Спеціальні потреби

Компанія «Кодак» бореться за виживання на ринку


Американська компанія «Кодак» довгий час вважалась синонімом якісних фотоплівок та доступних фотоапаратів. Втім вона не зуміла адаптуватись до цифрової доби та запропонувати покупцям нові необхідні продукти.

Якщо у 1988-му році «Кодак» давав роботу 145-ти тисячам людей, нині компанія винаймає менше 19 тисяч працівників. За деякими оцінками компанія перебуває на порозі банкрутства. Втім, цілком можливо, що новим хітовим товаром від «Кодак» стануть накопичені нею патенти на технології цифрової фотозйомки в яких можуть бути зацікавлені провідні виробники смартфонів та мобільних комп’ютерів.

Творець компанії «Кодак» Джордж Істман був одним з піонерів фотосправи. У 1888-му році він представив першу фотокамеру від «Кодак». З того часу, протягом більш ніж сторіччя компанія домінувала на ринку фото технологій. «Кодак» був частиною американської масової культури.

Донедавна вивіски «Кодак» можна було побачити всюди. Тепер їм на зміну прийшли логотипи японських компаній, які перебрали лідерство на ринку фототоварів.

Власник магазину фототоварів Саєд Таріверді пригадує часи домінування бренду «Кодак»:

«Коли я розпочинав цю справу більшість асортименту складали товари «Кодак». Плівка, лінзи, камери – фактично все, що продавалось було «Кодак».

Нині ситуація зовсім інша. У добу потужних цифрових камер та широко поширених камер вмонтованих у мобільні телефони «Кодак» втратив свої позиції і тепер опинився на межі банкрутства.

За словами Тараверді падіння «Кодак» почалося у 1991-му році, коли компанії довелось сплатити мільярдний штраф за порушення патенту компанії «Полвроід» на миттєву фотокамеру та фотографію:

«Я думаю, що після цього керівництво «Кодак» побоювалось робити щось нове та сучасне. Вони стояли на місці в той час як інші розвивались. Наприклад, компанія «Фуджі» колись була нікому невідома, а нині є потужним гравцем на фоторинку».

Згодом «Кодак» також спробував адаптувати цифрові технології. Але він програв конкуренцію компаніям «Нікон», «Санон», «Соні».

«Увійшовши на ринок цифрової фотографії компанія намагалася бігти перед потягом і не зважала на вже наявних там потужних гравців. Тож трансформація «Кодак» не була успішною», – каже експерт Джорджтаунського університету Сандіп Дагія.

Два роки тому компанія зняла з виробництва високоякісну фотоплівку «Kodachrome». А фотолабораторія у місті Парсонс, у штаті Канзас, була останньою в світі, яка обробляла такі плівки.

Насправді саме «Кодак» винайшов цифрову камеру. Це сталося у 1975-му році. У 1992-му році цифрова камера «Кодак DCS», яка використовувала технології «Нікон» коштувала аж 13 тисяч доларів. Сандіп Дагія каже, що можливо через надмірну ціну вона так і не знайшла свого споживача:

«Щось подібне сталось і з «Соні». Ця компанія мала передові напрацювання щодо цифрових аудіоплеєрів. І що? Через їх пасивність, Айфони від Apple повністю перебрали ринок. Не рідко компанії, які винайшли щось передове не інвестують потім у це гроші та ігнорують зміни на ринку».

Акції «Кодак», які у 1997-му році коштували 97 доларів, у 2011-му продаються по ціні меншій за долар. Втім «Кодак» заявляє, що не збирається здаватись. Компанія все ще успішно продає фотоплівку та – головне – володіє величезною кількістю патентів, які можуть становити цікавість для найпотужніших виробників цифрових фотоапаратів та мобільних телефонів. Вірогідно, ці патенти можуть коштувати мільярди доларів.

XS
SM
MD
LG