Спеціальні потреби

Захід стежить за передачею влади у КНДР після смерті Кім Чен Іра


У середу експерти з Північної Кореї у всьому світі уважно дивилися пряму трансляцію похорону Кім Чен Іра. Масове дійство дає можливість отримати важливу інформацію про це закрите суспільство – як відбувається передача влади в країні і чи має молодший син диктатора Кім Чен Ин достатню підтримку серед еліти та військових.

Як виглядає, похоронна церемонія в Пхеньяні через снігові завали почалася із запізненням. Одразу за чорним лімузином з гігантським портретом Кім Чен Іра їхала машина з величезним похоронним вінком від його молодшого сина Кім Чен Ина. Його статус спадкоємця підкреслювався ще і тим, що сам він йшов поруч із труною з тілом його батька. Усе дійство було поставлено за короткий час, але у кращих мелодраматичних традиціях авторитарних режимів.

«За усі п’ять тисяч років нашої історії, скажіть, будь ласка, чи коли-небудь ми переживали такий емоційний біль?» – ридала в прямому ефірі дикторка.

За багатьма елементами похорон Кім Чен Іра нагадував похорон його батька Кім Ір Сена 17 років тому – але за гірших погодних умов. Саме від моменту похорону, кажуть аналітики, почалася консолідація влади попереднім лідером.

Рю Кю Джей – декан Інституту північнокорейських досліджень у Сеулі. Він каже, що вибір урядовців, які супроводжують труну померлого диктатора, є сигналом щодо передачі влади:

«Шість з них були найближчими радниками Кім Чен Іра. Я вірю, що це є наміром показати, що влада передається не лише від батька до сина, а і від одного режиму до іншого».

Смерть Кім Чен Іра означає, що на чолі країни, відрізаної від решти світу, але з ядерною зброєю, опинилася молода людина, якій ще немає і 30. Експерти кажуть, що реальна боротьба за владу точитиметься ще принаймні 6-12 місяців, де на кону буде підтримка військових та економічні реформи, необхідні для фізичного виживання нації.

Скотт Снайдер, експерт з Північної Кореї в Раді Міжнародних відносин у Вашингтоні, каже, що окрім похорону, ключовими подіями, з яких можна буде отримати якусь інформацію щодо цієї боротьби, стануть щорічне звернення до нації 1-го січня, святкування Дня народження засновника нації Кім Ір Сена у квітні та Дня народження нового лідера у січні:

«День народження Кім Чен Ина 8-го січня. Я думаю, що те, як влада вирішить святкувати його день народження, стане показником рівня підтримки».

Але хто може становити реальний виклик Кім Чен Ину, фактично призначеному його батьком керувати країною? Колишній посол у Південній Кореї Кристофер Гилл, який був основним переговорником з Північною Кореєю від США, вказує на його дядька:

«Можна очікувати, що Чанг Санг Тек може стати не стільки ментором, скільки супротивником Кім Чен Ина. Чанг Санг Тек знаходиться на верхівці влади вже дуже давно. Він багато що знає. І необхідність пояснювати усі ці речі своєму, скажімо так, мало чим видатному племіннику, може стати для нього занадто важким обов’язком».

За понад ніж півстоліття мешканці Північної Кореї знали лише двох лідерів – Кім Ір Сена та Кім Чен Іра.

«Важливо пам’ятати, що у підтримці цього режиму у першу чергу зацікавлена родина Кім Чен Ина. Мова йде не лише про нього самого. У цей же час, як не дивно це звучить, те, що він був призначений спадкоємцем, робить його мішенню інтриг», – пояснює Снайдер.

В культурі, де домінує влада старійшин, його молодий вік грає не на його користь.

«Як не дивись на цю ситуацію, але він здебільшого залежить від підтримки старших членів його родини», – каже експерт.

У той же час, чого експерти не очікують, так це – масового повстання проти режиму, незважаючи на будь-які потенційні помилки недосвідченого керівника. Північнокорейське суспільство ізольоване від будь-якого впливу з-за кордону, а більшість населення зосереджено на тому, як знайти їжу та не померти з голоду.

XS
SM
MD
LG