Спеціальні потреби

Тенденція для нафтомагнатів – невесела (світова преса)


Чи свідчить обвал ціни на нафту, запитує оглядач New York Times Томас Фрідман, про світову нафтову війну між Сполученими Штатами та Саудівською Аравією з одного боку і Росією та Іраном – з іншого? Якщо нафтовий союз між США та Саудівською Аравією – не випадковий збіг інтересів, а цілеспрямовані дії, то, за його словами, «ми явно намагаємося зробити з президентом Росії Володимиром Путіним і верховним лідером Ірану Аятоллою Алі Хаменеї точнісінсько те, що американці та саудити зробили з останніми керівниками Радянського Союзу: викачали з них нафту, аж поки ті не сконали, тобто довели їх до банкрутства, знизивши ціну на нафту до такого рівня, коли і Москва, і Тегеран не змогли наповнювати свій державний бюджет».

Зниження ціни відбувається внаслідок того, що економіки Європи та Китаю сповільнюються, США стали одним з найбільших виробників нафти у світі та дозволили експорт частини нафтопродуктів, а Саудівська Аравія відмовилася зменшити видобуток нафти, щоб втримати ціни, пише оглядач.

«Ані Москва, ані Тегеран не впадуть уже завтра. І якщо нафта подешевшає до менш як 70 доларів, США зменшать видобуток […] і ціна може стабілізуватися. Однак не сумнівайтеся, це падіння ціни слугує стратегічним інтересам США і Саудівської Аравії та шкодить Росії й Ірану».

«Підсумок: ця тенденція не дуже гарна для нафтомагнатів», – резюмує автор.

Зближення з Євросоюзом для України, Грузії та Молдови – краща альтернатива, аніж членство в Митному союзі Білорусі, Казахстану та Росії, пише аналітик Васіл Джаяні в журналі Forbes. Такого загалом очікуваного висновку він дійшов, проаналізувавши деякі ключові показники держав – членів ЄС і порівнявши їх з показниками країн Митного союзу.

По-перше, ЄС пропонує майбутнім членам незрівнянно кращі економічні можливості: його валовий внутрішній продукт (ВВП), що становить 16,7 мільярда доларів США, у 5,6 раза вищий, аніж у країнах Митного союзу. За рівнем ВВП на особу Білорусь, Казахстан і Росія теж посідають останні місця в рейтингу порівняно з країнами ЄС. За рівнем економічної свободи Росія та Білорусь перебувають на 140 і 150 місці у світі, і лише в Казахстані економічне середовище порівняно вільне. Тим часом економіка країни ЄС, за винятком Греції, переважно або помірно вільна.

По-друге, за якістю інституцій ЄС залишає Митний союз далеко позаду, а найбільш корумпована держава ЄС – Румунія, за індексом сприйняття корупції все одно перебуває на 54 пункти вище за найменш корумповану державу Митного союзу – Білорусь.

По-третє, за рівнем політичних прав і громадянських свобод «Дім Свободи» називає всі 28 держав ЄС вільними, а всі три держави Митного союзу – не вільними. За відповідними показниками вони поступаються навіть членові ЄС з найнижчим загальним балом – Болгарії.

«Якщо метою будь-яких трансформацій у колишніх радянських республіках, як-от Україні, Грузії та Молдові, є жвавіше економічне зростання, посилення політичних і громадянських свобод та інституційна розбудова, то вибір між ЄС і МС цілком очевидний, – пише автор. – Перевага ЄС також пояснює, чому Кремль використовує військові засоби, щоб змусити своїх колишніх сателітів повернутися до його орбіти. Москва просто може запропонувати їм набагато менше».

Показати коментарі (1)

Цей форум було закрито

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG