Спеціальні потреби

Актуально

Нова загроза тваринам і людям – контамінанти у воді

Багато пестицидів – і не лише мало вивчених, але й уже заборорених, часто опиняються у річках та водоймищах, де відтак поїдаються морськими тваринами, і зокрема рибами, які у свою чергу споживають самі люди. Таким, чином шкідливі речовини опиняються в організмі людини, і в деяких випадках тримаються там до 30 років.

В лабораторії на базі Університету Род-Айленду професор Рейнер Логман ретельно аналізує отримані зразки. Його увага прикута до хімічного вмісту річкового осаду, де живуть мікроскопічні організми, започатковуючи морський харчовий ланцюг. Він уже виявив там сотні чинників забруднення, включно з пестицидами, які були заборонені в Сполучених Штатах ще 40 років тому. Він каже:

«Вони зосереджуються на дні, але коли стаються шторм, вони піднімаються і потрапляють у воду, де ними може живитися риба».

Міністерство охорони навколишнього середовища США кілька років поспіль вимірює рівень хімічних контамінантів у затоці, щоб визначити наскільки безпечними для людей є споживання місцевої риби.

Рекомендації щодо споживання риби основані на рівні ризику захворювання на рак, але за умови щоденного її споживання. Логман каже, що процес очищення людського організму від токсин, які нагромадилися внаслідок споживання зараженої риби, триває до 30 років. Чи не найбільше дослідників непокоїть загроза споживання контамінантів протягом довгого періоду і передача токсинів від матері до дитини. Професор Логман пояснює:

«Ми знаходимо ці контамінанти практично всюди. Ми проводили дослідження в Атлантичному, Північному Льодовитому і Тихому океанах. Вони всюди».

В Університеті Род-Айленду приділяють багато уваги і наслідкам підвищення температури морської води.

Кандас Овіят досліджує Затоку Нараґансет понад 40 років, тому негайно помічає будь-які зміни. Наприклад вона вказує на те, що останнім часом кількість зливних дощів зросла на 80 відсотків. У результаті чого річки виходять з берегів і затоплюють великі райони, виводячи з ладу водоочисні станції. Як наслідок, стічні води разом з добривами та міськими відходами вливаються прямо в затоку:

«Плоска риба свого часу відкладала ікру взимку, тому що тоді не було хижаків. Одначе, коли води затоки потепліють, то ці хижаки активізуються та пожирають ікру і молодняк».

Одначе, дослідник Скот Ніксон іншої думки. Він вважає, що затока сьогодні в кращому стані, ніж вона була 50 років тому, коли в океан викидали метали, нафтові продукти та інші відходи. Але сьогодні є інші причини непокоїтися, додає він:

«На мій погляд, більшість екологів, мабуть, скажуть, що найбільш поширена, хронічна проблема – так це забруднення вод поживними речовинами, а конкретно азотом та фосфором, що є відходами від сільського господарства».

Професор Ніксон висловлює сподівання, що країни на шляху розвитку вчитимуться на помилках американців і припинять забруднення своїх прибережних районів.

Всі новини дня

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:20 0:00

У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG