Спеціальні потреби

Актуально

Україна добре використовує оборонну допомогу США і ця допомога має тривати – конгресмен. Інтерв'ю.

Конгресмен Джон Ґараменді

Які умови США ставлять Україні для виділення допомоги та яку нову військову та політичну допомогу чекати - про конгресмен США Джоном Ґараменді розповів в інтерв'ю журналістці "Голосу Америки" Наталії Леоновій. Ґараменді також поділився своїми враженнями від України, після візиту до країни на чолі двопартійної групи конгресменів.

Congressman John Garamendi (D-CA)
Congressman John Garamendi (D-CA)

Наталія Леонова: ​Конгрес включає умови для надання військової допомоги Пентагоном іноземним державам при укладанні оборонного бюджету. В чому полягає ця обумовленість? Як це працює?

Джон Ґараменді: Пентагон - одна з двох американських установ, які контролюють міжнародну військову допомогу. Допомога Україні - це міжнародна військова допомога. Державний департамент і Пентагон повинні перевірити ряд критеріїв, які прописані в законі. Корупція була одним з цих критеріїв. Пентагон ще в травні дослідив ситуацію в українських збройних силах і дійшов висновку, що корупція не є впливовим фактором, і що військова допомога повинна продовжуватися, і постановив, що антикорупційні положення, закріплені в американському законі про бюджет, виконуються українським урядом та українською армією. Тому гроші повинні бути надані.

НЛ: Метою вашого візиту до України в жовтні було оцінити, як використовується військова допомога. Якою була ваша оцінка?

ДҐ: Допомога використовується дуже добре. Разом з тим вона повинна бути доповнена. Наприклад, один із видів військової допомоги, який ми направляємо - це виведені з експлуатації берегової охорони США катери. Україна має велику Чорноморську прибережну смугу, але українці дійсно не мають механізму для патрулювання чи охорони цього району. Тому ми відправляємо п'ять катерів виведених з експлуатації американської берегової охорони. Але ми замислились, чи є навчальні програми з експлуатації. Виявилось, що про це не подумали. Тож у найближчі роки американська підтримка буде розширена таким чином, щоб відправити персонал берегової охорони для навчання українців, як найкраще використовувати ці кораблі.

НЛ: Ви очолювали цю двопартійну делегацію конгресменів. З ким ви спілкувались та які питання обговорювали?

В Україні ми взяли участь у дуже зворушливій церемонії, яку Міністерство оборони проводить щоранку, коли вони вшановують українських військових, загиблих у той день у попередні п’ять років війни. Насправді це було вкрай сумно, але вкрай важливо для нас зрозуміти, що це справжня війна, і вона йде у реальному часі. ​
Конгресмен Ґараменді

ДҐ: Метою нашої місії було зрозуміти, що Україні потрібно від Сполучених Штатів: військова підтримка, економічна підтримка. Ми зустрічалися з американськими військовими на навчальній базі в західній Україні. Там проводяться дуже цікаві навчальні програми, як у співпраці зі Сполученими Штатами, так і з країнами НАТО. Дуже вразила нас робота, яку виконують українські військові по вдосконаленню своїх програм підготовки. Тоді ми поїхали до Києва, де з нами провели брифінг американське посольство, МЗС та Міністерство оборони. Взяли участь у дуже зворушливій церемонії, яку Міністерство оборони проводить щоранку, коли вони вшановують українських військових, загиблих у той день у попередні п’ять років війни. Насправді це було вкрай сумно, але вкрай важливо для нас зрозуміти, що це справжня війна, і вона йде у реальному часі. В той день, я думаю, ще двох людей було вбито.

НЛ: Тож ви обговорювали питання військової допомоги Україні. З ким ви це обговорювали, і що було сказано?

ДҐ: Спочатку ми провели обговорення з українськими військовими: на що вони витрачають гроші, говорили про навчальні програми, про американську допомогу на боєприпаси, зброю. З Міністерством закордонних справ була дуже відверта дискусія про необхідність американської не тільки військової, але і політичної підтримки. Під час зустрічей у Міністерстві оборони, ми детально обговорили види обладнання та інші види підтримки, необхідні військовим. Очевидно, ми обговорювали Джавеліни, але також і деталі необхідного медичного обладнання, боєприпасів, снайперських гвинтівок, приладів нічного бачення, іншої техніки.

Питання, яке мені здалося найцікавішим і зайняло велику частину розмови, - це бажання нового міністра подолати корупцію. Ми поговорили про те, що ми робимо тут, у Сполучених Штатах для протидії корупції, про роль Генерального інспектора. Ми поговорили, як працює Генеральний інспектор в США для вирішення питань бюджетних витрат, корупції тощо. В результаті міністр висловив побажання, щоб ми повернулися і домовились про те, щоб команда з працівників офісів американських генеральних інспекторів прибула в Україну та розробила подібну програму для Міністерства оборони України та для військових.

НЛ: Ви збираєтесь це зробити?

ДҐ: О, абсолютно. Ми маємо намір це зробити. В наступному році ми надішлемо команду від Генерального інспектора сухопутних сил США до Міністерства оборони та військових України, щоб допомогти їм створити службу Генерального інспектора.

НЛ: Ви - голова підкомітету з питань готовності Комітету збройних сил. Ваше завдання - переконатися, що США готові своєчасно реагувати на виклики в усьому світі, що представляють американський національний інтерес. Якщо Росія посилить свою агресію в Україні. Чи готові США реагувати належним чином?

Я знаю, що президент Зеленський прагне втілювати план, який би забезпечив майбутнє Україні, в якому Росія не буде загрозою, прагне закінчити війну таким чином, щоб задовольнити інтереси України
Конгресмен Ґараменді

ДҐ: Ми, звичайно, готові. Сполучені Штати були і повинні продовжувати бути відданими підтримці України в її триваючій війні з Росією. Ми хочемо, щоб Україна перемогла. Ми хочемо, щоб Росія залишила територію України. Ми хочемо, щоб Крим знову став частиною України. Це займе певний час. А це означає, що американська підтримка повинна бути тривалою. Також американський уряд з 2014 року, від часу анексії Росією Криму, має програму у Східній Європі під назвою Європейська ініціатива стримування. І це приблизно від чотирьох до п’яти мільярдів доларів на рік. Частина нашої роботи полягала в тому, щоб переглянути програми, які зараз фінансуються у Східній Європі, у Польщі, інших країнах регіону, щоб надіслати чіткий сигнал Росії – не чиніть безладу. Не переходьте дорогу НАТО. Вам доведеться забратися з території України. Ми там, ми хочемо, щоб Україна була безпечною країною, якій не загрожують та яка не перебуває у стані війни. Я знаю, що президент Зеленський прагне втілювати план, який би забезпечив майбутнє Україні, в якому Росія не буде загрозою, прагне закінчити війну таким чином, щоб задовольнити інтереси України. І ми хочемо підтримати його в цих зусиллях.

НЛ: Ви згадали про міцну двопартійну підтримку України у США. Україна вже багато років має цю підтримку. Втім опинившись в центрі скандалу навколо імпічменту, українці хвилюються. Вони переживають, що втратять цю підтримку. Їм є про що турбуватися?

ДҐ: Американський народ зрозумів важливість України внаслідок цієї дуже трагічної, дуже прикрої та дуже неправильної ситуації. І я знаю, що американський народ хоче бачити Україну сильною незалежною та безпечною. Я знаю, що цього хоче Конгрес. Я знаю, що члени обох партій Палати представників, які відвідували зі мною Україну, дуже підтримують Україну. І ми продовжимо робити так, щоб Україна мала необхідну військову підтримку. Також Україні повинна бути надана економічна підтримка. Але це потрібно зробити належним чином. Ігри, які раніше грав Джуліані та інші, які, на мою думку, створюють корупцію, повинні закінчитися. Ми повинні бути чесними. Ми повинні надавати економічну та військову допомогу. Але це має робитись чесно та у відповідний спосіб. І кожного разу ми мусимо переконатись, що програми допомоги, військової чи економічної, не призводять до корупції.

Дивіться також: ​Фінансові звіти Трампа поки будуть приховані. Відео

Фінансові звіти Трампа поки будуть приховані. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Всі новини дня

Глава Мінцифри розповів про комунікацію з Ілоном Маском та "нижчі ціни" на Starlink  

Ілон Маск - "один з найбільших приватних донорів нашої майбутньої перемоги" - сказав міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров (AP Photo/Armando Franca)

Віцепрем’єр-міністр України та міністр цифрової трансформації Михайло Федоров назвав американського мільярдера Ілона Маска "одним із найбільших приватних донорів майбутньої перемоги України". Про це він сказав в інтерв'ю Радіо Свобода, яке опублікували 3 лютого.

«Я думаю, що його [Ілона Маска] особистий вклад, його компанії – це більше, ніж 100 мільйонів доларів. І це інвестиції. Він є одним з найбільших приватних донорів нашої майбутньої перемоги. Тому на сьогодні у нас продовжується комунікація. Нещодавно я йому відправляв фото останньої партії Starlink, як їх використовують люди, як живляться оператори, енергетична інфраструктура", – сказав очільник Мінцифри України.

Михайло Федоров повідомив, що підтримує зв'язок з Ілоном Маском і розповідає йому про Україну.

"Я намагаюсь донести нашу позицію, трохи більше розповідати про Україну, поки що є зворотний зв'язок і є допомога. І я дуже обережно ставлюся до наших відносин, намагаюся показувати, що ми максимально ефективні партнери", - розповів міністр журналістці Радіо Свобода Софії Середі. За словами Федорова, він надсилає Ілону Маску фотографії та меми зі "старлінками".

На уточнення про те, чи вплинули якимось чином заяви Маска про неможливість безплатно надати Україні термінали Starlink, Федоров зазначив, що після цього «Україна отримала вже багато партій за ціною, яка трохи нижча, ніж взагалі вони коштують... Вони продовжують нас активно підтримувати».

Федоров наголосив на важливості терміналів Starlink на цій війні: "Моя суб'єктивна думка, що HIMARS у важливості такі ж самі, як Starlink. І можливо "старлінки" навіть трохи важливіші. Тому що це зв'язок для наших військових, це зв'язок для наших цивільних, це елемент критичної інфраструктури нашої армії, нашої країни".

За словами міністра, наразі в Україні є понад 30 тисяч "старлінків", "зараз ми привеземо ще одну партію із 10 тисяч", додав глава Мінцифри.

Starlink Ілона Маска – це супутникова інтернет-мережа компанії SpaceX, до якої входить понад 2000 супутників, що обертаються навколо Землі та зв’язуються з тисячами наземних терміналів.

У лютому з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну Ілон Маск безплатно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

13 жовтня американський канал CNN із посиланням на лист, який отримав у своє розпорядження, повідомив, що компанія Ілона Маска SpaceX ще у вересні звернулася до Міноборони США із проханням взяти на себе фінансування використання Starlink для українського уряду та армії. Йдеться про понад 120 мільйонів доларів до кінця року і близько 400 мільйонів на наступний рік.

У жовтні цього ж року очільник SpaceX Ілон Маск заявив, що надання Starlink Україні коштувало його компанії 80 мільйонів доларів і може перевищити 100 мільйонів до кінця року. Він також писав у Твіттер, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Крим треба віддати Росії.

Заява Маска викликала осуд українського суспільства та реакцію президента Володимира Зеленського. Пізніше Маск заявив, що продовжує підтримувати Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

Байден: США "подбають" про китайську повітряну кулю

Президент Джо Байден відповідає на запитання журналіста у суботу, 4 лютого 2023 року, на авіабазі Національної гвардії Хенкок Філд у містечку Сіракузи, штат Нью-Йорк. (AP Photo/Patrick Semansky)

Президент Джо Байден заявив у суботу, що Сполучені Штати «збираються подбати» про китайську повітряну кулю, яка, пролітаючи над територією Сполучених Штатів, імовірно, мала шпигунську місію.

Як повідомляє агентство Reuters, по дорозі до Нью-Йорка, Байден відповів на запитання журналіста про те, чи є плани збити повітряну кулю, що летить над континентальною частиною США.

«Ми подбаємо про це», – сказав президент США.

Куля спостереження, яка летіла на великій висоті над територією США, що Вашингтон вважає "явним порушенням" суверенітету США.

У п’ятницю держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що у зв’язку з інцидентом він відклав свій візит до Китаю, який мав розпочатися протягом цих вихідних.

У телефонній розмові із колишнім міністром закордонних справ Китаю Ван Ї, якого нещодавно підвищили до посади високопоставленого чиновника із закордонних справ в комуністичній партії Китаю, Ентоні Блінкен назвав ситуацію з повітряною кулею "безвідповідальним вчинком і явним порушенням суверенітету США та міжнародного права, яке підірвало мету поїздки".

За даними Держдепу США, під час розмови держсекретар пояснив, що "зважаючи на цю проблему було б недоцільно відвідувати Пекін у цей час".

Як повідомив телеканал ABC News з посиланням на китайське інформаційне агентство "Сіньхуа", Ван Ї заявив, що Китай є відповідальною країною і завжди суворо дотримується міжнародного права, і обидві сторони повинні спілкуватися та уникати помилкових суджень.

У п'ятницю Китай визнав, що повітряна куля є китайською. У заяві Міністерства закордонних справ Китаю сказано, що це цивільний дирижабль, який використовувався для метеорологічних досліджень, що відхилився від свого маршруту через негоду.

Китай у своїй заяві також наголосив, що вони «не мали наміру порушити та ніколи не порушували територію чи повітряний простір будь-якої суверенної країни», і висловили жаль з приводу інциденту. У заяві зовнішньополітичного відомства КНР запевнили, що співпрацюватимуть зі США для розв'язання проблеми.

При цьому в заяві Пекін звинуватив «деяких політиків у США» у тому, що вони «скористалися» цією проблемою для дискредитації Китаю.

Представник Держдепартаменту сказав, що США залишаються при своїй думці, що куля використовувалася для спостереження.

Як повідомляє агентство Reuters, інцидент є ударом для тих, хто вважав, що візит держсекретаря Блінкена, про який в листопаді домовилися Байден і президент Китаю Сі Цзіньпін, міг би стати «запізнілою можливістю стабілізувати відносини, що стають все більш нестабільними». Останній візит держсекретаря США до Китаю відбувався у 2017 році.

У Вашингтоні помолилися за перемогу України у війні на Українському молитовному сніданку. Відео

У Вашинтоні за перемогу України у війні разом помолилися військові, діти, артисти, а також американські та українські політики. Український молитовний сніданок, який відбувся після національного молитовного сніданку у США, відкрила капеланка Конгресу.

Візит Байдена до Польщі обговорили представники канцелярії президента Польщі та Держдепу США

Чоловік із прапором США проходить повз американську бронемашину Stryker в м.Білосток, Польща. 24 березня 2015 року (AP Photo/Alik Keplicz)

Президент США Джо Байден може відвідати Польщу найближчим часом - про це повідомив голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі Марцин Пшидач після зустрічі у Вашингтоні з заступницею Держсекретаря США Венді Шерман та радником Білого дому з Нацбезпеки Джейком Салліваном.

“Як відомо від самого президента Байдена, президент Байден має намір приїхати до Польщі. Сьогоднішня розмова стосувалася саме цих планів на найближче майбутнє. Звичайно, подробиці такого візиту будуть повідомлені, коли буде визначена конкретна дата, але сьогоднішня розмова стала великим кроком вперед у питанні активізації зустрічей на найвищому політичному рівні між нашими президентами", – заявив Пшидач під час брифінгу з журналістами у Вашингтоні. Відео його брифінгу опублікувало Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі.

На запитання, чи є втома в американців від війни в Україні, Пшидач відповів, що «ні в Держдепартаменті, ні в Раді національної безпеки Білого дому не бачив такої втоми, навпаки». Він додав, що побачив "ідеї, активність і чуйність до наших [польських – ред.] ідей. Ми єдині й будемо працювати для збереження євроатлантичної єдності".

Водночас польські ЗМІ повідомляють, що президент Польщі Анджей Дуда у відповідь на питання про візит Байдена сказав, що “американська адміністрація, Білий дім несуть відповідальність за підтвердження такого візиту. … Президент [Байден] сказав, що він приїде в нашу частину Європи, тому ми очікуємо, що він обов’язково приїде, але детальну програму цього візиту оголосить американська сторона”.

У п’ятницю, 3 лютого, заступниця держсекретаря США Венді Шерман провела зустріч з радниками з питань національної безпеки Польщі – Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою.

“Продуктивна зустріч із радниками з питань національної безпеки Польщі Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою, щоб обговорити наше глибоке партнерство, лідерство Польщі у прийнятті українських біженців, нашу позицію проти агресії Росії та стратегічний діалог США та Польщі”, - написала у Твіттері Венді Шерман, заступниця Державного секретаря США.

Прес-служба Державного департаменту США повідомила, що сторони, серед іншого, “обговорили життєво важливу допомогу Україні та необхідність притягнення Росії до відповідальності за її жорстоку війну”.

Марцин Пшидач додав, що під час розмов з американськими посадовцями обговорювали також потенційні сценарії, як відповісти на потенційний наступ російських військ в Україні.

"Друга тема [обговорень] - це ситуація в самій Україні, можливі сценарії, які Володимир Путін найближчим часом може спробувати реалізувати, його очікуваний наступ. Яким чином відповісти на цей наступ, як мала б відповісти Україна, і як ми - сусідні країни-партнери - можемо їй допомогти", - розповів журналістам голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі та радник із нацбезпеки Марцин Пшидач.

Як повідомляв Голос Америки, окрему зустріч у Вашингтоні Марцин Пшидач, очільник Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі, та Яцек Сєвєра, голова Бюро національної безпеки Польщі, провели із Джейком Салліваном, радником Білого дому із національної безпеки США.

Про можливий візит президента Байдена у Польщу повідомляло раніше американське видання NBC News. Як писав Голос Америки, за даними цього ЗМІ, Білий дім розглядає кілька місць ймовірного візиту Байдена в Європу, включаючи Польщу. Таким чином в адміністрації вивчають способи, як Байден може відзначити річницю початку повномасштабної російської війни в Україні.

30 січня президент США підтвердив, що має намір відвідати Польщу, але ще не знає, коли саме.

"Танкісти ЗСУ швидко освоюють керування могутнім Challenger 2" - Міноборони Великої Британії  

Танки "Челленджер 2" та "Леопард 2" під час тренувань у Польщі. Фото: Міністерство оборони Великої Британії  

Міноборони Великої Британії повідомило, що українські танкісти дуже швидко засвоюють керування важкими танками “Челленджер 2”.

«Танкісти Збройних Сил України швидко освоюють керування могутнім Challenger 2 цього тижня. Велика Британія надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою Батьківщину та повернути свою територію”, - написало у Твіттері Міністерство оборони Великої Британії й оприлюднило фотографії із тренувань українських екіпажів.

На сайті Кабінету міністрів Великої Британії повідомляють, що в суботу, 4 лютого, британський прем’єр Ріші Сунак провів телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським.

“Прем’єр-міністр сказав, що минулого тижня зустрічався з українськими військовими, що тренуються у Великій Британії, його надихнула їхня мужність та історії про їхніх близьких вдома”, - мовиться у повідомленні британського уряду.

"Його увага зосереджена на тому, щоб забезпечити якнайшвидше надходження оборонної військової техніки Великої Британії на лінію фронту", - йдеться у повідомленні Офісу глави британського уряду.

Президент України Володимир Зеленський під час розмови подякував прем’єр-міністру Сунаку за танки та за навчання українських військових.

«У розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком подякував за старт тренувань українських екіпажів на «Челленджерах». Також говорили про подальше розширення спроможностей української армії, різнобічну підтримку України на коротку та довгу перспективу», - написав президент Зеленський у Телеграмі.

Як повідомляв Голос Америки, Україна сподівається, що українські військові зможуть застосувати західні танки на полі бою уже навесні. "Я не думаю, що ми будемо чекати до літа. У нас немає часу чекати", - заявив у коментарі Голосу Америки аташе з питань оборони посольства України у США Борис Кременецький.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG