Спеціальні потреби

Матеріали Архіву Національної Безпеки США доступні для широкого загалу


Веб-сторінка Архіву Національної Безпеки

Закон про свободу інформації, прийнятий у США в 1966-му році, гарантує кожному американцю вільний доступ до урядових документів, на яких не стоїть гриф «таємно». Усе: від нотаток офіційних зустрічей у Білому Домі до фотографій зроблених супутниками-шпигунами, зберігається у спеціальному Архіві Національної Безпеки у Вашингтоні.

Сховище Архіву Національної Безпеки забите коробками з копіями урядових документів. І це лише мала частина колекції. На спеціальному веб-сайті кожен може отримати доступ до сотень тисяч документів, оцифрованих раніше. Архів є незалежною організацією. Він був створений 25 років тому групою журналістів та істориків, які, посилаючись на закон про свободу інформації, вирішили зробити урядові документи доступними для загалу.

«Головна функція нашої організації – реалізувати на практиці закон про свободу інформації. Особливо у найбільш закритому сегменті американського уряду – що має сраву з питаннями національної безпеки», – каже директор архіву Том Блентон.


Блентон говорить, що навіть коли документ визначається як такий, що не становить таємниці, урядовці не поспішають його оприлюднювати:

«Доступ до деяких документів ми намагалися отримати по 10 – 15 років. Уряд неохоче розкриває таємниці».

Особливо важко, каже Блентон, публікувати документи Центрального Розвідувального Управління:

«У 70-их роках ЦРУ опинилося у центрі різних скандалів: замахи на життя, спроби контролювати людську свідомість, експерименти з ліками. Там було багато темних справ, які насправді суперечили законам США».

В архіві можна знайти кілька мільйонів сторінок урядових документів: службові записки Білого дому, інформація засідань у Конгресі, стенограми судових слухань. Серед тем – інформація про зустрічі Американських і світових лідерів, події падіння Берлінської стіни і справи звинувачених у тероризмі в’язнів Ґвантанамо. Деякі документи можуть по-справжньому здивувати, каже Том Блентон:

«План Іракської війни був звичайним набором презентацій у форматі «PowerPoint», які підписав Джордж Буш. У них лише припускалося, що війна триватиме не більше двох років. Що достатньо буде 5-ти тисяч солдат. Уряд США не планував окупації і того, що він перебере на себе відповідальність за безпеку в країні».

Особливе місце в Архіві Національної Безпеки займає колекція фотографій. Найбільш популярні серед користувачів кадри зустрічі легенди рок-н-ролу Елвіса Преслі з Президентом Ричардом Ніксоном в 1970-му році. На іншому фото зображено, як США готуються до можливого нападу з боку Радянського Союзу, під час Холодної війни у 60-их роках.
Журналіст Том Блентон вважає, що занадто багато урядових документів сховано за грифом «таємно»:

«Ми бачимо одну з наших ролей у тому, щоб зменшувати кількість секретів. Зрозуміло, що деякі речі мусять залишатися в таємниці. Наприклад конструкція ядерної бомби. Але такого роду секрети становлять лише дрібну частину документів, на які уряд ставить сьогодні гриф «таємно» ».

Блентон каже, що Національний Архів Безпеки буде продовжувати тиснути на уряд, щоб той відкрив доступ до документів, які не повинні бути під замком.

XS
SM
MD
LG