Спеціальні потреби

Актуально

Чи буде ратифікований пакт Януковича-Медведєва: прогнози політологів

Стінка на стінку. Як виглядає, саме у такому форматі Верховна Рада працюватиме у вівторок.

На порядку денному – затвердження харківських угод, і свою готовність до силового протистояння уже висловили депутати обох протиборчих таборів. Опозиційна меншість заявляє, що зробить усе можливе, щоб не допустити ратифікації пакту Януковича-Медведєва. Опозиціонери обіцяють блокування трибуни всередині залу і протести за його стінами. «Якщо слова не розуміють – доведеться вдатись до фізичної сили», -- пригорозив народний депутат від БЮТ Олег Ляшко на прес-конференції у понеділок. Втім, як він пообіцяв, першими бютівці у бійку не полізуть і битимуться тільки, якщо доведеться захищатися.

Своєю чергою, коаліційна більшість готує контрзаходи. Як запевнив лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, ці заходи вживатимуться як всередині зали Верховної Ради, так і за її межами і «будуть достатніми для того, щоб забезпечити роботу парламенту».

Масла у вогонь підлив приїзд до Київ Володимира Путіна. Російський прем`єр у понеділок приїздить в Україну коротко, на кілька годин, щоб уточнити підписані в Харкові домовленості. Програма робочого візиту передбачає зустріч з президентом Віктором Януковичем і прем`єром Миколою Азаровим. Чутки про те, нібито у Путіна запланована зустріч з очільницею опозиції Юлією Тимошенко, у самої Тимошенко категорично спростували. Речниця лідерки БЮТ назвала ці повідомлення «нісенітницею та провокацією».

Несприйняття угод про пролонгацію базування Чорноморського флоту в Криму зробило, здавалося б, неможливе. Українська опозиція почала об`єднуватись, щоб спільно виступити проти, як вони вважають, «здачі Януковичем національних інтересів».

Чи стануть харківські угоди тим вододілом, який об`єднає розсварених опозиціонерів? І чи зможе парламентська меншість перешкодити ратифікації угод, чи це залишиться порожньою погрозою? Своїми прогнозами з Голосом Америки поділилися науковий директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії професор Олексій Гарань, директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран і директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.

Олексій Гарань: Коаліції вдасться проштовхнути рішення, але це буде піррова перемога

«Регіонали показали, що вони теж можуть застосувати силу. Вони можуть влаштувати контрблокаду – стати навколо крісла спікера, перешкоджати опозиціонерам, можливо, навіть удатись до фізичної сили. Мені здається, що суть не в тому, чия візьме завтра у силовому протистоянні, а в тому, що процес ратифікації іде з порушеннями. Ось у чому головна заковика. Адже питання не було обговорено в комітетах, а це порушує українське законодавство. Очевидно, що на заваді беззаконню міг би стати Конституційний Суд – якби він не перетворився на інститут, сервільний до влади. Тому я думаю, що коаліції вдасться проштовхнути це рішення. Але це буде піррова перемога. Адже абсолютно зрозуміло, як все це робиться, і морально-політична перевага буде на боці опозиції. Опоненти влади зможуть отримати можливості для контргри в перспективі.

Що ж до того, чи об`єднають опозиціонерів харківські угоди – частково так, повністю ні. Вони сприятимуть об`єднанню. Бо треба об`єднуватися навколо якихось спільних цінностей. А це може бути захист демократії і суверенітет».

Сергій Таран: Харківські угоди можуть об`єднати опозицію, проте розколоти суспільство»

«Треба чітко розуміти, для чого опозиція проводить завтра свої акції протесту в стінах парламенту. Заблокувати ухвалення цієї угоди нереально. Адже зрозуміло: якщо є більшість у Верховній Раді, то перешкоджати їй тривалий час буде складно. Тому протести робляться для того, щоб публічно привернути увагу громадськості до цього питання. Важливо також не допустити одночасної ратифікації двома парламентами, що мало б великий політичний резонанс. І тому опозиція зробить усе можливе, щоб принаймні завтра заблокувати це ухвалення.

Звичайно, ця угода може бути ратифікована Верховною Радою і пізніше. Але те, що це буде відбуватися через шалений політичний опір і не буде зроблено одночасно в двох парламентах, значитиме багато що. Це підкреслить, наскільки ця угода суперечлива.

У коаліції завтра будуть усі можливості, насамперед силові, щоб протистояти зусиллям опозиції. Влада зробить усе можливе – адже Янукович дав зрозуміти, що для нього справа принципу ратифікація цих угод.

Але в результаті дій опозиції – незалежно від того, хто завтра виграє протистояння –буде досягнута важлива мета: міжнародна громадськість зрозуміє, що суспільство розколоте щодо цієї угоди, що в суспільстві не існує однозначного її схвалення. А це і є основною метою опозиції.

Що ж до перспектив об`єднання опозиційних сил – безумовно, харківські угоди стали вододілом, і ми вже бачимо дуже чіткі тенденції до об`єднання між політиками. На превеликий жаль, однак, ці угоди не посприяли об`єднанню суспільства. І паралельно з об`єднанням опозиції, паралельно з широким громадянським спротивом ми зможемо спостерігати достатньо серйозний розкол у суспільстві. Тому що очевидним є те, що в окремих регіонах України цю угоду будуть підтримувати».

Віктор Небоженко: Якщо затримають угоду бодай на день, це піде їм в залік

«Це не спортивний матч, і незалежно від того, з яким рахунком завершиться поєдинок, опозиція чинить правильно. Її завдання – продемонструвати свою волю і довести здатність до боротьби. Якщо навіть вони затримають ратифікацію угоди всього на один день, це піде їм у залік як політичний капітал. Тому що вони чітко покажуть, що виступають проти дій уряду. Я не думаю, що більше доби чи двох опозиція зможе протриматися. Знаючи, як професійно, на рівні спецоперацій, оформлюється голосування нинішньої коаліції, я думаю, що коаліціянти швидко впораються зі спротивом меншості. Ну не сьогодні, так завтра. Але не в цьому суть – головне, щоб опозиція не втратила до цього сюжету інтерес. Оце найважливіше. І щоб опозиція навчилась артикулювати свої вимоги. Не можна просто казати «ні». Потрібно шукати аргументи, які б пояснювали населенню, що, власне, сталося і які наслідки для простого громадянина – починаючи від захисту прав людини і закінчуючи збереженням незалежності.

Об`єднання опозиції – це буде тривати довго. Будуть виникати нові загони опозиції, нові люди, нові ідеї – приблизно як у 90-і роки. Тому що нинішня опозиція завжди працювала у форматі підготовки до виборчої кампанії, а не у форматі захисту національних інтересів. А тут мова йде не про вибори, а грубо кажучи, про захист суверенітету, національних інтересів. І практично вся опозиція до цього не готова».

Всі новини дня

Війна в Україні підірвала російську потужність на світовому ринку зброї, кажуть міжнародні експерти

У звіті Міноборони України стверджується, що крилата ракета морського базування 3М-14 «Калібр» має лише 33% імовірності вразити ціль.

Президент Росії Володимир Путін у понеділок заявив, що Москва готова запропонувати свою «найсучаснішу зброю» своїм союзникам у країнах Латинської Америки, Азії та Африки.

Виступаючи на відкритті щорічної виставки зброї неподалік Москви, Путін сказав, що російський експорт зброї відіграє важливу роль у розвитку «багатополярного світу», і що Росія «високо цінує те, що у нас є багато союзників, партнерів і людей, які поділяють наші думки на різних континентах».

«Ми готові запропонувати нашим союзникам і партнерам найсучасніші види зброї: від вогнепальної зброї, бронетехніки та артилерії до бойових літаків і безпілотників», – сказав російський лідер, згідно з повідомленням агентства АР.

Російська зброя, заявив Путін, цінується за надійність, якість і головне - ефективність. «Практично вся вона не раз використовувалася в реальних бойових діях», – додав президент Росії, якого цитує агентство Інтерфакс.

Однак експерти вказують на те, що війна в Україні, яку Росія назвала «спецоперацією», але веде вже майже півроку, не найкраща реклама для ефективності російської зброї.

Санкції призвели до того, що Росія використовує напівпровідники, призначені для холодильників і посудомийних машин у військовій техніці – міністерка США Раймондо

Крім того, російський військово-промисловий комплекс не має відповідних потужностей компенсувати значні втрати техніки на війні в Україні, не кажучи вже про вільні потужності, щоб виробляти зброю на продаж. Також російські виробники зброї виявилися занадто залежними від західних підрядників, які постачали електроніку для російської зброї.

Наприклад, під час свідчень у Сенаті США в травні міністр торгівлі США Джина Раймондо зазначила, що Росія використовує напівпровідники, призначені для холодильників і посудомийних машин у військовій техніці через брак спеціалізованих комплектуючих. Попри такі офіційні заяви, експерти застерігають не перебільшувати ефективність санкцій, бо їхній вплив важко оцінити через відсутність прозорості в Росії.

З іншого боку, поширити дані про російську зброю максимально зацікавлена Україна.

Британська газета Times говорить, що отримала доступ до українського звіту, який називає російську зброю «неефективною» та «застарілою». Міністерство оборони України, яке донедавна здебільшого користувалося зброєю, розробленою ще в Радянському Союзі, доходить висновку, що російська бронетехніка та вертольоти не здатні протистояти вогню навіть зі стрілецької зброї, а ракети мають лише 33-відсотковий шанс вразити ціль.

Російські гелікопетри можна збити навіть з кулемету – український звіт

Аналізуючи зразки зброї, підібрані на полі бою, українські військові кажуть, що вона далека від заявлених стандартів. Наприклад, броньований захист ударного вертольота Ка-52 «Алігатор», одного з найсучасніших у Росії, пробиває стрілецька зброя калібру 7,62 мм.

«Цей гелікоптер у Москві називають «літаючим танком», броньована кабіна якого витримує попадання куль калібру 12,7 мм, а решта вузлів надійно захищені, однак, як виявилося на практиці, Ка-52 можна вивести з ладу кулеметом калібру 7,62 мм», – йдеться тексті документа, поруч з яким міститься зображення пошкоджень одного з гелікоптерів.

Українські експерти так само низько оцінили і ефективність російських ракет на території України. У звіті стверджується, що крилата ракета морського базування 3М-14 «Калібр» має лише 33% імовірності вразити ціль. Зазначається, що інша ракета має точність лише 49 відсотків. Цією неточністю російської зброї українські експерти частково пояснюють численні цивільні жертви російських обстрілів. Близько 30 відсотків використаних ракет влучили в цивільні об'єкти, наводить слова українського звіту британська газета.

В українському звіті зазначається, що сучасні безпілотники виявилися непереборною проблемою для російських ракет. Російська зенітно-ракетна система «Панцир-С1» не здатна протистояти зграям безпілотників і не має захисту від ударів з повітря. Джерело в Міноборони додало, що українські військові відправляли два безпілотники для відволікання уваги і три для ураження цілей, з чим російська система не впоралася.

Росія скорочує експорт, затримує виконання контрактів – українське Міноборони

Через західні санкції та втрати на війні в Україні, російський уряд був змушений припинити контракти на постачання озброєнь, стверджує український звіт.

«У березні Москва призупинила контракт на поставку Сербії двох вертольотів Ка-32. У травні та червні Росія повідомила Алжир про затримки виконання контрактів на постачання військової техніки, зокрема літаків-амфібій і програмного забезпечення. У липні Міноборони запропонувало розірвати контракт на постачання М'янмі безпілотників "Орлан-10" і виплатити компенсацію. Вона також запропонувала відкласти постачання чотирьох винищувачів Су-30СМЕ, двох ЗРК "Панцир-С1" і радіолокаційної системи», – цитує газета слова українського звіту.

Останні вибухи складів зброї, і особливо авіабази в Криму, додали приниження російським військовим, які виявилися неспроможними захистити територію, яка вважалася глибоким тилом. І хоча Україна не взяла на себе офіційно відповідальність за вибухи, неофіційно українські чиновники натякають представникам преси, що це були воєнні цілі для України.

«Це була авіабаза, з якої регулярно злітали літаки для атак проти наших сил на південному театрі», — сказав український чиновник газеті New York Times, який додав, що «використовувався пристрій виключно українського виробництва».

За даними Стокгольмського міжнародного інституту миру (SIPRI), Росія залишається на другому місці в світі за експортом зброї. Але її продаж останніми роками зменшується.

На думку оглядачів, якщо обсяги торгівлі зброєю в Росії падали і раніше, то тепер наслідки цього падіння скоро проявляться у зменшенні міжнародного впливу Росії, особливо на Близькому Сході та в Азії.

«173 день війни», в якій використовується «перевірена в боях» російська техніка – індійська газета

Hindustan Times, одна з найбільших газет Індії, країни, яка є на першому місці традиційно серед імпортерів зброї у світі та одна з найбільших імпортерів російської зброї, у своєму твіті зазначає:

«Президент Росії Володимир Путін «хвалився» «перевагою» російської зброї перед своїми суперниками під час виступу на виставці зброї під Москвою».

У твіті індійська газета розмістила відео, в якому наголошує, що це вже «173 день війни», в якій використовується «перевірена в боях» російська техніка.

