Спеціальні потреби

Актуально

«Якщо б українські війська не захищали міста, війну вони б уже програли» – міжнародний експерт зі захисту цивільного населення

«Якщо ви намагаєтеся захистити місто, то ви не можете уникнути бойових дій в міських умовах» – Ґарласко

Коли відома правозахисна організація Amnesty International опублікувала свій звіт про те, що українська тактика війни наражає на небезпеку цивільне населення, одним із перших на нього відреагував Марк Ґарласко, міжнародний експерт зі захисту цивільного наслення.

«Боюся, що їхній звіт поставить під загрозу українське цивільне населення, – написав він у своєму твіті. – Хоча ніщо не заважало Росії завдавати ударів по цивільних районах, тепер у них є виправдання. Поважна правозахисна організація заявила, що ось тут – цілі».

Ґарласко - колишній військовий, який працював у Пентагоні, експерт з питань визначення військових цілей, правозахисник, що робив розслідування для правозахисної організації Human Rights Watch, який побував у багатьох гарячих точках, і слідчий ООН у справах воєнних злочинів, що працював в Лівії, Афганістані та Сирії.

Нині він працює в нідерландській миротворчій недержавній організації Pax for Peace і в рамках програми Інституту міжнародних кримінальних досліджень проводить навчання з українськими слідчими, що розслідують воєнні злочини в Україні. Сфера його експертизи – захист цивільних під час війни.

Тож які вимоги ставить міжнародне гуманітарне законодавство перед військовими? Хто і як їх порушує, і чи дійдуть до міжнародного суду справи, над якими зараз працюють його підопічні в Україні? Про це «Голос Америки» попросив розповісти Марка Ґарласко, зв’язавшися з ним напаредодні його від’їзду до Польщі, де відбувається підготовка українських слідчих.

Розмова була перекладена та відредагована для більшої ясності та плинності.

Марк Ґарласко - колишній американський військовий, експерт з питань захисту цивільного населення під час війни
Марк Ґарласко - колишній американський військовий, експерт з питань захисту цивільного населення під час війни

– Ви написали, що звіт Amnesty International є помилкою. Чому Ви так вважаєте, і яким чином мають діяти військові, щоб ефективно захищати своє населення. Чого правозахисники очікують від військових захисників?

Закон не забороняє, а рекомендує розміщувати воєнні об’єкти подалі від цивільних

– Я вважаю, що в Amnesty International помилково інтерпретують закон. Якщо ви подивитесь на Статтю 58 Додаткового протоколу від 1977 року, то побачите, що там написано, що сторони, які перебувають у конфлікті, «максимально можливою мірою» мають вивести цивільне населення із районів, де ведуться бойові дії, мають уникати розміщення воєнних об'єктів у густонаселених районах, вживати інших необхідних запобіжних заходів щодо захисту цивільного населення від небезпек, що виникають у результаті воєнних операцій.

Тобто закон не забороняє, а рекомендує розміщувати воєнні об’єкти подалі від цивільних. Військових закликають уникати таких ситуацій, але якщо ваш противник намагається захопити місто, веде бої за це місто, а ви намагаєтеся його захистити, то ви не можете уникнути бойових дій в міських умовах.

Якщо б українські війська не робили цього, росіяни просто захопили б міста і війна б на цьому скінчилася – українці б уже програли війну. Сучасні війни ведуться в містах. Скажімо, той факт, що американські війська воювали в Іраку в містах, не означає автоматично, що вони порушували міжнародне гуманітарне право.

Також українська влада багато робила для того, щоб вивезти населення з районів ведення війни. Але коли іде бій, то це зробити неможливо. Ми також знаємо, що для того, щоб вивезти цивільне населення зі зони бойових дій, потрібно домовлятся з росіянами про припинення вогню і створення гуманітарних коридорів для безпечного вивезення населення. В багатьох випадках росіяни погоджувалися, а потім починали обстрілювати ці гуманітарні коридори, чим убивали населення ще ефективніше, ніж тоді, коли б ці люди залишалися в укриттях у місті.

І на останок, не всі цивільні хочуть покидати своє місто. А вивезти всіх силою ви не можете, тому завжди у місті хтось залишиться, і це не означає, що військові порушують цим закони війни.

Не треба також забувати про те, що зобов’язання берегти життя цивільних лежить не лише на українських, але і на російських військах, але вони це ігнорують. Бо росіяни воюють лише таким способом, при якому гине велика кількість цивільного населення.

– Ви проводили розслідування в багатьох країнах, як слідчий ООН – в Лівії, Афганістані, Сирії. Чи ви бачили якісь закономірності в тому, як ведуться ці війни?

Росіяни перенесли в Україну свій сирійський досвід

– Моделі поведінки є цілком очевидні. Те, що ми бачимо сьогодні в Україні є дуже схожим на те, що я бачив, коли працював в Сирії. Росіяни перенесли в Україну свій сирійський досвід – вони бомбардували там шпиталі, інші медичні установи, прямо стріляли по цивільних, використовували невибіркову зброю. Вони брали в облогу міста, використовували продукти харчування та сексуальні злочини як інструмент, як зброю.

Я також пригадую подібну тактику і під час війни в Грузії, де я був як дослідник Human Rights Watch. Там росіяни також використовували невибіркову зброю. Цікаво, що вони не лише ту саму тактику, ті самі методи використовують, але і ту саму зброю.

– Непокарані злочини повторюються? Росіяни сприймають це як успішний досвід?

Уроки, які росіяни винесли із Сирії, полягали в тому, що порушення законів війни приносить успіх

– Важко сказати, як вони мислять, але їхні дії в Сирії були успішні. Коли в 2014 році Башар Асад програвав війну, він звернувся до Володимира Путіна, і російський президент прислав армію, яка діючи такими методами, як я описав, повернула хід війни на користь Асада. Тобто уроки, які росіяни винесли із Сирії, полягали в тому, що порушення законів війни приносить успіх.

– Це продумана кампанія залякування?

– Так, до певної міри, це – поза сумнівом. Коли ви заходите в таке місто, як Буча, і залишаєте після себе на вулицях трупи зі зав’язаними за спиною руками, то ви не просто вбиваєте людей, але і намагаєтеся залякати – посилаєте сигнал всім іншим.

Але, я думаю, що це залякування їм якраз не вдалося в Україні. Українці не злякалися, а мобілізувалися на захист країни.

– Як зауважує багато оглядачів, робота з розслідування воєнних злочинів в Україні розпочалася негайно після їхнього здійснення, не чекаючи завершення війни. Але прокуратура говорить про десятки, якщо не сотні тисяч таких злочинів, які доведеться розслідувати. Чи готова українська правоохоронна система до такого виклику, як ви це бачите з досвіду спілкування зі слідчими, які вже почали роботу над цими справами?

Люди мають розуміти, що справедливість не буде досягнута негайною, потрібен час. Дійсно, коли я працював слідчим в ООН, то ми приїжджали вже тоді, коли конфлікт закінчився і ми могли отримати безпечний доступ до місць злочинів, але багато доказів до того часу вже неможливо зібрати. Українські колеги почали працювати від самого початку. Перед ними - колосальна праця, але її потрібно зробити.

Ми навчаємо слідчих та прокурорів з України міжнародних процедур та стандартів. Вони дуже швидко навчаються. Це люди з доброю підготовкою, в них є великий досвід та мотивація.

Також потрібно розуміти, що все це – робота на майбутнє. Міжнародні юридичні механізми є повільними, вони вимагають часу. І тому що справ дійсно неймовірна кількість, це робота на багато років, якщо не десятиліть. Візьміть, наприклад, Міжнародний трибунал по Югославії – він триває вже багато років.

Українським слідчим доведеться вибрати справи, які будуть пріоритетними. Якщо у вас є кілька тисяч справ, то в якихось буде більше, в якихось менше доказів, деякі справи буде простіше довести, вони є чіткіше окреслені, резонансніші – такі як Буча, чи Оленівка, де загинули українські військовополонені.

Люди мають розуміти, що справедливість не буде досягнута негайною, потрібен час

Це – такі справи, на яких би я радив зосередитися, це справи, які легше довести, або вони мають таку суспільну вагу, що їх потрібно розслідувати чимшвидше. Але і ці справи вимагають часу, а робота лише почалася, ми тільки зараз проводимо підготовку слідчих.

– Для багатьох відкладене правосуддя, це все одно, що жодного. Вони не хочуть чекати. Що як українці захочуть взяти правосуддя у власні руки, наприклад, помститися полоненим росіянам?

Думаю, що потрібно бути дуже сміливою людиною, щоб порушити справу проти своїх власних військових

– Так, це важливе питання. Одна з перших речей, про які я кажу українським слідчим, що розслідують воєнні злочини, це те, що їм доведеться розслідувати злочини, хто б їх не вчинив. Чи йдеться про російських військових, чи про вагнерівців, чи про озброєних цивільних, чи власних військових. Якщо в них є вагомі докази воєнного злочину, вони мають його розслідувати і довести до суду.

Думаю, що потрібно бути дуже сміливою людиною, щоб порушити справу проти своїх власних військових, але важливо це робити. Є закон, є вимога бути безстороннім, є внутрішня система правосуддя.

Якщо, скажімо, є докази того, що український військовий вбив російського полоненого. Ця справа не повинна йти у міжнародні суди. Україна сама має бути спроможна її розслідувати і вирішити в суді. До міжнародного суду потрапляють лише ті справи, лише такі випадки, коли країна не може, чи не хоче переслідувати у судовому порядку своїх громадян. Тому ми говоримо про можливість створення спеціального трибуналу для росіян, бо їхній уряд, влада, судова система цим не займаються.

Дивіться також на цю тему:

Всі новини дня

"Світ скочується у більшу війну. Боюсь, що він робить це із широко розплющеними очима", - генсек ООН

За словами Антоніу Гутерреша, російське вторгнення в Україну завдає незліченних страждань українському народу з глибокими глобальними наслідками

Ймовірність ескалації війни Росії проти України продовжує зростати, а перспективи встановлення миру зменшуються, заявив під час виступу на засіданні Генеральної Асамблеї генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш.

"Російське вторгнення в Україну завдає незліченних страждань українському народу з глибокими глобальними наслідками. Перспективи миру продовжують зменшуватися. Я боюся, що світ скочується у більшу війну. Я боюся, що він це робить з широко розплющеними очима", - підкреслив Гутерреш.

Тим часом за даними заступника генсека з гуманітарних питань Мартіна Гріффітса, які він озвучив під час засідання Ради Безпеки ООН, сім тисяч цивільних українців вже були вбиті під час цієї війни. Це лише офіційні дані ООН, реальні цифри, за словами Гріффітса, - більші.

Мартін Гріффітс, заступника генсека ООН з гуманітарних питань повідомим, що 17,6 млн українців потребують гуманітарної допомоги
Мартін Гріффітс, заступника генсека ООН з гуманітарних питань повідомим, що 17,6 млн українців потребують гуманітарної допомоги

Окрім того, 17,6 мільйонів українців, а це майже 40% населення потребують гуманітарної допомоги. Вісім мільйонів були змушені залишити Україну, майже п’ять з половиною стали внутрішньо переміщеними особами.

"Незліченна кількість людей днями та тижнями сидять у підвалах, шукаючи захисту від бомб. Зруйновані будинки, школи, лікарні та інша критична цивільна інфраструктура. Цілі міста, селища та села зазнали серйозних руйнувань", - додав він.

У той же час за словами Гріффітса, народ України захоплює світ своєю стійкістю. "Стійкістю, попри відключення електроенергії та пошкоджений енергетичний сектор у час лютої зими. Стійкістю, попри наявність мін і вибухонебезпечних залишків війни, які змушують людей переселятися та перешкоджають безпечному поверненню людей, гуманітарній діяльності. Стійкістю, попри сексуальне насильство, торгівлю людьми, сексуальну експлуатацію та знущання. Народ України не оминуло жодне страхіття війни", - заявив він.

ООН вже надало допомогу майже 16 мільйонам українців – теплий одяг, обігрівачі, паливо та будівельні матеріали, генератори, але там наголошують, що потрібно більше. Саме тому цього місяця у Женеві Гріффітс оголосить про збір коштів для плану гуманітарного реагування у 2023 році. Зараз потреба сягає 3,9 мільярда доларів, аби надати допомогу 11 мільйонів українцям.

Лінда Томас-Грінфілд вчергове закликала Росію зупинити атаки на інфраструктуру та вбивство людей
Лінда Томас-Грінфілд вчергове закликала Росію зупинити атаки на інфраструктуру та вбивство людей

Посолка США при ООН Лінда Томас-Грінфілд сказала, російські війська знову завдають ударів по Україні, вражаючи міста та інфраструктуру, вбиваючи мирних жителів. Мільйони українців – без їжі, електроенергії, води та тепла, коли температура на вулиці опускається нижче нуля. Вона сказала, що це неприпустимо й закликала Росію зупинити атаки на критичну інфраструктуру та вбивство невинних людей.

"Ми не можемо дозволити, щоб Росія продовжувала використовувати продовольство, електроенергію та зиму як зброю. Це завдає шкоди всім нам, але вбиває українців. Колеги, дії Росії, яка депортує дітей, затримує кораблі з продовольством з України, бомбардує цивільне населення та інфраструктуру, - не є діями країни, готової до миру. Це не ті дії, яких можна було очікувати від членів Ради Безпеки. Ми чули ваші співчутливі заклики до переговорів, до припинення ворожнечі. Це в руках однієї людини - президента Путіна. Він розпочав цю війну, і він може закінчити її сьогодні, вивівши свої війська з України. І дійсно дозволивши, щоб наступив мир. Для України - це питання виживання", - переконана вона.

Попри численні заяви міжнародних слідчих про сотні виявлених доказів воєнних злочинів російських сил в Україні, представник Кремля в ООН Дмитро Полянський на засіданні Радбезу заявив, що Москва дотримується принципів міжнародного гуманітарного права.

Тим часом постійний представник України при ООН Сергій Кислиця повідомив, що українські правоохоронні органи зафіксували пошкодження або руйнування 77 463 об'єктів цивільної інфраструктури. Понад 2 мільйони українців змушені жити у зруйнованому або пошкодженому житлі

У 2022 році по Україні пролунали 14 870 сирен. У Харківській області, наприклад, їхня загальна тривалість за рік склала 55 днів, у Донецькій та Запорізькій областях – 42 дні, у Дніпровській області – 37 днів, у Києві – 27 днів.
Сергій Кислиця, постійний представник України при ООН

Окрім того, останнім часом Росія блокує і роботу Чорноморської зернової ініціативи, загострюючи глобальну продовольчу кризу, сказав він. РФ перешкоджає процедурам перевірки. Відразу після того, як експорт українських продуктів харчування почав зростати, Росія скоротила кількість інспекційних груп з п'яти до трьох і штучно збільшила тривалість кожної інспекції. Також, повідомив Кислиця, російські інспектори регулярно під різними приводами відмовляються працювати, поки всі інші сторони готові виконувати свої обов’язки.

Саме тому, за даними Кислиці, станом на 1 лютого в територіальних водах Туреччини очікували перевірки 114 суден, а кількість виходів із портів залишається критично низькою – до 3 кораблів на добу. Це призвело до зниження експорту українського збіжжя майже на 30% порівняно з попереднім місяцем.

За даними Кислиці, понад 2,4 млн українців живуть у зруйнованому або пошкодженому житлі
За даними Кислиці, понад 2,4 млн українців живуть у зруйнованому або пошкодженому житлі

Кислиця переконаний, що потрібно збільшити кількість як груп інспекторів і перевірок на день. Адже, наприклад, у листопаді ООН та Туреччина змогли провести 86 перевірок лише за два дні.

Барбара Вудвард, посолка Великої Британії при ООН також у своєму виступі заявила, що завдяки зерновій ініціативі вдалося збільшити життєво важливі запаси та знизити світові ціни на продовольство. Проте, світовий попит на українське зерно залишається високим.

"І все ж останніми тижнями російські перевірки суден сповільнилися, а черга кораблів, які очікують інспекції, збільшилася. Експорт у рамках ініціативи скоротився. Ми приєднуємося до інших у заклику до Росії виконати свої зобов’язання щодо, цитую безперешкодного експорту продовольства з чорноморських портів України", - закликала вона.

Українці не поступляться Кримом заради бажаного Росією "компромісного миру" - Atlantic Council

Пара на фоні зображення збудованого Росією Кримського мосту у вогні, Київ, Україна, 8 жовтня 2022 року. Фото: REUTERS/Vladyslav Musiienko/File Photo

Українці не погодяться поступитися Кримом заради бажаного Росією "компромісного миру". Будь-яка спроба нав’язати країні таке рішення може зустріти сильний опір, навіть у разі погроз втратити військову допомогу Заходу.

Таку оцінку ситуації напередодні річного рубежу війни Росії проти України подає американський аналітичний центр Atlantic Council, спираючись на результати нещодавнього опитування українців Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центром Разумкова.

Лише 8% опитаних українців заявили, що готові змиритися з триваючою російською окупацією Криму заради припинення війни, а 93% українців очікують повної перемоги України, а не територіальних компромісів.

Тому "земля в обмін на мир", як періодично пропонують міжнародні коментатори, не спрацює в Україні, - йдеться у публікації аналітичного центру.

По всій Україні існує згода, що вся країна, включно з Кримом, має бути звільнена для досягнення реального миру
Atlantic Council

"Українці не дозволять використовувати цілі регіони своєї країни як розмінну монету для задоволення імперських амбіцій Москви. Вони також не прирікатимуть мільйони своїх співвітчизників на жахи геноциду постійної російської окупації. Натомість по всій Україні існує згода, що вся країна, включно з Кримом, має бути звільнена для досягнення реального миру”, - пише Atlantic Council.

“Кожен, хто прагне досягти миру шляхом переговорів, повинен рахуватися з українською громадською думкою, - наголошує аналітичний центр. - Зрештою, Україна є міцною демократією з значним досвідом масової мобілізації, включаючи дві окремі пострадянські революції. Будь-яка спроба нав’язати країні дружній для Кремля компроміс, швидше за все, зустріне сильний опір, навіть якщо супроводжуватиметься погрозами припинити військову допомогу Заходу”.

Одним із найважливіших висновків опитування стало те, що українці не готові прийняти повернення до статус-кво напередодні повномасштабного вторгнення, коли Росія вже окупувала Крим і частини Луганської та Донецької областей на сході України. Натомість переважна більшість українців переконана, що лише повне відновлення територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів країни може принести мир.

Результати опитування демонструють віру в українську перемогу, а також підкреслюють загальнонаціональний спротив будь-яким компромісам із Кремлем, - наголошує аналітичний центр. Більшість українців переконана, що лише повне відновлення територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів країни може принести мир.

Натомість кінцевою метою Кремля після річної серії поразок замість “швидкої переможної війни” є “компромісний мир”. Це дозволило б Росії зберегти свої поточні територіальні здобутки в Україні, водночас забезпечивши життєво важливий простір для відновлення зруйнованої путінської армії. Але немає жодних ознак того, що така мета може бути досягнута, - свідчить Atlantic Council.

93% респондентів очікують, що Україна виграє війну, і лише 3% висловили сумніви
опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центру Разумкова

Як повідомляв Голос Америки, західні експерти часом озвучують заклики до миру шляхом переговорів і територіальних поступок на користь Росії. Але це абсолютно не є бажаним для українців сценарієм, - свідчить опитування.

Такі ж результати отримала і професорка, директорка Програми із запобігання масовому насильству у Школі аналізу та вирішення конфліктів Університету Джорджа Мейсона (Вірджинія, США) Каріна Коростеліна. “Багато людей сказали нам [у ході опитування в Україні], що більшість наших людей підтримує територію України як найсвятішу, найбільшу цінність”, - розказала професорка в інтерв'ю Голосу Америки.

“Існує потужна віра в те, що Україна на правильному боці війни, це віра у справедливу війну, це дуже важливо в тому, як люди сприймають те, куди вони йдуть, і що вони дійсно захищають демократію для всього світу”, - каже Коростеліна на основі проаналізованих інтерв'ю українців.

Щодо Заходу, то консенсус про необхідність російської поразки засвідчено наданою Києву військовою допомогою. Існує і розуміння кримського питання. “Крим може стати вирішальним майданчиком російської війни в Україні. Україна не погодиться на те, щоб Росія продовжила свою окупацію півострова”, - заявляв генерал-лейтенант у відставці та колишній командувач армією США в Європі Бен Годжес.

На його думку, у наступні кілька місяців Україна встановить умови для остаточного звільнення Криму.

Військовий одяг, медичне обладнання, харчові набори: як волонтери з Оклахоми допомагають Україні. Відео

Військовий одяг, медичне обладнання, харчові набори. Все це на постійній основі надсилають волонтери з центральної частини Оклахоми. Їх організація Sooner Hope For Ukraine утворилася майже одразу після повномасштабного вторгнення.

Більшість американців не відчувають досягнень адміністрації Байдена й не вірять обом партіям - опитування

Будівля Капітолію у день виступу президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні", Вашингтон, 7 лютого 2023. REUTERS/Elizabeth Frantz

Шість з десяти американців вважають, що президент США Джо Байден досяг "не дуже багато" чи "мало або нічого" за час свого президентства, про це свідчить опитування, яке провели напередодні звернення президента США до Конгресу "Про стан справ у країні".

В дослідженні громадської думки, яке провели телеканал ABC і видання The Washington Post, респондентів запитували про те, чи вони вбачають прогрес в ініціативах американського лідера - від розбудови інфраструктури країни й підвищення доступності електромобілів до створення робочих місць. Лише 36% опитаних заявили, що Байден досяг "багато" за два роки у Білому домі.

Але загалом результати опитування свідчать, що більшість американців також мають мало довіри й до політичних опонентів Байдена - Республіканської партії, пише WP.

Зокрема, спікеру Палати представників Кевіну Маккарті в ухваленні правильних рішень щодо майбутнього країни "значну" або "достатню" довіру мають лише двоє з 10 американців, а загалом 72% опитаних сказали, кажуть, що їм бракує довіри до республіканців у Конгресі, у порівнянні із 68% – Байдену та 70% – демократам у Конгресі.

Раніше Голос Америки повідомляв, що промова президента США перед Конгресом у вівторок може ознаменувати неофіційний початок президентської кампанії 2024 року, адже, за очікуваннями, Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Традиційно виступ "Про стан справ у країні" дає главі держави чи не найбільшу телевізійну аудиторію та можливість звернутись до своїх виборців й опонентів.

Посолка України у США Маркарова і співак Боно - серед почесних гостей на виступі Байдена перед Конгресом

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Jim Lo Scalzo/Pool via AP

Посолка України у США Оксана Маркарова стане однією з почесних гостей під час виступу президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом 7 лютого.

Як очікується, перед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

За традицією президент США запрошує гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед гостей цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Як вважає директор Центру США та Європи в Інституті Брукінгса Констанца Штельценмюллер, Байден матиме можливість задати тон подальшої підтримки Києва з боку США та НАТО.

"Мені здається, союзники стоять перед вибором, й ані адміністрація, ані європейці поки що не визначилися, – сказала вона. - Чи мають вони йти шляхом обачності [...] і уникнути ескалації з боку Путіна? Чи вони мають дати Україні можливість зробити великий ривок, щоб запобігти весняному наступу Росії, який може анулювати їхні територіальні завоювання, і дозволити Україні взяти свою територію під повний контроль?"

У своєму виступі Байден, ймовірно, також торкнеться таких тем, як контроль над зброєю, імміграція, охорона здоров'я, реформа поліції.

Серед інших гостей, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

Більше

XS
SM
MD
LG