Спеціальні потреби

Актуально

Ціна на акції Facebook різко впала і потягнула за собою ринок акцій технологічних компаній 

Технологічні компанії, які допомогли витягнути американський фондовий ринок із глибини пандемічної рецесії у 2021 році, тепер спричинили різкий обвал акцій на ринку. Це сталося після того, як компанія Meta Platforms, що має у власності Facebook, повідомила про зменшення росту кількості користувачів соцмережі та про різке падіння прибутків від реклами, пише Роб Гарвер в статті для Голосу Америки.

Meta - не єдина технологічна компанія, що зазнала збитків на фондовому ринку у четвер, 4 лютого. Про падіння акцій повідомили також компанія Snap Inc., що має у власності Snapchat; а також компанії Pinterest, Twitter, PayPal, Spotify і Amazon.

Акції американських технологічних компаній переживають зараз низку викликів, зокрема можливе уповільнення економіки, зміни у правилах щодо конфіденційності, посилення регуляторного тиску та виклики, повязані із конкурентами, які приваблюють користувачів (особливо молодь) до нових платформ, як то TikTok.

У четвер впали всі основні фондові індекси США: індекс Dow Jones Industrial Average впав на 1,45%, S&P 500 знизився на 2,44%, а високотехнологічний Nasdaq – на 3,74%.

Виклики з Facebook у компанії Меtа

Хоча обвал поширився на весь технологічний сектор у четвер, саме негаразди компанії Facebook привернули увагу громадськості.

Ще в середу ввечері акції компанії на торгах коштували по 323 долари на момент закриття ринків, тоді як вже станом на ранок у четвер їх ціна складала 242,48 долара і до кінця дня не відновилась. В час закриття ринку акції Facebook коштували 237,76 доларів.

Зниження вартості акцій компанії на 27% призвело до втрати ринкової вартості самої компанії на понад 230 мільярдів доларів, що оглядачі називають безпрецедентною одноденною втратою для однієї фірми.

А все почалося після того, як компанія оголосила, що її загальна кількість місячних користувачів вперше не зросла - у четвертому кварталі 2021 року. Крім того, на основному для Facebook північноамериканському ринку спостерігалось незначне місячне зниження кількості користувачів.

Застій у кількості користувачів Facebook викликав занепокоєння щодо здатності компанії розвиватися. Паралельно погані новини прийшли від рекламного бізнесу, який забезпечує більшість прибутків компанії.

Минулого року Apple змінила налаштування конфіденційності на своїх iPhone та інших пристроях, вимагаючи, щоб додатки, такі як Facebook, отримували чіткий дозвіл від кожного користувача, якщо вони відстежують його активність в Інтернеті.

До цієї зміни Facebook широко використовував програмне забезпечення із відстеження активності, щоб доставляти цільову рекламу до своїх користувачів, а за це отримував значну винагороду від своїх клієнтів з рекламної індустрії.

З тих пір, як Apple ввів ці зміни, більшість користувачів відмовилися, щоб Facebook відстежував їхню активність, а це суттєво зменшило здатність компанії пропонувати користувачам цільову рекламу.

У четвер, 4 лютого, фінансовий директор Meta Девід Венер повідомив інвесторів, що за їхніми очікуваннями ці зміни обійдуться компанії у 10 мільярдів доларів втрат у доходах від реклами в 2022 році.

Проблеми з молоддю

Facebook вже довгий час намагається залучити більше молоді на свою платформу. У четвер представники компанії визнали, що фірмі важко конкурувати із мережею TikTok - додатком, створеним китайською фірмою ByteDance, що дозволяє користувачам ділитися короткими відео.

Під час розмови з інвесторами генеральний директор Meta Марк Цукерберг заявив, що вони розробляють свою відповідь на TikTok, новий сервіс Reels.

"З часом, як ми вважаємо, існує потенціал для величезного загального росту залученості, - зазначив Цукерберг. - Ми вважаємо, це безумовно правильна річ — спертися на це та докласти максимум зусиль, щоб якомога швидше розвивати Reels і взагалі не натискати на гальма. Попри те, що це може призвести до дещо повільнішого зростання, ніж ми хотіли б».

Цукерберг має 55% акцій Meta з правом голосу, що забезпечує йому фактичний контроль над компанією. То ж внаслідок обвалу ринку в четвер, його особисті статки впали приблизно на 24 мільярди доларів.

Проблеми в економіці

Впродовж останнього року інвестори постійно підвищували ціни на акції технологічних компаній США. Однак тепер, коли Федеральний Резерв США готує низку підвищень у відсоткових ставках, щоб утримати економіку та стримати інфляцію цін, інвестори, схоже, переглядають ціни, які вони готові платити за акції.

Зазвичай інвестори оцінюють вартість акції на основі співвідношення ціни до виручки (P/E), воно визначається шляхом ділення ціни акції на частку доходів компанії, що припадає на акцію.

Коли акції компанії продають з високим коефіцієнтом P/E, це зазвичай пов’язане з тим, що інвестори очікують, що їх основний бізнес продовжуватиме зростати. Однак цьому зростанню може перешкодити сповільнення економіки в цілому - саме цього очікують чимало інвесторів у США в найближчі місяці.

Політичні виклики

Крім занепокоєння через економічні труднощі, технологічний сектор у США опинився в несприятливому регуляторному середовищі. Законодавці від обох партій висловили занепокоєння тим, що великі технологічні компанії мають надто великий вплив на такі сфери, як поп-культура та політичний дискурс, втім несуть за це надто мало відповідальності.

Торік Facebook і його дочірня компанія Instagram змушені були звітувати на слуханнях у Конгресі після того, як викривач оприлюднив внутрішні документи, які свідчили про те, що компанії розуміли, якої шкоди їхній продукт може завдавати деяким користувачам, втім не вживали заходів для вирішення цієї проблеми.

Під час цих слухань деякі авторитетні законодавці, серед яких сенаторка-демократка Елізабет Уоррен, закликали розділити Facebook на кілька менших компаній.

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG