Спеціальні потреби

Прооперованому Луценку відмовили в побаченні з дружиною


Ні побачень, ні передач, ані телефонного зв’язку. До Юрія Луценка, прооперованого днями у Києві, не пускають його дружину і захисника Ірину Луценко. Засуджений екс-міністр внутрішніх справ, який нині став пацієнтом приватної київської клініки «Оберіг», не має права на побачення, – стверджують тюремники. Як кажуть вони, це стосується і родичів, і адвокатів. Мовляв, таку норму для ув’язнених, переведених у стаціонар на лікування, передбачають внутрішні інструкції.

Відмову вважає законною уповноважена з прав людини Верховної ради Валерія Лутковська. Як вона сказала журналістам у понеділок, втручатися в ситуацію і домагатися зустрічі Луценка з дружиною не буде.

«Моєї реакції в даному випадку не буде, тому що законодавство України передбачає, що особа, яка засуджена, але знаходиться в закладах охорони здоров’я, взагалі-то не має права на побачення, передачі і так далі», – заявила Лутковська. Як додала омбудсмен, такий порядок, і змінити його не в її силах.

Протилежне стверджує представник Луценка в Європейському суді з прав людини Валентина Теличенко. Як сказала юрист, коментуючи заяву Лутковської, підзахисний – байдуже, де він знаходиться, хоч у колонії, хоч у лікарні – має невід’ємне право на побачення зі своїм захисником.
«Ірина Луценко не лише дружина Юрія Луценка, але і його захисник. Побачення із захисником не можуть бути обмежені будь-чим, навіть недугою підзахисного», – сказала Теличенко «Українській правді».

Позицію Теличенко поділяють й інші правозахисники. Незалежно від того, де знаходиться ув’язнений – у лікарні, в колонії, на етапі – він має безумовне право на побачення із захисником і взагалі на правову допомогу, – сказав Голосу Америки виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.

«Це право записане в Конституції, і ніхто цього права не скасовував», – наголосив правозахисник. Водночас він визнає: це конституційне право не врегульоване на рівні українського законодавства.

«У нас конвоїри, начальники слідчих ізоляторів і колоній не керуються безпосередньо Конституцією. Їм потрібна чітка вказівка у певному нормативному акті, де було б прописано, як саме вони мають надавати побачення для захисника і підзахисного у лікарні. Якщо такої процедури немає, то ця конституційна норма зависає у повітрі. От і виходить, що на практиці ув’язнений, який лікується в стаціонарі або якого переводять з однієї колонії до іншої – а це може тривати і тиждень, і два, і місяць, – фактично позбавлений можливості мати побачення із захисником. Ця людина перебуває у так званому «транзиті», – пояснив Бущенко.
Це право записане в Конституції, і ніхто цього права не скасовував», – наголосив правозахисник. Водночас він визнає: це конституційне право не врегульоване на рівні українського законодавства.
Аркадій Бущенко

«Але це проблема законодавства, нормативного регулювання, – наголосив правозахисник. – І це не означає, що людина через те, що потрапила в лікарню, має позбавлятися конституційного права на правову допомогу. Тим більше, що в такій ситуації ув’язнений може потребувати правової допомоги навіть більше, ніж за звичайних обставин».

Нагадаємо: Юрія Луценка прооперували 23 січня, видаливши йому поліпи з кишківника. Операцію було проведено у приватній клініці «Оберіг» у Києві, куди ув’язненого екс-міністра внутрішніх справ доправили з Менської колонії на Чернігівщині. Операція пройшла успішно, однак лікарі планують повторну. При цьому впродовж усього перебування у київській клініці до Луценка не допускають адвокатів і рідних, у зв’язку з чим захист подав до прокуратури заяву про злочин.

Нагадаємо також: Європейський суд з прав людини визнав, що арешт Луценка був незаконним і політично вмотивованим. Рада Європи визнала за опозиціонером статус політичного в’язня. Нині Європейський суд розглядає також скаргу Луценка на тортури і ненадання медичної допомоги.

Показати коментарі (1)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG