Спеціальні потреби

Чому зростають ціни бензину?


У портовому місті Лівії Звітіні, що неподалік Бенгазі, горять цистерни з нафтою. З початку війни об’єми виробництва нафти в країні впали з мільйона шестисот тисяч барелів на день до критично низької позначки – чотирьохсот тисяч барелів. Голова Лівійської національної нафтопереробної корпорації Шукрі Ґанам каже, що країна всіма способами намагається відновити виробничі потоки:

«Ми готові заключати прямі контракти і пустити на наші родовища компанії з будь-яких країн, які бажають приїхати до нас працювати».

Збої виробництва у Лівії та занепокоєння щодо можливості розповсюдження заворушень на решту країн ОПЕК провокують різке зростання цін на нафту у світі. Ситуацію погіршує землетрус та цунамі, які вдарили по Японії. Ситуація та атомній станції Фукусіма, схоже, стабілізується, втім, за словами аналітиків, Японія, буде вимушена збільшити імпорт нафти та газу, щоб компенсувати втрати енергії, яка надходила з Фукусіми.

Говорить спеціаліст з ринкової стратегії Олівер Рот:

Військова інтервенція в Лівію наразі не впливає на фінансові ринки. Зараз вони набагато більше залежать від цін на нафту та ситуації в Японії.

Тим часом ціни на нафту залишаються дуже нестабільними. Фахівець компанії Ай-Ейч-Ес Ґлобал Інсайт Джен Рендолф прогнозує, що ціни продовжуватимуть зростати:

«Попит на нафту зростає швидше, ніж можуть запропонувати виробники. Саме тому ціни на нафту за останні кілька років також зросли. Втім, пік цін ще попереду. І найвищі ціни будуть включати ще і так званий коефіцієнт ризику, а це додаткові 10-20 доларів, які будуть залежати від ситуації у світі на поточний день».

Тим часом мешканці Японії вимушені пристосовуватись до нових реалій.

«Ми занепокоєні дефіцитом бензину», – говорить чоловік. «Зараз на людину виділяють по двадцять літрів на день, іноді, щоб заправитись мені доводиться чекати у черзі по 4-5 годин. Я хвилююсь, чи нам вдасться подолати цю проблему».

Експерти кажуть, що вже у наступні місяці світові ціни на нафту зростуть до 120 доларів за барель. А це призведе до збільшення цін на бензин та продукти харчування, що не може не позначитись на і без того кволих темпах виходу світової економіки з кризи.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG