Спеціальні потреби

Коболєв закликає президента та уряд до дій, щоб протистояти газовій війні з Росією. Інтерв'ю


Андрій Коболєв

Росія прагне влаштувати нову газову війну з Україною і всі - від українського президента і міністерств до "Нафтогазу", мають діяти, щоб завадити цим планам Росії. Про це в інтерв'ю "Голосу Америки" розповів голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

Перебуваючи з візитом у Вашингтоні першого травня, Коболєв намагається заручитись підтримкою США в питанні переговорів з Росією, а також стосовно російського газового проекту "Північний потік 2".

Росія хоче створити штучну газову кризу в Україні після 2019 року, починаючи з першого січня, як це було десять років тому
Андрій Коболєв

"Наш головний меседж, - говорить Коболєв, - стосується в першу чергу тієї непростої ситуації, яка склалась навколо договору з транзиту газу територією України після 2019 року. У нас закінчується договір і, як мабуть ви знаєте, російська сторона "Газпром" на перемовинах поки що займає позицію незрозумілу. Ми вважаємо - вони тягнуть час".

Росія хоче створити штучну газову кризу в Україні, наголошує посадовець.

"Їх мета - створити штучну кризу після 2019 року, починаючи з першого січня, як це було в дев'ятому році, тобто 10 років тому, і спробувати зробити кризу яка дозволить їм проштовхнути власний інтерес.

Андрій Коболєв
Андрій Коболєв

Кризу про яку говорю, яка може мати місце в січні 2020-го року, можна назвати газовою війною. І, я вважаю, що її імовірність дуже висока", - говорить він.

Мета російської стратегії - чинити політичний тиск на Україну, а також просувати "Північний потік 2".

Україна має готуватись до цієї ситуації за двома напрямками, переконаний Коболєв. Тут можливі два збільшення потужностей отримання газу з європейського напрямку а також фінансування додаткового обсягу газу в підземних сховищах України.

Збільшення надходжень європейського газу не означає обов'язкове збільшення реверсних поставок з Росії і тому, Росія не заблокує цей напрямок.

"Газпром" жодного разу не зміг нам перекрити газ Європейського Союзу. Якби це був російський газ вони могли б це зробити, а вони цього жодного разу не змогли зробити
Андрій Коболєв

"Європейський ринок – це велика ванна газу. "Газпром" там один з постачальників, його доля в загальному споживанні приблизно одна четверта, тобто ми купуємо газ з ванни де Газпром як постачальник займає одну четверту. Чи можна це вважати російським газом?

Я вважаю що, очевидно, - ні. На це є дуже простий тест - "Газпром" жодного разу не зміг нам перекрити газ Європейського Союзу. Якби це був російський газ вони могли б це зробити, а вони цього жодного разу не змогли зробити".

Коболєв закликав президента та міністерства долучатись до другого напрямку протидії можливим діям Росії в газовій сфері - створення запасів газу.

"Спільним завданням, як "Нафтогазу", так і уряду так і міністерств, так і президента до початку опалювального сезону створити запас газу в обсязі приблизно 20 мільярдів кубічних метрів, що на 3 мільярди більше, ніж звичайний обсяг який ми створювали минулого року".

Сподіваюся, що найближчим часом ця зацікавленість трансформується в конкретні потоки газу
Коболєв про можливі поставки американського газу до України

Можливо, Україна також отримає і поставки американського газу. "Ми ведемо перемовини з цього приводу, - сказав Коболєв у відповідь на питання про можливості отримання газу зі США, - і я мушу сказати, що цього разу ми підійшли до цього питання дуже близько. Це ще не остаточне рішення, але зацікавленість з обох боків є. Я сподіваюся, що найближчим часом ця зацікавленість трансформується в конкретні потоки газу".

Втілення кремлівського проекту "Північний потік 2" зараз переживає затримки. Хоча це і сповільнює плани Росії, однак, Путін готовий зробити все, щоб перервати транзит через Україну, говорить Коболєв.

"З одного боку це полегшує, - сказав очільник "Нафтогазу" у відповідь на питання про затримки у втіленні "Північного потоку 2". - Це дає нам певний важіль на "Газпром".

Я не думаю, що відсутність "Північного Потоку" зупинить російську сторону від повного переривання транзиту газу територією України
Андрії Коболєв

З іншого боку я розумію, що "Газпром" керується не комерційними інтересами, а пан Путін буде робити все можливе, щоб знову ж таки шляхом кризової ситуації просунути свій інтерес. Я не думаю, що відсутність "Північного Потоку" зупинить російську сторону від повного переривання транзиту газу територією України і ми чуємо про цей сценарій не тільки з російської сторони. Ми знаємо, що і з Європи надходить багато сигналів і є багато ознак на ринку, що росіяни готуються до такого сценарію".

Коболєв сподівається на підтримку США в переговорах з Росією, а також у питанні втілення "Північного потоку 2".

"Я думаю що підтримка України в проходженні наступної зими, забезпечення достатності обсягів газу забезпечення прозорого переговорного процесу з російськими колегами, скажімо так, є пріоритетним завданням", - говорить посадовець.

"Другим не менш важливим є врегулювання питання навколо "Північного Потоку" шляхом адекватного, повного застосування європейського законодавства а не так як пропонує Німеччина".

"Ось дві таких важливих теми для розмови в яких ми почули багато цікавого", - підсумував Коболєв.

Він висловив вдячність США вдячність за підтримку.

"Ми дуже вдячні і я не перебільшую якщо скажу що "Нафтогаз" би не досяг більшість того, що ми досягли за останні 5 років, якби не підтримка американських партнерів. Я сподіваюсь що вона буде продовжуватись на майбутнє", - зауважив посадовець.

Дивіться також: Фрід і Нуланд радять новому президенту України не піддаватися на російські маніпуляції

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG