Спеціальні потреби

Актуально

Не цькувати тих, хто опинився в базі даних «Панамських паперів», - закликають в ICIJ

Як ефективно використовувати панамські документи? - пояснення представника ICIJ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:57 0:00

Як ефективно використовувати панамські документи? - пояснення представника ICIJ. Відео

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувальників оприлюднив напередодні базу даних офшорних рахунків 214 тисяч компаній, зареєстрованих в 21 юрисдикціях - від Невади до Гонг-Конгу та до Британських Вірджинських островів. Це найбільший опублікований обсяг інформації про офшорні рахунки в історії.

Це інформація відразу двох баз даних – так званих «Панамських паперів» та розслідування 2013-го року, присвяченого офшорам, пояснює заступниця директора журналістського консорціуму Маріна Волкер Гевара:

«Люди можуть шукати одразу в двох базах даних. Воно все інтегровано. Можете шукати за іменем, назвою компанії, країною, адресою. Ви побачите усі адреси, які надали люди, коли вони відкривали офшорні компанії».

Це далеко не всі дані, які має консорціум. Вони все ще продовжують опрацьовувати 11 з половиною мільйонів документів компанії «Моссак Фонсека». Є тут і 469 українських компаній, а також імена 643 осіб, згаданих в «Панамських паперах», та 20 посередників, які пов`язані з Україною. Серед компаній в списку чимало вже недіючих. У консорціумі закликають місцевих журналістів та представників влади з’ясувати роль тієї чи іншої особи, згаданої в базі даних, та перевірити на порушення законів.

«Тепер це відкрита інформація. Люди можуть її дослідити, поставити питання цим людям, маючи інформацію на місцях. Нехай журналісти дадуть нам знати, чи ми щось пропустили. Чи є в цих паперах в країнах, де ми не мали можливості працювати, політики, важливі, впливові публічні особи? Дайте нам знати, а ми вже зробимо додаткове розслідування, повернемося до документів, які ми маємо, але поки що не публікуємо», - говорить Гевара.

Гевара підкреслює, що хоча місцеві уряди часом тиснуть на журналістів, зупинити розслідування таким чином не можливо. Усі документи, що стосуються них, знаходяться та належать консорціуму журналістів, який не співпрацює з жодним урядом. У тої же час вона нагадує, що сам факт відкриття офшорного рахунку, не є злочином та закликає місцевих журналістів робити розслідування обережно та утримуватися від цькування осіб, згаданих у паперах:

«Важливо пам’ятали, що ці дані мають використовуватися відповідально - не для того, щоб атакувати людей чи влаштовувати полювання на відьом. Звертайте увагу, що багато імен однакові. Треба використовувати адреси та іншу ідентифікаційну інформацію, щоб переконатися, що це саме та людина перед тим, як говорити, що когось знайшли в базі даних».

Такі штати як Делавер, Невада, Вайомінг фактично мають політику відкритих дверей. Вони кажуть, прийдіть до нас та інкорпоруйте компанії –прокладки і дайте нам якомога менше інформації про себе.
Маріна Волкер Гевара, заступниця директора Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувальників

Хоча в базі даних згадано чимало американських компаній, американських політиків та суспільно важливих осіб там немає. Можливо, ми їх пропустили, кажуть в консорціумі. Але навіть, якщо їх там і не знайдуть, відповідальності зі США це не знімає.

«США не можуть собі і далі дозволяти залишатися «податковим раєм» для багатьох осіб та компаній навколо світу. Такі штати як Делавер, Невада, Вайомінг фактично мають політику відкритих дверей. Вони кажуть, прийдіть до нас та інкорпоруйте компанії –прокладки і дайте нам якомога менше інформації про себе і все буде добре».

Минулого тижня президент Барак Обама запропонував нові правила у боротьбі з відмиванням грошей та уникненням сплати податків. Міністр фінансів США закликав Конгрес схвалити закони, які б посилювали прозорість банківської системи. Запропоновано, щоб компанії подавали імена своїх власників у податкову службу США.

Економічні та політичні еліти в країнах світу використовують паралельну економіку для власного зиску за рахунок більшості громадян.
Маріна Волкер Гевара

«Ми закриваємо прогалину у нашому податковому законодавстві, якою користувались іноземці, аби уникнути сплати податків. Міністерство фінансів та податкова адміністрація запропонували правила, які не дозволять іноземцям прикриватися компаніями-прокладками, створеними у США. Це дозволить нам краще слідкувати за фінансовими потоками», - пояснив президент Барак Обама на скликаній з цією метою прес-конференції.

Гевара до цього кроку ставиться обережно: «Це важливий крок уперед. Але ми маємо пам’ятати, що диявол криється в деталях. Важливо подивитися, як саме буде сформульоване законодавство. Інколи законодавці, коли закривають одні прогалини, відкривають нові. Конгрес ще має схвалити законодавство і Конгрес розколотий. А це ще й рік виборів. Окремі штати мають підтримати ці зміни. Це нелегка боротьба».

Робота журналістів з викриття офшорних рахунків на самому початку, каже вона. У консорціумі вірять, що у майбутньому буде створюватися більше подібних баз даних, а сама банківська система ставатиме прозорішою.

«Найбільш занепокоєння викликає те, що економічні та політичні еліти в країнах світу використовують паралельну економіку для власного зиску за рахунок більшості громадян. І це найбільше відкриття «Панамських паперів». Закони дозволяють цій паралельній економці існувати на користь 1% населення світу. Наші розслідування продемонстрували, що пов’язана з цим секретність, дуже часто використовується з незаконною метою. І компанії-прокладки, анонімні компанії використовуються для різноманітних злочинів - від відмивання грошей до торгівлі наркотиками, зброєю».

Наші розслідування продемонстрували, що пов’язана з офшорами секретність, дуже часто використовується з незаконною метою.
Маріна Волкер Гевара

Дванадцятого травня в Лондоні розпочнеться Антикорупційний саміт, на якому США, Великобританія та інші країни оголосять заходи з боротьби з корупцією. Не виключено, що оприлюднення величезного масиву даних за кілька днів до початку саміту спонукає лідерів найвпливовших країн світу оголосити заходи саме в боротьбі з цим інструментів глобальної корупції.

Дивиться також: Чи варто надавати фінансову допомогу Україні?

На важкий борг гроші Заходу перетворяться лише якщо влада України їх розкраде - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Всі новини дня

Українська артилерія практично відрізала російське військо в районі Херсона від ланцюгів постачання – британська розвідка 

Архівне фото: Постріли українських артилеристів, Харківська область, Україна, липень 2022 року. (AP Photo/Євген Малолетка)

Британська розвідка повідомляє, що в результаті обстрілів української артилерії два основні автомобільні мости через Дніпро в районі Херсона, стали непридатні для руху російського військового транспорту, який постачає російські війська, розташовані на правому березі річки.

«10 серпня 2022 року українські високоточні удари, ймовірно, призвели до того, що переправа через Дніпро в Новій Каховці стала непридатною для проїзду важкої військової техніки», – мовиться у повідомленні британського Міністерства оборони.

Як мовиться у повідомленні, останніми днями Росії вдалося провести лише поверхневий ремонт пошкодженого Антонівського автодорожнього мосту, який, ймовірно, залишається структурно нестійким.

Тобто навіть якщо Росії вдасться суттєво відремонтувати мости, вони залишаться ключовим вразливим місцем для Росії, вважають британські військові експерти.

Наземне постачання для кількох тисяч російських військ на західному березі майже повністю залежить лише від двох понтонних пунктів переправи.

Тож, з огляду на проблеми з постачанням, витривалість російського війська, на думку британської розвідки, залежитиме від того, чи вдалося Росії створити на правому березі достатній обсяг будь-яких запасів.

Колишній командувач збройних сил США в Європі генерал Бен Годжес висловив захоплення винахідливістю українських військових, яким вдалося вдосконалити використання американських протлокаційних радарів.

«Українські солдати є найбільш інновативними та технічно підкованими солдатами з усіх країн, яких я коли-небудь зустрічав. Наші солдати вчилися у них. Вони показали мені, що наш протилокаційний радар навіть кращий, ніж я думав. Вони продовжуватимуть випереджати росіян до остаточної перемоги», – написав генерал у відставці у своєму твіті.

Мобільна радіо-локаційна система виявляє артилерійські снаряди, випущені гарматами, ракетною установкою, або іншими видами артилерійської зброї, та за їх траекторією обчислює місце знаходження зброї.

Цим коментарем американський генерал відреагував на твіт радника Міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, який опублікував відео українських військових.

«Українські військові демонструють зброю, яку виготовили із захопленої російської військової техніки. Усі проектні та будівельні роботи піхотинці виконали власними силами. Система вже випробувана і зараз використовується в зоні бойових дій», – написав Геращенко у твіті.

Як українці можуть застосувати американські протирадіолокаційні ракети, розмірковують західні ЗМІ

Архівне фото: ракета ВМС США AGM-88 HARM на літаку F/A-18C Hornet jet

Про те, чи застосовує Україна американські протирадіолокаційні ракети, і як це може позначитись на ході війни, пишуть західні ЗМІ.

Наявність цих ракет в Україні підтвердили минулого тижня в Пентагоні.

“В нещодавні пакети військової допомоги ми включили певну кількість протирадіолокаційних ракет, які можуть бути випущені з українських літаків, і можуть мати вплив на російські радари та інші речі”, - заявив заступник міністра оборони США Колін Каль під час брифінгу для преси 8 серпня.

Також минулого тижня в соцмережах з'явились фото уламків таких ракет на контрольованих Росією об'єктах. Голос Америки не зміг незалежно підтвердити ці фото.

Видання The Hill повідомляє з посиланням на інформацію від українського пілота з позивним "Джус" про те, що нещодавно Україна використала протарадіолокаційні ракети, щоб придушити протиповітряну оборону Росії в рамках виконання комплексного завдання.

Раніше жодна з повітряних сил не могла інтегрувати амерканські високошвидкісні протирадіолокаційні ракети HARM з радянськими літаками, пише Forbes. Видання припускає, що українці змогли інтегрувати ракети HARM давнього зразка з наземними пусковими установками.

Forbes, а також українські новинні видання припустили, що запуски могли проводитись з румунських чи словацьких літаків Міг-29.

Видання The Drive пише, що використання таких ракет дає Україні важливу перевагу у бойових діях. Аналітики припускають, що Україна могла використовувати HARM на літаках навіть радянського зразка, застосовуючи дистанційний інтерфейс, який через зв'язок, подібний до Bluetooth, дозволив би обійти радянську систему управління.

Британське видання Telegraph зауважує, що експертів галузі шокували повідомлення про те, що Україні минулого місяця вдалось знешкодити російські установки С-300.

Тепер вони припускають, що це вдалось завдяки протирадіолокаційним ракетам і вказують, що ці ракети можуть відіграти важливу роль в контрнаступі на півдні України і, зокрема деокупації Херсону. Адже, вважають автори статті, для проведення масштабного наступу, Україна повинна буде отримати контроль над небом.

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Відео

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Це відбулось на тлі більшої настороженості європейців антизахідною китайською риторикою. Серед предметів розходжень між Європою та Китаєм зараз є російська війна в Україні.

Рушді підключили до апарата штучного дихання, він може втратити око – ЗМІ

Архівне фото: письменник Салман Рушді, 2018 рік

Письменника Салмана Рушді, на якого було здійснено напад у Нью-Йорку в п’ятницю, підключили до апарата штучної вентиляції легенів і, за інформацією його літературного агента, Рушді, ймовірно, втратить око.

На Салмана Рушді, відомого письменника та лауреата провідних світових літературних премій, чиї твори викликали погрози смерті, було здійснено напад у п’ятницю перед лекцією, яку він мав прочитати в Інституті Чатокуа в західній частині штату Нью-Йорк.

Нападник принаймні двічі вдарив 75-ти літнього письменника ножем на сцені, коли той готувався до виступу, повідомляє поліція штату.

Поліція також повідомила, що підозрюваного ідентифіковали як 24-річного Хаді Матара, який походить з Ферв’ю, штат Нью-Джерсі. Поліція співпрацює з ФБР і місцевою владою, щоб встановити мотив. У суботу нападнику пред’явили звинувачення у замаху на вбивство.

За словами поліції штату, підозрюваний вискочив на сцену та вдарив Рушді щонайменше один раз ножем у шию та щонайменше один раз у живіт.

Рушді доставили до лікарні на вертольоті. За інформацією телеканалу CNN, Рушді перебуває на апараті штучної вентиляції легень. Його літературний агент Ендрю Вайлі повідомив газеті New York Times, що письменник може втратити око, також у нього пошкоджені нерви в руці та поранена печінка.

Ставлення Салмана Рушді до делікатних політичних і релігійних тем перетворило його на суперечливу фігуру.

Після виходу в світ роману Рушді «Сатанинські вірші», книжку засудив як блюзнірську аятолла Рухолла Хомейні, лідер ісламської революції 1979 року в Ірані, який видав фетву на вбивство письменника. Рушді переховувався майже десять років, але останні роки жив відносно відкрито.

Рушді, народжений в Індії, став громадянином США в 2016 році і проживає в Нью-Йорку.

В інтерв’ю німецькому журналу Stern, записане два тижні тому і видане в суботу вже після нападу на Рушді, він говорив про те, що тепер живе «відносно нормальним життям».

Рушді сказав, що його турбують загрози демократії в Сполучених Штатах, такі як расизм, «ненависть до здобутків лібералізму» та те, що він називав «зачатками фашизму», які він вбачав у русі, що підтримував попереднього президента Дональда Трампа.

У матеріалі використана інформація CNN та Reuters.

Обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді - реакція Конгресу США. Відео

В Сполучених Штатах цього тижня багато шуму наробили обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді. Це стало чи не основною темою тижня, яка стосується внутрішньої політики США.

Більше

XS
SM
MD
LG