Спеціальні потреби

Монумент Вашингтона у столиці США очікує реконструкції після землетрусу


Монумент, збудований на честь першого президента США, генерала і засновника нації Джорджа Вашингтона – найвідоміша споруда в американській столиці. Пам’ятник національному герою американці будували понад 30 років. Ця найвища споруда міста, а свого часу була найвищою конструкцією світу. Перший камінь обеліска урочисто заклали на День незалежності у 1848-му році. Останній у 1884-му. Для відвідувачів двері відчинилися чотири роки пізніше. Однак 23-го серпня цього року монумент зачинили, після землетрусу, який завдав суттєвої шкоди пам’ятнику.

Пам’ятник Джорджу Вашингтону вважається символом американської столиці. Вражаюча кам’яна споруда, висотою у 169 метрів, неодмінно опиняється в об’єктивах туристів. У ці дні монумент привертає увагу навіть місцевих, які звикли до мармурового «олівця», як в народі величають всесвітньо відомий обеліск.

«Я знав, що будуть оглядати завдану землетрусом шкоду, а потім я побачив чоловіка на верхівці монумента. Я ніколи не бачив там нікого раніше. Це цікаво», – ділиться спостереженнями мешканець столиці Джеф Комер.

Землетрус 23 серпня, сила якого становила майже 6 балів за шкалою Ріхтера, завдав пам’ятнику значної шкоди, але структура не постраждала. Однак, з міркувань безпеки пам’ятник закрили для відвідувачів. Туристки зі штату Айова, які прийшли подивитися на монумент, кажуть, що спочатку подумали, що на верхівку забрався якийсь психічно не врівноважений. Але потім зрозуміли, це професіонал, який перевіряє чи є тріщини після землетрусу.

Камери спостереження з оглядового майданчика, що знаходиться у верхній частині пам’ятника, зафіксували досить моторошні моменти землетрусу. Працівниця служби національних парків Ніколет Вільямс перебувала у той час всередині, разом з туристами:

«Я почала відчувати, що підлога піді мною труситься. Відтак з я зрозуміла, що гойдається весь будинок. І я прийняла рішення – відвідувачі повинні негайно залишити приміщення».

Туристи почали бігти по сходах униз. Зі стелі та стін на них падали уламки.

«Я не знала, чи це тератака, чи землетрус. Поверхом нижче я кинулася відкривати двері аварійного виходу і випустила людей», – пригадує Ніколет Вільямс.

У наступні кілька днів інженери проведуть інспекцію кожного кам’яного блока. За даними паркової служби, найбільше постраждала пірамідна верхівка. Через глибокі тріщини, що утворилися, тепер протікає дощова вода, поглиблюючи шкоду.

«У нас, насправді, є фотографії усіх зовнішніх блоків. Так що тепер інженери робитимуть знімки кожного каменя і шукатимуть тріщини, що утворилися після землетрусу», – зазначає Вільямс.

У службі національних парків говорять, це дасть їм краще уявлення про те, як довго пам’ятник буде закритий і скільки коштуватиме його ремонт. У 1996-му році інтенсивна реставрація обеліска обійшлася у 5 мільйонів доларів. За неї заплатили великі американські корпорації. Гроші, серед іншого, пішли на укріплення зовнішніх і внутрішніх тріщин та очищення поверхні стін каменю.

Пам’ятник Джорджу Вашингтону не лише принада для туристів, це, насамперед, історія Америки з її складною боротьбою за демократію і рівні права. У серпні 1963-го обеліск був свідком мирної демонстрації за громадянські права, що зібрала близько 200 тисяч людей, і вплинула на подальший хід розвитку Америку. То ж збереження монумента для американців є питанням захисту історичного та культурного спадку.

XS
SM
MD
LG