Спеціальні потреби

Експерти рекомендують не купатися в Мексиканській затоці


Пройшло вже 50 днів із часу вибуху на нафтовій платформі в Мексиканській затоці, а нафта, хоча і в значно менших обсягах, продовжує витікати із пошкодженої свердловини. Передбачити остаточний ефект найбільшої в історії США екологічної катастрофи не візьметься ніхто. Втім, лікарі попереджають, що навіть незначний контакт з водою, забрудненою нафтою та хімічними дисперсантами, може нанести шкоди здоров’ю людини.

Люди, які купаються у Мексиканській затоці, роблять велику помилку. Нафта викликає подразнення очей, легенів та шкіри. Особливо нафтові випари є небезпечними для дітей, які мають тоншу шкіру, а також тих, хто страждає на захворювання серця та респіраторної системи.

Але найбільшу небезпеку забруднення нафтою становить для очисних бригад, які працюють на пляжах штатів Мексиканської затоки.
Говорить доктор Джина Соломон з Ради із захисту природних ресурсів:

«Випарування сирої нафти становить значну загрозу здоров’ю: це головний біль, нудота, дихальні проблеми, кашель та навіть астма».

Також сира нафта є канцерогенною. Додаткову загрозу здоров’ю людини становлять хімікати, які Бритиш Петроліум розпиляє над плямами нафти в океані, аби вона розщеплювалася. Як саме діє на здоров’я людини суміш нафти та цих хімікатів – ніколи не вивчалося, – підкреслює доктор Соломон:

«Ми навіть не знаємо наслідків у короткотерміновій перспективі, не говорячи вже про довготерміновий ефект».

Забруднення Мексиканської затоки нафтою наносить величезну шкоду екології регіону. Деякі бригади намагаються врятувати птахів. На одній дільниці вже виловлено та відмито близько 300 пеліканів. Спочатку працівники, затискаючи пеліканам дзьоби, миють їх рослинною олією.

Пояснює Джей Голком з Міжнародного дослідницького центру порятунку птахів:

«Ми використовуємо рідку олію, яку ми підігріваємо, змащуючи їм пір’я. Нафта починає відставати».

Потім пеліканів миють розчином води та засобу для миття посуду. Їхні дзьоби та голову натирають зубною щіткою. Після цього – сушка.

«Ми використовуємо такі самі фени, як для собак», – каже Голком.

Потім протягом десяти днів пелікани залишаються у басейнах, де від них мають відстати залишки нафти, а самі вони – набратися сил. Згодом їх перевозять у безпечні води Флориди. Втім, залишається ризик, що чимало з цих птахів повернеться у забруднену Мексиканську затоку:

«Молоді птахи напевно там і залишаться. А от більш дорослі захочуть повернутися до рідних місць, шукаючи своїх дітей та гнізда»,– каже Голком.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG