Спеціальні потреби

Обама визнав причетність Путіна до кібер-атак на США і назвав Росію слабкою


Остання промова Президента США Барака Обами у 2016 році. Білий дім, 16 грудня

"Рональд Рейган перевернувся б у могилі", - сказав Президент США.

Президент США радив російському президенту Володимиру Путіну «вгомонитись», коли з’явились повідомленням про причетність Росії до кібер-атак під час президентської кампанії у США.

Про це Барак Обама розповів у п'ятницю під час своєї останньої прес-конференції в цьому році.

Ця розмова з Путіним відбувалась у Китаї під час саміту "Великої Двадцятки". Після неї хакери більше не втручались у кампанію, - сказав Обама.

«Однак витік інформації на WikiLeaks на той час уже відбулася. Коли я думаю про те, як ми впоралися з ситуацією, я вважаю, що ми зробили все, як треба. Ми дозволили правоохоронним органам та розвідці робити свою справу, не тиснувши на них політично. Ми повідомили усім залученим сторонам про те, що відбувається. Коли ми прийшли до консенсусу щодо того, що саме сталося, ми про це оголосили публічно. Це зробив не Білий дім, не я, а наші розвідувальні органи, які провели розслідування. Ми дали можливіть американцям зробити свої висновки».

Обама повідомив, що його мета під час розмови з російським президентом була запобігти будь-яким атакам на виборчу систему США.

«Мова не йде про якусь складну схему шпигунства, - розповів президент США. - Вони отримали доступ до деяких листів Національного демократичного комітету (DNC), які містили досить рутинну інформацію, частина якої може викликати сором або збентеження, тут все це і почалося».

У день прес-конференції чимало американських медіа повідомили, що посадовці американської розвідки прийшли до висновку, що Володимир Путін особисто був прямо причетним до зусиль його уряду вплинути на американські вибори. Коли журналісти запитали про це Барака Обаму, він прямо не відповів, утім вперше опосередковано показав пальцем на Путіна.

«Небагато що відбувається в Росії без відома Володимира Путіна. Я маю на увазі, що це дуже ієрархічна діяльність. Там нема багато дискусій чи демократичних обговорень, особливо, якщо йдеться про їхню політику щодо Сполучених Штатів. Ми вже про це заявляли, і я підтверджую, що це відбувалося на найвищому рівні», - сказав американський президент.

Це не є звичкою російських посадовців – вирішити втрутитись у виборчий процес США без сповіщення про це Володимира Путіна, - додав Обама.

На запитання, чому він не вжив дій у відповідь на хакерські атаки ще до президентських виборів, Барак Обама заявив, що Білий дім не хотів політизувати це питання і впливати на виборчий процес.

За словами Обами, жертвами зусиль Кремля підірвати демократію у США стало чимало республіканців. Відтак, за останніми дослідженнями, каже президент, «37% виборців Дональда Трампа схвалюють діяльність Путіна, колишнього агента КДБ. Це більше третини. Рональд Рейган перевернувся б у могилі. Як таке могло статися? Думаю, це тому, що республіканці розглядали все, що відбувається, через призму, чи йде це нам на користь і чи може це зашкодити демократам і президенту Обамі», - сказав глава держави.

Обама закликав американців лишатися вірними демократичним цінностям: «Росіяни не зможуть змінити або сильно послабити нас. Їхня країна менша і слабша, їхня економіка нічого не виробляє такого, що хтось би хотів купувати, крім нафти, газу і зброї. У них немає жодних інновацій. Але вони зможуть вплинути на нас, якщо ми самі забудемо, хто ми такі, якщо відмовимося від наших цінностей. Путін зможе послабити нас, так як він намагається послабити Європу, якщо ми припустимо, що це нормально – тиснути на журналістів, ув'язнювати дисидентів, дискримінувати одних людей проти інших через їхню віру чи їхній вигляд».

Остання прес-конференція президента в році – це щорічна традиція у США, коли глава держави у розмові з журналістами підводить підсумки своєї діяльності, говорить про успіхи та поразки за минулий рік та ставить собі завдання на наступний. Барак Обама проводив свою останню прес-конференцію з журналістами у Білому домі 16 грудня 2016 року. Після цього президент вирушить з родиною у різдвяну відпустку на Гаваї.

Дивіться також: Штаб-квартира Трампа обходиться нью-йоркським платникам податків $1 мільйон за добу

XS
SM
MD
LG