Спеціальні потреби

Величчю Америки Мартин Лютер Кінґ бачив право її громадян боротися за свої права


Очолена Кінґом кампанія за десегрегацію автобусів у штаті Алабама переросла у рух за громадянські права у США.

Мартин Лютер Кінґ молодший став відомий як активіст руху за громадянські права у 1955-му році, коли очолив кампанію за десегрегацію автобусів у штаті Алабама.

«Ми чорношкіре населення міста Монтґомері розпочали мирний протест проти несправедливості, яку ми переживаємо як пасажири автобусів впродовж багатьох років», - заявив тоді Мартин Лютер Кінґ.

Рух за право чорношкірих їздити не лише на задніх сидіннях, а також в передній частині автобуса, поряд з білими, швидко переріс у національний рух за рівні права негритянського населення. У серпні 63-го Мартин Лютер Кінґ очолив славнозвісну «Ходу на Вашингтон». Чверть мільйона людей приєдналися до демонстрації, яка поставила перед законодавцями вимогу зупинити дискримінацію за расовими ознаками. Правозахисник Роджер Вілкіс того дня брав участь у поході на Вашингтон.

«Це був прекрасний сонячний літній день, який приніс людям натхнення та наснагу. Було відчуття, що країна об’єднується навколо ідеї. Вперше у житті я відчув усю вагу та силу свідомості американців», - пригадує він.

«У мене є мрія, що мої четверо дітей одного дня будуть жити в країні, де їх будуть оцінювати не за кольором шкіри, а за складом їх характеру», сказав Мартин Лютер Кінґ .
Мирні протести за рівноправ‘я поширились по всій країни. Промови Мартина Лютера Кінґа об‘єднали цей рух і привернули увагу нації до проблеми расової дискримінації. У 1964-му році Кінґ отримав Нобелівську премію миру. Того ж року президент Ліндон Джонсон підписав Закон про Громадянські права, а в 1965-му - Закон про Виборчі Права. Ці документи припинили расову сегрегацію, заборонили інші прояви дискримінації за кольором шкіри і дозволили чорношкірому населенню голосувати на виборах.

Останньою кампанією Мартина Лютера Кінґа стала демонстрація прибиральників в місті Мемфіс, штату Тенесі у березні та квітні 68-го року. Але мирний протест вийшов з під контролю, коли молодь почала громити та грабувати магазини. Кінґ засудив безчинства, і пообіцяв повернутися у Мемфіс пізніше, щоб провести цього разу справді мирну демонстрацію. Втім 4 квітня 1968 року його було застрелено.

Через сорок років після його вбивства багато мрій Мартина Лютера Кінґа стали реальністю. В тому числі і обрання на посаду президента Сполучених Штатів Барака Обами – першого чорношкірого президента країни.

XS
SM
MD
LG