Спеціальні потреби

Страсбург і «справа ЮКОСа»


МОСКВА - Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оголосив рішення за новими скаргами захисту Михайла Ходорковського і Платона Лебедєва. Суд у Страсбурзі не визнав справу стосовно колишніх власників ЮКОСу політично вмотивованою. При цьому ЄСПЛ постановив, що «звинувачення проти двох російських бізнесменів мали вагомі підстави». Про це йдеться в прес-релізі ЄСПЛ, поширеному в четвер, 25 липня.

Рішення на користь Ходорковського і Лебедєва

Російська влада в рамках першої «справи ЮКОСа» порушила свої зобов'язання щодо низки статей Європейської конвенції про захист прав людини. ЄСПЛ постановив, що «російська влада не поважала конфіденційності контактів між заявниками та їх адвокатами», а «отримання та вивчення доказів у суді було несправедливим».

Рішення про відправку Ходорковського і Лебедєва у «виправні колонії, розташовані за тисячі кілометрів від Москви і їх сімей» ЄСПЛ визнав порушенням Росією зобов'язань за статтею про повагу до приватного і сімейного життя. Рішення російського суду про відшкодування Ходорковським податків, що не були сплачені ЮКОСом, на користь держави, ЄСПЛ порахував необґрунтованим.

Скарга Лебедєва за статтею Європейської конвенції про заборону нелюдського і принижуючого гідності поводження була частково задоволена - утримання в клітці під час судових слухань було визнано порушенням.

Крім того, тривалість утримання Лебедєва під вартою і запізнілий розгляд його скарги на продовження терміну утримання під вартою Страсбург назвав порушенням права на свободу та особисту недоторканність. Однак скарга і за цією статтею була задоволена лише частково.

Перемогою боку захисту колишніх власників ЮКОСу можна назвати висновок ЄСПЛ про те, що на адвокатів Ходорковського «влада чинила тиск».

Відхилені скарги

ЄСПЛ відхилив скаргу Ходорковського і Лебедєва, що кримінальне переслідування щодо них політично вмотивоване. «Не було порушено статтю 18 (заборона на обмеження прав в цілях, не передбачених Конвенцією) щодо скарги Ходорковського і Лебедєва про те, що їх кримінальне переслідування було політично мотивованим», - йдеться в прес-релізі ЄСПЛ.

ЄСПЛ також не виявив порушень у тій частині, що Росією було порушено статтю Європейської конвенції, яка вимагає призначати покарання на основі закону. «Суд вважає, що закон був застосований розумно і відповідно з таким розумінням ухилення від сплати податків, яке випливає зі здорового глузду», - йдеться в прес-релізі.

Страсбург також постановив, що права Ходорковського і Лебедєва на справедливий судовий розгляд не було порушено, тобто голова суду, що розглядав першу справу ЮКОСа, був неупередженим.

ЄСПЛ зобов'язав Росію виплатити Ходорковському компенсацію в розмірі 10 тисяч євро. Лебедєву в компенсації було відмовлено.

Реакція

Адвокат Карина Москаленко, що представляє інтереси Ходорковського і Лебедєва у ЄСПЛ, розповіла, що задоволена рішенням Страсбурга. На офіційному порталі прес-центру Михайла Ходорковського і Платона Лебедєва було розміщено коротке інтерв'ю з нею, в якому Москаленко каже, що Ходорковський і Лебедєв «і це визнано сьогодні Європейським судом - є жертвами несправедливого судового розгляду і, відповідно, ми говоримо про те, що вони були засуджені в результаті такого несправедливого судового розгляду. Було визнано, що в процесі відсутня рівність сторін, порушено право на подання доказів. Це фундаментальні права, відновити які без скасування вироку неможливо. І російський КПК вимагає скасування вироку, якщо Європейський суд такі порушення встановив».

Свою думку про рішення ЄСПЛ висловила голова Московської Гельсінкської групи Людмила Алексєєва. За її словами, рішення Страсбурга «не тільки м'яке, а й боягузливе».

Політолог Андрій Піонтковський розповів Російській службі «Голосу Америки», що рішення ЄСПЛ розчарувало тих людей, які вважають переслідування Ходорковського і Лебедєва політично мотивованим: «Другий процес у «справі ЮКОСа», який був ще більш абсурдним, ніж перший, довів, що справа є політичною. Я впевнений, що рішення ЄСПЛ обрадувало Путіна, який особисто переслідує Ходорковського».

За словами експерта, в даний час він очікує рішення Верховного суду Росії, який на початку серпня почне розгляд апеляції на другий вирок Ходорковському. За підсумками розгляду скарги адвокатів Ходорковського у Верховному суді у вирок колишнього глави ЮКОСа можуть бути внесені зміни.

«Я не виключаю, що Верховний суд може прийняти рішення про зниження терміну обом засудженим, звільнивши, таким чином, Ходорковського і Лебедєва. Це рішення буде набагато більш важливим для мене, ніж сьогоднішнє», - заявив Піонтковський.

«Ходорковський програв політичну справу»

Колишній головний юрист ЮКОСа Дмитро Гололобов, який проживає сьогодні у Великобританії, вважає, що рішення ЄСПЛ є остаточною відмовою визнати «справу ЮКОСа» політичною.

«Справа не може бути частково політичною. Навіть прес-реліз, який поширив Страсбург, дуже неприємний. Судді зробили висновок, що звинувачення Ходорковському були обґрунтованими і законними - це дуже серйозний аргумент, який переважує політичні мотиви. Виходить, що ЄСПЛ поставив Ходорковського у вкрай незручну ситуацію», - розповів Гололобов Російській службі «Голосу Америки».

За словами юриста, для решти фігурантів «справи ЮКОСа» рішення ЄСПЛ може означати, що руки у російської влади, як і раніше, розв'язані.
XS
SM
MD
LG