Спеціальні потреби

Актуально

Не цькувати тих, хто опинився в базі даних «Панамських паперів», - закликають в ICIJ

Як ефективно використовувати панамські документи? - пояснення представника ICIJ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:57 0:00

Як ефективно використовувати панамські документи? - пояснення представника ICIJ. Відео

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувальників оприлюднив напередодні базу даних офшорних рахунків 214 тисяч компаній, зареєстрованих в 21 юрисдикціях - від Невади до Гонг-Конгу та до Британських Вірджинських островів. Це найбільший опублікований обсяг інформації про офшорні рахунки в історії.

Це інформація відразу двох баз даних – так званих «Панамських паперів» та розслідування 2013-го року, присвяченого офшорам, пояснює заступниця директора журналістського консорціуму Маріна Волкер Гевара:

«Люди можуть шукати одразу в двох базах даних. Воно все інтегровано. Можете шукати за іменем, назвою компанії, країною, адресою. Ви побачите усі адреси, які надали люди, коли вони відкривали офшорні компанії».

Це далеко не всі дані, які має консорціум. Вони все ще продовжують опрацьовувати 11 з половиною мільйонів документів компанії «Моссак Фонсека». Є тут і 469 українських компаній, а також імена 643 осіб, згаданих в «Панамських паперах», та 20 посередників, які пов`язані з Україною. Серед компаній в списку чимало вже недіючих. У консорціумі закликають місцевих журналістів та представників влади з’ясувати роль тієї чи іншої особи, згаданої в базі даних, та перевірити на порушення законів.

«Тепер це відкрита інформація. Люди можуть її дослідити, поставити питання цим людям, маючи інформацію на місцях. Нехай журналісти дадуть нам знати, чи ми щось пропустили. Чи є в цих паперах в країнах, де ми не мали можливості працювати, політики, важливі, впливові публічні особи? Дайте нам знати, а ми вже зробимо додаткове розслідування, повернемося до документів, які ми маємо, але поки що не публікуємо», - говорить Гевара.

Гевара підкреслює, що хоча місцеві уряди часом тиснуть на журналістів, зупинити розслідування таким чином не можливо. Усі документи, що стосуються них, знаходяться та належать консорціуму журналістів, який не співпрацює з жодним урядом. У тої же час вона нагадує, що сам факт відкриття офшорного рахунку, не є злочином та закликає місцевих журналістів робити розслідування обережно та утримуватися від цькування осіб, згаданих у паперах:

«Важливо пам’ятали, що ці дані мають використовуватися відповідально - не для того, щоб атакувати людей чи влаштовувати полювання на відьом. Звертайте увагу, що багато імен однакові. Треба використовувати адреси та іншу ідентифікаційну інформацію, щоб переконатися, що це саме та людина перед тим, як говорити, що когось знайшли в базі даних».

Такі штати як Делавер, Невада, Вайомінг фактично мають політику відкритих дверей. Вони кажуть, прийдіть до нас та інкорпоруйте компанії –прокладки і дайте нам якомога менше інформації про себе.
Маріна Волкер Гевара, заступниця директора Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувальників

Хоча в базі даних згадано чимало американських компаній, американських політиків та суспільно важливих осіб там немає. Можливо, ми їх пропустили, кажуть в консорціумі. Але навіть, якщо їх там і не знайдуть, відповідальності зі США це не знімає.

«США не можуть собі і далі дозволяти залишатися «податковим раєм» для багатьох осіб та компаній навколо світу. Такі штати як Делавер, Невада, Вайомінг фактично мають політику відкритих дверей. Вони кажуть, прийдіть до нас та інкорпоруйте компанії –прокладки і дайте нам якомога менше інформації про себе і все буде добре».

Минулого тижня президент Барак Обама запропонував нові правила у боротьбі з відмиванням грошей та уникненням сплати податків. Міністр фінансів США закликав Конгрес схвалити закони, які б посилювали прозорість банківської системи. Запропоновано, щоб компанії подавали імена своїх власників у податкову службу США.

Економічні та політичні еліти в країнах світу використовують паралельну економіку для власного зиску за рахунок більшості громадян.
Маріна Волкер Гевара

«Ми закриваємо прогалину у нашому податковому законодавстві, якою користувались іноземці, аби уникнути сплати податків. Міністерство фінансів та податкова адміністрація запропонували правила, які не дозволять іноземцям прикриватися компаніями-прокладками, створеними у США. Це дозволить нам краще слідкувати за фінансовими потоками», - пояснив президент Барак Обама на скликаній з цією метою прес-конференції.

Гевара до цього кроку ставиться обережно: «Це важливий крок уперед. Але ми маємо пам’ятати, що диявол криється в деталях. Важливо подивитися, як саме буде сформульоване законодавство. Інколи законодавці, коли закривають одні прогалини, відкривають нові. Конгрес ще має схвалити законодавство і Конгрес розколотий. А це ще й рік виборів. Окремі штати мають підтримати ці зміни. Це нелегка боротьба».

Робота журналістів з викриття офшорних рахунків на самому початку, каже вона. У консорціумі вірять, що у майбутньому буде створюватися більше подібних баз даних, а сама банківська система ставатиме прозорішою.

«Найбільш занепокоєння викликає те, що економічні та політичні еліти в країнах світу використовують паралельну економіку для власного зиску за рахунок більшості громадян. І це найбільше відкриття «Панамських паперів». Закони дозволяють цій паралельній економці існувати на користь 1% населення світу. Наші розслідування продемонстрували, що пов’язана з цим секретність, дуже часто використовується з незаконною метою. І компанії-прокладки, анонімні компанії використовуються для різноманітних злочинів - від відмивання грошей до торгівлі наркотиками, зброєю».

Наші розслідування продемонстрували, що пов’язана з офшорами секретність, дуже часто використовується з незаконною метою.
Маріна Волкер Гевара

Дванадцятого травня в Лондоні розпочнеться Антикорупційний саміт, на якому США, Великобританія та інші країни оголосять заходи з боротьби з корупцією. Не виключено, що оприлюднення величезного масиву даних за кілька днів до початку саміту спонукає лідерів найвпливовших країн світу оголосити заходи саме в боротьбі з цим інструментів глобальної корупції.

Дивиться також: Чи варто надавати фінансову допомогу Україні?

На важкий борг гроші Заходу перетворяться лише якщо влада України їх розкраде - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Всі новини дня

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Фрагмент анімаційної стрічки "Мавка"/"Mavka: The Forest Song" / Factory and Film.UA Group

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.

24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."

У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."

Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."

Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.

В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.

Mavka. Forest Song
Mavka. Forest Song

Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."

На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.

"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."

На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.

"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.

Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.

Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві

В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео

В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення витрат на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів.  

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.

На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.

Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.

“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.

Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).

“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.

А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.

Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.

Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.

Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

Фотографії загиблих морських піхотинців на Пам'ятнику ветеранам війни у В'єтнамі, Вашингтон, 28 травня 2023 року

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.

Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.

Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.

Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року
Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року

Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".

"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.

Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї
Володимир Зеленський

Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.

"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.

Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.

Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.

У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.

Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".

"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG