Спеціальні потреби

Генерал Петреус говорить про поступове виведення військ з Афганістану


Дейвид Петреус

На початку тижня в американському Сенаті відбулись слухання Комітету з питань Збройних сил США, під час якого командувач коаліційних сил в Афганістані генерал Дейвид Петреус заявив, що процес виведення американських військ з цієї країни почнеться, як і було заплановано раніше, вже у липні цього року. Командувач зауважив при цьому, що процес виводу військ, як також передачі контролю над безпекою місцевим силам буде поступовим і виваженим.

Генерал Петреус каже, що завдяки збільшенню кількості іноземних та афганських військових, а також залученню цивільних – за останній рік вдалося досягти значного поступу у боротьбі проти Талібану. На більшості території Афганістану ескалація насильства припинилась, а в деяких ключових регіонах кількість сутичок навіть зменшилась, у тому числі в провінціях Кандагар та Гелманд.

Петреус підтвердив свою підтримку наміру президента Обами почати виведення майже 150 тисяч американських солдатів з Афганістану вже у липні цього року. Втім генерал зауважив, що процес виводу іноземних військ та передача контролю над безпекою в Афганістані місцевим силам має проходити поступово.

«З початком перехідного періоду ми повинні не забувати про те, що це буде незворотнім процесом. Як вже неодноразово наголошували представники міжнародних сил сприяння безпеці на одній з недавніх зустрічей НАТО у нас лише одна спроба і ми не можемо помилитись», – зазначив Петреус.

Очікується, що президент Афганістану Гамід Карзай наступного понеділка – в день святкування в Афганістані Нового року – оголосить перелік районів країни, які першими перейдуть під контроль афганських правоохоронців. Афганські офіційні особи разом з представниками коаліції вже визначили ці регіони.

Втім, за словами Петреуса, міжнародні сили безпеки не залишать визначені зони повністю. Радше йдеться, каже він, про зменшення там їх присутності. Частину військових буде передислоковано в інші райони для вишколу Афганської армії. А частина залишиться, щоб з настанням теплих місяців підтримати стабільність досягнутого прогресу.

«Попри те, що повстанці вже розраховують на повернення контролю над ситуацією та повернення втрачених територій з настанням весни, ми віримо, що нам вдасться втримати свої позиції та зберегти перевагу, якої ми досягнули у 2010-му. Хоча попереду у нас серйозна боротьба», – попередив він.

Петреус називає прогрес в Афганістані «нестійким та потенційно зворотнім». НАТО призначило 2014-ий рік кінцевою датою остаточного переходу контролю над країною до афганських сил безпеки. Втім, кажуть фахівці, Афганістану навіть після цього потрібна буде підтримка коаліційних сил.

Однак, більшість європейців, як останнім часом і американців, проти війни в Афганістані. За даними останнього опитування громадської думки, опублікованого виданням «Вашингтон Пост» та каналом АВС, близько двох третин американців проти війни – а це рекордний показник. Три чверті американців висловились за виведення значної кількості військових з Афганістану вже цього року.

Генерал Петреус так прокоментував ці результати: «Я розумію розпач. Ми в цій ситуації вже десять років. Ми витратили шалені гроші. Ми зазнали великих людських втрат та ран, які цілком змінили наші життя. Втім, важливо пам’ятати, чому ми там опинились. Саме там Аль-Кайда мала свій найпотужніший у світі осередок, прикриваючись Талібаном».

Петреус також зазначив, що місія в Афганістані має не лише військовий характер. Він каже, що коаліція не зможе досягти успіху вбивствами та затриманням полонених. Перемога можлива лише шляхом посилення в країні громадянського суспільства, покращення урядування, подолання корупції та пошуку компромісу між самими афганцями.

XS
SM
MD
LG