Спеціальні потреби

Актуально

Малюнки вугіллям на пакунках солі: як дефіцитна бахмутська сіль стає частиною української культури

Картина українського художника Олександра Войтовича.

Бахмут, Соледар, "Артемсіль" - ці назви чи не щодня сьогодні у заголовках світових видань. Жорстокі бої довкола Бахмута прикували увагу до регіону України, де під землею - одні з найбільших у світі покладів солі, ще з часів, коли близько 250 мільйонів років тому тут було море. Це й цікавить росіян.

Білий дім США неодноразово наголошував, що зокрема й економічний інтерес до українських шахт керує загарбницькою війною росіян.

По-своєму трагедію Бахмута проживають і митці. Так, художник зі Львова Олександр Войтович малює картини безпосередньо на пакунках солі, які були впізнаваним символом української промисловості, а стали раритетом. Бо “Артемсіль” припинила роботу через війну.

Один із найвпізнаваніших символів української промисловості.

Дизайн пакунка кухонної кам’яної солі – один із найбільш впізнаваних символів української промисловості. Він добре знайомий кожному українцю практично з дитинства, бо майже не змінювався десятиліттями. І навіть став тлом для мистецтва.

Олександр Войтович насправді ще задовго до війни почав створювати картини на соляних обгортках. А з початком повномасштабного вторгнення тема набула нового сенсу і для митця, і для України.

Картина Олександра Войтовича, 2012р.
Картина Олександра Войтовича, 2012р.

У коментарі Голосу Америки Олександр розповів: “Бахмутська сіль мені завжди асоціювалася насамперед з Україною. Це наша давня історія - чумаки, які ходили по сіль до Криму, вислів про “сіль землі”, Чумацький шлях той же, бахмутська сіль. І малюючи на пачці солі, я просто це обігрував як артоб'єкт, використовував це як концепцію. З війною вона набула для мене зовсім іншого значення, стала ще більш символічною”.

Картини Олександра Войтовича - динамічна витончена жіноча постать, виведена вугіллям на поверхні пакета солі - розійшлися по кількох українських галереях і приватних колекціях.

Малюнки вугіллям на соляних обгортках

Одна з картин прибула вже й до США, у Вашингтон. Американка Маура Шелден, заступниця директора офісу Конгресу США з міжнародного лідерства, свого часу 3 роки прожила в Україні, тож одразу упізнала тло: “Я була дуже вражена роботами Олександра з благодійного аукціону, що тривав на користь України. Мою увагу особливо привернули малюнки вугіллям на пакунках солі. Це скромний матеріал, але я думаю, що більшість українців, мабуть, мають його вдома. Я жила в Україні й мала там таку сіль”.

Два роки Маура Шелден провела як волонтерка Корпусу миру у Хмельницькому, а також рік жила у Києві: “Мені близька Україна, і насмілюсь сказати, у моєму серці це другий дім. Тому я дуже захотіла придбати цю картину, щоб мати частинку України в себе”.

Це є ідеальним прикладом духу України, і це є дух Донбасу
Маура Шелден

У мистецькому проєкті Войтовича Маура Шелден бачить символізм не лише на рівні промисловості й природного багатства України. Вона каже про жінку, зображену на картині: “Прекрасне створіння, яке виражає радість, на цьому скромному матеріалі. Ви знаєте, це ідеальний приклад духу України, і це є дух Донбасу”.

“Офіс Конгресу США з міжнародного лідерства, у якому я працюю, забезпечує професійні обміни для Конгресу. Україна вже багато років є частиною нашої групи країн. І зараз як ніколи надзвичайно важливо залучити українців, Конгрес та американських громадян до розмови про реалії того, що відбувається в країні. Я сподіваюся придбати більше картин українських художників та заохочую інших колекціонувати сучасне українське мистецтво, яке відображає ситуацію в Україні. Для нас важливо мати можливість пояснити нашим спільнотам, друзям і родинам те, що, як ми знаємо, відбувається в Україні, щоб американці продовжували підтримувати Україну”, - каже Маура Шелден.

