Спеціальні потреби

Росія не дає іншим країнам розвиватися – Броніслав Коморовський


Броніслав Коморовський, президент Польщі

Президент Польщі Броніслав Коморовський вважає, що Росія не дає розвиватися іншим країнам, якщо ці країни йдуть по іншому, не такому, як вона, Росія, шляху. На думку глави Республіки Польща, Росія вважає, що її шлях розвитку - єдино правильний.

Про це Коморовський заявив у середу під час виступу в Колумбійському університеті. Глава польської держави перебуває в Нью-Йорку для участі в Генеральній Асамблеї ООН.

Коморовський розповів про історію Польщі та про її стосунки з сусідами, в тому числі з Німеччиною, Росією і Україною. «Ми будемо допомагати Україні проводити реформи, щоб Україна розвивалася так само швидко, як ми, після падіння комунізму, - сказав президент Польщі. - Тому що якщо Україна стане успішною західною державою, то через 10 років і росіяни теж замисляться: адже ми теж можемо стати успішною державою. Цей приклад матиме на них вплив».

Коморовський вважає, що єдиний шлях до успіху для будь-якої країни - це відданість цінностям свободи і вільного західного світу. Він зазначив, що саме прагнення до свободи допомагає Польщі подолати наслідки складної та іноді кривавої історії, її становлення і розвитку за останні 300 років, а також визначає її відносини з сусідами.

«Відчуття "поганої історії" зникає зі свідомості сучасних поляків, - сказав Коморовський. - Наш народ відчуває себе краще, дивиться на світ позитивніше, без відчуття небезпеки. Рух "Солідарність", який боровся з комунізмом, змінив Польщу і її відносини з сусідами і зробив можливим примирення з ними, особливо, з Німеччиною».

Коморовський розповів, що після Другої світової війни Польща опинилася за «залізною завісою», і вирватися звідти їй вдалося тільки через багато років - завдяки тому, що в країні завжди існував дух опору, а також через моральне та економічнк банкрутства комуністичної ідеї. Однак спроби примирення з Росією виявилися не такими продуктивними, як, наприклад, з Німеччиною чи з Україною. «Для того, щоб танцювати танго, потрібні двоє, - сказав Коморовський. - Для досягнення історичного примирення з сусідньою країною в цій країні повинні відбуватися демократичні процеси, з недемократичною країною це неможливо. Свобода наших сусідів - в наших інтересах».

Коморовський вітав розширення НАТО. Він вважає, що Росії слід прийняти цей процес. Він заявив, що Польща хоче поглиблення Транс-Атлантичного взаємодії і підтримує присутність США в Європі.

«США повинні голосніше говорити про Україну, про Грузію - ми хочемо краще чути їх голос, - сказав президент Коморовський. - Тому що тільки цей голос чують і в Кремлі».

Минулого тижня президент Коморовський, в інтерв'ю газеті The New York Times, заявив, що право вето Росії в Раді Безпеки ООН слід обмежити, оскільки Росія блокує дії Ради і перешкоджає їй більш активно протистояти існуючим загрозам.

«Я вважаю, що подібне блокування рішень Ради Безпеки щодо України є ознакою, симптомом слабкості ООН», - сказав польський президент. Він збирається звернутися з закликом про реформу ООН до членів Генеральної Асамблеї в своєму виступі в четвер.

Чи можливо на практиці обмежити або навіть позбавити Росію права вето в Радбезі ООН? Це вимагає зміни Статуту ООН. Як відомо, Рада Безпеки складається з п'яти постійних і 10-ти непостійних членів. П'ятеро постійних - США, Росія, Китай, Великобританія і Франція - володіють правом вето. Зміна Статуту ООН - процедура складна, за словами глави Російської служби «Радіо ООН» Олени Вапнічної.

«Для того, щоб змінити Статут ООН, дві третини Генеральної Асамблеї, до якої входять 193 держави, і дев'ять членів Ради Безпеки, включаючи всіх постійних членів, повинні проголосувати за проведення спеціальної Конференції Генеральної Асамблеї ООН, - нагадала Олена Вапнічна положення Статуту ООН. - А потім, вже на Конференції, дві третини всіх членів ООН, у тому числі всі п'ять постійних членів, повинні проголосувати за зміни Статуту».

Тобто щоб позбавити Росію права вето, вона сама повинна за це проголосувати. Навряд чи це станеться.

«Ініціатива президента Коморовського викликає здивування, - сказав «Голосу Америки» Олександр Динкін, директор Інституту світової економіки і міжнародних відносин Російської Академії Наук. - Це легально неможливо без розпуску Ради Безпеки. І це безглуздо, тому що якщо це зробити - Рада Безпеки втратить свою універсальну роль. Адже саме Рада Безпеки, особливо в ситуації кризи, залишається останнім легальним майданчиком, де світове співтовариство може приходити до якихось рішень, які будуть юридично обов'язковими для всіх сторін».

Представник України, ситуація в якій і з'явилася причиною ініціативи, висунутої президентом Коморовським, висловився з приводу позбавлення Росії права вето достатньо невизначено. В інтерв'ю журналістам у понеділок міністр закордонних справ України Павло Клімкін сказав:

«Я вважаю, що нам потрібно почати дуже серйозну дискусію, орієнтовану на результат. Дискусію про те, яким чином вся система ООН може працювати в умовах, коли порушуються ключові статути Організації: захист територіальної цілісності, захист суверенітету. Ось саме з цих питань ми повинні знайти вирішення, які дозволяли б ООН не просто бути майданчиком для дискусій, а майданчиком для ефективних рішень і майданчиком для їх імплементації».

Показати коментарі (3)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG