Спеціальні потреби

Децентралізація потрібна Росії, щоб зробити Україну непривабливою для Заходу - експерт


Децентралізація покалічить Україну - експерт Інституту Маккейна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00

Децентралізація покалічить Україну - експерт Інституту Маккейна. Відео

Верховна Рада України у четвер проголосувала за те, щоб направити до Конституційного суду законопроект президента Петра Порошенка про зміни до Основного закону, який передбачає децентралізацію України та особливий статус для регіонів, що називають себе «ДНР» та «ЛНР».

Деякі українські законодавці стверджували, що опинилися під тиском. За умовами Мінських угод, які підтримують Європа та США, Україна має на рівні Конституції закріпити право так званих «окремих районів» на самоврядування. Один з аргументів полягає у тому, що таке рішення України, мовляв, потрібне, щоб від Росії можна було вимагати виконання її зобов’язань щодо Мінських угод.

Верховна Рада голосувала у присутності посла США Джеффрі Пайєтта, помічниці держсекретаря Вікторії Нуланд, як також послів та депутатів з ЄС. Напередодні спікеру Ради Гройсману телефонували Олланд і Меркель. Такого Україна ще не знала.

Треба чітко погодити, що зовнішньою політикою керує Київ, що Донецьк та Луганськ не матимуть права вето на рішення щодо відносин із НАТО

Вже після голосування, представниця Держдепу розповіла журналістам про логіку Заходу: буде децентралізація України, тоді із Росії можна спитати про її зобов'язання:

«Маємо непросту розмову з Росією щодо України. Обама нещодавно говорив з Путіним про Україну. Наша позиція така: не лише Україна, а і Росія має виконати свої забов'язання відповідно до Мінських угод, включно з реальним припиненням вогню, обміном заручниками та відведенням усієї зброї та іноземних військ та поверненням Україні контролю за кордоном. Україна виконує свої обов'язки тож тепер Росія має виконати свої», - зазначила Вікторія Нуланд..

Девіда Креймера, директора з питань прав людини та демократії Інституту Маккйена таке ставлення Заходу до України обурює! Каже, силуючи Україну виконувати забаганки Росії, Захід одинаково ставиться як до агресора , так і до жертви! Експерт переконаний: Росія просто обманює світ, коли заявляє, що мовляв свою частину Мінських угод виконає після того, як це зробить Україна. Не вірити Росії - закликає Креймер.

Вони просто хочуть знищити Україну, створити хаос, дестабілізувати країну, зробити її непривабливою для Заходу


«Нам треба бути на боці українців, а не примушувати Порошенка, Яценюка, будь-яких лідерів України. Росія є агресором. Ставитись до обох сторін однаково не можна, бо це Росія вдерлась в Україну, а не навпаки», - каже Креймер.

Спеціальний статус та право на самоврядування, на думку Креймера, скалічать Україну. За задумом Росії, автономія «ДНР» та «ЛНР» покликана зірвати інтеграцію України до західних структур - пояснює експерт.

Він каже, що Захід мав би не нав'язувати Україні виконання Мінських угод, а чітко заявити Росії, угода не працює і далі тиснути на Москву санкціями, а Україну підтримувати зброєю та фінансами:

«В теорії я не проти децентралізації, я підтримую ідею, що місцеву владу треба обирати. Система призначення регіональних чиновників згори, яка діє зараз не дуже ефективна. Бо вони відповідають не перед виборцями, а перед президентом. Але не це турбує Росію та Путіна! Вони просто хочуть знищити Україну, створити хаос, дестабілізувати країну, зробити її непривабливою для Заходу, щоб там втратили інтерес», - підкреслив експерт.

В теорії я не проти децентралізації, я підтримую ідею, що місцеву владу треба обирати

Креймер каже - ті, хто вважає, що Україні пропонують федерелізацію американського зразка - помиляються. Американська система ґрунтується на тому, що при всій автономії американських штатів там, без заперечень, виконують рішення центрального уряду у царинах безпеки, зовнішньої політики та ін. Щоб було, як у США, треба щоб регіони погодились на наступне:

«Треба чітко погодити, що зовнішньою політикою керує Київ, що Донецьк та Луганськ не матимуть права вето на рішення щодо відносин із НАТО, чи ЄС, чи Євразійським союзом. Наступне питання - оборонна політика. Тут теж головним має бути Київ. Ось ці питання не можна лишати на розсуд місцевої влади. Вона хай контролює поліцію, але не їй визначати долю усієї країни!», - вважає Девід Креймер.

Тепер же долю країни передали на розгляд Конституаційного суду, який має висловити свою думку з приводу запропонованих змін до Конституції.

Дивіться також: Росія може заблокувати трибунал по "Боїнгу", але є варіанти - посол України в ООН

XS
SM
MD
LG