Спеціальні потреби

Актуально

Коболєв закликає президента та уряд до дій, щоб протистояти газовій війні з Росією. Інтерв'ю

Андрій Коболєв

Росія прагне влаштувати нову газову війну з Україною і всі - від українського президента і міністерств до "Нафтогазу", мають діяти, щоб завадити цим планам Росії. Про це в інтерв'ю "Голосу Америки" розповів голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

Перебуваючи з візитом у Вашингтоні першого травня, Коболєв намагається заручитись підтримкою США в питанні переговорів з Росією, а також стосовно російського газового проекту "Північний потік 2".

Росія хоче створити штучну газову кризу в Україні після 2019 року, починаючи з першого січня, як це було десять років тому
Андрій Коболєв

"Наш головний меседж, - говорить Коболєв, - стосується в першу чергу тієї непростої ситуації, яка склалась навколо договору з транзиту газу територією України після 2019 року. У нас закінчується договір і, як мабуть ви знаєте, російська сторона "Газпром" на перемовинах поки що займає позицію незрозумілу. Ми вважаємо - вони тягнуть час".

Росія хоче створити штучну газову кризу в Україні, наголошує посадовець.

"Їх мета - створити штучну кризу після 2019 року, починаючи з першого січня, як це було в дев'ятому році, тобто 10 років тому, і спробувати зробити кризу яка дозволить їм проштовхнути власний інтерес.

Андрій Коболєв
Андрій Коболєв

Кризу про яку говорю, яка може мати місце в січні 2020-го року, можна назвати газовою війною. І, я вважаю, що її імовірність дуже висока", - говорить він.

Мета російської стратегії - чинити політичний тиск на Україну, а також просувати "Північний потік 2".

Україна має готуватись до цієї ситуації за двома напрямками, переконаний Коболєв. Тут можливі два збільшення потужностей отримання газу з європейського напрямку а також фінансування додаткового обсягу газу в підземних сховищах України.

Збільшення надходжень європейського газу не означає обов'язкове збільшення реверсних поставок з Росії і тому, Росія не заблокує цей напрямок.

"Газпром" жодного разу не зміг нам перекрити газ Європейського Союзу. Якби це був російський газ вони могли б це зробити, а вони цього жодного разу не змогли зробити
Андрій Коболєв

"Європейський ринок – це велика ванна газу. "Газпром" там один з постачальників, його доля в загальному споживанні приблизно одна четверта, тобто ми купуємо газ з ванни де Газпром як постачальник займає одну четверту. Чи можна це вважати російським газом?

Я вважаю що, очевидно, - ні. На це є дуже простий тест - "Газпром" жодного разу не зміг нам перекрити газ Європейського Союзу. Якби це був російський газ вони могли б це зробити, а вони цього жодного разу не змогли зробити".

Коболєв закликав президента та міністерства долучатись до другого напрямку протидії можливим діям Росії в газовій сфері - створення запасів газу.

"Спільним завданням, як "Нафтогазу", так і уряду так і міністерств, так і президента до початку опалювального сезону створити запас газу в обсязі приблизно 20 мільярдів кубічних метрів, що на 3 мільярди більше, ніж звичайний обсяг який ми створювали минулого року".

Сподіваюся, що найближчим часом ця зацікавленість трансформується в конкретні потоки газу
Коболєв про можливі поставки американського газу до України

Можливо, Україна також отримає і поставки американського газу. "Ми ведемо перемовини з цього приводу, - сказав Коболєв у відповідь на питання про можливості отримання газу зі США, - і я мушу сказати, що цього разу ми підійшли до цього питання дуже близько. Це ще не остаточне рішення, але зацікавленість з обох боків є. Я сподіваюся, що найближчим часом ця зацікавленість трансформується в конкретні потоки газу".

Втілення кремлівського проекту "Північний потік 2" зараз переживає затримки. Хоча це і сповільнює плани Росії, однак, Путін готовий зробити все, щоб перервати транзит через Україну, говорить Коболєв.

"З одного боку це полегшує, - сказав очільник "Нафтогазу" у відповідь на питання про затримки у втіленні "Північного потоку 2". - Це дає нам певний важіль на "Газпром".

Я не думаю, що відсутність "Північного Потоку" зупинить російську сторону від повного переривання транзиту газу територією України
Андрії Коболєв

З іншого боку я розумію, що "Газпром" керується не комерційними інтересами, а пан Путін буде робити все можливе, щоб знову ж таки шляхом кризової ситуації просунути свій інтерес. Я не думаю, що відсутність "Північного Потоку" зупинить російську сторону від повного переривання транзиту газу територією України і ми чуємо про цей сценарій не тільки з російської сторони. Ми знаємо, що і з Європи надходить багато сигналів і є багато ознак на ринку, що росіяни готуються до такого сценарію".

Коболєв сподівається на підтримку США в переговорах з Росією, а також у питанні втілення "Північного потоку 2".

"Я думаю що підтримка України в проходженні наступної зими, забезпечення достатності обсягів газу забезпечення прозорого переговорного процесу з російськими колегами, скажімо так, є пріоритетним завданням", - говорить посадовець.

"Другим не менш важливим є врегулювання питання навколо "Північного Потоку" шляхом адекватного, повного застосування європейського законодавства а не так як пропонує Німеччина".

"Ось дві таких важливих теми для розмови в яких ми почули багато цікавого", - підсумував Коболєв.

Він висловив вдячність США вдячність за підтримку.

"Ми дуже вдячні і я не перебільшую якщо скажу що "Нафтогаз" би не досяг більшість того, що ми досягли за останні 5 років, якби не підтримка американських партнерів. Я сподіваюсь що вона буде продовжуватись на майбутнє", - зауважив посадовець.

Дивіться також: Фрід і Нуланд радять новому президенту України не піддаватися на російські маніпуляції

Всі новини дня

В Україні говорять про можливі провокації РФ на ЗАЕС, в США називають дії Росії "верхом безвідповідальності"

Фото: військовий з нашивкою російського прапора на уніформі, патрулює ЗАЕС, 4 серпня 2022 року. REUTERS/Олександр Єрмоченко

Росія готує напад "під чужим прапором" на ЗАЕС, щоб потім звинуватити в цьому Україну, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни.

В Україні попереджають, що російські сили можуть готувати інциденти на ЗАЕС вже цієї п'ятниці.
«Окупанти оголосили несподіваний «вихідний» на Запорізькій атомній станції. 19 серпня на ЗАЕС буде знаходитись тільки оперативний персонал. Всім іншим співробітникам вхід буде закрито, - повідомило Головне управління розвідки України в дописі в Telegram. - Також відомо, що представники росатому, які останнім часом постійно перебували на станції, терміново залишили територію об’єкту».

Російські сили найближчим часом планують зупинити працюючі енергоблоки та відключити їх від ліній зв‘язку видачі потужності в українську енергосистему, вважають в "Енергоатомі". Про це українська атомна компанія повідомила у п'ятницю в Telegram.

В мережі з'явились відео військових вантажівок на території АЕС. Росія заперечує, що вона використовує станцію як щит для захисту від контрнападів.

Коментуючи повідомлення української сторони про можливі провокації на ЗАЕС вже в п'ятницю, в Держдепі США зауважили, що такі провокації відповідають минулим діям Росії, яка вже раніше проводила операції "під чужим прапором" і назвали "верхом безвідповідальності" російські військові операції на станції та навколо неї. Про це заявив речник Дреждепу Нед Прайс під ча брифінгу у четвер.

"Сполучені Штати продовжує глибоко турбувати, те що Росія захопила військовим чином і продовжує конролювати Запорізьку АЕС, - заявив Прайс. - Міжнародна агенція з атомної енергії амє якомога швидше отримати доступ до ЗАЕС якомога швидше таким чином, який поважає суверенітет України і допомагає забезпечити безпеку станції та нагляд за ядерним матеріалом".

"Брутальність стала ознакою російської війни проти України, - додав Прайс. - Сполучені Штати знають про повідомлення, що російські військові порушували права і застосовували примус до представників персоналу ЗАЕС. Ми вітаємо українську владу та операторів за їхню відданість ядерній бузпеці у ці часи випробувань".

США привітали готовність МАГАТЕ надіслати місію на ЗАЕС а також те, що запрошення для такої місії озвучив український президент Володимир Зеленський.

Безпека ЗАЕС була одним із основних питань, які обговорював Зеленський з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішом та президентом Туреччини Реджепом Ердоганом під час зустрічі у Львовві в четвер.

Гутерріш під час спілкування із представниками медіа у Львові в четвер, 18 серпня, заявив, що Запорізька атомна станція має бути демілітаризованою, а вся військова техніка та військові мусять бути виведені зі станції.

«Здоровий глузд має переважати, щоб уникати будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу фізичну цілісність, безпеку атомної станції. Об’єкт не можна використовувати як частину будь-якої військової операції», - заявив Антоніу Гутерріш.

За словами генсека ООН, потрібна домовленість, щоб відновити статус Запорізької АЕС як суто цивільного об'єкта інфраструктури та забезпечити безпеку регіону.

«У тісному контакті з МАГАТЕ Секретаріат ООН оцінив, що ми маємо в Україні матеріально-технічне забезпечення та безпековий потенціал для підтримки будь-якої місії МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції з Києва за умови домовленості Росії та України», - заявив Гутерріш.

Генсек ООН наполягає на тому, що військову техніку та військових необхідно вивести зі станції.

«Необхідно уникати подальшого розгортання сил або техніки на місці. Територію необхідно демілітаризувати. Треба сказати, як є – будь-яка потенційна шкода Запоріжжю – це самогубство», - заявив Антоніу Гутерріш.

Дивіться також: Інтерв'ю з міністеркою енергетики США

ООН: Європа має так само ставитись до біженців з інших країн, як і до біженців з України

Архівне  фото: біженці з України в польському Пшемислі, 27 лютого 2022 року

Те, що Європа прийняла мільйони українців, які втекли від вторгнення Росії, показало, що можна прийняти велику кількість шукачів притулку, і цей підхід слід відтворити, щоб прийняти тих, хто втікає з інших країн, сказав голова Агентства ООН у справах біженців.

В інтерв'ю The Associated Press Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді назвав відповідь Європейського Союзу "зразковою", зазначивши, що майже 4 мільйони українців, переважно жінки та діти, зареєструвалися в системі тимчасового захисту блоку з моменту початок війни майже півроку тому.

Це різко контрастує з зусиллями ЄС обмежити прибуття мігрантів з Африки та Близького Сходу. Деякі європейські лідери намагалися провести різницю між становищем українців та іншими біженцями — відмінність, яку Гранді засудив як «расистську».

"Якщо це можливо для такої великої кількості людей, і оскільки це виявилося настільки ефективним, чому б не використати деякі з цих підходів також для інших людей, які стукають в двері Європи?" — запитав Гранді.

Хоча систему екстреного захисту ЄС було створено десятиліття тому, цього року її вперше було задіяно у відповідь на втечу понад 6 мільйонів українців — найбільший масовий відтік біженців, який континент переживав з часів Другої світової війни. Це дозволяє українцям пересуватися по Європі, дає їм право на роботу та допомагає отримати доступ до житла, освіти та охорони здоров’я.

Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді
Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді

Система, як видається, допомогла Європі уникнути створення таборів для біженців для розміщення українців — подібних до тих, які роками діють у Греції і де часто перебувають тисячі шукачів притулку.

Після кризи біженців 2015-16 рр., коли понад 1 мільйон людей, переважно з Сирії, прибули до Європи сушею чи морем, лідери звели паркани всередині ЄС, щоб утримати багатьох від переміщення глибше на континент. Блок також витратив мільярди, щоб не допустити людей, у тому числі тих, хто тікає від переслідувань і конфліктів, а також бідності, до своїх берегів, надаючи гроші таким країнам, як Туреччина, Лівія та Марокко, щоб вони приймали мігрантів.

За даними Агентства європейської прикордонної та берегової охорони, кількість нелегальних перетинів території Європи впала з піку в 2015 році до 200 000 у 2021 році, хоча цього року вона знову зростає. Хоча такі пункти пропуску часто привертають значну увагу, за даними УВКБ ООН, більше 80% біженців у світі приймають країни, що розвиваються.

«Глави урядів у Європі проводили години, дні, обговорюючи, куди, хто повинен взяти сотню людей, що пливуть на човні в Середземному морі, — сказав Гранді, говорячи про нездатність європейських лідерів домовитися про те, як переселити тих, хто прибув в останні роки в Греції, Італії, Мальті та Іспанії. - А потім, всупереч цьому, мільйони (українців) прийняли, дозволили отримати доступ до послуг у дуже ефективний спосіб».

Відповідаючи на запитання про різницю в реакціях, Гранді сказав, що не вважає політику європейських урядів расистською.

Але він додав: «Заяви, які я чув від деяких політиків про те, що українці є справжніми біженцями, а інші не є справжніми біженцями. Це расизм. Крапка».

Гранді не уточнив, про які заяви він мав на увазі, але міністра міграції Греції Нотіса Мітарачі розкритикували правозахисні організації та опозиційні законодавці, коли він використав цю фразу щодо українців, які тікали від війни на початку цього року.

Переселенці з Мелітополя у Запоріжжі, серпень 2022 року
Переселенці з Мелітополя у Запоріжжі, серпень 2022 року

Інші європейські політики озвучували подібні заяви — дехто стверджував, що багато людей, які шукають притулку, шукають кращого життя, а не тікають від воєн, і тому можуть не мати права на такий захист згідно з міжнародним правом. Деякі також захищали різне ставлення, кажучи, що вони зобов’язані допомагати співвітчизникам, але не повинні нести відповідальність за прийом біженців з інших континентів.

Гранді визнав, що проблема складна, і деякі з тих, хто прямує до Європи, є економічними мігрантами. Але він підкреслив, що існують ефективні системи для оцінки прохань про надання притулку.

Приблизно половина українців, які покинули країну, повернулися — і, можливо, це згодом повернуться ще багато, хоча Гранді сказав, що деякі втекли вдруге.

Однак, оскільки кінця війни не видно, агентство ООН у справах біженців заявило, що загальна кількість українців, які залишили свою батьківщину, може сягнути понад 8 мільйонів до грудня. За даними Міжнародної організації з міграції, наразі 6,6 мільйона українців перемістились усередині країни.

Близько 2 мільйонів українців опинилися в Росії незалежно від того, хотіли вони цього чи ні. Розслідування AP, проведене на початку цього року, показало, що багато людей були змушені відправитися туди, а по дорозі зазнали порушень прав людини. Гранді визнав, що доступ його агентства до Росії був обмеженим. За його словами, з 1500 місць розміщення українців у країні команди УВКБ ООН наразі змогли відвідати лише дев’ять.

Хоча війна в Україні привернула увагу всього світу та зміцнила підтримку для біженців, Гранді закликав світових лідерів пам’ятати про інші 12 гуманітарних криз, для вирішення яких його агентство намагається зібрати кошти. Він особливо відзначив Африканський Ріг, де тривала посуха та затяжні конфлікти не лише змусили мільйони залишити свої домівки, але й підштовхнули країни до голоду.

«Велика проблема, яку ми маємо на даний момент, полягає в тому, що вона має тенденцію маргіналізувати всі інші кризи, від яких страждають люди», — сказав Гранді.

Благодійний фонд «Онуки»: як чужі люди стали справжніми онуками для стареньких в Україні. Відео

Благодійний фонд «Онуки» з початку повномасштабного вторгнення Росії нагодував уже понад 12 тисяч осіб. Головна мета волонтерів – підтримати одиноких літніх людей продуктами та добрим словом.

Росія програла кібер та інформаційну війну з Україною, каже керівник британської розвідки

Здатність українців відбивати російські кібернапади і протидіяти інформаційній війні виявилася вищою, ніж оцінювали деякі коментатори. На світлині - українські комп’ютерні фахівці в Одесі, які розповідали агенству Reuters, як вони протидіяли російській агресії. 6 квітня 2022 р.

Директор британської розвідувальної служби GCHQ (Центр урядового зв’язку), що спеціалізується на електронному зборі й аналізі інформації, оприлюднив свої оцінки майже шести місяців повномасштабної російської війни проти України, в яких стверджує, що досі Москва зазнала невдачі на кібернетичному та інформаційному фронті.

Перші постріли в неспровокованому вторгненні Володимира Путіна в Україні були зроблені у кіберпросторі ще до того, як 24 лютого полетіли кулі.

Джеремі Флемінґ пише в тижневику Economist, що результати намагань російської держави поєднати «кіберможливості з більш традиційними аспектами військової сили досі не досягли успіху, а їхній вплив був меншим ніж ми (і вони) очікували».

На його думку це пояснюється зокрема тим, що Україна виявилася дуже ефективною в кіберобороні.

Окремо директор британської розвідслужби зупиняється на російській дезінформації поширюваній в інтернеті, «що стала великою частиною кампанії Росії з метою сіяння плутанини й хаосу в Україні та за її межами… щоб викликати недовіру до джерел інформації, брехати про українські дії і поширювати фальшиві обґрунтування дій Росії».

Ще у березні Джеремі Флемінґ вказував, що «інформаційна діяльність президента Зеленського показала свою надзвичайну ефективність. Вона спритна, багатоплатформна, багатомедійна і надзвичайно добре пристосована до різних аудиторій».

Через півроку після початку російського вторгнення керівник GCHQ доходить висновку, що «наразі президент Путін повністю програв інформаційну війну в Україні і на Заході».

Джеремі Флемінґ, директор GCHQ
Джеремі Флемінґ, директор GCHQ

При цьому Джеремі Флемінґ зауважує, що «хоча це варто святкувати, нам не треба недооцінювати вплив російської дезінформації в інших частина світу», нагадуючи, що «багато країн з найбільшим населенням не погодилися з резолюцією ООН, яка засуджувала Росію за вторгнення».

Британський посадовець вважає, що «громадська думка в тих країнах важлива, і на неї вже впливає інформація з Росії», а тому закликає працювати, щоб «протидіяти тим перекрученням».

Джеремі Флемінґ вказує, що «перші постріли в неспровокованому вторгненні Володимира Путіна в Україні були зроблені у кіберпросторі ще до того, як 24 лютого полетіли кулі».

«За місяць до того російська військова розвідка запустила вірус WhisperGate, щоб знищити і зіпсувати українські урядові системи. А менш ніж за годину до того, як Росія вторглася в Україну, вона атакувала супутникові мережі ViaSat satellite, використовувані українськими військовими та урядовими і цивільними службами», - розповідає він.

Джеремі Флемінґ стверджує, що західні спецслужби виявили ті дії і у співпраці з приватними компаніями змогли ефективно протидіяти зокрема наслідкам російських кібернападів на глобальному рівні.

Він наголошує на важливості уроків російської війни для всіх країн - союзників та однодумців.

«Народний ленд-ліз»: Як громадська організація Ukrainian JC з Нью-Джерсі допомагає Україні. Відео

Один з проектів благодійної організації у США Ukrainian JC у штаті Нью-Джерсі – будівництво бомбосховища у Львові для дітей із вадами слуху.

Більше

XS
SM
MD
LG