Спеціальні потреби

Актуально

Українська боротьба надихає країни, колись поневолені Москвою, зносити радянські пам'ятники

У Софії частини монумента Радянської армії в Софії розфарбували в кольори українського прапора на знак протесту проти російської агресії.  28 лютого 2022 рроку. AP Photo/Валентина Петрова

Країни Центральної та Північної Європи, які колись були в зоні впливу СРСР, зносять пам’ятники радянській армії, встановлені після Другої світової війни. У Латвії, Естонії, Польщі, Болгарії місцеві політики говорять, що хочуть позбавитися радянської спадщини, бо це є справою не лише встановлення справедливості, але і національної безпеки на тлі російського вторгнення в Україну.

«Постійне нагадування про нашу окупацію» – президент Латвії

Відео з Риги з демонтажем бетонного обеліску з радянськими зірками, який впав у рів з водою, створивши величезну кількість бризок, було у четвер серед найпопулярніших новин у мережі Twitter, які поширювали тисячі користувачів.

«Молодці латвійці, що знесли всі ці залишки пам’ятників радянській окупації Латвії. Мене дивує, що цього не сталося раніше. Ганьба небагатьом російським протестувальникам у Латвії, які, очевидно, звеличують окупацію, депортацію та вбивства НКВД», – написав у Twitter вашингтонський економіст і політолог Андерс Аслунд.

Цей майже 80-метровий обеліск у Парку Перемоги, що був центральною частиною монумента на честь перемоги радянської армії над нацистською Німеччиною, є останнім у серії монументів СРСР, знесених після вторгнення Росії в Україну.

Парламент Латвії проголосував за знесення цього пам’ятника в травні, коли було ухвалено рішення до 15 листопада знести всі об’єкти, що прославляють тоталітарні режими. Це включало і році радянський пам’ятник Перемоги, встановлений у 1985.

«Цей пам’ятник був постійним нагадуванням про нашу окупацію та пов’язану з нею долю багатьох людей: депортацію, репресії тощо. Нам не потрібен такий пам’ятник», – заявив президент Латвії Егілс Левітс під час прямої трансляції знесення.

Мер Риги Мартін Стакіс назвав у своєму твіті знесення «історичним моментом для Риги та всієї Латвії».

У Twitter міністр закордонних справ Латвії Едґарс Рінчевичс заявив, що, знявши пам’ятник, Латвія «закриває ще одну болючу сторінку історії та шукає кращого майбутнього».

Обеліск мав вигляд п’яти шпилів із трьома радянськими зірками на вершині і стояв між двома групами статуй — групою з трьох червоноармійців, з одного боку, тажінкою з високо піднятими руками, яка уособлювала «Батьківщину-мати», – з іншого.

«Радянський пам'ятник, який стоїть у Ризі з 1985 року, який прославляє Червону армію, нарешті знято. Головна статуя впала сьогодні вранці о 9 ранку. 19 агресивно налаштованих росіян, які протестували проти демонтажу встановленого окупантами пам'ятника, затримала латвійська поліція», – повідомляє Visegrad 24, новинна група, що збирає і поширює новини з Центральної Європи.

Латвійські ЗМІ вели пряму трансляцію з місця події, де зібралися як прихильники цієї акції, деякі з латвійськими прапорами на плечах, так і противники, частина з яких була звинувачена у порушеннях і, за повідомленням поліції Риги, п’ятеро людей були затримані та доставлені до відділку. ЗМІ також повідомили, що кільком учасникам акції загрожує депортація.

До чверті населення Латвії - в першому, або другому поколінні переїхали до цієї Балтійської країни за радянських часів.

Щороку 9 травня тисячі шанувальників радянської спадщини збиралися біля цього пам'ятника, щоб відзначити річницю перемоги над нацистською Німеччиною в 1945 році.

Латиші, чиї родини постраждали від радянської окупації, вважають цю дату, а також 23 серпня, коли був підписаний пакт Молотова-Ріббентропа у 1939 році, початком поневолення країни, яке тривало до відновлення незалежності Латвії у 1991 році. У 1997 році група активістів намагалася знести пам’ятник за допомогою динаміту, але вибухівка спрацювала передчасно, убивши двох людей.

Вторгнення Росії в Україну наприкінці лютого підштовхнуло владу кількох східноєвропейських країн до знесення символів комуністичних часів.

«Джерело зростання соціальної напруги» – прем'єр-міністр Естонії

У середині серпня Естонія знесла свій меморіал радянських часів у Нарві, місті з великою російськомовною меншиною на кордоні з Росією. Пам’ятник у вигляді радянського танку Т-34 відправили до військового музею неподалік столиці.

Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас написала у Twitter, що радянські пам’ятники стали джерелом соціальної напруги в країні, і їх потрібно прибрати.

«Мій уряд вирішив прибрати радянські пам’ятники з громадських місць по всій Естонії. Як символи репресій та радянської окупації вони стали джерелом зростання соціальної напруги – у цей час ми повинні звести до мінімуму ризик для громадського порядку», – сказала голова естонського уряду, чиї слова з фото самого пам'ятника поширив колишній голова естонської розвідки Еерік Кросс.

У 2007 році естонська влада ухвалила рішення про перенесення пам’ятника радянському солдату з центру міста на військовий цвинтар. Демонтаж «Бронзового солдата» викликав масові заворушення в Таллінні та інших містах Естонії, а також кризу в стосунках з Росією.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив тоді, що Естонія «наплювала на загальноєвропейські цінності», а тодішній мер Москви Юрій Лужков звинуватив Естонію в тому, що вона показала своє «фашистське обличчя».

Після цього Естонія зазнала найбільшого в своїй історії кібернападу, у якому Таллінн звинуватив Росію. Кібернапад повторився і після демонтажу радянського танка у серпні цього року. Естонія назвала цей напад «наймасштабнішим», з якими вона стикалася з 2007 року, але заявила, що він був «неефективним» – цього разу країна була краще до нього підготовлена.

Польща: знесено понад 20 радянських пам'ятників за три місяці

Цього тижня знесли пам’ятник радянським солдатам і у місті Бжег у Польщі, яка також колись була частиною радянської сфери впливу. Як зауважив кореспондент агентства AP, демонтаж меморіала на південному заході Польщі припав на День Незалежності України, і на день, коли виповнилося шість місяців з часу повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого.

Радянські пам’ятники у Польщі демонтують вже протягом трьох десятків років, але деякі з них все ще залишаються, переважно у малих містах. За даними польського Інституту національної пам’яті, який очолює Кароль Навроцкий, в березні, коли було оголошено про рішення влади про їхнє знесення, їх залишалося ще 60. Пам’ятник у Бжезі був 24-им з призначених на знесення згідно з законом, ухваленим у Польщі у 2015 році.

Польський політик, у своєму твіті депутат Сейму та колишній урядовець Януш Ковальський опублікував відео знесення пам’ятника зі словами «Зносимо радянський пам'ятник у Бжезі! Браво, Кароль Навроцкий!»

У Болгарії боротьба за знесення пам’ятника радянській армії триває четверте десятиліття

На другий день після початку російської агресії, 25 лютого, мер району Софії, де розташований Пам’ятник радянській армії заявив, що розпочне процедуру демонтажу та перенесення з центру болгарської столиці. Про це написала Болгарська служба Радіо Вільна Європа.

Як і в інших посткомуністичних країнах, наявність пам’ятника Радянській армії, що прославляє вторгнення Червоної армії в Болгарію у вересні 1944 року, стала яблуком розбрату у болгарському суспільстві.

На початку 1990-х років міська рада Софії проголосувала за те, щоб знести пам’ятник, який для багатьох болгар симовлізує десятиліття комуністичного правління в їхній країні. Але тодішній уряд, який очолювала Болгарська соціалістична партія, втрутився, щоб зупинити демонтаж.

З того часу прихильники Кремля покладають квіти до пам'ятника в річницю радянського вторгнення 1944 року. Пам’ятник також кілька разів – у 2014 та у 2022 роках розмалювали в українські кольори на знак протесту проти російської агресії щодо України.

Пропри чергові намагання у лютому, швидко демонтувати пам'ятник в Софії не вдалося і цього року. У травні група активістів намагалася огорнути меморіал радянської армії в Софії прапорами Болгарії та України на знак солдарності з Україною.

Однак на відео, яке знаяла Болгарська служба Радіо Вільна Європа і поширила Громадська ініціатива з демонтажу пам'ятника Радянській армії, видно, як молоді люди опинилися «серед багатьох поліцейських і людей з болгарськими бойовими прапорами, схожими на російські».

Україна: декомунізації не достатньо, потрібні дерусифікація та деколонізація

Українські політики і політологи схвально відгукнулися на демонтаж радянських пам’ятників у країнах-сусідах, які підтримали Україну у її боротьбі проти російської агресії.

Депутатка Верховної Ради від партії «Голос» Леся Василенко написала у Twitter, що демонтаж радянських пам’ятників допомагає боротися з російською пропагандою.

«Демонтаж радянського пам'ятника в Польщі. Це один із способів, як Росія промивала мізки людям у всьому світі, щоб вони думали, що вона великий рятівник і мученик за мир. Коли вони насправді вбивали мільйони», – написала Василенко.

Наприкінці квітня у відповідь на вторгнення Москви влада Києва демонтувала величезний пам’ятник радянських часів, який мав символізувати дружбу між Росією та Україною і був збудований у 1982 році на честь 60-річчя Радянського Союзу.

Тисячі глядачів спостерігали в прямій трансляції, як з центру українських столиці зникає восьмиметрова бронзова статуя, що зображала українського та російського робітників на постаменті, які разом тримали радянський орден Дружби народів.

Фото гігантської голови російського робітника, що впала під час демонтажу, стало вірусним у соціальних мережах.

Український політолог та дослідник праворадикальних рухів Антон Шеховцов вважає, що пам’ятники, пов'язані з Росією, не повинні залишатися на території країн, які якісь були нею поневолені.

«Кожен окремий радянський чи російський пам’ятник у країнах, які мають історію радянської чи російської окупації, не має іншого значення, окрім символу імперського панування, незалежно від того, що представляє той чи інший монумент. Знищити або видалити їх усіх», – написав він у мережі Twitter.

В Україні після Революції гідності та ухвалення низки законів про демокунізацію у 2015 році, було знесено майже 2,5 тисячі пам’ятників радянської доби і перейменовано, зокрема, близько тисячі населених пунктів.

Нині в Україні обговорюють наступні етапи цього процесу – дерусифікацію та деколонізацію.

У липні Міністерство культури України повідомило, що створено експертну раду з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму. Її метою буде «надання допомоги у подоланні антиукраїнського впливу російських цивілізаційних міфів, російської імперської та радянської тоталітарної спадщини у публічному просторі населених пунктів України».

Всі новини дня

Блінкен: визнання Росії державою, що спонсорує тероризм, може потягти за собою небажані наслідки. Відео

Визнання Росії державою-спонсоркою тероризму може стати вагомим важелем у стримуванні інших держав, таких як Китай, надавати допомогу Москві для продовження її війни проти України. Таку думку висловив сенатор-республіканець Ліндсі Грем,

Гельсінська комісія США відзначила сміливих українських жінок

Дар’я Каленюк - виконавча директорка громадської організації Центр протидії корупції, членкиня Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України

Гельсінська комісія 22 березня відзначила українку Дар’ю Каленюк, виконавчу директорку та членкиню правління Центру протидії корупції, як одну зі сміливих жінок, що невтомно виступають за перемогу України. Відзначення відбулось в рамках місяця жіночої історії у США, про це йдеться на сторінці Гельсінської комісії у Твіттер.

“Дар'я Каленюк перебуває на передовій зусиль, спрямованих на боротьбу з корупцією в Україні. Її відданість захисту верховенства права не похитнулася навіть у розпал повномасштабного вторгнення Росії. Скоріше, вона її подвоїла, та додала до свого портфоліо підтримку перемоги України”, - зазначили в Гельсінській комісії.

Протягом Місяця жіночої історії Гельсінська комісія відзначила також інших українок. Зокрема, 21 березня в комісії наголосили на хоробрості медика-волонтерки Юлії “Тайри” Паєвської, яка разом зі своєю командою "Ангели Тайри" врятувала сотні життів.

“Юлія Паєвська була захоплена в полон російськими військами, зазнавала тортур і побоїв протягом 3 місяців. Вона таємно перевезла відеодокази російських воєнних злочинів у Маріуполі та продовжує виступати на захист своєї країни, особливо потреб медиків”, - йдеться в повідомленні комісії.

Також у березні Гельсінська комісія відзначила доброволицю Ірину “Джоконду”, "маму двох дітей, яка взяла до рук зброю, щоб захистити свою країну під час нападу Росії", і бойову медикиню Анну Олсен, яка служила в останні дні блокади Маріуполя, потрапила в полон і була звільнена під час обміну.

"Олсен провела 6 місяців в ув'язненні як військовополонена, зазнаючи жорстоких фізичних і психологічних тортур, а її донька залишалася в окупованому Херсоні. Вона була звільнена в жовтні 2022 року і продовжує виступати за звільнення в'язнів і притягнення Росії до відповідальності", - зазначили в комісії.

Місяць жіночої історії – щорічна міжнародна акція, що має на меті наголосити на внеску жінок у світову історію та розвиток сучасного суспільства. Офіційно відзначається у березні у США, Великій Британії та Австралії, у зв'язку з Міжнародним днем прав жінок 8 березня.

Дивіться також:

Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео

Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:27 0:00

65 українських військовиків, які від січня проходять навчання на системі ППО Patriot в США, завершують програму вже найближчими днями. Чому американці вчаться від українців та з якими головними викликами зіткнулися українські військовики?

Путін не має "плану відходу", й це ускладнює перемовини - дискусія в університеті Джорджтаун

Акція на підтримку України біля посольства Росії у Вашингтоні, 24 лютого 2023. AP Photo/Jose Luis Magana

Президент Росії Володимир Путін не має "запасного варіанту" у питанні війни в Україні, що може ускладнити потенційні мирні переговори. Таку думку висловила Маргарет Петерлін, представниця Інституту національної безпеки США під час дискусії "Україна через міжнародний об'єктив" у Джорджтаунському університеті.

За словами Петерлін, Путін не має варіанту "я поїду в Сочі [на схилі віку - ред.], і це буде фантастично, і я житиму там своїм життям". Натомість він знає, яка доля спіткала інших світових диктаторів, зокрема, лівійського лідера Муаммара Каддафі, що був убитий повстанцями наприкінці громадянської війни в країні.

"Найбільший виклик для такого диктатора як Путін - це те, що він насправді не має "плану відходу" чи плану щодо закінчення власної влади та повноважень, тож це додає труднощів у переговорах з ним", - сказала Петерлін. Вона порівняла ставлення глави Кремля до України із насильницькими взаєминами у парі: "Це психологічно працює саме так, мов у того хлопця, який не розуміє, що розлучення уже сталося та намагається повернутися – на психологічному рівні чи на рівні міжнародної безпеки".

Це психологічно працює саме так, мов у того хлопця, який не розуміє, що розлучення уже сталося та намагається повернутися.
Маргарет Петерлін, представниця Інституту національної безпеки США

При цьому колишня високопосадовиця висловила підтримку скептичній позиції Джеймса Джефрі, колишнього посла США в Іраку, Туреччині та Албанії, який частково розкритикував рішення Міжнародного кримінального суду про ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна.

Під час дискусії загалом звучали міркування про сценарії перемовин із російським президентом, навіть твердження про те, що не всі території, захоплені Росією, можуть чи повинні бути звільнені, щоб дати йому ілюзію здобутків.

"Війна в Україні закінчиться "як усі війни" - припиненням вогню. Але небезпека триватиме", - сказала під час дискусії Пола Дойл, колишня керівниця спецоперацій ЦРУ, експертка Інституту національної безпеки університету Джорджа Мейсона. "Перемир'я буде порушено, порушено, і знову порушено. Тому що Росія не є надійним партнером", - сказала Дойл.

А старша викладачка Школи урядування й громадської служби імені Буша (The Bush School of Government & Public Service) Катерина Шинкарук пояснила, що "важливо мати таку розмову" про можливі сценарії завершення війни, "але слід розуміти, що існують серйозні контраргументи, не всі вони були представлені під час дискусії".

За її словами, попри висловлені на конференції в Джорджтауні позиції, загалом у Вашингтоні "є багато інших думок – і про повернення всіх територій Україною, і про позбавлення Путіна влади в Росії, що відповідає стратегічним інтересам і США, і України".

США запропонували Словаччині 12 нових гелікоптерів "зі знижкою" за МіГи для України

Словаччина, у разі прийняття пропозиції від США, заплатить 340 мільйонів доларів за гелікоптери AH-1Z Viper у рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів. Фото: Cpl. Harley Robinson/U.S. Marine Corps via AP

США запропонували Словаччині 12 нових військових гелікоптерів Bell AH-1Z Viper зі знижкою у дві третини вартості як компенсацію за винищувачі МіГ-29, передані країною військовим України. Крім того, Словаччина вже отримала перший танк Leopard 2A4 від Німеччини на заміну переданих Україні бойових машин піхоти.

Як повідомляють інформаційні агентства AP та Reuters, уряд Словаччини ще повинен розглянути цю пропозицію. За її умовами, Словаччина заплатить 340 мільйонів доларів за бойові гелікоптери вертольоти Bell AH-1Z в рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів, яка також включає 500 ракет AGM-114 Hellfire II. Крім того, у рамках угоди передбачені навчання.

Очікується, що США за програмою зовнішнього військового фінансування оплатять 660 мільйонів доларів, а Європейський Союз також надішле Словаччині 200 мільйонів євро (близько 213 мільйонів доларів) додаткової компенсації, - поінформував міністр оборони Словаччини Ярослав Над на своїй сторінці у Фейсбуці.

Ярослав Над також заявив, що Збройні Сили його країни наразі не мають бойових гелікоптерів і що угода «суттєво підвищить обороноздатність Словаччини».

Він також написав у Фейсбуці, що наразі тривають випробування бойового танка Leopard 2A4, наданого Словаччині Німеччиною. “Закінчення випробувань заплановано на 31 березня 2023 року. Поки що випробування не виявили жодних недоліків”, - пише Над. Загалом цього року Словаччині передали 15 танків Leopard 2A4, - розповів посадовець.

Як повідомляв Голос Америки, 17 березня Словаччина - другою з країн НАТО після Польщі - оголосила, що надасть Україні 13 літаків Міг-29 радянських часів, ставши другою країною-членом НАТО, яка прислухалася до прохань українського уряду надати військові літаки для захисту від вторгнення Росії.

Видання ABC News інформує, що Словаччина зупинила експлуатацію своїх МіГів влітку через брак запасних частин і досвіду їх обслуговування. Раніше країна також підписала угоду про купівлю 14 американських винищувачів F-16, але постачання було відкладено на два роки. Перший літак надійде в країну на початку 2024 року.

“Наші серця з Україною. Наші літаки для України. Словаччина пожертвує Україні 13 реактивних літаків МіГ-29 (та систему ППО SA-6). Договір підписаний”, - написав у своєму Твіттері словацький міністр оборони Ярослав Над.

Раніше Білий дім повідомляв, що США поважають рішення Польщі та Словаччини надати Україні винищувачі Міг-29. " Це суверенні рішення будь-якої країни і ми поважаємо ці суверенні рішення", - заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

Більше

XS
SM
MD
LG