Спеціальні потреби

Ходорковський: Путін привів Росію до стагнації і розвалу


Михайло Ходорковський

Президент Володимир Путін переживе західні санкції і падіння цін на нафту, проте господар Кремля привів Росію до такої стагнації, що країна може зрештою розвалитися. У четвер таку заяву зробив колишній олігарх Михайло Ходорковський.

Колись найбагатший російський бізнесмен, заарештований в 2003 році, після того як він посварився з Путіним, і звільнений в 2013 році, сказав в інтерв’ю Reuters, що Путін зможе пережити ціни на нафту на рівні 45 доларів за барель, але чим довше він буде перебувати при владі, тим більший ризик для Росії.

Він сказав, що Путін, який прийшов до влади в останній день 1999 року, відкинув Росію назад до стагнації, подібної до тієї, яка підточила Радянський Союз у 70-і та 80-і роки, коли країною правив Леонід Брежнєв.

«Росія знову скотилася до ситуації, схожої на те, що було в кінці 70-х років», – сказав Ходорковський в інтерв’ю Reuters у Лондоні. «Ми знаходимося на кінцевих стадіях брежнєвського періоду застою. Путін молодший і, на жаль, це може тривати довше».

Ходорковський, який свого часу володів найбільшою російською нафтовою компанією «ЮКОС», вважає, що Заходу доведеться з часом послабити санкції проти Росії під тиском ділових кіл.

«Якщо ви питаєте, чи виживе Росія у своїх нинішніх кордонах, коли піде Путін, я скажу, що шанси на виживання більші, якщо він піде у найближчі 5-8 років, ніж якщо він піде у наступні, наприклад, 15 років», – сказав Ходорковський.

«Я говорю про виживання Росії в її нинішніх кордонах», – сказав він.

Ходорковський також сказав, що найближчим часом політична та економічна ситуація в Росії не погіршиться настільки, щоб відбулася революція, оскільки рівень життя ще не впав настільки, щоб викликати обурення широких верств населення.

«У Путіна хороші шанси на те, щоб залишатися при владі ще досить довго», – сказав Ходорковський.

Путін намагається скористатися кризою в Сирії, щоб зробити деякі кроки в напрямку зближення з Заходом, після того як в умовах протистояння у зв’язку з ситуацією в Україні відносини між двома сторонами погіршилися настільки, що гірші вони були тільки в часи «холодної війни», зазначив Ходорковський.

«Якраз тоді, коли резерви будуть кінчатися, будуть скасовані санкції проти Росії», – сказав він, додавши: «Є одна фундаментальна проблема, здатна перешкодити цьому зближенню: ... авторитарні лідери роблять помилки, самі того не розуміючи».

Ходорковський ухилився від відповіді на запитання щодо своїх планів балотуватися в президенти Росії, сказавши, що його цікавить громадська діяльність.

«Це все одно, що запитати мене, чи готовий я летіти на Марс. Імовірність того, що мене виберуть, щоб відправити на Марс, дуже невелика», – сказав Ходорковський.

Ходорковський був визнаний винним в ухиленні від сплати податків. Сам він назвав цей суд політично мотивованим, а звинувачення – сфабрикованими його супротивниками, які хотіли розтягнути по частинах його компанію, а самого його покарати за його політичні амбіції.

Він так і не визнав себе винним. На «ЮКОС» навісили величезні податкові борги, після чого його основні сибірські нафтовидобувні активи були розпродані державою. Більшість з них були скуплені державними компаніями.

В інтерв’ю Reuters Ходорковський сказав, що живе в основному в Лондоні. «Я не можу давати короткострокові прогнози щодо того, що станеться в Росії, але говорячи про найближчі десять років, можна очікувати революційних змін», – сказав колишній олігарх.

Дивіться також: Ось чому Обама пов'язав біженців із Сирії з історією Дня подяки

Ось чому Обама пов'язав біженців із Сирії з історією Дня Подяки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

XS
SM
MD
LG