Спеціальні потреби

Прогрес в Афганістані та співпраця з Росією – головні теми саміту НАТО


Цієї п'ятниці президент Барак Обама відбуде до Лісабона, де він візьме участь у самітах НАТО, Європейського Союзу, а також у двосторонній зустрічі з Росією. Очікується, що на порядку денному цих зустрічей стоятимуть оцінка прогресу НАТО в Афганістані, відносини з Росією, а також майбутнє Північноатлантичного альянсу.

Хоча внутрішньополітичні процеси у США не стоять на офіційному порядку денному саміту, нещодавні вибори до Конгресу, без сумніву, обговорюватимуть у Лісабоні. Експерти вважають, що світових лідерів хвилює запитання, чи позначиться перемога республіканців на зовнішній політиці Барака Обами. Втім, дослідник Інституту Брукінгса Майкл Огенлон каже, що, незважаючи на поразку демократів під час останніх виборів, Президент Обама залишається сильним світовим лідером:

«З одного боку, він все ще головнокомандувач однієї з найпотужніших націй на світі. Обама все ще залишається досить популярним за кордоном. І у світі існує чимало невирішених проблем, які вимагають наполегливих зусиль з боку США, інакше вони залишаться нерозв'язаними».

Війна в Афганістані одне з головних питань саміту НАТО. Білий дім каже, що Обама залишається відданим ідеї початку виведення американських військ з цієї країни в липні 2011-го року. Утім, найвище керівництво сил НАТО в Афганістані заявило, що вони можуть бути залучені до окремих військових операцій у цій країні і після 2014-го року.

Питання Афганістану обговорюватимуть і під час зустрічей російського президента Дмитра Медведєва з керівниками країн-членів НАТО у Лісабоні. Генеральний секретар Альянсу Андерс Фог Расмуссен каже, що співпраця Росії з НАТО критично важлива:

«Я переконаний, що Росія поділяє наші погляди і настав час не остерігатися один одного, а працювати разом, і ми будемо це робити».

Не будучи членом Альянсу, Росія вже активно допомагає у боротьбі з Талібаном в Афганістані, зокрема дозволяючи конвоям НАТО проходити через власну територію у центрально-азійському регіоні.

Майкл Огенлон каже, що це вагома підтримка:

«Це величезна допомога, беручи до уваги, що зараз в Афганістані перебуває 140 тисяч об'єднаного військового контингенту НАТО, у нас напружені відносини з Пакистаном і ми не хочемо повністю покладатися на цю країну щодо постачання військ».

Системи протиракетної оборони – ще одна тема, якій буде приділено увагу під час зустрічі президента Медведєва з Бараком Обамою та іншими лідерами країн-членів НАТО.

Росія виступила проти розміщення систем ПРО в Польщі та Чехії, що пропонувала зробити адміністрація Буша. Натомість адміністрація Обами зосередила свої зусилля на протидії ядерній загрозі з боку Ірану. За словами Джеймса Ґолджера, Обама сподівається, що Росія співпрацюватиме із США та іншими країнами Альянсу в цьому питанні:

«Це буде величезною перемогою президента Обами. І не лише для загальної політики, і не лише для політики НАТО. Це стане сигналом Ірану, що Росія також серйозно ставиться до загрози, що виходить від цієї країни, і хоче бути частиною системи протиракетної оборони».

Також керівники країн-членів НАТО обговорюватимуть нову стратегічну концепцію місії Альянсу. Її мета – пристосувати діяльність НАТО до нових світових загроз, таких як кібер-атаки та тероризм.


Інше за темою

XS
SM
MD
LG