Спеціальні потреби

Киргизи вшановують пам’ять жертв заворушень у Бішкеку


Тисячі людей зібралися на цвинтарі неподалік столиці Киргизстану Бішкека на похорони жертв антиурядових заворушень. Лідери опозиції називали жертв героями, які поклали своє життя за демократію.

Учасники масових похоронів вшановували осіб, які були убиті в середу під час насильницьких сутичок між демонстрантами і силами безпеки. В результаті тих подій загинуло щонайменше 79 людей, а президент Курманбек Бакієв утік зі столиці.

Виконуюча обов’язки голови тимчасового уряду Роза Отунбаєва заявила зібраним, що в Киргизстані будуть встановлені справедливість і демократія. Вона також обіцяла, що в країні буде парламентська система влади.

Пані Отунбаєва запропонувала дотеперішньому президенту Курманбеку Бакієву безпечний виїзд за кордон, якщо він офіційно подасть у відставку. Бакієв утік до Джалалабадської області, що на півдні країни, і відмовився скласти з себе президентські повноваження.

Тимчасом американські офіційні особи повідомили в п’ятницю про тимчасове припинення пасажирського і обмеження транспортного руху на повітряній базі Манас у Киргизстані.

Це повідомлення відмінило попереднє рішення про відновлення звичайних операцій на базі, яка, за словами американських військових осіб, має надзвичайно важливе значення для воєнних зусиль в сусідньому Афганістані.

Також у п’ятницю виконуючий обов’язки генерального прокурора Байтемір Ібраєв заявив, що слідчі мають докази того, що два сини Бакієва і його брат дали прямі накази стріляти у натовпи людей під час цьоготижневих заворушень. Бакієва брат був відповідальним за безпеку президента.

Нова адміністрація також заморозила у п’ятницю банківську систему країни, кажучи, що в бюджеті залишилися лише 22 мільйони доларів. Новий уряд звинуватив Бакієва у пограбуванні державної казни перед тим, як втекти.

Представник Державного департаменту США Філіп Краулі привітав зобов’язання нової адміністрації Киргизстану щодо встановлення шестимісячного тимчасового періоду, який вестиме до нових виборів і створення демократичного уряду в Киргизстані. Він також сказав, що Сполучені Штати вітають пом’якшення недавніх обмежень на засоби масової інформації.

У Киргизстані – гірській країні з п’ятимільйонним населенням – збільшувалася напруженість з приводу нестримної корупції, зростання цін і репресивної політики президента Бакієва. Він прийшов до влади у 2005 році на хвилі – очоленої опозицією – так званої «тюльпанової революції».

XS
SM
MD
LG