Спеціальні потреби

Питання безпеки чи захист людських прав – що буде пріоритетом ОБСЄ за головування України?


Леонід Кожара, чинний голова ОБСЄ під час прес-конференції у Відні. Фото з сайту www.osce.org
На засіданні постійної Ради ОБСЄ у Відні у четвер міністр закордонних справ України Леонід Кожара представив пріоритети головування України в ОБСЄ у 2013 році. За словами міністра, цього року Україна сприятиме пошуку політичного вирішення тривалих конфліктів, зокрема вирішенню проблеми Придністров’я, невирішеним територіальним суперечкам у Грузії та Нагірному Карабаху.

Голова МЗС України підкреслив важливість продовжувати зусилля, спрямовані на посилення механізмів контролю над озброєннями та заходів зі зміцнення довіри і безпеки. Україна, за його словами, докладатиме зусиль на шляху протидії транснаціональним загрозам, таким як тероризм, організована злочинність, торгівля людьми, незаконний обіг зброї та наркотиків. В економічній сфері головування зосередиться на екологічних аспектах енергетичної діяльності. Свобода ЗМІ та освіта молоді з питань прав людини, за словами Леоніда Кожари, також стануть пріоритетними напрямами головування України в ОБСЄ.

Натомість західні країни, у тому числі США, наголошують, що ОБСЄ повинна в першу чергу захищати верховенство права та головні свободи людини. В той же час, міжнародні експерти відмічають, що Росія намагається на перший план в політиці організації винести питання безпеки, а захист демократичних цінностей посунути. У 2013 році, коли в ОБСЄ головує Україна, експерти не мають спільної думки, що стане пріоритетом у політиці організації, але залежати це буде від того, якою буде ситуація всередині країни.

«Я не згоден з думкою, що Україна має ставити більший наголос на економіко-екологічні питання, тому що тут, навряд чи Україна може сказати щось путнє та бути дороговказом для країн ОБСЄ», – сказав Голосу Америки член парламентського комітету з питань євроінтеграції Борис Тарасюк.

«В питаннях прав людини сьогоднішня Україна не скаже багато, тому що є серйозна проблеми з демократією в Україні. Тому єдина сфера, яка може бути успішною в плані головування – це питання безпеки, врегулювання конфліктів, питання політвійськової довіри, де Україна завжди вела».

Оскільки базові принципи, на яких була заснована ОБСЄ – захист прав людини, верховенства права, людських свобод, то головування України у цій організації могло позначитися на ставленні до громадянських прав всередині країни. Тарасюк вважає, що це можливо тільки, якщо захоче чинна влада, а її попередні дії свідчать, що цього не варто чекати.

«Чи може головування покращити ситуацію з правами людини в Україні – маю сумнів, бо це повністю залежить від дій влади. А всі міжнародні рейтинги про права та свободи в Україні погіршуються», – сказав Тарасюк.

Викликом для України може стати позиція Росії, яка намагається сприяти тому, щоб організація більше уваги зосередила на питаннях безпеки. Для цього вона просуває в організації свої проекти. Президент Володимир Путін уже заявляв про його очікування, як Україні варто головувати в ОБСЄ.

«Якщо всі зусилля будуть направлені на ініціативи, які загальмували процеси розвитку організації, якщо сьогодні наша дипломатія кине всі сили на підтримку ініціатив Росії, то я думаю, це буде шлях в нікуди. Там ми нічого не реалізуємо, а в свій імідж вкладемо ідеї партнера», – сказав заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий.
В питаннях прав людини сьогоднішня Україна не скаже багато, тому що є серйозна проблеми з демократією в Україні. Тому єдина сфера, яка може бути успішною в плані головування – це питання безпеки, врегулювання конфліктів, питання політвійськової довіри, де Україна завжди вела.
Борис Тарасюк

Головування України в ОБСЄ неабияким чином позначиться на іміджі країни. Національна дипломатія зараз відчуває певну напругу, коли з деякими високими посадовцями не хочуть зустрічатися керівники іноземних держав. У цьому питанні головування у міжнародній організації допоможе Україні збудувати майданчик для двосторонніх відносин, вважає Чалий.

«Під час роботи в ОБСЄ Україна повинна професійно займатися питаннями, які будуть вигідні саме Україні. Щоб вирішивши їх, ми стали потужнішим та більш впливовим гравцем, зокрема у східноєвропейському регіоні», – сказав народний депутат від партії «Батьківщина» Володимир Ар’єв.

Проте, рік під час якого Україна повинна очолювати ОБСЄ важливий для країни і з іншого питання – саме на цей час прогнозоване підписання угоди про асоціацію з ЄС. В контексті того, як українська влада традиційно довго гралася у торги і обирала з ким підписувати угоди – з Митним союзом чи ЄС, деякі експерти припускають, що головування в ОБСЄ може стати приводом ще трохи потягти з вирішенням питання міжнародного вектора розвитку країни.

«Фактом це може стати тому, що, дійсно, МЗС буде приділяти увагу цьому. Єдине, що нас заспокоює, що МЗС вже давно не вирішує питання євроінтеграції. Я не думаю, що головування в ОБСЄ буде направлене всередину країни, а скоріше на зовнішні питання», – сказав Чалий.

Показати коментарі (4)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG