Спеціальні потреби

Політолог Куделя: Відміна політреформи веде до юридичного хаосу в Україні


У п’ятницю 1 жовтня Конституційний суд України має оприлюднити рішення щодо законності конституційної реформи в Україні 2004-го року. Віктор Янукович хоче отримати більші повноваження, які президенту надавались за Конституцією України 1996-го року. За його словами, Україні потрібен сильний президент, який має реальну владу контролювати та впроваджувати ключові реформи.

Народний депутат України Роман Зварич у четвер повідомив, що Конституційний суд уже ухвалив рішення у закритому режимі і постановив відмінити політичну реформу 2004-го року.

Професор Києво-Могилянської Академії, доктор політології Сергій Куделя в інтерв’ю «Голосу Америки» зазначив, що подібне рішення може призвести до юридичного хаосу в державі:

«Таке рішення може призвести до першої політичної кризи з часу обрання президента Віктора Януковича. Вона може закінчитися масштабною кризою легітимності самого президента. Рішення Конституційного суду фактично може стати початком тіньової узурпації влади з боку президента і веде до повернення Віктору Януковичу широких повноважень, які мав у час свого правління Леонід Кучма. Це рішення також автоматично ставить поза законом уряд Миколи Азарова і парламентську більшість, в існуванні якої взагалі немає сенсу.

Головне питання, яку стратегію обере Віктор Янукович після ухвалення рішення Конституційним судом. Перший варіант – тримати на гачку всю виконавчу гілку влади до закінчення президентського терміну. Фактично президент може залишатися єдиним легітимним політичним гравцем упродовж чотирьох наступних років свого президентства і лише після цього змінювати Конституцію. Це перший варіант, який мені здається, з політичної точки зору був би вигідніший Віктору Януковичу.

Другий варіант – якщо Янукович не втримається від спокуси «покращити своє життя вже сьогодні», тобто набути повноважень Кучми негайно і якомога швидше, змінити Конституцію і повернутися до варіанту 1996-го року з такими ж широкими повноваженнями для себе. Якщо це станеться, то це може призвести до втрати легітимності президента Януковича, оскільки він набуває нових повноважень, на які його не обирав народ. По-друге, це може повернути Україну в ситуацію міжнародної ізоляції, в ту ситуацію, в якій країна перебувала протягом останніх трьох років президентсва Леоніда Кучми.

Автоматично виникають підстави оскаржувати не тільки ті закони, які були ухвалені в період дії оновленої Конституції, але навіть укази президента Ющенка, які він видавав у рамках своїх повноважень. Можна оскаржувати постанови урядів Тимошенко і Януковича, які видавалися раніше і які досі діють. Фактично рішення Конституційного суду про скасування політреформи може призвести до юридичного хаосу в державі і до безлічі правових колізій, які можуть поставити під сумнів існування держави Україна».

Про те що політична ситуація в Україні погіршується з кожним днем заявив у четвер генеральний секретар Європейської народної партії Антоніо Істуріза. Збільшення державного втручання у внутрішню діяльність партії «Батьківщина», а також відмова реєструвати партійні організації, мовиться у заяві, є беззаперечними ознаками політично вмотивованої кампанії проти опозиційних сил.

«Ми твердо переконані, – кажуть європейці, – якщо ситуацію не буде негайно виправлено, вона матиме серйозні негативні наслідки для діалогу України і ЄС та вкрай негативно позначиться на перспективі європейського майбутнього України», – мовиться у документі.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG