Спеціальні потреби

Відновлення будівництва на Західному березі загрожує миротворчому процесу


Складні переговори між Ізраїлем та Палестиною, що стали центральною темою зовнішньополітичних зусиль Адміністрації Барака Обами, набули нової гостроти. У неділю 26 вересня закінчився тимчасовий мораторій на будівництво нових ізраїльських поселень на Західному березі – землях, які палестинці вважають територією майбутньої суверенної Палестинської держави.

Оскільки мораторій продовжено не було, палестинці негайно виступили із загрозою припинення миротворчого процесу.

«Якщо Нетаньяху зміг запровадити мораторій, насправді частковий мораторій, до початку прямих переговорів, ми хочемо, щоб він ввів повний мораторій і на час проведення переговорів. Гра з оманою для палестинців закінчилася. Ми більше не будемо гратися в слова», - заявив Хусам Зумлот, речник Палестини.

Ізраїльтяни кажуть, що ця умова для них є неприйнятною. Вони не вважають, що продовження та успіх переговорів має прив’язуватися до відновлення мораторію на будівництво.

«Прем’єр-міністр Нетаньяху закликав Президента Аббаса продовжувати переговори, тому що у кінцевому підсумку лише тривалі, серйозні, прямі переговори допоможуть побудувати краще майбутнє для ізраїльтян та палестинців», - каже Марк Регев, речник уряду Ізраїлю.

США, у свою чергу, також тиснуть на прем’єр-міністра Нетаньяху з тим, щоб він продовжив мораторій. Про це Президент Барк Обама заявив під час свого виступу на Генеральній Асамблеї ООН.

Напередодні закінчення терміну тимчасового мораторію на будівництво єврейських поселень, у суботу, президент Палестини Махмуд Аббас заявив, що ізраїльтяни стоять перед вибором: мир чи поселення. Але поки що він не вийшов із миротворчого процесу.

У той же час на Західному березі ріки Йордан ізраїльтяни чекати подальших кроків палестинського лідера не стали. В одному з поселень закінчення мораторію було відзначено святковою церемонією, під час якої залили цемент у фундамент нового дитячого садочку та випустили у повітря дві тисячі повітряних кульок, які демонструють плани побудувати 2000 нових домівок для поселенців. Одна з мешканок поселення Адам на Західному березі, каже, що ізраїльтянам не варто прислухатися до думки палестинців чи міжнародного співтовариства:

«Ми маємо будувати і менше думати про те, що люди про нас думають навколо світу. Це – єдиний спосіб досягти успіху, тому що ми завжди лише так і перемагали».

Але ця думка в Ізраїлі поділяється не всіма. У країні пройшли демонстрації і проти планів відновлення будівництва нових поселень. Мери міст на Західному березі щодо будівництва також налаштовані не дуже оптимістично. Вони кажуть, що банки вагаються із видачею позик, побоюючись, що будівництво буде зупинено. Також тут не вистачає будівельників: місцевий уряд ввів заборону на в’їзд палестинців на територію поселень побоюючись за безпеку своїх мешканців.

Хоча як на Близькому Сході, так і у світі закінчення мораторію та відновлення будівництва єврейських поселень захопило перші стрічки новин, для місцевих палестинців, мешканців регіону, – це вже давно не новина.

«Вони ніколи і не припиняли будівництва. Це було лише для мас-медіа. Якщо палестинці хочуть, аби будівництво поселень і справді припинилося, вони мусять тиснути на арабські країни – Йорданію, Єгипет та інші - аби вони розірвали дипломатичні зв’язки з Ізраїлем», - каже Мухамад Заде, мешканець Хеврону.

Король Абдула, лідер Йорданії, передбачає вкрай негативні наслідки того, якщо мораторій не буде продовжено. Про можливу вибух нових воєнних дій між Ізраїлем та його сусідами він заявив в ефірі програми «Дейлі Шоу», щоденної розважальної програми на каналі Комеді Централ:

«Буде війна до кінця цього року. І ще більше воєн я передбачаю у майбутньому в регіоні у найближчі роки».

Понад чотирьохсот тисяч євреїв живе у понад ста поселеннях на Західному Березі та у Східному Єрусалимі - на землях, які Ізраїль відбив в Йорданії у результаті війни 1967-го року. На цій же території живе близько двох з половиною мільйонів палестинців. Вони розраховують, що ці землі, на яких активно розбудовується Ізраїль, стануть частиною майбутньої палестинської держави.

XS
SM
MD
LG