Як вказують оглядачі видання Foreign Affairs, за оцінками Пентагону, російські війська втратили вбитими і пораненими до 80 000 осіб і втратили сотні літаків, танків і бронетехніки.

«Чим довше триватиме війна, тим складнішою буде ситуація для оборонно-промислової бази Росії, яка є мішенню безпрецедентних санкцій Заходу та обмеження експорту. Хоча повний вплив санкцій може бути неочевидним зараз, вони, ймовірно, матимуть довгострокові наслідки для здатності Росії демонструвати свою владу за кордоном, особливо на Близькому Сході», – пишуть оглядачі.

США вважають продаж російської зброї рушієм конфлікту в регіоні та інструментом, за допомогою якого Москва розширює свій політичний і військовий вплив.

За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, які наводять оглядачі у Foreign Affairs, з 2012 року на Росію припадає приблизно 16 відсотків усіх продажів зброї країнам Близького Сходу та Північної Африки. Росія поступалася лише США. Її найбільшими регіональними клієнтами за останні п'ять років були Алжир, який закуповує 70 відсотків імпорту зброї в Росії, Єгипет та Ірак.

«Покупців з Близького Сходу приваблює російська військова продукція через її низьку вартість і готовність Москви продавати її будь-кому, хто може заплатити», – зауважують автори статті, Дженіфер Каванг, старший науковий співробітник Американської державної програми Фонду Карнегі за міжнародний мир та Фредерік Вері– її колега з Близькосхідної програми Фонду Карнегі.

На їхню думку, зменшення продажу російської зброї означає створення місця на ринку для інших продавців, наприклад, для Туреччини, чи Китаю. Але ця зміна створить як нові можливості для Сполучених Штатів, так і ризики, до яких Вашингтон має готуватися вже зараз.

Час-Тайм. Резніков – про плани України. Реакції на вибухи в Криму
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Як на події в Криму реагують політичні лідери в США та на Заході? Відео

Як на події в Криму реагують політичні лідери в США та на Заході? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:44 0:00

В тимчасово окупованому Криму прогриміли нові вибухи - на російській авіабазі поблизу Сімферополя та на сховищі боєприпасів поблизу Джанкоя. Подробиці про офіційну реакцію США та Заходу на нові вибухи в Криму – від Юлії Ярмоленко.

Американські науковці – про загрозу подій довкола ЗАЕС для України і світу. Відео

Практично щодня стає відомо про нові обстріли та тиск на персонал Запорізької атомної електростанції. Деякі експерти стверджують: така поведінка Росії - частина операції, щоб тримати світ у напрузі. Чому події довкола станції є загрозою не лише для України, але й для світу – в сюжеті Ірина Соломко.

Студенти Стенфордського університету організували віртуальний забіг на підтримку дітей України  

Андрій Торчило, член Української студентської асоціації Стенфорду

Студенти Стенфордсього університету, що у США, у різні способи збирають гроші на допомогу Україні. Після початку російсько-української війни у Сан-Франциско та Кремнієвій долині активізувалась українська громада. Серед них і студенти Стенфорду, які об'єднались в асоціацію і провели низку ініціатив зі збору коштів. Так, наприклад, Українська студентська асоціація Стенфорду започаткували серію благодійних забігів.

Run for Children of Ukraine - це віртуальний пробіг на підтримку дітей України. Кожен охочий може купити онлайн-квиток і отримати спеціальний браслет та наліпку, з якою можна пробігтись на підтримку українських дітей постраждалих у війні. З ініціативою виступила Українська студентська асоціація Стенфорду.

"Це почалося як віртуальний забіг, який тривав один місяць з задумом, що ти купуєш квиток, а всі гроші зароблені з цього фандрейзингу підуть на пологові будинки в Україні. Але в результаті ми вирішили продовжити фандрейзинг з одного місяця на все літо, тому всі охочі які хочуть і можуть пробігти будуть мати шанс це зробити",- Андрій Торчило, член Української студентської асоціації Стенфорду.

Забіг може бути як і індивідуальним, так і груповим. Олександр Скороход, мешканець Кремнієвої долини, один із учасників забігу, каже, що і до цієї ініціативи займався бігом, а коли почув що може допомогти українським пологовим будинкам, одразу ж погодився.

"Пробігли разом хто 10 км, хто 5, людей 30-40 нас зібралося. Для мене дуже велике важливо, все ж таки знаходячись тут у безпеці, допомагати тим чим можу, українцям і Україні. І звичайно найбільш болюче, ці новини отримувати про те як гинуть українські діти або те як вони травмуються", - каже Олександр Скороход, учасник забігів.

Ініціативу підхопили і в інших країнах. Забіги відбулись не лише у США, а й в Німеччині, Італії, Австрії, Індії. Всього у забігах взяли участь мешканці з 52 міст і 62 країн. Вони разом пробігли 1 тис кілометрів.

"Ми намагаємося здобувати гроші для дітей, в основному для палатматерям в Україні. Це особливо важливо, тому що останнім часом різко зросла кількість передчасних пологів, тому є багато вимог до обладнання, наприклад, таких як інкубатори для новонароджених, і ми намагаємося зібрати ці кошти для цієї мети", - розповідає Тетяна Біліх, член Української студентської асоціації Стенфорду.

Та не забігами єдиними - асоціація студентів Стенфорда поставила ціль зібрати 50 тисяч доларів для українських жінок жертв сексуального насилля.

Оскільки російське вторгнення прогресує, ми чули багато історій про насильницькі злочини проти жінок і дітей. І щоб допомогти їм, ми організували збір коштів і сподіваємося використати кошти цього збору для допомоги тим, хто вижив в Україні.

Ціль збору - надати медичну, юридичну і психологічну допомогу жінкам- жертвам сексуального насилля. Цей фандрейзинг обіцяють запустити восени. Окрім цього асоціація студентів подає заявки на гранти на фінансування медикаментів, медичного приладдя та автомобілів швидкої допомоги. А загалом Українська студентська асоціація Стенфорду зібрала понад 2.8 мільйон доларів на різні гуманітарні місії.

Дивіться також: Студенти Стенфордського Університету збирають гроші для України за допомогою бігу. Відео

Вибухи в Криму коментують у США, Європі

Відеокадр - дим від вибуху, який, за повідомленнями, стався поблизу Джанкоя, Крим, 16 серпня 2022 року. REUTERS/Stringer

США вважають, що Україна має право на самозахист, сказав речник Білого дому, відповідаючи на запитання Голосу Америки про те, чи вважають США російські військові бази в Криму законною ціллю для ЗСУ.

"Україна має право захищати себе і ми підтримуємо зусилля України із захисту суверенітету та територіальної цілісності", - сказав речник Ради національної безпеки США.

Сьогодні ж під час спільної прес-конференції в Стокгольмі канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем'єр-міністр Швеції Магдалена Андерссон також відповідали на запитання про те, чи можуть українські ЗСУ використовувати надану Заходом зброю для деокупації Криму.

"Ця зброя для того, щоб Україна могла з її допомогою захистити свою територіальну цілісність і суверенітет", - наводять слова Шольца ЗМІ. Андерссон також додала, що зброя потрібна, щоб "Україна могла захистити й оберігати свою територіальну цілісність".

16 вересня в Криму пролунали вибухи на складах боєприпасів поблизу кримського Джанкоя. Також російська преса повідомила про пошкодження залізниці, що веде з Криму на материк.

9 вересня через вибухи на аеродромі "Саки", за даними британської розвідки, Росія втратила щонайменше вісім літаків.

Керівництво України публічно не взяло на себе відповідальності за вибухи. У Росії заявили про диверсію, або, стосовно вибуху в Саках, - випадкову детонацію.

Однак, видання The New York Times з посиланням на неназваного українського посадовця, вказало, що за вибухами може стояти "елітний український підрозділ", що діє в тилу ворога. Голова Офісу президента Андрій Єрмак в дописі в Telegram заявив про "демілітаризацію" Криму українськими збройними силами до повної деокупації півострова.

Україна знайшла російську "Ахілесову п'яту" в Криму, пише про нещодавні удари британський аналітик Марк Галеотті. Він вказує на те, що Україна методично атакує російські склади боєприпасів і цим руйнує логістику сил РФ.

"Через те, що росіяни покладались на масовані бомбування для свого просування, це [руйнування сховищ зброї] серйозно шкодить можливостям нападати і зривати контрнаступ України", - пише Галеотті в статті для британського видання Spectator.

Як «Голос Америки» повідомляв раніше, на думку деяких експертів, з якими говорили західні ЗМІ, вибухи в Криму були, ймовірно, спричинені використанням українськими силами балістичних ракет малої дальності «Грім-2» українського виробництва, або неідентифікованої західної системи чи модифікованих літальних апаратів без екіпажу (БПЛА) з боєприпасами.

Колишній командувач збройних сил США в Європі генерал Бен Годжес заявив, що «немає абсолютно жодного сумніву, що вибухи були спричинені не випадковою детонацією, а атакою, за якою стояли українські сили або диверсанти».

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG