Спеціальні потреби

Рада відмовилася «декриміналізувати» Тимошенко


Верховна Рада

Декриміналізація статей, за якими судять Тимошенко і Луценка, виглядає дедалі менш імовірною. Верховна Рада відмовилась розглядати опозиційні законопроекти, а у проекті президента «тимошенківських» статей наразі нема.

У середу парламент відмовився включати до порядку денного проект закону нунсівця В’ячеслава Кириленка. Проект передбачав внесення до Кримінального кодексу поправок, за якими посади членів Кабінету міністрів пропонувалося трактувати як політичні. А отже, невірні рішення цих службових осіб мали б тягти за собою не кримінальну, а політичну відповідальність. Рада, втім, не захотіла вислуховувати аргументи Кириленка. За те, щоб розглянути документ, проголосували тільки 154 депутати. Не голосували у повному складі фракції Партії регіонів, КПУ та Народної партії.

Не пройшов також проект, внесений іншим представником опозиції – Арсенієм Яценюком. Лідер «Фронту змін» пропонував скасувати статтю 365 Кримінального кодексу про перевищення влади, за якою звинувачують Тимошенко і Луценка. Як стверджує автор законопроекту, ця стаття є пережитком репресивного механізму радянських часів, і у більшості систем права цивілізованих країн такої статті немає. Провладна більшість, однак, відмовилась вносити проект Яценюка до порядку денного. «За» проголосувало лише 160 депутатів.

Натомість Верховна Рада розгляне пропозиції з цього ж приводу, внесені президентом Віктором Януковичем. Включення до порядку денного президентського законопроекту «Про гуманізацію відповідальності та правопорушення в сфері господарської діяльності» підтримало 263 народних депутати.

Проект закону розглянуть у четвер 6 жовтня. У президентському варіанті декриміналізації економічних злочинів не згадуються статті, за якими нині судять лідерів опозиції. Щоправда, голова Верховної Ради Володимир Литвин натякнув, що ці статті, можливо, вдасться додати у президентський законопроект. Про це спікер сказав, намагаючись втихомирити обурені опозиційні фракції в парламенті, які скандували «Юлі – волю!»

Так чи інакше, сценарій декриміналізації дедалі примарніший, – вважають політологи. І справа навіть не в тому, що усі опозиційні законопроекти відхилено, – каже директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко:

«Якщо хтось очікував, що буде проголосований один з опозиційних законопроектів, то він не дуже реалістично оцінює нинішню ситуацію у Верховній Раді. Позитивне голосування за проектами опозиції було вкрай малоймовірним.

Обговорювався інший сценарій в кулуарах. Це сценарій, за яким до президентського законопроекту була б додана якраз ота сама «тимошенківська» стаття. Цього наразі не відбулося. І вчора радник президента Андрій Портнов сказав, що недоцільно це робити. А депутати-регіонали в один голос твердять: мета президентського законопроекту це не звільнення Тимошенко, мовляв, там інші цілі.

Оце більш серйозний симптом. І це свідчення того, що в оточенні президента продовжується дискусія про долю Тимошенко. І що у боротьбі між прихильниками звільнення Тимошенко (і, відповідно, зняття ризиків для підписання Угоди з Європейським Союзом) та прихильниками, умовно кажучи, «партії в’язниці» наразі сильну позицію мають другі», – каже Фесенко.

Водночас, за словами політолога, шанс на звільнення Тимошенко за сценарієм декриміналізації поки що залишається.

«Шанс залишається. Спікер Литвин сказав, що статті, які стосуються Тимошенко, можна додати до президентського законопроекту. Подивимось: якщо це буде зроблено, то сценарій декриміналізації почне працювати. Інша справа, що не все так просто. Є певні проблеми у цьому сценарії. Адже він передбачає не тільки звільнення Тимошенко, а й те, що їй доведеться відшкодовувати збитки. А збитки там величезні, півтора мільярда гривень, майже двісті мільйонів доларів США. Як це буде робитися? За офіційними деклараціями, у Тимошенко немає ні нерухомості, ні активів, ні будь-яких серйозних доходів. Незрозуміло, як будуть реалізовувати цю норму про компенсацію збитків. Але ж президентський законопроект це передбачає! Інакше – знову-таки – тюрма! Тому цей сценарій далеко не ідеальний, на мій погляд», – каже Фесенко.

Достатньо вірогідним, натомість, за його словами, є інший сценарій – умовний вирок. Як нагадує політолог, саме так бувало в більшості попередніх випадків, коли людей засуджували за цією статтею умовно і відпускали на волю. Умовний вирок отримав, хоч і за трохи іншою статтею, соратник Тимошенко Ігор Діденко. Утім, з таким сценарієм також будуть проблеми, – визнає експерт:

«Тут є проблема, що вимоги Євросоюзу будуть виконані лише частково. Тимошенко буде на свободі, але інша вимога – щодо її участі у виборах – залишиться нереалізованою. І все ж такий сценарій дає можливість підписати Угоду з ЄС (а я думаю, що Угоду таки буде підписано), а питання про судимість Тимошенко зависне у повітрі. І це стане предметом нових судових справ – чи апеляції, чи інших варіантів оскарження вироку. І тому в будь-якому випадку судова тяганина навколо справи Тимошенко продовжиться і після оголошення вироку в Печерському суді», – прогнозує політолог.

Як він додає, серед різних сценаріїв звільнення Юлії Тимошенко найменш імовірним є виправдання.

«Найменш вірогідний сценарій - це виправдання Тимошенко. Я б так умовно дав піввідсотка на вірогідність цього шансу», – сказав аналітик «Голосу Америки».

А тим часом у ЗМІ з’явились нові версії того, як вирішиться доля Тимошенко. До президентського законопроекту про декриміналізацію економічних злочинів таки буде додано ст. 365 КК, за якою судять опозиціонерку. Про це повідомив тижневик «Дзеркало тижня» з посиланням на джерело в керівництві парламентської більшості. Як пише видання, ця стаття з'явиться у президентському законопроекті у другому читанні. На цей час Юлії Тимошенко вже буде винесено обвинувальний вирок. Проте за президентським проектом, з неї знімуть кримінальну відповідальність як з політичної фігури, члена Кабміну; вона вийде на волю і зможе взяти участь у виборах. Згідно з цим планом, обвинувальний вирок неодмінно має прозвучати.

«Тимошенко у громадській свідомості має залишитися винною», – цитує тижневик слова свого співрозмовника в керівництві фракції Партії регіонів.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG