гордона «Скіпа» Дейвиса, ці літаки, якщо вони надійдуть від союзників, зможуть змінити ситуацію на полі бою в Україні.

«Винищувачі F-16, група багатьох різних типів західних літаків, і також літаки російського виробництва та моделі МІГ-29 і МІГ-21, які є у союзників, можуть вплинути на допомогу невеликим ВПС України, які продовжують перевищувати очікування. Зокрема, допомогти їм захищатися, завдати ударів по російських цілях, які є найважливішими для підтримки російського наступу в Україні, російського вторгнення та окупації української території», – сказав Дейвис в інтерв’ю кореспондентці «Голосу Америки» Тетяні Ворожко.

Дейвис, який раніше був заступником помічника Генерального секретаря НАТО з питань оборонних інвестицій, вважає, що відсутність досвіду в українських пілотів не має стати перешкодою для передачі цих літаків Україні, бо альянс має великий досвід у навчанні пілотів та технічного персоналу з колишнього радянського блоку.

«Чи можуть вони на них літати, утримувати і використовувати належним чином? F-16 має неймовірний набір датчиків і систем озброєння. Вони складні й суттєво відрізняються від МІГ-29, на яких зараз літають українські пілоти. Але ми як альянс, і США як країна, продемонстрували, що ми в змозі навчати пілотів з усього альянсу - від Польщі до Словаччини та інших. Румунія зараз має величезну програму для переведення своїх пілотів МІГів на F-16», – каже колишній високопосадовець НАТО.

На його думку, навчання технічних працівників триває довше, ніж пілотів, і «їм, можливо, знадобиться від шести до 12 місяців, щоб справді стати фахівцями».

Щодо самих літаків, то, за його даними, Польща та Словаччина могли б бути серед тих країн, які вже зараз готові передавати свої F-16 Україні.

«Поляки вже досить довго говорили про те, щоб надати 28 своїх F-16, які зіграють величезне значення. Це збільшить потужність ВПС України більш ніж удвічі. Крім того, є купа країн з МіГами. Поляки та словаки – це дві нації, які запропонували надати Україні свої МіГи. У Словаччині їх невизначена кількість. Польща говорила про готовність надати 28 МІГ-29. Це літаки, на яких вже літають українці. Лише з цими трьома країнами можна створити кілька ескадрилій. Румунія переходить від МіГ-21 до F-16, тому там є літаки. Вони ще не обіцяли їх і не пропонували, але вони можуть бути частиною цього пакету, враховуючи їхню надзвичайно сильну підтримку України, близьке розташування та вплив на безпеку в Чорному морі», – сказав Дейвис.

Газета New York Times (NYT) повідомила, посилаючись на американських та європейських офіційних осіб, що більш імовірно, що літаки Україні можуть передати Данія чи Нідерланди.

Як зауважує газета з посиланням на американських чиновників, Нідерланди мають близько 40 F-16 і переходять на більш досконалі винищувачі F-35, тому «відправлення деяких F-16 в Україну мало б сенс».

Для того, щоб передати свої винищувачі американського виробництва в Україну, чи в будь-яку іншу країну, будь-який член НАТО має отримати дозвіл уряду США. Але це, на думку Евелін Фаркас, колишньої високопосадовиці Пентагону з питань України під час адміністрації Обами, не повинно бути перешкодою. За її словами, так було з постачанням танків та іншої зброї, про яку Росія казала як про можливу ескалацію. Європейські країни не хотіли постачати її без участі США, але «якщо ми скажемо, що надамо певні категорії обладнання, то наші союзники це також зроблять», – сказала вона у розмові з NYT.

Як мовиться у статті, наразі адміністрація Байдена вважає, що передові винищувачі будуть передані модернізованим українським ВПС, безпосередньо від США, «але в майбутньому». Представники Пентагону кажуть, що хочуть віддати пріоритет зброї, яка може допомогти Києву прямо зараз, зауважує газета.

