Спеціальні потреби

У Вашингтоні обговорили майбутнє союзу НАТО


У вашингтонському науково-дослідному інституті Атлантичній раді пройшов круглий стіл, присвячений визначенню майбутньої ролі НАТО. На ньому, серед інших, виступала колишній державний секретар США Мадлен Олбрайт, яка очолювала групу експертів з підготовки нової стратегічної концепції. Чорновий варіант концепції вже поданий на розгляд керівництву НАТО. Вона має бути опрацьована та затверджена у листопаді.

За часів існування Радянського Союзу, завдання НАТО було чітким та зрозумілим – протистояти блоку країн соціалістичного табору. Після падіння Берлінської стіни і до тепер Північноатлантичний альянс намагається визначитися зі своєю новою місією. З того часу до складу НАТО увійшло 13 колишніх соціалістичних країн, а сили альянсу були надіслані з миротворчою місією на Балкани та в Афганістан. Але для країн Західної Європи питання, яким є основне завдання НАТО, залишається відкритим.

Говорить головнокомандувач сил НАТО в Європі адмірал Джеймс Ставрідіс:

«Розуміння, що присутність НАТО в Європі викликана необхідністю захищати її кордони, застаріло».

Адмірал військово-морських сил США Джеймс Ставрідіс розповів, що альянс займається питаннями безпеки – від попередження збройних конфліктів, до боротьби з тероризмом, піратством та кібер-атаками. Тепер у НАТО мають визначитися з новою концепцією його діяльності.

Колишній державний секретар США Мадлен Олбрайт каже:

«Ми маємо пояснити, чому цей альянс, заснований 60 років тому зовсім з іншою метою, є важливим і зараз».

Найбільша проблема НАТО на сьогодні полягає в тому, що дуже часто в країнах-членах парламенти та населення не хочуть продовжувати фінансувати діяльність альянсу. Експерт Деймон Вільсон каже, що нова концепція навряд чи це змінить.

Говорить Деймон Вільсон з Атлантичної ради:

«Це не буде твором, який раптом захопить увагу європейців та американців. Але він має забезпечити лідерів країн-членів альянсу основними аргументами, які будуть спільними для всіх, з якими вони можуть звертатися до своїх народів та пояснювати, чому альянс все ще залишається важливим».

Згідно з доповіддю пані Олбрайт, НАТО залишається важливим джерелом стабільності у світі, повному конфліктів та нестабільності. Доповідь каже, що НАТО має бути готовим до швидкої відповіді на складні проблеми. Це означає – покращення планування, обмін розвідданими та увага до нових викликів. Втім, інші експерти кажуть, що найкращим свідченням важливості існування НАТО стане успіх місії альянсу в Афганістані.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG