Спеціальні потреби

Чи зможе Луценко повернути довіру до Генпрокуратури?


Генеральний прокурор Юрій Луценко і президент Петро Порошенко

Київ – Президент України Петро Порошенко у п’ятницю представив колективу Генпрокуратури новообраного генерального прокурора України Юрія Луценка. У своїй промові він висловив упевненість, що призначення Луценка дозволить працівникам прокуратури проявити свої найкращі громадянські й професійні якості. Сам Юрій Луценко вже поділився планами, які він збирається втілити на посаді очільника ГПУ. Проте в експертів і народних депутатів виникають сумніви, чи зможе він це зробити через «політичні зобов’язання»

Президент України Петро Порошенко, представляючи Юрія Луценка у Генпрокуратурі – як нового керівника відомства – висловив упевненість, що за Луценка політичних впливів у ГПУ не буде. Він також зауважив, що для прокурорів тепер є шанс стати учасниками реформ, яких потребує Україна.

Жодних зобов’язань генеральний прокурор Юрій Луценко перед жодною політичною силою не має, не буде мати й мати не повинен
Петро Порошенко

«Жодних зобов’язань генеральний прокурор України Юрій Луценко перед жодною політичною силою не має, не буде мати й мати не повинен. Як би парадоксально це не звучало, але такий політичний важковаговик здатен захистити прокуратуру від політичних впливів», – зауважив Петро Порошенко й додав, що саме велика політична вага дозволяє йому сказати «ні» будь-якій політичній фігурі.

Сам Луценко розповів про свої плани на посаді журналістам у Верховній Раді одразу після його призначення на посаду генерального прокурора.

Я вже маю домовленість із «Реанімаційним пакетом реформ» із представництвом Федерального бюро розслідувань США в Україні
Юрій Луценко

«Я вже маю домовленість із «Реанімаційним пакетом реформ» про відновлення Офісу реформ ГПУ, також я маю домовленість із представництвом Федерального бюро розслідувань США в Україні про відновлення їхньої місії в ГПУ з метою покращення методів слідства і структурних реформ в органах прокуратури. Також я маю намір особисто заслухати своїх заступників, почути від них стан справ та конкретні терміни, коли справи можуть бути передані до суду» – сказав Юрій Луценко.

Крім того, під час представлення його працівникам прокуратури Луценко говорив і про підвищення зарплатні, але зауважив, що про це йтиме мова лише тоді, коли прокуратура відновить довіру суспільства.

Одним із перших кроків Луценко також назвав контроль за здійсненням закону «Про люстрацію». За його словами, «закон один для всіх, і Генпрокуратура має почати це гасло із себе». Він також зазначив, що планує негайно оголосити конкурс на посади в Генеральній інспекції України. Окрім того, він зауважив, що надасть посильну допомогу начальнику управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергію Горбатюку, а також вимагатиме від нього завершити справу про вбивства євромайданівців не пізніше від початку осені.

Сергій Горбатюк
x
Сергій Горбатюк

Сам Сергій Горбатюк не хоче коментувати призначення Юрія Луценка генпрокурором заочно, тільки після конкретних дій на посаді. Та, за його словами, він може сприяти більшій ефективності роботи управління.

Ще одне питання до нового генпрокурора – наявність кримінальних проваджень стосовно наших слідчих, які розслідуються по вигаданих фактах
Сергій Горбатюк

«Більше повноважень стосовно координації інших правоохоронних органів, забезпечення належної діяльності оперативних підрозділів, сприяння в цьому, вирішення технічного забезпечення розслідувань. Ще одне питання до нового генпрокурора – наявність кримінальних проваджень стосовно наших слідчих, які розслідуються по вигаданих фактах», – сказав Сергій Горбатюк.

Раніше Горбатюк заявляв про тиск з боку ГПУ. За його заявою відкрили службове розслідування, однак за його результатами, Горбатюк нібито все вигадав. Можна лише сподіватися на сприяння, про яке говорив Луценко, й припинення тиску, зауважив начальник управління спецрозслідувань.

У Луценка високий потенціал на посаді генпрокурора – експерт

Біографія Луценка – а саме те, що він на собі відчув недолугість правової системи, ставши фактично політичним в’язнем, може допомогти йому у вирішенні практичних і політичних завдань у прокуратурі, каже доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олександр Задорожній.

«Для того, щоб знайти місце в політичній, а не тільки в правовій системі прокуратури, якраз буде в пригоді досвід Луценка як народного депутата, як міністра, як досвідченого парламентаря, який має великий досвід керівництва великими колективами, якими не просто керувати. Тут треба знайти в собі сили скоординувати роботу з тим же самим антикорупційним прокурором, із НАБУ та з іншими органами, зокрема й МВС. В цілому, можна високо оцінити потенціал Юрія Луценка на посаді генерального прокурора», – зауважує Олександр Задорожній.

Степан Гавриш
x
Степан Гавриш

Такого потенціалу у Юрієві Луценку не бачить доктор юридичних наук й директор «Інституту політичної кризи» Степан Гавриш, бо той не має фахової освіти.

«Чисто по-людськи, Луценко може стати Робесп’єром, який приведе до відповідальності тих, хто організовував вбивства на Майдані, хто вбивав людей на Сході України, терористів, хто розкрадає країну, але очевидно, що це неможливо, адже він буде виконувати волю президента», – каже юрист.

Проте, за його словами, набагато більша проблема у тому, що під час голосування за цей закон в Україні фактично зруйнували юридичну систему. Думки експертів сходяться у тому, що Луценка призначила не коаліція, а олігархічні групи в парламенті, відносно яких є найбільші підозри й журналістські розслідування щодо вчинення важких кримінальних фінансово-економічних злочинів, зокрема

Спроби вплинути на рішення в залі парламенту закінчились – Найєм

Мустафа Найєм
x
Мустафа Найєм

Аналогічну думку висловлюють й деякі народні депутати. Зокрема, член «Блоку Петра Порошенка» Мустафа Найєм сумнівається в тому, що їхню підтримку парламентських груп, таких як «Відродження» або «Воля народу», можна отримати у перебігу звичайних парламентських переговорів.

«Коли ми бачимо, що закон, який повинен призвести до боротьби з корупцією, голосується чотирнадцятьма представниками Олеся Довгого, двадцятьма депутатами Хомутинніка, півтора відсотками регіоналів, які, напевно, все життя очікували чесного й принципового прокурора, для мене це... не те, що смішно, це вже навіть не злить, а дратує. Ми чудово розуміємо, що вмовляння, розмови, пояснення, спроби вплинути на рішення в цьому залі просто закінчились», – зауважив Мустафа Найєм.

Олексій Гончаренко
x
Олексій Гончаренко

Водночас заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко запевняє – співпраця з політичними групами ґрунтується виключно на бажані депутатів підтримати реформи в прокуратурі.

Деякі наші колеги не захотіли підтримати Луценка, я не розумію, чому. Чому їм краще, щоб у нас не було генерального прокурора, Генеральної інспекції
Олексій Гончаренко

«Це народні депутати, вони визначаються таким чином. Деякі наші колеги не захотіли підтримати Юрія Луценка, я не розумію, чому. Чому їм краще, щоб у нас не було генерального прокурора, Генеральної інспекції, чому з їхньої точки зору не треба змінювати закон. А тим, хто підтримав, я вдячний, мені все одно, з якої вони групи, фракції. Жодних переговорів особисто я з жодним представником «Відродження» чи «Волі народу» не мав, не маю і в принципі, не збираюся мати», – каже народний депутат.

Дивіться також («Голос Америки»): Якісної освіти не хоче частина самих українців - експерт

Якісної освіти не хоче частина самих українців - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

Показати коментарі (5)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG