Спеціальні потреби

Актуально

Авторитарні тенденції української влади віддаляють Україну від демократичного світу

У боротьбі за свої професійні права українські журналісти апелюють до міжнародних організацій. У п’ятницю група журналістів передала звернення президенту Європейської Ради Герману ван Ромпею. 125 журналістів, що підписались під зверненням, просять ЄС під час саміту Україна-ЄС 22 листопада підняти перед Віктором Януковичем питання щодо ухвалення в Україні закону «Про доступ до публічної інформації». Міжнародні правозахисні інституції та уряди демократичних держав все частіше висловлюють занепокоєння погіршенням ситуації зі свободою слова в Україні.

Розібратись із ситуацією на місці до України у п’ятницю відбула делегація Державного департаменту США на чолі з головою відділу з питань демократії, прав людини та праці Томасом Мелією. Вже наступного тижня у рамках Комісії зі стратегічного партнерства між США та Україною свою діяльність має розпочати робоча група з політичного діалогу та верховенства права. Про її завдання та бачення України урядом США напередодні від’їзду Томас Мелія розповів «Голосу Америки». З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе.

МҐ: Багато спостерігачів констатують погіршення в Україні ситуації зі свободою преси та дотриманням прав людини. Яке Ваше бачення цієї проблеми?

ТМ: Уряд Сполучених Штатів занепокоєний деякими змінами в Україні протягом останніх місяців, особливо зменшенням ролі мас-медіа та необ’єктивним висвітленням деяких подій. Попри те, що в українському медіа-просторі можна знайти різні точки зору, прослідковується тенденція до обмеження свободи преси. Це одна з причин чому наша робоча група вирушає наступного тижня до Києва. Ми плануємо залучити до обговорення український уряд, громадськість та мас-медіа, щоб краще зрозуміти причини утисків свободи преси та переконати український уряд розділити наші інтереси в зростанні, а не обмеженні політичної свободи в Україні.

МҐ: Наскільки небезпечними є ці зміни для демократичного розвитку України та регіону?

ТМ:
Свобода преси це – найголовніше питання будь-якого демократичного суспільства в світі. Люди мають право на свободу слова, а також право чути різні думки, політичні дебати, альтернативні політичні позиції. Робота уряду – поважити людські права та потреби й забезпечувати їх. Прозорий медіа-простір є життєво необхідним для уряду та громадян, адже так відбувається діалог, так висвітлюють вибір, політичний, зокрема. Будь-яка критика щодо обмеження свободи преси це вже знак тривоги для тих, хто дбає про демократію та дотримання прав людини.

МҐ: Як Ви бачите Україну з точки зору її впливу у регіоні?

ТМ:
Україна може бути моделлю для регіону, зокрема для країн Півночі, Сходу, Півдня та Заходу. Україна є дуже важливою країною, за її розвитком спостерігають сусіди, її історія добре знана і якщо демократія в Україні увінчається успіхом, цього слід чекати для колишніх країн Радянського Союзу. Як державна модель Україна є дуже важливою.

МҐ: Чи може Україна бути моделлю також для Росії?

ТМ:
На мою думку, мала би бути, адже це близький сусід та економічний партнер. Якщо демократія пустить глибше коріння в Україні, то її тенденція до економічного та політичного розквіту збільшиться і коли це станеться це зауважить Росія. У цьому плані Україна потенційно може бути прикладом для Росії.

МҐ: Державний департамент США та міжнародні спостерігачі критикують нещодавні вибори в Україні, зауважуючи, що вони були гіршими ніж президентські. Чи насторожує Вас такий розвиток подій?

ТМ:
Ми висловили наше занепокоєння з приводу виборчої кампанії в Україні. Посол Джон Теффт досить чітко сказав, що нещодавні вибори в Україні, а саме концепція їх проведення стали великим кроком назад. Деякі правила були змінені під кінець гри, не всі кандидати мали однакову можливість представити себе виборцям. Ми маємо докази цих порушень і сподіваємось Україна виправить їх до наступних виборів.

Наступного тижня ми будемо обговорювати попередні вибори та методи вдосконалення виборчого процесу, незалежно від того чи це президентські, парламентські чи місцеві вибори. Гадаю, Україні ці методи добре відомі. Ми лише хочемо надати допомогу там, де вона потрібна. Ми дуже зацікавлені в Україні й хочемо будувати хороші відносини з Україною в політичній, бізнесовій та освітній сферах. Ми будемо реагувати на будь-які порушення і даватимемо дружні поради, і якщо у нас будуть ресурси для допомоги, ми їх обов’язково використаємо.

МҐ: Посол США в Україні Джон Теффт заявив, що США готові допомогти з виборчим законодавством. Як конкретно надаватиметься така допомога?

ТМ:
Існує велика кількість експертних установ, які займаються цими питаннями в Сполучених Штатах та Європі. До речі, це питання ми теж обговорюватимемо під час поїздки в Україну. На нашу думку питання про зміни виборчого законодавства має мати набагато ширший резонанс, ніж кулуарні розмови за закритими дверима одного з міністерств. Тут йдеться про досягнення політичного консенсусу, висвітлення різних політичних поглядів, альтернатив та інтересів. Треба також обговорити спільні правила гри. Немає єдиної моделі, яку має прийняти Україна. У кожної країни свої правила, крім того Україна має свої напрацювання у виборчому законодавстві. Спочатку треба підлаштувати це законодавство під відкриті та прозорі політичні змагання. Сполучені Штати готові фінансувати впровадження таких змін.

МҐ: Отож Ви їдете з візитом в Україну для встановлення політичного діалогу? Наскільки ваша робоча група обмежена в часі?

ТМ:
Стратегію наших відносин розробили минулий уряд США та колишній український уряд. Той факт, що наша співпраця продовжується, попри те, що стратегію проклали попередні адміністрації, свідчить про стійкість наших відносин. Не має значення хто президент чи міністр закордонних справ, наші відносини – це відносини між державами. Це дає нам змогу підтримувати ці стосунки та обговорювати питання різного роду – безпеки, торгівлі, охорони довкілля і т.д. Важливим для розвитку цього процесу є двостороння підтримка постійно діючих демократичних робочих груп. Ми мали попередні розмови про це у липні, коли державний секретар Клінтон була в Україні. Наш візит буде другим офіційним діалогом високого рівня, який ми плануємо провести наступного тижня. Це своєрідне нагадування для обох сторін про події, що відбулися та можливість удосконалити нашу співпрацю. Ми також маємо на меті провести загальне зібрання по стратегічних відносинах на початку 2011-го року, коли всі робочі групи зберуться разом. Отож, наступного тижня ми маємо на мені обговорити методи вдосконалення українських демократичних інститутів і через три місяці знову повернемось до цього питання.

Хочу наголосити, що процес комунікації буде постійним, не лише наступного тижня, а потім через три місяці. Наш діалог є відкритим і триває постійно. І якщо ми побачимо прогрес, то будемо його заохочувати та зосереджувати нашу увагу на інші невирішені питання.

МҐ: Тобто, мета нової робочої групи допомогти у вдосконаленні демократичного процесу та підтримці діалогу?

ТМ
: Так, тим паче, що ми робимо це одразу після проведення місцевих виборів. Це дає можливість обговорити всі проблеми по гарячих слідах. Ми можемо також встановити ряд завдань, які треба виконати до наступної зустрічі і таким чином підтримувати діалог.

МҐ: Якщо ж український уряд вирішить все ж піти шляхом побудови авторитарного типу влади, які засоби протидії мають США?

ТМ:
Не тільки наш офіс, а й багато інших установ уряду США співпрацює з Україною на постійній основі щодня. У нас багато спільних інтересів, тому ми матимемо не одну нагоду висловити свою думку з приводу таких змін. Якщо український уряд вирішить піти шляхом авторитарного правління – це також шлях у напрямку від Європи і від Заходу та Сполучених Штатів. Адже найкращі і найефективніші взаємини ми маємо з демократичними державами. Це ж стосується і інтеграції з Європейським Союзом. Якщо теперішня українська влада зробить вибір рухатися в авторитарному напрямку це буде мати негайні наслідки зокрема для розвитку економіки та у збільшенні відстані між Україною й демократичним світом.


Всі новини дня

Україна отримає ракети Harpoon для захисту узбережжя

Архівне фото: пускові системи Harpoon на американському військовому кораблі "Колорадо", 2016 рік

Україна очікує на нові поставки ракет Harpoon, повідомив міністр оборони країни Олексій Резніков.

"Берегова оборона нашої держави не просто буде посилена ракетами Harpoon - їх застосовуватимуть підготовлені українські команди. Впевнений, що бойове братерство «Гарпунів» та наших «Нептунів» допоможе звільнити та знову зробити наше Чорне море безпечним, у тому числі – надійно захистити нашу Одесу", - написав посадовець у Facebook.

Раніше надання Данією протикорабельних установок Harpoon та ракет відзначив міністр оборони США Ллойд Остін. Ці поставки призначені, "щоб допомогти Україні захистити узбережжя", наголосив Остін під час зустрічі Міжнародної контактної групи з оборони України "Рамштайн-2".

Українські посадовці зазначають, що для посилення оборони сходу країни Україна прагне отримати американську систему залпового вогню М270 MLRS. В Пентагоні зауважили, що розглядають можливість надання такої системи.

Резніков також зазначив, що в Україні "на передовій вже успішно працюють три види 155-мм артилерії – гаубиця М777, гаубиця FH70, САУ «CAESAR»".

Для того, щоб поновити власні запаси зброї, які зменшилась після поставок до України, Сухопутні сили США надали контракт на 624 млн дол компанії Raytheon Technologies на виробництво протиповітряних ракет "Стінгер". США надали приблизно 1 400 "Стінгерів" Україні.

Ось про що Шольц та Макрон говорили з Путіним

Архівне фото: Канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент Франції Еммануель Макрон біля Брандербурзьких воріт, освітлених в кольори українського прапору. 9 травня 2022 року. REUTERS/Мішель Тантуссік

Президент Франції Еммануель Макрон та німецький канцлер Олаф Шольц більше 80 хвилин розмовляли з російським президентом Путіним у суботу.

Серед іншого, лідери ЄС закликали Путіна звільнити 2500 оборонців "Азовсталі", затриманих Росією, а також погодитись на безпосереднє спілкування з українським президентом Володимиром Зеленським і розблокувати порт Одеси для того, щоб відновити поставки зерна, йдеться в повідомленні Єлісейського палацу.

Шольц та Макрон "наполягали на негайному припиненні вогню і виведенні російських військ", повідомили в службі німецького канцлера.

В Кремлі вказали, що Путін висловив готовність вжити кроків для розблокування портів Чорного моря. Як йдеться в повідомленні, пише Радіо Свобода, Росія готова "сприяти знаходженню варіантів" для вивезення зерна із заблокованих зараз українських чорноморських портів, а також наростити постачання російських добрив та сільгосппродукції. В обмін на це Путін вимагає "зняття відповідних санкційних обмежень".

Як повідомляв Голос Америки, в Держдепі заявили, що США не зніматимуть санкції з "у відповідь на пусті обіцянки, які ми постійно чуємо від Російської Федерації".

Після стрілянини в техаській школі, у США обговорюють питання контролю над обігом зброї

Фото однієї з жертв стрілянини в Техасі, Алескандрії Рубіо, на меморіалі в місті Увальді, Техас, 27 травня 2022 року REUTERS/Марко Белло 

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни, як повідомляв Голос Америки.

Напад стався в місті Увалді, де влада заявила, що 18-річний озброєний чоловік спершу застрелив свою бабусю, а потім розбив автомобіль і увійшов до школи, де відкрив стрілянину, перш ніж його вбили правоохоронні органи.

На адресу правоохоронних органів прозвучала критика щодо їхніх дій під час стрілянини. Відповідальний за безпеку Стівен МакКроу визнав, що поліція прийняла "невірне рішення", коли не взяла штурмом класну кімнату, в якій "забарикадувався" нападник. МакКроу вказав, що поліція на той час була переконана в тому, що "активної стрілянини" немає.

Президент США Джо Байден та перша леді планують поїхати до Увальді в неділю. В день стрілянини Байден звернувся до країни, висловивши співчуття сім'ям загиблих, та запитав, чому масові стрілянини настільки поширені в країні. Він закликав законодавців підтримати те, що він назвав "законами про зброю".

Після стрілянини, в США поновились заклики до посилення контролю над обігом зброї, і, зокрема, запровадження обов'язкової перевірки покупців. Протестувальники зібрались і поблизу місця проведення щорічного з'їзду Національної асоціації зброї (NRA), впливової неурядової організації, яка виступає проти обмеження права американців носити зброю .

Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон
Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон

Засідання розпочалось в техаському Г'юстоні в суботу. На тлі стрілянини, губернатор Техасу Грегг Ебботт скасував свою участь в засіданні і, натомість, привітав учасників записаним наперед зверненням.

Учасники засідання вшанували пам'ять загиблих в Увальді хвилиною мовчання. У виступах під час конференції, однак, не звучали заклики до більшого регулювання обігу зброї, пише АР.

"Існування зла у світі не є причиною роззброїти законослухняних громадян, - сказав під час засідання колишній президент США Дональд Трамп, повідомляє АР. - Існування зла є однією з найбільших причин, щоб озброїти законослухняних громадян". Він закликав спочатку забезпечити безпеку американських шкіл, а вже потім надавати зброю Україні.

В статті використані матеріали АР, Reuters, AFP.

Українська студентська асоціація організувала відео-зустріч Стенфорда із Володимиром Зеленським. Відео

Відеозвернення президента України Володимира Зеленського у Стенфорді: які ініціативи організовують студенти престижного каліфорнійського вишу на підтримку України?

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00

Українська влада закликає США якомога швидше надати реактивні системи залпового вогню. За словами Дмитра Кулеби, без цих систем ситуація на Донбасі стане ще гіршою, і не можна буде повернути контроль над Херсоном. Як коментує ситуацію і потенційну передачу такої зброї Вашингтон?

Більше

XS
SM
MD
LG