Спеціальні потреби

Американські вчені зможуть стирати з пам’яті травмуючі спогади


Близько 20% американських військових – мільйон шістсот тисяч – які повернулися з Іраку та Афганістані у 2008-му році, заявили, що страждають від посттравматичного стресового розладу. Симптоми включають повторне переживання травмуючої ситуації, уникання пов’язаних з травмою ситуацій тощо. Полегшити, але не вилікувати розлад можуть деякі антидепресанти. Утім недавно вчені виявили молекулу білка, що може призвести до розробки препарату, який дозволить стерти з пам’яті травматичні моменти.

Симптоми посттравматичного розладу у Роберта Кінґслі з’явилися після черепно-мозкової поранення в Іраку. Роберт каже, що спогади пережитого, нічні жахи і неконтрольоване тремтіння рук стали частиною його життя:

«Коли починають мучити спогади чи снитися кошмари, ти не можеш їх контролювати, намагаєшся, але це не вдається. Ти тремтиш, серце б’ється дуже швидко і мозок пульсує зі швидкістю сто кілометрів на хвилину».

Допомогти ветеранам, як Роберт, взялися науковці в університеті імені Джонса Гопкінса. Вони доводять, що знайшли метод, за допомогою якого можна буде стирати травматичні події з людського мозку. Професор університету Річард Гуґанір зазначає:

«Наша робота полягає не лише у тому, аби зрозуміти пам’ять страху чи емоцій, але й навчитися вимикати пережите, а може навіть стирати травматичну пам’ять».

Професор Гуґарін та його колеги виявили білок, що з’являється у мигдалеподібній частині мозку майже негайно після травми. Річард переконаний, що блокування рецепторів цього білка на протязі двох діб після пережитого, дозволить стерти травматичні події з пам’яті:

«Теоритично можна використати ліки для стирання травматичної пам’яті. Я би хотів наголосити, що ми не стираємо пам’ять безпосередньо, ми стираємо травматичну чи емоційну реакцію пам’яті мозку».

Науковці наразі проводять досліди лише на мишах. Однак переконані, що їх відкриття сприятиме лікуванню людей від стресових розладів у майбутньому. А можливо навіть дозволить винайти ліки, які блокуватимуть болісні спогади.

Річард Гуґанір зазначає, що ці ліки зможуть атакувати нестійкі рецептори і, фактично, стирати травматичні події з пам’яті.

Деякі науковці піддають сумніву те, що з’явиться препарат, який зможе стерти пережите з людського мозку, хоча і вважають ці дослідження надзвичайно корисними.

Професор Нью-Йоркського університету Елізабет Фелпс зазначає:

«Наразі ми не можемо застосовувати цей метод на людях… Але краще розуміння роботи мозку людей, які страждають на цей чи інший стресовий розлад, дозволить нам використати цю інформацію для зменшення симптомів. На мою думку, це і є метою цих досліджень».

Новий підхід має і багато відвертих опонентів. Серед них – професор Рейчел Ієгуда з військового госпіталю в Нью-Йорку:

«Ми не ж радимо людям – ось на – випий і забудь про все. Те саме з посттравматичним синдромом. Ми не можемо їм сказати – на прийми це і душа перестане боліти. Кожен з нас, хто був засмучений, знає – треба пройти через біль, аби вийти на його протилежній стороні».

Роберт, який приймає 9 різних ліків без особливого полегшення, сподівається все ж одного дня жити нормальним життям:

«Хочеться почати знову функціонувати у суспільстві і покращити якість життя, а не просто бути живим».

Науковці прогнозують, що ліки які стирають травматичні спогади з людської пам’яті можуть бути розроблені приблизно за десять років.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG