Спеціальні потреби

Актуально

Чи відбудеться революція у кримінальному законодавстві?

Чи відбудеться революція у кримінальному законодавстві?

Кримінальний кодекс радянського зразка, що діє в Україні з 1960 року, скоро можна буде здавати в архів. Парламент ухвалив у першому читанні проект нового Кримінально-процесуального кодексу, що базується на цивілізованих моделях розслідування та розгляду кримінальних справ.

За документ, який пройшов кілька експертиз у Раді Європи і був поданий до парламенту президентом, проголосувало 253 народних депутати при 226 необхідних. При цьому опозиція підтримати рішення відмовилась: фракція БЮТ не голосувала у повному складі.

Представляючи президентський законопроект, радник глави держави з питань судоустрою Андрій Портнов назвав кодекс «революційним». Серед кардинальних новацій - обмеження строку розслідування двома місяцями, активне застосування грошової застави, запровадження інституту хатнього арешту. Сторони обвинувачення і захисту надаватимуть докази безпосередньо в суд, і як обіцяють творці проекту, це позбавить слідчих мотивації «вибивати» зізнання з підозрюваних під час досудового слідства. Примусовий привід чи арешт майна зможе дозволити тільки суддя, а запобіжний захід у вигляді тримання під вартою матиме винятковий характер.

Як кажуть у провладній більшості, усе це може стати реальністю за якийсь місяць. Саме стільки часу знадобиться парламентарям, щоб доопрацювати документ, прийняти його в другому читанні та відправити на підпис президенту, - пообіцяв лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. Він також скритикував опозицію за небажання голосувати за новий КПК. Як заявив Єфремов, такі дії не піддаються жодному логічному поясненню. «Сьогодні місяць у повні. Можливо, це вплинуло на поведінку опозиційних депутатів», - зіронізував «регіонал».

А тим часом експерти, які брали участь у створенні законопроекту, кажуть, що крім безперечних плюсів, у ньому є й безумовні мінуси. Системні недоліки з’явилися у документі після того, як він був «відредагований» на Банковій, - стверджує один з авторів нового КПК, експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук.

«Текст нового КПК фахівці писали з 2006 по 2009 рік. А «підводні камені» з’явилися у ньому з приходом нової влади. Впродовж останніх півтора року адміністрація президента намагалася погодити законопроект з правоохоронними органами. Власне, інакше цей проект не виходив би від президента. І якраз отой негатив, що з’явився після узгодження з правоохоронцями, багато в чому нівелює позитив», - сказав Банчук «Голосу Америки».

За словами експерта, у новий Кримінальний-процесуальний кодекс закладено цілком іншу модель розслідування і судочинства, ніж та радянська, яка досі діяла в Україні. Так, проект передбачає рівність сторін обвинувачення і захисту, реальну їх змагальність, велику роль суду в кримінальному процесі, чого досі на практиці в Україні не було. Але в цю ідеальну змагальну систему вклинилися правоохоронні органи, повставлявши речі, які можуть знизити ефективність системи.

«Вийде так, що ми й старе ніби скасуємо, але нове буде неефективне, ось у чому небезпека», - каже Банчук.

А як приклад того, як положення кодексу були знівельовані після узгодження з правоохоронцями, правник наводить норму, за якою продовжити строк досудового слідства може тільки суд.

«У нашому проекті передбачалося, що продовження строків досудового слідства - це виключно повноваження суду. Тобто 2 місяці з моменту, коли особа визнана підозрюваною, має тривати розслідування; потім треба або передавати цю справу до суду, або закривати, або просити суд продовжити слідство, і пояснювати, чому це необхідно. Зараз же всі ці норми зняли і зробили так: хоч строки слідства і скорочуються порівняно з нинішніми (максимум – це 12 місяців, на відміну від нинішньої ситуації), але все одно ці продовження через кожні 2 місяці залишаються за стороною обвинувачення. І навіть якщо обвинувачення недопрацьовує, погано веде слідство, воно ж саме може продовжити строк цього слідства, вирішити це питання по своїй ієрархії – районний прокурор звернеться до обласного, обласний до генерального і отримає дозвіл. Це відхід від змагальної моделі. Тому що строки досудового розслідування – це річ визначальна для прав особи, адже людина в статусі підозрюваної перебуває. І це судові повноваження, а не прокурорські – продовжувати ці строки. І таких «виправлень», внесених у наш проект, набереться щонайменше зо два десятки», – скаржиться Банчук.

І все-таки за його словами, у прийнятті нового Кримінально-процесуального кодексу більше користі, ніж шкоди.

«Все одно новий КПК кращий за стару модель 1960 року. Старий КПК уже нічим неможливо було виправити. Сам його текст настільки радянський, що хоч би що нового написав, воно все одно буде пристосоване до старої ідеології. Тому добре, що ухвалили новий Кодекс. Якщо буде цей текст і буде інша влада, яка захоче все-таки зробити більш змагальною систему, вона зможе це зробити дуже просто: за допомогою точкових поправок. Тому що вся філософія і головна ідея нового Кодексу полягає у тому, щоб забезпечити максимальну рівність сторін – обвинувачення і захисту, а також гарантувати права особи», – сказав «Голосу Америки» Олександр Банчук з Центру політико-правових реформ.

Нагадаємо: 13 січня президент Янукович вніс на розгляд парламенту проект нового Кримінально-процесуального кодексу. Ухвалення КПК у новій редакції належить до зобов’язань України перед Радою Європи, взятих ще 1995 року.

Всі новини дня

З бомбою чи без, Путін програв. Західні політики та експерти про ядерний шантаж Росії 

Українці невпинно просуваються у звільненні своїх територій. Донецька область, Україна, 3 жовтня 2022 р. REUTERS/Зохра Бенсемра

Західні політики і оглядачі обговорюють, як ставитися до погроз президента Росії використати ядерну зброю для захисту окупованих територій України, які Росія має намір анексувати.

Деякі зі світових лідерів говорять, що до таких погроз потрібно ставитися серйозно. Інші кажуть, що попри грізну риторику, ніяких ознак того, що Росія дійсно готується вдатися до ядерного удару, немає.

На цьому тлі оглядачі, які багато десятиліть спостерігають за Росією, кажуть, що ядерна бомба важлива лише для стримування, і з бомбою, чи без неї, Кремль цю війну вже програв. Питання лише у тому, чи готовий Захід до того, що буде з Росією далі.

До погроз Росії слід ставитися серйозно, але не можна дати себе залякати – західні політики

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що до погроз Росії вдатися до ядерної зброї слід ставитися серйозно. При цьому вона зазначила, що міжнародне співтовариство ясно дало зрозуміти, що вони не злякаються. Про це вона говорила у вівторок під час візиту до Варшави.

Представник НАТО також заявив агентству Reuters у вівторок, що НАТО не спостерігає змін у ядерній позиції Росії. Слова неназваного чиновника підтвердили і у Вашингтоні – речниця Білого дому Карін Жан-П'єр сказала на брифінгу журналістам того ж дня, що США не бачать жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми дуже серйозно ставимося до будь-якої ядерної зброї чи бряцання ядерною зброєю, але я хочу сказати... що ми не бачили жодних причин для коригування нашої власної стратегічної ядерної позиції, а також у нас немає жодних ознак того, що Росія готується до неминучого застосування ядерної зброї», – сказала Жан-П'єр журналістам.

Політики на сході Європи, які частіше стикалися з російською тактикою шантажу, кажуть, що Кремль намагається у такий спосіб посіяти страх.

«Після того, як Путін помахав деякими прапорцями щодо ядерної зброї, у західних ЗМІ почала циркулювати дезінформація про нібито «конвої з ядерною зброєю». Цього не відбувається, але «ядерна температура», викликана Кремлем, приносить дивіденди страху. Першим попався Елон Маск», – написав у твітері Арвідас Анушаускас, міністр національної оборони Литви.

Американський винахідник і мільярдер Eлон Маск написав у Twitter, що ескалація була б дуже небезпечною.

«Спроба повернути Крим призведе до масової загибелі, ймовірно, невдачі та ризику ядерної війни. Це було б жахливо для України та Землі».

Проте колишній посол США у Москві, професор Стенфордського університету Майкл Макфол зауважує, що із закликами зупинити ескалацію, насправді треба звертатися не до України і Заходу, а до Москви.

«Прояснімо таке: той, хто намагається анексувати територію розміром з Португалію, мобілізуючи ще 300 000 солдатів і погрожуючи застосувати ядерну зброю, – це той, хто йде на ескалацію, а не Байден чи НАТО», – написав він у Twitter.

Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас вважає, що справжня небезпека буде в тому, що Захід поступиться перед ядерним шантажем. Тоді Кремль буде використовувати його знову і знову, бо лише переконається в його ефективності.

«Не можна вести переговори з терористами», – сказала Кая Каллас в інтерв’ю телеканалу BBC.

Захід має, чим відповісти на ядерний удар – генерали у відставці

Як пояснює агентство Reuters, якщо Росія говорить про використання ядерної зброї для захисту своїх територій, а такими вона вважає і щойно захоплені та анексовані території України, то тут ідеться про тактичну ядерну зброю. Її розроблено для використання на полі бою з «тактичною» метою, тобто для знищення армії противника, а не «для знищення великих міст, таких як Москва, Вашингтон чи Лондон».

Таку зброю можна скидати з літаків, чи запускати ракетами з землі, кораблів чи підводних човнів, які стоять у Чорному морі. Як каже Reuters, «незважаючи на те, що Росія має спеціалізовані ядерні сили, навчені боротися на такому апокаліптичному полі бою», незрозуміло, як з таким завданням могла б впоратися армія, що складається з регулярних військ, найманців та призваних резервістів.

США, будучи головною світовою надпотугою, фактично вирішуватимуть, як відповідати на будь-який російський ядерний удар, пояснює Reuters.

Президент США Джо Байден, відповідаючи на запитання про те, що він сказав російській стороні, тричі повторив: «Не робіть цього».

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван пояснив, що Вашингтон попередив Москву про конкретні «катастрофічні наслідки» для неї, якщо вона застосує ядерну зброю.

Багато військових експертів називають ядерну зброю «самовбивчою» і такою, що не приносить реальної військової переваги. І вони говорять, що відповідь Заходу буде обов’язково, але вона не буде ядерною.

Генерал у відставці та колишній глава ЦРУ Девід Петреус заявив, що якщо Москва застосує ядерну зброю, то Сполучені Штати та їхні союзники по НАТО знищать російські війська та обладнання в Україні – і потоплять весь її Чорноморський флот. Його колега, колишній американський генерал Джеймс Маркс в інтерв’ю CNN минулого тижня сказав, що реальна стратегічна цінність ядерної зброї у стримуванні.

«Якщо її використати, то вона втрачає цю цінність», – сказав Маркс. На його думку, де б Росія не використала цю зброю для залякування, чи на території України, чи в Антарктиці, коаліція НАТО на чолі зі США знищила б російську армію в Україні «протягом кількох днів, можливо, протягом 96 годин».

Ядерний удар – не найімовірніший сценарій, а занепад Росії є майже неминучий – британські експерти

Інші західні оглядачі вважають, що хоча і зрозуміло, чому тема ядерної зброї привертає стільки уваги, але вона не має цілком відвернути увагу від більш імовірного сценарію, а саме, що Росія відступатиме і надалі, як вона робить зараз, і ядерна зброя при цьому використана не буде.

«Зрозуміла зацикленість на ядерній проблемі, але було б корисно, якби західне політичне співтовариство також витратило час на роздуми про більш вірогідний кінець гри, в якій Росія продовжуватиме поступатися позицією, не переходячи до ядерної зброї», – каже один з найбільш впливових британських військових експертів Лоуренс Фрідман.

Відомий фахівець з питань Центральної Європи, колишній редактор часопису «Економіст» Едвард Лукас вважає, що для Путіна війна вже програна. І набагато складніше питання – що буде далі, коли цей режим впаде, але може з’явитися інший, який почне переконувати Захід у тому, що тепер настане справжня демократія і потрібно почати стосунки з чистого аркуша.

«Путін може не пережити поразки на полі бою. Але російський клептократичний імперіалістичний режим набагато міцніший, ніж будь-яка окрема особа. Мене дуже хвилює те, що постпутінська хунта обманить Захід, пропонуючи «перезавантаження» відносин в обмін на припинення вогню в Україні та відновлення поставок газу», – попереджає британський експерт у статті, яку він публікує на сайті Центру аналізу європейської політики (СЕРА).

Єдиний прийнятний мир має включати репарації, судові процеси над військовими злочинцями, беззаперечне членство України в НАТО та повернення окупованих територій
Едвард Лукас

Та на його думку, було б великою помилкою погодитися на таку пропозицію, не вимагаючи від Росії глибокого переосмислення того, що вона скоїла в Україні.

«Правильною відповіддю буде тверде «ні». Єдиний прийнятний мир має включати репарації, судові процеси над військовими злочинцями, беззаперечне членство України в НАТО та повернення окупованих територій. Якщо керівництво України хоче чогось іншого – це його прерогатива. Але Захід не повинен викручувати їй руки, щоб прийняти порядок денний Росії», – каже Лукас.

На його думку, західні аналітики зараз мають обдумувати різні сценарії подій в Росії після поразки в Україні: чи буде кінець «ери Путіна» важким і повільним, чи швидким, чи буде передача влади хаотичною, чи впорядкованою, чи буде Росія намагатися зблизити із Заходом, чи загострить ворожнечу. І врешті, що станеться з територією самої Росії, чи її розірвуть відцентрові сили, чи Москва силою намагатиметься відновити центральний контроль.

Дивіться також:

ЄС «виривається з лещат залежності від російських енергоносіїв», каже Урсула фон дер Ляєн

Урсула фон дер Ляєн у Європейському парламенті 5 жовтня 2022 р.

Президентка Європейської комісії, виконавчого органу Європейського Союзу, Урсула фон дер Ляєн закликала країни ЄС посилити й об’єднати зусилля, щоб успішніше протидіяти енергетичній кризі на тлі російської війни в Україні.

Ми компенсували скорочення російських постачань, значно збільшивши частку від тих постачальників, яким ми довіряємо, наприклад, від Сполучених Штатів, Норвегії.
Урсула фон дер Ляєн

Урсула фон дер Ляєн окремо наголосила на європейській підтримці українців у боротьбі з російськими окупантами і заявила, що міцність і твердість Європи - це «єдиний спосіб зупинити Путіна».

Виступаючи перед депутатами Європейського парламенту 5 вересня, вона сказала, що газосховища у Європі зараз заповнені на майже 90%, і що разом з іншими кроками це допоможе європейцям витримати кризу цієї зими.

«Надзвичайні обставини вимагають надзвичайних заходів, де Союз має діяти згуртовано», - закликала президентка.

Заява пролунала в той час, як важливий газопровід Північний потік-1, що постачав російський газ до Німеччини, залишається в неробочому стані після нез’ясованих аварій, напевне спричинених, як було повідомлено, вибухами у Балтійському морі.

Урсула фон дер Ляєн наголосила, що впродовж семи місяців частка російського газу в імпорті ЄС скоротилася з приблизно 40%, що була перед лютневим нападом Росії на Україну, до лише 7,5% зараз.

«Ми компенсували скорочення російських постачань, значно збільшивши частку від тих постачальників, яким ми довіряємо, наприклад, від Сполучених Штатів, Норвегії», - повідомила Урсула фон дер Ляєн.

Депутати Європарламенту оплесками зустріли її слова про потребу для Європи перейти на спільну закупівлю енергоносіїв, зокрема газу, щоб європейці не конкурували між собою на міжнародному ринку і не підштовхували таким чином вгору ціни.

Урсула фон дер Ляєн повідомила, що подальші ключові пропозиції щодо реформування європейської енергетики будуть подані керівникам країн ЄС на зібранні у Празі 7 вересня.

Євросоюз зокрема координує відшкодування споживачам зростання цін на енергію, наклавши спеціальний податок на те, що у Європі називають надмірними прибутками енергокомпаній, зокрема виробників електроенергії.

Брюссель пропонує реформувати механізми на європейському енергоринку, включно з тимчасовим накладанням обмежень на ціни, щоб зменшити різкі коливання.

«Нам треба захищати основи економіки, особливо нашого спільного ринку, який є силою Європейського Союзу і звідки походить наше багатство», - заявила вона, застерігаючи Європу від роздроблення.

Урсула фон дер Ляєн також підкреслила важливість енергозбереження і сказала, що в ЄС вже на 10 % зменшили споживання газу, а також наголосила на потребі інвестицій для подальшого переходу на відновлювані джерела енергії.

Дивіться також:

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Більше

XS
SM
MD
LG