Війна за сіль

Що відбувається в Україні, зокрема, довкола Бахмуту, пояснює американцям і Білий дім. Вже неодноразово високопосадовці наголошували у коментарях для ЗМІ: через багаті поклади солі поблизу Бахмута росіяни (і особисто очільник “вагнерівців”) готові кидати у жорстокі смертельні бої тисячі найманців. Крім того, у шахтах росіяни мають намір ховати й боєприпаси, роблячи їх недосяжними для ураження.

Картина Олександра Войтовича, 2017 р.
Картина Олександра Войтовича, 2017 р.

Через війну і загрозу життю людей державне підприємство “Артемсіль”, відкрите ще у 1881 році, торік повністю припинило роботу. “Стало дуже гаряче. Ніхто не хотів ризикувати життям працівників”, - каже Володимир Низиєнко, керівник відділу комунікацій ДП “Артемсіль”.

Один із наших маршрутів пропонував “спуститися у 1881 рік”, коли з шахти підняли на-гора перший пуд солі.
Володимир Низиєнко

До російського вторгнення підприємство постачало продукцію у 15 країн світу і забезпечувало 90% українського ринку, тобто пакунок солі із Соледару був практично у кожній українській домівці. Підприємство було досить успішним, у рік перед війною компанія сплатила в бюджет податків на суму 505,5 мільйонів гривень. У 2021-му розгалужені шахти “Артемсолі” відкрилися й для туристів, на глибині 300 метрів під землею. Один із перших маршрутів пропонував “спуститися у 1881 рік”, коли з шахти підняли на-гора перший пуд солі, згадує Низиєнко.

У квітні 2022 року підприємство видобуло сіль востаннє, переробило, запакувало, відвантажило торговельним мережам, і закрилося. Офісні будівлі підприємства вщент знищені вогнем, видобуток солі зупинено. Майже 2500 працівників залишилося без роботи, Україна - без власної солі.

Пакунки солі стали дефіцитом і вже навіть раритетом. А сіль - знову не лише харчовий продукт і бізнес, але і частина української культури.

Це ж "сіль життя". Для мене це не просто рисунок на папері. Це справді історія нашої країни.
Олександр Войтович

“Сіль додає такого настрою, вона дуже асоціативна, це ж сіль життя. Для мене це не просто рисунок на папері. Це справді історія нашої країни і її промисловості, збережена саме в пакунку. Підприємство зберегло свій дизайн, як і американська компанія Coca-Cola, заснована за кілька років після “Артемсолі”, також у 19 столітті”, - каже Олександр Войтович.

Ковбасний папір і чорний соус

До створення картин на такому незвичному матеріалі митця, до слова, привів ще студентський досвід, що також є промовистим відображенням історичних реалій України того періоду.

“В Академії мистецтв я вчився на початку 90-х, була криза з усім, у тому числі з папером. А студенти повинні малювати багато і, відповідно, шукали будь-який матеріал для практики. Тому ми мали й “ковбасний папір”, і з чим тільки не експериментували. А також випробовували різні м'які матеріали - так званий чорний соус, вугілля тощо.. Зараз уже матеріалу безліч. Розкішного паперу - якого хочеш, прошу, малюй. А тоді був дефіцит”, - згадує пан Войтович.

На коробці солі насправді достатньо важко малювати, каже Олександр, але свідомо малюю саме на ній, а не передруковую, скажімо, зображення “Артемсолі”, наприклад, на якісному папері. Концепція й сама ідея полягала саме у тому, щоб малювати на пакеті солі, у цьому був зміст проєкту.

Картина Олександра Войтовича, 2023.
Картина Олександра Войтовича, 2023.

“Оскільки сам пакунок солі асоціюється з певною епохою, то і жінки у мене були “епохальні” – у шортах, костюмах, спортивні, - каже Олександр. - Не кожен готовий це сприйняти, деколи бачив реакцію “О, цікаво!”, хтось реагував із захопленням, інші - із нерозумінням. Але ці роботи, як правило, завжди викликають яскраві емоції”.

"Люди часу" і "Перемога"

На початку війни Олександр Войтович створив також серію портретів “Люди часу”, присвячену відомим у світі персонам та їх реакції на події в Україні. Портрет Бориса Джонсона навіть потрапив у приватну колекцію британського політика.

Картина Олександра Войтовича із серії "Люди часу", Борис Джонсон.
Картина Олександра Войтовича із серії "Люди часу", Борис Джонсон.

“Дуже потужна підтримка України від Великої Британії для всіх нас і особисто для мене асоціюється з образом колишнього прем’єр-міністра Бориса Джонсона. Радію, що цей портрет потрапив до його приватної колекції”, - каже митець. Картину Борису Джонсону подарували під час його візиту до Києва, куди вона потрапила з однієї із благочинних виставок.

“Борис Джонсон фактично згуртував Захід на допомогу Україні. Як і Джо Байден, звичайно. Тож мені було приємно почути, що портрет потрапив до його колекції”, - каже Олександр Войтович.

Інтерес художника до бахмутської солі виявився до певної міри пророчим, адже на ній зосереджена зараз увага всієї України і її союзників. Художник сподівається, що пророчою стане і назва картини, яку придбала американка Маура Шелден – “Перемога”.

Картина Олександра Войтовича "Перемога" відтепер зберігатиметься у офісі програми Open World у Бібліотеці Конгресу — національній бібліотеці Сполучених Штатів Америки. Фото: Костянтин Голубчик, Голос Америки.
Картина Олександра Войтовича "Перемога" відтепер зберігатиметься у офісі програми Open World у Бібліотеці Конгресу — національній бібліотеці Сполучених Штатів Америки. Фото: Костянтин Голубчик, Голос Америки.

Всі новини дня

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Сполучені Штати, Нідерланди, Південна Корея, Замбія і Коста-Ріка цього тижня спільно проводять вже другий Саміт за демократію. У наступні кілька днів на віртуальні засідання зберуються лідери, представники громадянського суспільства і приватного сектору 120 країн світу.

План Ґроссі для ЗАЕС: захищати «об'єкт, а не територію» і вивести російську зброю з території станції

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі у Дніпрі, 28 березня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Керівник агенції з ядерної енергетики ООН планує запропонувати новий підхід до створення безпечних умов для роботи Запорізької атомної електростанції. Розмовляючи з агентством Reuters напередодні своєї поїздки до окупованого російськими військами Запоріжжя, гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі сказав, що його спроба досягти згоди щодо ЗАЕС “все ще жива”.

«Я впевнений, що можна встановити певну форму захисту, можливо, не наголошуючи стільки на ідеї зони, скільки на самому захисті: що люди повинні робити або не повинні робити, щоб захистити (завод) мати територіальну концепцію», – сказав Ґроссі у розмові, яку записала з ним агенція Reuters.

Він наразі не оприлюднює повного тексту угоди щодо захисту окупованої Росією Запорізької АЕС, але коригує її відповідно до позиції України, сказав гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі.

“Я в жодному разі не здаюся. Я думаю, навпаки, нам потрібно примножувати наші зусилля, нам потрібно продовжувати”, - цитує інформагентство Рафаеля Ґроссі.

Дипломати, на яких посилається Reuters, кажуть, що остання пропозиція Гроссі більше не включає визначений радіус навколо заводу для позначення “зони безпеки”, оскільки Україна не хоче угоди, що фактично визнала б чи дозволила російську військову присутність на станції.

Інші елементи плану Гроссі включають відсутність вогневих ударів “з чи по” ЗАЕС, а також виведення важкого озброєння з території навколо станції.

Як повідомляв Голос Америки, Ґроссі цього тижня планує відвідати найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС.

Перебуваючи у понеділок у Запоріжжі, він зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Ґроссі заявив, що Україна «має цілковиту підтримку МАГАТЕ».

У своєму твітер-повідомленні МАГАТЕ повідомляє, що Ґроссі побував і на Дніпровській ГЕС, яка «є важливою складовою ядерної безпеки на Запорізькій атомній електростанції».

Агентство Reuters цитує слова президента Зеленського, який сказав, що «без негайного виведення російських військ і персоналу із Запорізької АЕС і прилеглих районів будь-які ініціативи щодо відновлення ядерної безпеки приречені на провал».

Ґроссі назвав ситуацію на заводі «дуже небезпечною» і дуже нестабільною. З моменту вторгнення Росії станція 6 разів втрачала зовнішнє джерело живлення, змушуючи персонал запускати аварійні дизельні генератори для охолодження реакторів.

За словами Ґроссі, загрозлива ситуація склалася з водопостачанням через окупацію росіянами Нової Каховки, де розташована Каховська ГЕС, адже воду з водосховища використовують для охолодження реакторів.

Покарання російських воєнних злочинців є винятково важливим пріоритетом - заступниця генпрокурора США

Заступниця генерального прокурора США Ліза Монако

Покарання російських воєнних злочинців - "винятково важливий пріоритет" для Міністерства юстиції США, який нагадує процес із притягненням до відповідальності нацистів. Про це заявила заступниця генерального прокурора США Ліза Монако під час Саміту за демократію, що проходить у Вашингтоні.

За словами заступниці генпрокурора США, оновлений закон про воєнні злочини, який Конгрес ухвалив у грудні, дозволить притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців, що можуть спробувати знайти прихисток на території Сполучених Штатів.

"Це відповідає роботі, яку ми проводили історично, щоб притягнути до відповідальності нацистських воєнних злочинців. Конгрес діяв, щоб надати нам такі ж повноваження щодо російських воєнних злочинців, які можуть приїхати до Сполучених Штатів. Цьому немає прихистку. І ця країна не є притулком", - зазначила заступниця генпрокурора.

Ліза Монако зауважила, що Мін’юст США вже конфіскував активи російських олігархів та їхніх підставних осіб на понад 500 млн доларів: від розкішних яхт в Іспанії та на Фіджі до будинків у Гемптонсі.

Також заступниця генпрокурора наголосила, що представники генпрокуратури США безпосередньо на місцях допомагають українським колегам у зборі доказів та формуванні кримінальних справ. "Ми абсолютно віддані тому, щоб продовжувати надавати підтримку, яку ми вже надаємо Україні. І ми підтримуємо цілу низку міжнародних розслідувань, Міжнародного кримінального суду, Генеральної прокуратури України, ООН, ОБСЄ. Ми вже робимо чимало, зокрема безпосередньо в Україні, включно з нашою групою з розслідування воєнних злочинів, яку генеральний прокурор призначив минулого року. Тому це винятково важливий пріоритет для Міністерства юстиції", - зазначила пані Монако.

Крім того, заступниця генпрокурора анонсувала, що США незабаром посилять контроль за дотриманням Закону про реєстрацію іноземних агентів. За її словами, в найближчі місяці будуть оприлюднені нові правила для уточнення переліку видів діяльності, які вимагатимуть реєстрації відповідно до закону. Монако зазначила, що це пов'язано зі спробами Кремля сіяти російську пропаганду та впливати на громадську думку серед американців.

"Минулого літа міністерство звинуватило росіянина у багаторічних спробах вербувати та керувати політичними групами у Флориді, Джорджії та Каліфорнії від імені ФСБ Росії. Російський громадянин керував цими групами для публікації проросійської пропаганди та координував висвітлення цієї діяльності в російських ЗМІ. Американський народ має право знати, коли іноземний уряд намагається вплинути на політичні рішення чи громадську думку тут, у США. У Міністерстві юстиції ми робимо все можливе, щоб викрити цю поведінку. Ми працюємо з Конгресом, щоб модернізувати наш Закон про реєстрацію іноземних агентів та дати нам інструменти, які потрібні у відповідь на сьогоднішнє загрозливе середовище", - наголосила заступниця міністра юстиції США Ліза Монако.

Під Авдіївкою російські сили втрачають багато танків через "невдалі лобові атаки" – аналітики

Житловий будинок, пошкоджений російським військовим ударом під час нападу Росії на Україну, у прифронтовому місті Авдіївка, Донецька область, Україна, 20 березня 2023 року. REUTERS/Alex Babenko

Бої на Донбасі змістилися до міста Авдіївка після того, як українським військам вдалося зупинити російський наступ на Бахмут, повідомляють західні ЗМІ та експерти. Військові аналітики пишуть, що російські війська втрачають значну частину бронетехніки, намагаючись оточити Авдіївку, а також залучають більш досвідчених найманців з числа «вагнерівців» – тих, що воювали ще в Югославії на початку 1990-х років.

Американський телеканал CNN повідомляє, що влада Авдіївки закликає людей евакуюватися, оскільки критичні ресурси, такі як мобільний зв’язок і електрика, перервані через постійні обстріли Росії.

Голова Авдіївської військової адміністрації Віталій Барабаш повідомив у мережі Telegram, що з неділі в місті відключать комунальні послуги, оскільки «щодня все більше міста піддається обстрілам і руйнаціям».

«Місто стирають з лиця землі. Треба покинути місто», – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі. Він сказав, що після евакуації комунальників «не буде кому обслуговувати генератори чи запускати мобільну вежу».

«Зараз не прошу, наполегливо рекомендую їхати з Авдіївки, адже російські ракети і снаряди не шкодують нікого і нічого, яких би поглядів ви не дотримувались!» – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі.

Водночас в інтерв’ю українським ЗМІ Барабаш сказав, що це не означає, що українські війська готові полишити місто.

За даними британської військової розвідки, останніми днями Росія «ціною великих втрат у бронетехніці» намагається оточити Авдіївку з півдня.

Попри те, що російські військові, ймовірно проходили певний період навчання в Білорусі, «формування все ще демонструє обмежену боєздатність, мовиться у повідомленні».

«Втрати 10-го танкового полку, ймовірно, здебільшого були спричинені тактично помилковими лобовими атаками, подібними до тих, що були під час інших нещодавніх невдалих російських бронетанкових атак, наприклад, навколо міста Вугледар», – мовиться у повідомленні британської розвідки.

Також аналітики говорять, що російська армія має «проблеми з поганою дисципліною та низьким моральним духом».

Експерти Вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що крім регулярних військ, у боях навколо Авдіївки залучено «обмежені високоякісні елементи «Групи Вагнера», зокрема, бойовиків, які мають досвід ще з часів війн у Югославії на початку 1990-х років. Цим експерти пояснюють відносний успіх боїв за Авдіївку для росіян.

«Російське військове керівництво, можливо, вирішило розгорнути певні елементи «Вагнера» в районі Авдіївки в останні тижні, щоб підтримати виснажені та менш якісні елементи Донецької народної республіки (ДНР) у їхніх спробах взяти селище. Якщо такі бойовики «Вагнера» воювали поблизу Авдіївки, їхня участь може допомогти пояснити обмежені тактичні успіхи в цьому районі протягом останнього тижня», – мовиться у повідомленні ISW.

"Винищувачі не допоможуть українцям на цьому етапі війни" - міністр оборони США

Міністр оборони США Ллойд Остін та голова Об'єднаного комітету начальників штабів США ген.Марк Міллі свідчать на слуханнях щодо оборонного бюджету на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні

Пентагон розглядає агресивну Росію Путіна як гостру загрозу. На цьому наголосив міністр оборони США Ллойд Остін під час слухань в сенатському Комітеті з питань збройних сил у вівторок, 28 березня.

Щодо винищувачів F16, якщо таке рішення буде ухвалене, то для забезпечення цих можливостей знадобиться приблизно 18 місяців. Але це не допоможе українцям на цій стадії війни.
Міністр оборони США Ллойд Остін

Слухання були присвячені проекту бюджету США на 2024 рік. Остін також підкреслив, що Сполучені Штати підтримуватимуть оборону України стільки, скільки буде потрібно.

“Наша Стратегія національної оборони визначає агресивну Росію Путіна як гостру загрозу. Під керівництвом президента Байдена Сполучені Штати згуртували світ, щоб допомогти Україні боротися з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії. Наші союзники та партнери активізувалися, щоб надати важливу безпекову допомогу, яку координує контактна група з оборони України, яку я очолюю. І ми підтримуватимемо оборону України стільки, скільки буде потрібно”, - заявив Остін у своєму вступному слові.

Відповідаючи на запитання сенатора-демократа Річарда Блументаля про надання Україні сучасних винищувачів, Остін зауважив, що на цьому етапі війни вони не критичні.

“Щодо винищувачів F16, якщо таке рішення буде ухвалене, то для забезпечення цих можливостей знадобиться приблизно 18 місяців. Але це не допоможе українцям на цій стадії війни. Чи можуть українці отримати винищувачі у майбутньому? Ми всі віримо, що так. Потенційно це можуть бути або F16, або інші літаки четвертого покоління. Тож ми продовжимо працювати з нашими партнерами, щоб переконатися, що Україна має саме те, що їй потрібно”, - заявив міністр оборони США під час слухань в комітеті Сенату.

Немає нічого дорожчого, ніж воювати. Готуватися до війни – це дуже дорого, але не дорожче, ніж воювати. Підготовка до війни може їй запобігти, і це наша мета. Ми повинні діяти невідкладно, щоб унеможливити війну наддержав.
Генерал Марк Міллі

За словами міністра, зараз головною потребою українців на полі бою є протиповітряна оборона великої дальності.

“Зараз головна потреба українців - це протиповітряна оборона. Це критична необхідність на полі бою. Їм також потрібна зброя великої дальності та бронетехніка. І ми надаємо їм значний пакет таких можливостей. Ми також навчаємо їх та гарантуємо забезпечення наданого озброєння”, - вважає Остін.

Своєю чергою голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі стверджує, що допомога Україні - в національних інтересах Сполучених Штатів. Але якщо американській армії доведеться воювати, то вони готові, додав генерал.

“Вперше США зіштовхнулись з двома великими ядерними державами, національні інтереси яких протистоять нашим. Китай та Росія мають засоби, щоб загрожувати нашим інтересам і нашому способу життя. Але війна з жодною із цих держав не є неминучою. Немає нічого дорожчого, ніж воювати. Готуватися до війни – це дуже дорого, але не дорожче, ніж воювати. Підготовка до війни може їй запобігти, і це наша мета. Ми повинні діяти невідкладно, щоб унеможливити війну наддержав. Жоден супротивник не повинен недооцінювати відданість нашої нації та силу нашої армії”, - заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США.

За словами генерала Міллі, нині американська армія перебуває у найвищому стані бойової готовності, на випадок можливого протистояння.

“Наразі 60% наших активних сил перебувають у найвищому стані готовності, і в разі потреби будуть на бойових позиціях менш ніж за 30 днів, перевищуючи наші мінімальні стандарти. 10% будуть на позиціях менш ніж за 96 годин. Армія Сполучених Штатів готова”, - заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США.

Міллі також наголосив, що ключове джерело американської сили - це велика мережа партнерів. За його словами, лише у березні Сполучені Штати провели 63-ри спільні навчання з союзниками. Крім того, американці щотижня навчають понад 5000 українських військових на території сусідніх держав, про це Міллі заявив під час аналогічних слухань в Комітеті із Міжнародних Справ Палати Представників минулого тижня.

Дивіться також: Звуки війни, без коментарів – про важку роботу українських військових.

Звуки війни: без коментарів – про важку роботу українських військових. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG