Спеціальні потреби

Актуально

Ціна на акції Facebook різко впала і потягнула за собою ринок акцій технологічних компаній 

Технологічні компанії, які допомогли витягнути американський фондовий ринок із глибини пандемічної рецесії у 2021 році, тепер спричинили різкий обвал акцій на ринку. Це сталося після того, як компанія Meta Platforms, що має у власності Facebook, повідомила про зменшення росту кількості користувачів соцмережі та про різке падіння прибутків від реклами, пише Роб Гарвер в статті для Голосу Америки.

Meta - не єдина технологічна компанія, що зазнала збитків на фондовому ринку у четвер, 4 лютого. Про падіння акцій повідомили також компанія Snap Inc., що має у власності Snapchat; а також компанії Pinterest, Twitter, PayPal, Spotify і Amazon.

Акції американських технологічних компаній переживають зараз низку викликів, зокрема можливе уповільнення економіки, зміни у правилах щодо конфіденційності, посилення регуляторного тиску та виклики, повязані із конкурентами, які приваблюють користувачів (особливо молодь) до нових платформ, як то TikTok.

У четвер впали всі основні фондові індекси США: індекс Dow Jones Industrial Average впав на 1,45%, S&P 500 знизився на 2,44%, а високотехнологічний Nasdaq – на 3,74%.

Виклики з Facebook у компанії Меtа

Хоча обвал поширився на весь технологічний сектор у четвер, саме негаразди компанії Facebook привернули увагу громадськості.

Ще в середу ввечері акції компанії на торгах коштували по 323 долари на момент закриття ринків, тоді як вже станом на ранок у четвер їх ціна складала 242,48 долара і до кінця дня не відновилась. В час закриття ринку акції Facebook коштували 237,76 доларів.

Зниження вартості акцій компанії на 27% призвело до втрати ринкової вартості самої компанії на понад 230 мільярдів доларів, що оглядачі називають безпрецедентною одноденною втратою для однієї фірми.

А все почалося після того, як компанія оголосила, що її загальна кількість місячних користувачів вперше не зросла - у четвертому кварталі 2021 року. Крім того, на основному для Facebook північноамериканському ринку спостерігалось незначне місячне зниження кількості користувачів.

Застій у кількості користувачів Facebook викликав занепокоєння щодо здатності компанії розвиватися. Паралельно погані новини прийшли від рекламного бізнесу, який забезпечує більшість прибутків компанії.

Минулого року Apple змінила налаштування конфіденційності на своїх iPhone та інших пристроях, вимагаючи, щоб додатки, такі як Facebook, отримували чіткий дозвіл від кожного користувача, якщо вони відстежують його активність в Інтернеті.

До цієї зміни Facebook широко використовував програмне забезпечення із відстеження активності, щоб доставляти цільову рекламу до своїх користувачів, а за це отримував значну винагороду від своїх клієнтів з рекламної індустрії.

З тих пір, як Apple ввів ці зміни, більшість користувачів відмовилися, щоб Facebook відстежував їхню активність, а це суттєво зменшило здатність компанії пропонувати користувачам цільову рекламу.

У четвер, 4 лютого, фінансовий директор Meta Девід Венер повідомив інвесторів, що за їхніми очікуваннями ці зміни обійдуться компанії у 10 мільярдів доларів втрат у доходах від реклами в 2022 році.

Проблеми з молоддю

Facebook вже довгий час намагається залучити більше молоді на свою платформу. У четвер представники компанії визнали, що фірмі важко конкурувати із мережею TikTok - додатком, створеним китайською фірмою ByteDance, що дозволяє користувачам ділитися короткими відео.

Під час розмови з інвесторами генеральний директор Meta Марк Цукерберг заявив, що вони розробляють свою відповідь на TikTok, новий сервіс Reels.

"З часом, як ми вважаємо, існує потенціал для величезного загального росту залученості, - зазначив Цукерберг. - Ми вважаємо, це безумовно правильна річ — спертися на це та докласти максимум зусиль, щоб якомога швидше розвивати Reels і взагалі не натискати на гальма. Попри те, що це може призвести до дещо повільнішого зростання, ніж ми хотіли б».

Цукерберг має 55% акцій Meta з правом голосу, що забезпечує йому фактичний контроль над компанією. То ж внаслідок обвалу ринку в четвер, його особисті статки впали приблизно на 24 мільярди доларів.

Проблеми в економіці

Впродовж останнього року інвестори постійно підвищували ціни на акції технологічних компаній США. Однак тепер, коли Федеральний Резерв США готує низку підвищень у відсоткових ставках, щоб утримати економіку та стримати інфляцію цін, інвестори, схоже, переглядають ціни, які вони готові платити за акції.

Зазвичай інвестори оцінюють вартість акції на основі співвідношення ціни до виручки (P/E), воно визначається шляхом ділення ціни акції на частку доходів компанії, що припадає на акцію.

Коли акції компанії продають з високим коефіцієнтом P/E, це зазвичай пов’язане з тим, що інвестори очікують, що їх основний бізнес продовжуватиме зростати. Однак цьому зростанню може перешкодити сповільнення економіки в цілому - саме цього очікують чимало інвесторів у США в найближчі місяці.

Політичні виклики

Крім занепокоєння через економічні труднощі, технологічний сектор у США опинився в несприятливому регуляторному середовищі. Законодавці від обох партій висловили занепокоєння тим, що великі технологічні компанії мають надто великий вплив на такі сфери, як поп-культура та політичний дискурс, втім несуть за це надто мало відповідальності.

Торік Facebook і його дочірня компанія Instagram змушені були звітувати на слуханнях у Конгресі після того, як викривач оприлюднив внутрішні документи, які свідчили про те, що компанії розуміли, якої шкоди їхній продукт може завдавати деяким користувачам, втім не вживали заходів для вирішення цієї проблеми.

Під час цих слухань деякі авторитетні законодавці, серед яких сенаторка-демократка Елізабет Уоррен, закликали розділити Facebook на кілька менших компаній.

Всі новини дня

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

США оголосили новий пакет допомоги Україні: HIMARS, артилерія, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання

Державний департамент США виділив військову допомогу Україні на суму 625 мільйонів доларів за Програмою президентських повноважень, за якою глава держави уповноважує виділяти озброєння іншій країні із власних запасів.

Держсекретар США Ентоні Блінкен у вівторок, 4 жовтня, заявив: “Відповідно до повноважень, делегованих президентом, я дозволяю наше двадцять друге від серпня 2021 року вилучення американської зброї та обладнання на користь України. Це вилучення на суму 625 мільйонів доларів передбачає додаткову зброю, боєприпаси та обладнання із запасів Міністерства оборони США”.

Розпорядження президента дозволяє США швидко передавати товари та послуги без схвалення Конгресу у відповідь на надзвичайну ситуацію.

“Разом з нашими союзниками і партнерами з 50-ти країн світу ми доставляємо зброю та обладнання, які ефективно використовуються українськими силами в успішному контрнаступі задля повернення їхніх земель, незаконно захоплених Росією”, - сказав державний секретар США.

Президент США під час розмови із президентом України Володимиром Зеленським (Foto: Twitter/@POTUS)
Президент США під час розмови із президентом України Володимиром Зеленським (Foto: Twitter/@POTUS)

Про новий пакет військової допомоги Україні оголосив президент США Джо Байден у телефонній розмові із президентом України Володимиром Зеленським. У розмові також брала участь віце-президентка США Камала Гарріс.

Джо Байден також запевнив президента Зеленського, що США продовжуватимуть запроваджувати санкції щодо “фізичних осіб, організацій чи країн, які надають підтримку так званій анексії” українських територій.

За повідомленням Білого дому, у новий пакет допомоги входять “додаткова зброя та обладнання, включно з HIMARS, артилерійські системи та боєприпаси, а також бронетехніка”.

За даними Держдепу США, цей пакет допомогу включає, серед іншого, таке озброєння:

4 пускові установки високомобільних артилерійських ракет HIMARS, 32 самохідних артилерійських установки Howitzer (155мм та 105мм), понад 75 тисяч артилерійських снарядів, 200 протимінних транспортних засобів MaxxPro, 200 тисяч боєприпасів до стрілецької зброї, обладнання для встановлення перешкод, притипіхотні боєприпаси та інше польове обладнання.

“За цей рік Сполучені Штати згуртували світ, щоб підтримати народ України, який захищає свою свободу та демократію від російської агресії. Як ми сьогодні знову демонструємо, Сполучені Штати продовжуватимуть надавати Україні критично важливі потужності, аби задовільнити їхні потреби на полі бою, які змінюються”, - прокоментувала новий пакет допомоги Україні речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

Як раніше повідомляв Голос Америки, після цього пакету загальна сума допомоги Україні з боку США у секторі безпеки складе 16,8 мільярдів доларів з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого.

Дивіться також: Історія українців, що переїхали до США за програмою "Uniting for Ukraine"

Більше

XS
SM
MD
LG