Спеціальні потреби

Актуально

Не цькувати тих, хто опинився в базі даних «Панамських паперів», - закликають в ICIJ

Як ефективно використовувати панамські документи? - пояснення представника ICIJ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:57 0:00

Як ефективно використовувати панамські документи? - пояснення представника ICIJ. Відео

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувальників оприлюднив напередодні базу даних офшорних рахунків 214 тисяч компаній, зареєстрованих в 21 юрисдикціях - від Невади до Гонг-Конгу та до Британських Вірджинських островів. Це найбільший опублікований обсяг інформації про офшорні рахунки в історії.

Це інформація відразу двох баз даних – так званих «Панамських паперів» та розслідування 2013-го року, присвяченого офшорам, пояснює заступниця директора журналістського консорціуму Маріна Волкер Гевара:

«Люди можуть шукати одразу в двох базах даних. Воно все інтегровано. Можете шукати за іменем, назвою компанії, країною, адресою. Ви побачите усі адреси, які надали люди, коли вони відкривали офшорні компанії».

Це далеко не всі дані, які має консорціум. Вони все ще продовжують опрацьовувати 11 з половиною мільйонів документів компанії «Моссак Фонсека». Є тут і 469 українських компаній, а також імена 643 осіб, згаданих в «Панамських паперах», та 20 посередників, які пов`язані з Україною. Серед компаній в списку чимало вже недіючих. У консорціумі закликають місцевих журналістів та представників влади з’ясувати роль тієї чи іншої особи, згаданої в базі даних, та перевірити на порушення законів.

«Тепер це відкрита інформація. Люди можуть її дослідити, поставити питання цим людям, маючи інформацію на місцях. Нехай журналісти дадуть нам знати, чи ми щось пропустили. Чи є в цих паперах в країнах, де ми не мали можливості працювати, політики, важливі, впливові публічні особи? Дайте нам знати, а ми вже зробимо додаткове розслідування, повернемося до документів, які ми маємо, але поки що не публікуємо», - говорить Гевара.

Гевара підкреслює, що хоча місцеві уряди часом тиснуть на журналістів, зупинити розслідування таким чином не можливо. Усі документи, що стосуються них, знаходяться та належать консорціуму журналістів, який не співпрацює з жодним урядом. У тої же час вона нагадує, що сам факт відкриття офшорного рахунку, не є злочином та закликає місцевих журналістів робити розслідування обережно та утримуватися від цькування осіб, згаданих у паперах:

«Важливо пам’ятали, що ці дані мають використовуватися відповідально - не для того, щоб атакувати людей чи влаштовувати полювання на відьом. Звертайте увагу, що багато імен однакові. Треба використовувати адреси та іншу ідентифікаційну інформацію, щоб переконатися, що це саме та людина перед тим, як говорити, що когось знайшли в базі даних».

Такі штати як Делавер, Невада, Вайомінг фактично мають політику відкритих дверей. Вони кажуть, прийдіть до нас та інкорпоруйте компанії –прокладки і дайте нам якомога менше інформації про себе.
Маріна Волкер Гевара, заступниця директора Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувальників

Хоча в базі даних згадано чимало американських компаній, американських політиків та суспільно важливих осіб там немає. Можливо, ми їх пропустили, кажуть в консорціумі. Але навіть, якщо їх там і не знайдуть, відповідальності зі США це не знімає.

«США не можуть собі і далі дозволяти залишатися «податковим раєм» для багатьох осіб та компаній навколо світу. Такі штати як Делавер, Невада, Вайомінг фактично мають політику відкритих дверей. Вони кажуть, прийдіть до нас та інкорпоруйте компанії –прокладки і дайте нам якомога менше інформації про себе і все буде добре».

Минулого тижня президент Барак Обама запропонував нові правила у боротьбі з відмиванням грошей та уникненням сплати податків. Міністр фінансів США закликав Конгрес схвалити закони, які б посилювали прозорість банківської системи. Запропоновано, щоб компанії подавали імена своїх власників у податкову службу США.

Економічні та політичні еліти в країнах світу використовують паралельну економіку для власного зиску за рахунок більшості громадян.
Маріна Волкер Гевара

«Ми закриваємо прогалину у нашому податковому законодавстві, якою користувались іноземці, аби уникнути сплати податків. Міністерство фінансів та податкова адміністрація запропонували правила, які не дозволять іноземцям прикриватися компаніями-прокладками, створеними у США. Це дозволить нам краще слідкувати за фінансовими потоками», - пояснив президент Барак Обама на скликаній з цією метою прес-конференції.

Гевара до цього кроку ставиться обережно: «Це важливий крок уперед. Але ми маємо пам’ятати, що диявол криється в деталях. Важливо подивитися, як саме буде сформульоване законодавство. Інколи законодавці, коли закривають одні прогалини, відкривають нові. Конгрес ще має схвалити законодавство і Конгрес розколотий. А це ще й рік виборів. Окремі штати мають підтримати ці зміни. Це нелегка боротьба».

Робота журналістів з викриття офшорних рахунків на самому початку, каже вона. У консорціумі вірять, що у майбутньому буде створюватися більше подібних баз даних, а сама банківська система ставатиме прозорішою.

«Найбільш занепокоєння викликає те, що економічні та політичні еліти в країнах світу використовують паралельну економіку для власного зиску за рахунок більшості громадян. І це найбільше відкриття «Панамських паперів». Закони дозволяють цій паралельній економці існувати на користь 1% населення світу. Наші розслідування продемонстрували, що пов’язана з цим секретність, дуже часто використовується з незаконною метою. І компанії-прокладки, анонімні компанії використовуються для різноманітних злочинів - від відмивання грошей до торгівлі наркотиками, зброєю».

Наші розслідування продемонстрували, що пов’язана з офшорами секретність, дуже часто використовується з незаконною метою.
Маріна Волкер Гевара

Дванадцятого травня в Лондоні розпочнеться Антикорупційний саміт, на якому США, Великобританія та інші країни оголосять заходи з боротьби з корупцією. Не виключено, що оприлюднення величезного масиву даних за кілька днів до початку саміту спонукає лідерів найвпливовших країн світу оголосити заходи саме в боротьбі з цим інструментів глобальної корупції.

Дивиться також: Чи варто надавати фінансову допомогу Україні?

На важкий борг гроші Заходу перетворяться лише якщо влада України їх розкраде - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Всі новини дня

Байден відповів "Ні" на питання, чи США нададуть Україні літаки F-16 

На запитання журналістки "Голосу Америки" Юлії Ярмоленко, чи нададуть США винищувачі F-16 Україні, президент Байден  відповів ""Ні" . 

Президент США Джо Байден коротко відповів "ні" на запитання про можливість постачання літаків-винищувачів F-16 для України.

На запитання журналістки "Голосу Америки" Юлії Ярмоленко, чи нададуть США винищувачі F-16 Україні, президент Байден відповів "Ні". Жодних інших деталей він не додав.

Раніше в Білому домі заявляли, що обговорюють питання щодо постачання додаткових озброєнь для України, в тому числі, винищувачів F-16.

“Не дивно, що українці просять надати винищувачі, а саме F-16, це не новий запит... Вони очевидно хочуть мати стільки можливостей, скільки можливо. Скажу лише, що ми постійно обговорюємо, розмови з українцями відбуваються майже щодня - про їхні потреби", - сказав напередодні Джон Кірбі, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США.

Деякі європейські країни, зокрема, Нідерланди та Польща, також заявляли, що не проти надати Україні зі своїх арсеналів американські винищувачі.

«Захищати сім’ю, дітей і Україну». Історія журналіста, який став мінометником. Відео

З початку повномасштабної агресії Росії журналіст Петро Шевченко пішов на фронт і став мінометником. Його відправили на Донецький напрямок, де зараз точаться одні з найгарячіших боїв. Про життя на передовій він розповів Анні Костюченко та Павелу Суходольському.

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Відео

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Екс-прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон розповів, що Путін перед вторгненням в Україну у лютому натякав йому про можливість ракетного удару по Британії. Деталі - від Богдана Цюпина.

МОК відкидає звинувачення у пропаганді війни Росії в Україні

Олімпійські кільця на тлі Ейфелевої вежі у Парижі після того, як Франція отримала право проводити Олімпійські ігри 2024. 16 вересня 2017. REUTERS/Benoit Tessier

Міжнародний олімпійський комітет відкинув звинувачення з боку України в розпалюванні війни і назвав заяви українських посадовців наклепом, повідомляє Reuters.

У понеділок радник глави Офісу президента Михайло Подоляк написав у Твіттер, що МОК фактично став промоутером війни, убивств та руйнувань: «Міжнародний Олімпійський комітет із задоволенням спостерігає, як Росія знищує Україну, а потім пропонує Росії платформу для пропаганди геноциду та подальших вбивств. Очевидно, що російські гроші, за які купують олімпійське лицемірство, не пахнуть українською кров'ю», - зазначив Подоляк.

Свою чергою, Міжнародний олімпійський комітет назвав такі заяви наклепом. «МОК рішуче відкидає цю та інші наклепницькі заяви. Вони не можуть слугувати основою для будь-якої конструктивної дискусії», - йдеться в повідомленні комітету, яку цитує Reuters.

Напередодні президент України Володимир Зеленський у традиційному вечірньому зверненні засудив імовірні наміри МОК про допуск російських спортсменів до участі в Олімпійських іграх, і повідомив, що звернувся з відповідним листом до президента Франції Еммануеля Макрона.

«Намагання Міжнародного олімпійського комітету повернути російських спортсменів на змагання та Олімпійські ігри – це намагання сказати всьому світу, ніби терор може бути чимось прийнятним. Ніби можна заплющити очі на те, що Росія робить із Херсоном, із Харковом, із Бахмутом та Авдіївкою», - наголосив президент України.

Водночас міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у повідомленні у Twitter пригадав, що під час літніх Олімпійських ігор у Токіо росіяни завоювали 71 медаль. При цьому 45 із них виграли спортсмени, які є членами Центрального спортивного клубу російської армії. Тому, наголосив міністр, абсолютно неприпустимо дозволяти участь росіян у міжнародних змаганнях. "Армії, яка чинить звірства, вбиває, ґвалтує і грабує. Ось кого несвідомий МОК хоче виставити під білим прапором і допустити до змагань", – зазначив Кулеба.

Президент Національного олімпійського комітету, міністр спорту України Вадим Гутцайт не відкидає, що Україна може бойкотувати Олімпійські ігри, якщо в них братимуть участь спортсмени з Росії й Білорусі. Про це він написав у Facebook 26 січня. "Наша позиція незмінна: допоки в Україні триває війна, російських і білоруських спортсменів не повинно бути на міжнародних змаганнях! Безперечно, наші національні спортивні федерації мають посилити комунікацію з міжнародними федераціями, аби заборона лишилася в силі,” - зазначив Гутцайт.

Польща разом з іншими країнами може висунути ультиматум керівництву Міжнародного олімпійського комітету, якщо росіян і білорусів допустять до Олімпійських ігор 2024 року. Про це 27 січня заявив міністр спорту Польщі Каміль Бортничук, повідомляє Polskie Radio.

"Ми вдаємося до низки заходів на міжнародній арені. Ідеться про міністрів спорту 40 країн, які підписували звернення, щоб створити певний тиск на керівництво Міжнародного олімпійського комітету. Тут має бути створення ефективної коаліції країн, без яких організація Ігор була б неможливою", – зазначив Бортничук.

Міжнародний олімпійський комітет закликав спортивні федерації допустити російських та білоруських спортсменів на змагання у нейтральному статусі, про це йдеться в заяві комітету від 25 січня.

"Спортсмени можуть брати участь у змаганнях як «нейтральні» і жодним чином не представляти свою державу чи будь-яку іншу організацію у своїй країні... Лише спортсмени, які повністю дотримуються Олімпійської хартії, можуть брати участь у змаганнях. Це означає, що, по-перше, змагатися можуть лише ті, хто не виступав проти миротворчої місії МОК, активно підтримуючи війну в Україні", – ідеться в заяві організації.

Міністерство закордонних справ Росії заявило, що будь-яка спроба витіснити Москву з міжнародного спорту приречена на провал.

"Не лише жертви, а героїні". У Держдепі відзначили роль жінок у російській війні в Україні

Українка військовослужбовиця у Херсоні, 11 листопада 2022 р. Фото: AP Photo/Dagaz

Сполучені Штати залишаються глибоко відданими захисту прав жінок і поширенню їхніх голосів, заявила Катріна Фотоват, керівниця Офісу Держсекретаря США з глобальних питань жінок під час віртуальної зустрічі, присвяченої жіночому лідерству в Україні, ролі українських жінок на шляху до перемоги у війні та їхній боротьбі за майбутнє України. Упродовж історії України жінки відігравали вирішальну роль у боротьбі за свободу, наголосила Фотоват.

У зустрічі взяли участь зокрема посолка США в Україні Бріджит Брінк, посолка України в США Оксана Маркарова, співачка Руслана Лижичко й журналістка Наталія Гуменюк.

Обличчя майбутньої реконструкції також буде жіночим

Оксана Маркарова наголосила, що відсоток жінок в українській армії - один з найвищих у порівнянні із європейськими союзниками. Дипломатка згадала зусилля нобелівської лауреатки Олександри Матвійчук, а також дружини президента України Олени Зеленської, яка представляла Київ на багатьох заходах за кордоном. Також Маркарова нагадала, що попри війну перша леді США Джил Байден побувала в Ужгороді у День матері торік.

"Після перемоги у війні обличчя нашої майбутньої реконструкції також буде жіночим, - заявила українська дипломатка. - Тому ми повинні дякувати нашим жінкам і підтримувати їх, підтримувати одна одну".

Більше зброї для жінок

Співачка Руслана Лижичко під час зустрічі звернулася до усіх знаменитостей - співаків та політиків, людей з бізнесу з проханням бути ще більш активними для допомоги Україні: "Це не тільки про Україну. Це про нас всіх, увесь світ. Якщо ми хочемо мати “завтра”, то нам потрібно припинити цю війну сьогодні". Руслана наголосила, що Україні потрібно більше зброї, у тому числі для 60 тисяч жінок, які воюють в українській армії.

Очільниця "Лабораторії журналістики суспільного інтересу" Наталія Гуменюк говорила про безцінний внесок жінок-репортерок, журналісток, а також тих експерток, які сьогодні вислуховують і документують злочини російських сил в Україні. Окрім важкої та виснажливої роботи ці жінки, нагадала Гуменюк, продовжують бути головними піклувальницями у власних сім'ях, відповідають за безпеку власних дітей.

Цілі громади рятувалися саме завдяки своїм лідеркам

Експертка наголосила на важливій ролі старост - жінок, які очолюють величезну кількість громад, що перебували у небезпеці під час нападу російських військ. При цьому мери та сільські голови виконують аномально великий обсяг роботи за непропорційно низьку оплату їхньої праці, тож зазвичай цю роботу готові робити саме жінки, - зауважила Наталія Гуменюк.

За її словами, це і є неймовірний приклад жіночого лідерства. Нерідко цілі громади рятувалися саме завдяки своїм лідеркам. "Будьмо чесними, іноді їм доводилося домовлятися з окупантами, щоб рятувати своїх людей. Іноді жінки, звертаючись до загарбників, намагалися просто прикинутись матерями літнього віку, щоб, можливо, отримати більше поваги. Але для них самих це була неймовірна небезпека. І ви знаєте про випадки, коли жінок в Україні вбито саме через те, що були очільницями громад", - сказала Гуменюк.

На її переконання, локальні громадські лідерки можуть врятувати країну, зменшуючи страждання у своїх громадах, та сприяти перемозі у війні.

Журналістка також відзначила роль вчителів і вчительок, які фактично роблять подвійну роботу сьогодні - не тільки навчають учнів у своїх містах і селах, які залишилися вдома, але і підтримують навчальний процес онлайні для тих дітей, які виїхали за кордон чи розпорошені по всій Україні після російського вторгнення.

Допомога потерпілим, підтримка жіночого лідерства, а також гранти "жіночому бізнесу" в Україні від США

Посолка США Бріджит Брінк в Україні зауважила: "Я абсолютно впевнена, що Україна не могла б так, як це є сьогодні, дати відсіч жахливій, варварській війні Росії, якби не її жінки, які роблять свій внесок усіма можливими способами".

Посолка відзначила внесок жінок у розвиток українського законодавства - від початку війни українськими депутатками внесено вже понад 100 законопроектів.

Сполучені Штати, наголосила Брінк, постійно допомагають Україні розширити можливості жінок, що включає допомогу у різних професійних сферах, а також тим, хто постраждав від війни, зокрема і від сексуального насильства. Крім того, триває американська підтримка жіночого політичного лідерства та жінок у бізнесі. Зокрема, йдеться і про надання грантів підприємствам, якими володіють жінки.

Більше

XS
SM
MD
LG