NYT зауважує, що пакет допомоги вартістю 2,2 мільярда доларів, про який напередодні оголосила Адміністрація Байдена, свідчить про довготермінові зобов’язання, які бере на себе США. Газета зауважує, що деякі види зброї, зокрема, ракети більшої дальності, швидше за все, надійдуть до Києва не негайно, а впродовж кількох місяців, якщо не років.

Пояснюючи логіку Вашингтона, газета каже, що це – сигнал для Москви, що Київ, чиї потреби, на думку адміністрації, зараз є більшими у протиповітряній зброї, ніж у літаках, буде спроможний відбити російську атаку не лише зараз, але і через рік, і в майбутньому.

WSJ: Турецькі компанії торік продали Росії товари для військових потреб на десятки мільйонів доларів

Вантажне судно пропливає через протоку Босфор. Стамбул, Туреччина. 6 листопада 2022 р. (AP Photo/Emrah Gurel)

Турецькі компанії минулого року експортували до Росії обладнання, електроніку, запчастини й інші предмети, необхідні для її військових потреб, на десятки мільйонів доларів. Про це мовиться у статті американського видання The Wall Street Journal із посиланням на торгові дані.

За інформацією газети, щонайменше 13 турецьких компаній поставили на російський ринок на суму не менше ніж 18,5 мільйонів доларів пластмасу, гумові вироби й транспортні засоби. Їх закупили не менше ніж 10 російських фірм, які перебувають під санкціями США через їхню причетність до нападу на Україну. За даними The Wall Street Journal, турецькі компанії відправили щонайменше три партії товарів американського виробництва.

Турецькі компанії також відправляли до Росії з березня по жовтень 2022 року ліфти, електрогенератори та інші товари виробництва США на суму 15 мільйонів доларів, порушуючи американський експортний контроль, спрямований на те, щоб позбавити Росію життєво важливого військового обладнання.

Серед компаній, що отримали турецьке обладнання, The Wall Street Journal згадує дочірнє підприємство російської корпорації «Тактичні ракети», що виробляє системи озброєння для російського флоту, та компанію «Промтехнологія», яка виготовляє гвинтівки. Обидві компанії перебувають в санкційному списку Сполучених Штатів.

Москва та Анкара публікацію видання не коментували.

За даними джерел Bloomberg, раніше Вашингтон попередив представників влади Туреччини й Об’єднаних Арабських Еміратів про те, що підтримка ними економічних та фінансових зв’язків з Росією заважає зусиллям щодо тиску на Москву.

Як повідомляв Голос Америки, Туреччина засудила вторгнення Росії, відмовляється визнати її претензії на українську територію та однією з перших країн НАТО надала військову допомогу ЗСУ у перші тижні війни. Турецький президент Ердоган разом з ООН зміг також розблокувати українські чорноморські порти для експорту зерна на світові ринки.

Водночас Анкара активно розвиває економічну співпрацю з Москвою. Вона збільшила імпорт російської нафти майже вдвічі з часу російського вторгнення в Україну, планує розмістити у себе російський газовий хаб і та разом з Росією будує атомну електростанцію. Крім цього, Туреччина відіграє важливу роль у заміщенні західних товарів на російському ринку. Багато російських компаній перебазувалося до Туреччини, щоб уникнути західних санкцій.

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Пентагон - про ракети GLSDB: це дасть українцям здатність вести вогонь на більшій відстані. Відео

У США оголосили новий пакет озброєнь для України. До нього увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS та артилерії, бронемашини із захистом від мін, Джавеліни, системи протиповітряної оборони HAWK та інше. CША вперше надають Україні ракети більшої дальності

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в битві, яку вони ведуть нині, і яка очікується у наступні тижні. Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США у інтерв'ю Голосу Америки також відповів на питання про надання Україні винищувачів та тренування українських пілотів.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG