Спеціальні потреби

Актуально

Україна добре використовує оборонну допомогу США і ця допомога має тривати – конгресмен. Інтерв'ю.

Конгресмен Джон Ґараменді

Які умови США ставлять Україні для виділення допомоги та яку нову військову та політичну допомогу чекати - про конгресмен США Джоном Ґараменді розповів в інтерв'ю журналістці "Голосу Америки" Наталії Леоновій. Ґараменді також поділився своїми враженнями від України, після візиту до країни на чолі двопартійної групи конгресменів.

Congressman John Garamendi (D-CA)
Congressman John Garamendi (D-CA)

Наталія Леонова: ​Конгрес включає умови для надання військової допомоги Пентагоном іноземним державам при укладанні оборонного бюджету. В чому полягає ця обумовленість? Як це працює?

Джон Ґараменді: Пентагон - одна з двох американських установ, які контролюють міжнародну військову допомогу. Допомога Україні - це міжнародна військова допомога. Державний департамент і Пентагон повинні перевірити ряд критеріїв, які прописані в законі. Корупція була одним з цих критеріїв. Пентагон ще в травні дослідив ситуацію в українських збройних силах і дійшов висновку, що корупція не є впливовим фактором, і що військова допомога повинна продовжуватися, і постановив, що антикорупційні положення, закріплені в американському законі про бюджет, виконуються українським урядом та українською армією. Тому гроші повинні бути надані.

НЛ: Метою вашого візиту до України в жовтні було оцінити, як використовується військова допомога. Якою була ваша оцінка?

ДҐ: Допомога використовується дуже добре. Разом з тим вона повинна бути доповнена. Наприклад, один із видів військової допомоги, який ми направляємо - це виведені з експлуатації берегової охорони США катери. Україна має велику Чорноморську прибережну смугу, але українці дійсно не мають механізму для патрулювання чи охорони цього району. Тому ми відправляємо п'ять катерів виведених з експлуатації американської берегової охорони. Але ми замислились, чи є навчальні програми з експлуатації. Виявилось, що про це не подумали. Тож у найближчі роки американська підтримка буде розширена таким чином, щоб відправити персонал берегової охорони для навчання українців, як найкраще використовувати ці кораблі.

НЛ: Ви очолювали цю двопартійну делегацію конгресменів. З ким ви спілкувались та які питання обговорювали?

В Україні ми взяли участь у дуже зворушливій церемонії, яку Міністерство оборони проводить щоранку, коли вони вшановують українських військових, загиблих у той день у попередні п’ять років війни. Насправді це було вкрай сумно, але вкрай важливо для нас зрозуміти, що це справжня війна, і вона йде у реальному часі. ​
Конгресмен Ґараменді

ДҐ: Метою нашої місії було зрозуміти, що Україні потрібно від Сполучених Штатів: військова підтримка, економічна підтримка. Ми зустрічалися з американськими військовими на навчальній базі в західній Україні. Там проводяться дуже цікаві навчальні програми, як у співпраці зі Сполученими Штатами, так і з країнами НАТО. Дуже вразила нас робота, яку виконують українські військові по вдосконаленню своїх програм підготовки. Тоді ми поїхали до Києва, де з нами провели брифінг американське посольство, МЗС та Міністерство оборони. Взяли участь у дуже зворушливій церемонії, яку Міністерство оборони проводить щоранку, коли вони вшановують українських військових, загиблих у той день у попередні п’ять років війни. Насправді це було вкрай сумно, але вкрай важливо для нас зрозуміти, що це справжня війна, і вона йде у реальному часі. В той день, я думаю, ще двох людей було вбито.

НЛ: Тож ви обговорювали питання військової допомоги Україні. З ким ви це обговорювали, і що було сказано?

ДҐ: Спочатку ми провели обговорення з українськими військовими: на що вони витрачають гроші, говорили про навчальні програми, про американську допомогу на боєприпаси, зброю. З Міністерством закордонних справ була дуже відверта дискусія про необхідність американської не тільки військової, але і політичної підтримки. Під час зустрічей у Міністерстві оборони, ми детально обговорили види обладнання та інші види підтримки, необхідні військовим. Очевидно, ми обговорювали Джавеліни, але також і деталі необхідного медичного обладнання, боєприпасів, снайперських гвинтівок, приладів нічного бачення, іншої техніки.

Питання, яке мені здалося найцікавішим і зайняло велику частину розмови, - це бажання нового міністра подолати корупцію. Ми поговорили про те, що ми робимо тут, у Сполучених Штатах для протидії корупції, про роль Генерального інспектора. Ми поговорили, як працює Генеральний інспектор в США для вирішення питань бюджетних витрат, корупції тощо. В результаті міністр висловив побажання, щоб ми повернулися і домовились про те, щоб команда з працівників офісів американських генеральних інспекторів прибула в Україну та розробила подібну програму для Міністерства оборони України та для військових.

НЛ: Ви збираєтесь це зробити?

ДҐ: О, абсолютно. Ми маємо намір це зробити. В наступному році ми надішлемо команду від Генерального інспектора сухопутних сил США до Міністерства оборони та військових України, щоб допомогти їм створити службу Генерального інспектора.

НЛ: Ви - голова підкомітету з питань готовності Комітету збройних сил. Ваше завдання - переконатися, що США готові своєчасно реагувати на виклики в усьому світі, що представляють американський національний інтерес. Якщо Росія посилить свою агресію в Україні. Чи готові США реагувати належним чином?

Я знаю, що президент Зеленський прагне втілювати план, який би забезпечив майбутнє Україні, в якому Росія не буде загрозою, прагне закінчити війну таким чином, щоб задовольнити інтереси України
Конгресмен Ґараменді

ДҐ: Ми, звичайно, готові. Сполучені Штати були і повинні продовжувати бути відданими підтримці України в її триваючій війні з Росією. Ми хочемо, щоб Україна перемогла. Ми хочемо, щоб Росія залишила територію України. Ми хочемо, щоб Крим знову став частиною України. Це займе певний час. А це означає, що американська підтримка повинна бути тривалою. Також американський уряд з 2014 року, від часу анексії Росією Криму, має програму у Східній Європі під назвою Європейська ініціатива стримування. І це приблизно від чотирьох до п’яти мільярдів доларів на рік. Частина нашої роботи полягала в тому, щоб переглянути програми, які зараз фінансуються у Східній Європі, у Польщі, інших країнах регіону, щоб надіслати чіткий сигнал Росії – не чиніть безладу. Не переходьте дорогу НАТО. Вам доведеться забратися з території України. Ми там, ми хочемо, щоб Україна була безпечною країною, якій не загрожують та яка не перебуває у стані війни. Я знаю, що президент Зеленський прагне втілювати план, який би забезпечив майбутнє Україні, в якому Росія не буде загрозою, прагне закінчити війну таким чином, щоб задовольнити інтереси України. І ми хочемо підтримати його в цих зусиллях.

НЛ: Ви згадали про міцну двопартійну підтримку України у США. Україна вже багато років має цю підтримку. Втім опинившись в центрі скандалу навколо імпічменту, українці хвилюються. Вони переживають, що втратять цю підтримку. Їм є про що турбуватися?

ДҐ: Американський народ зрозумів важливість України внаслідок цієї дуже трагічної, дуже прикрої та дуже неправильної ситуації. І я знаю, що американський народ хоче бачити Україну сильною незалежною та безпечною. Я знаю, що цього хоче Конгрес. Я знаю, що члени обох партій Палати представників, які відвідували зі мною Україну, дуже підтримують Україну. І ми продовжимо робити так, щоб Україна мала необхідну військову підтримку. Також Україні повинна бути надана економічна підтримка. Але це потрібно зробити належним чином. Ігри, які раніше грав Джуліані та інші, які, на мою думку, створюють корупцію, повинні закінчитися. Ми повинні бути чесними. Ми повинні надавати економічну та військову допомогу. Але це має робитись чесно та у відповідний спосіб. І кожного разу ми мусимо переконатись, що програми допомоги, військової чи економічної, не призводять до корупції.

Дивіться також: ​Фінансові звіти Трампа поки будуть приховані. Відео

Фінансові звіти Трампа поки будуть приховані. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Всі новини дня

Західна розвідка – про невдачі Росії. Відео

Західна розвідка – про невдачі Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Новий пакет допомоги США: Чи отримає Україна далекобійні ракети ATACMS з дальністю ураження до 300 км? Відео

Сполучені Штати готують новий пакет оборонної допомоги Україні на суму 775 мільйонів доларів. Серед іншого військового обладнання, в нього закладуть більше боєприпасів для ракетних установок HIMARS, які, за оцінками Пентагону, значно змінили динаміку на полі бою.

«Це наш моральний обов'язок – донести росіянам, що вони співвідповідальні за війну» – Давід Стулік

Старший аналітик дослідницького центру «Європейські цінності» в Празі Давід Стулік.

Російська англомовна газета Moscow Times повідомляє, що різко зросла кількість росіян, які поспішають отримати європейські візи, побоюючись, що Європейський Союз може заборонити російським туристам в’їзд. Низка країн, переважно сусіди Росії, вже оголосили про такі обмеження, і очікується, що це питання буде обговорюватися на неформальній нараді міністрів закордонних справ ЄС у Празі наприкінці серпня.

Наскільки близький ЄС до консенсусу в цьому питанні, і які є аргументи прихильників та противників цього рішення? Про це кореспондентка Голосу Америки Наталія Чурікова говорила з колишнім речником делегації Європейського Союзу у Києві, а нині старшим аналітиком дослідницького центру «Європейські цінності» в Празі Давідом Стуліком.

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

Наталія Чурікова: Фінляндія, як заявив міністр закордонних справ Пекка Гаaвісто 16 серпня, замість тисячі на день буде видавати громадянам Росії лише 100-200 віз. Чехія запровадила майже повну заборону на видачу віз росіянам від самого початку широкомасштабного конфлікту Росії з Україною. Які є результати цього кроку? Як його оцінюють у Празі?

Чеська дипломатія виходить з того поняття, що громадяни будь-якої країни певною мірою відповідальні за дії власної країни

Давід Стулік: Тут у Чехії з початку була повна заборона на в'їзд для громадян Російської Федерації та Білорусі. Це була така форма, скажімо, покарання громадян за те, що робить їхня держава. Чеська дипломатія виходить з того поняття, що громадяни будь-якої країни певною мірою відповідальні за дії власної країни. Але також була створена програма для допомоги росіянам і білорусам, яких переслідує цей режим.

Тобто ми не маємо повної заборони. Ми допомагаємо тим, хто потерпає від цих режимів. Така політика має велику політичну підтримку, і має підтримку на рівні нашого суспільства.

Ми просто не можемо давати їм такі привілеї, які мають громадяни інших країн, які поводяться цивілізовано, і не нападають на своїх сусідів

Звісно, є багато росіян, які жили в Чехії і раніше, і яким соромно за Росію, і навіть такі люди підтримують такі заборони, санкції, які стосуються конкретних громадян.

Тут є консенсус, що це один з механізмів, як можна спробувати донести до російських громадян, що ми не можемо до них ставитися як раніше, що це їхня країна почала війну, їхня країна напала на іншу європейську країну, це Росія є тією країною, яка порушує міжнародне право. І ми просто не можемо давати їм такі привілеї, які мають громадяни інших країн, які поводяться цивілізовано, і не нападають на своїх сусідів.

Н.Ч.: У травні відбувся форум, на якому росіяни, які живуть за кордоном і перебувають в опозиції до російського режиму, говорили про те, що потрібно створювати якийсь «паспорт доброго росіянина», тобто, щоб вони могли подорожувати світом так, як раніше. Чи це не є просто спосіб полегшити собі життя, але жодним чином не вплинути на той курс, який тримає Кремль до сьогоднішнього дня?

Деякі дійсно скаржаться, що зараз їхні права обмежені, на що я відповідаю, що вони не гинуть під бомбами

Д.С.: Це дуже складна моральна та етична дилема, як ставитися до таких людей. Я на особистому рівні зустрічаюся з різними людьми з Росії, деякі дійсно скаржаться, що зараз їхні права обмежені, на що я відповідаю, що вони не гинуть під бомбами, не втікають з власних домівок.

Але є і інші мої російські колеги, які кажуть, що будуть мовчати і терпіти, бо основне зараз – страждання українців. Ці люди визнають, що вони є за це відповідальні, бо зробили замало у себе в країні, для того, щоб протиставитися тому режиму, який там зараз є . І вони кажуть, що навіть не розраховують на якесь там примирення з українцями. Єдине, що вони хочуть робити, це щоб російський режим якнайшвидше програв цю війну, і щоб Україна перемогла. І звісно, таких людей є абсолютна меншість, але такі люди теж є.

Н.Ч.: У Чехії є цікавий досвід на рівні окремих громадян. Я пригадую на початку війни у 2014-му році один з чеських власників готелів у Остраві заборонив заселяти у свій готель російських громадян. Тоді на нього подали в суд за дискримінацію, але він його зрештою виграв. На якомусь етапі, він просив росіян підписати заяву про те, що вони не підтримують захоплення українського Криму.

Чи це міг би бути такий шлях, який би відкривав «хорошим росіянам» можливість приїхати до Європи, щоб вони підписали при отриманні візи якусь заяву про те, що вони не підтримують російську агресію проти України?

Д.С.: Звісно, така можливість обговорюється. Тут у Чехії діє не діяла заборона для всіх росіян. Тим, хто не погоджувався з нелегальною анексією Криму, власник дозволяв перебувати у своєму готелі.

Це питання національної безпеки

І, наприклад, у Сполучених Штатах є така візова практика, що імміграційні органи можуть не впустити на територію Сполучених Штатів людей, які не підтримують зовнішню політику Сполучених Штатів. І той, хто підтримує російську агресію, підпадає під цей параграф. І, звісно можна вимагати від таких людей підписати декларацію, що «я не погоджуюся з російською агресією проти України».

Люди, які витрачають гроші на західних узбережжях Франції, Італії та Іспанії – не пересічні росіяни, бо 70% росіян ніколи не покинуло межі власного регіону

Це питання національної безпеки. І ще раз наголошую – ніхто не каже, що люди, яких переслідує власний режим, не зможуть в’їхати.

Ми тут говоримо про туристичні візи, про те що люди витрачають гроші на західних узбережжях Франції, Італії та Іспанії. А часто це – не пересічні росіяни, бо 70% росіян ніколи не покидало межі власного регіону.

Це клас російського суспільства, який активно підтримує цю агресію, який навіть заробляє на цій агресії. У мене було б питання, звідки ці люди мають гроші, звідки їх заробили, з державного бюджету, на різних корупційних схемах і тільки тому, що наближені до певних структур? Тобто це моральний обов’язок заборонити таким людям користуватися привілеями, як сказала естонська прем'єр-міністр, бо це не є право людини. Тут мусимо бути чіткі, щоб мати морально чисту власну совість. І таким самим чином показати українцям, на чиєму боці ми є.

Н.Ч.: Ми знаємо про те що зараз в Європейському Союзі відбуваються дискусії про те, чи потрібно заборонити видачу віз для росіян в усьому Європейському Союзі.

Деякі країни вже це зробили, так само як і Чехія, це зробили Балтійські країни, зараз активно про це говорять у Польщі, але разом з тим є активні противники цього кроку, наприклад канцлер Німеччини Олаф Шольц, який говорить, що «це війна Кремля, а не війна росіян», хоча опитування громадської думки в Росії говорять про те, що абсолютна більшість російських громадян підтримують війну. На чий бік буде схилятися дискусія в Європейському Союзі?

Д.С.: ​Я думаю, вона буде схилятися в бік тих, хто буде пропонувати якусь заборону. Бо тут, наприклад, пан Шольц забуває історію власної країни.

У 1930-х роках Гітлер був тим єдиним, хто почав усі ці війни. А чи він також мав підтримку німецького суспільства? І тут ця аналогія до Росії є дуже чітка, і не можна говорити,що це є «війна Путіна». Я думаю, вже мало хто Європі в буде так говорити. Ні, це –війна путінської Росії, так, як колись була війна фашистської, гітлерівської Німеччини, яка мала підтримку власних громадян у суспільстві.

Ми будемо йти до того, що треба перенести це відчуття відповідальності за цю війну на рівень громадян

І аргумент, що тут не йдеться про війну росіян, він хибний, мені здається. Тут краще говорити про те, що я згадав раніше, що це є співвідповідальність громадян за те, який в них уряд, хто в них є президентом.

Так що, я думаю, це буде більше і більше зрозуміло європейським політикам. І ми будемо йти до того, що треба перенести це відчуття відповідальності за цю війну на рівень громадян.

Щодо громадян, які підтримують Путіна, я скептичний, що вони це зрозуміють, бо їм російська пропаганда пояснить, що поганий Захід, НАТО, не хочуть їх до себе пускати. І це буде, скоріше за все, використано на користь путінського режиму. Тобто парадоксально, кількість прихильників путінського режиму і війни в Україні з боку російських громадян може зрости, вони можуть почуватися під загрозою. Але з боку нашого, з боку України, це моральний обов'язок - донести цим людям, що вони співвідповідальні за війну.

«Відмова росіянам у візах ЄС - це питання національної безпеки» - Стулік. Інтерв'ю

За повідомленнями ЗМІ, останнім часом різко зросла кількість росіян, які поспішають отримати європейські візи - хвилюючись, що ЄС може заборонити їм в’їзд.

"Солдати музики": Нью-Йорк зустрів оваціями Український оркестр свободи. Відео

"Солдати музики": Нью-Йорк зустрів оваціями Український оркестр свободи. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:01 0:00

У четвер Нью-Йорк зустрічав оваціями Український оркестр свободи - концерт українських музикантів відбувся в межах світового турне.

Більше

Відео - найголовніше

Західна розвідка – про невдачі Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00
XS
SM
MD
LG