Спеціальні потреби

КНДР оплакує смерть свого лідера


У Північній Кореї оголошено національну жалобу за лідером країни Кім Чен Іром, який помер у віці 69-ти років. У Пхеньяні тисячі корейців ідуть віддати шану померлому до пам’ятника його батька засновника країни Кім Ір Сена. Інформаційне агентства Китаю «Синьхуа» з посиланням на північнокорейські ЗМІ, повідомляє, що причиною смерті Кім Чен Іра стала психологічна та фізична перевтома та, як наслідок, сердечний приступ.

Кім Чен Ір народився у лютому 1942-го року. Він закінчив університет у 1964-му та вступив у Трудову партію. Протягом наступних 30 років Кім Чен Ір працював зі своїм батьком, засновником Північної Кореї Кім Ір Сеном. А після його смерті у 1994-му році обійняв головну посаду в країні. Про Кім Чен Іра відомо дуже мало. Він рідко з’являвся на публіці, а його особисте життя було абсолютним табу в країні. Відомо, що Кім Чен Ір любив західні фільми, та, як кажуть деякі джерела, мав близько 20 тисяч касет та DVD з фільмами.

Як і його батько, Кім Чен Ір найважливішим в управлінні держави вважав військову міць. На армію, яка є п’ятою у світі за розміром, виділяється більшість тих незначних ресурсів, що має країна.

На момент приходу Кім Чен Іра до влади економіка Північної Кореї країни опинилася у занепаді. Неврожай та припинення радянської допомоги після розпаду СРСР призвели до масового голоду, у результаті якого померло два мільйони людей. Брюс Клінгнер, експерт Фонду «Спадщина», вивчає країни Північно-Східної Азії.

«Він успадкував не лише брутальний режим, але і непрацюючу економіку. Коли Радянський Союз розпався, Північна Корея припинила отримувати великі субсидії. В країні була неефективна соціалістична, комуністична система. Електроенергія не постачалася. Сільське господарство було в руїнах. Все занепало», – каже Клінгнер.

Від допомоги, яку пропонували інші країни, північнокорейські лідери відмовлялися.

«Південна Корея, США та інші країни були готової надавати гуманітарну допомогу у великих обсягах. Протягом певного часу Північна Корея була найбільшим отримувачем допомоги США у всій Азії. І якщо вони були б готові зробити певні економічні та політичні реформи, вони могли б отримати ще більше допомоги. Але, звичайно, це було неможливо з цим типом режиму», – пояснює експерт.

Преса Північної Кореї називала Кім Чен Іра «дорогим лідером». Його змальовували як обдарованого генерала та друга народу. Але за кордоном його бачили як жорстокого диктатора, який будує ядерну програму у тої час, як його народ помирає від голоду.

«Його спадком залишиться народ у злиднях, мільйони, що померли від голоду у середині 90-их, тому що Північна Корея не захотіла прийняти допомогу. Його спадком буде брутальний режим, побудований на гулагах, таборах примусової праці, в яких зникли сотні тисяч людей по всій країні», – каже Клінгнер.

За наявною інформацією, Кім Чен Ір мав трьох синів від двох жінок та доньку від третьої жінки. Спадкоємцем став його наймолодший син Кім Чен Ин. Про нього теж відомо не багато. Йому 20 з чимось років, він навчався у приватній школі у Швейцарії.

Тим часом, незважаючи на жалобу в країні, у понеділок північнокорейські військові провели запуск балістичної ракети.

XS
SM
MD
LG