Спеціальні потреби

Не маємо права сповільнювати реформи - Петро Порошенко


Петро Порошенко, президент України

Українська влада не «має права відступати, уповільнювати, заговорювати реформи». Про це 2 лютого у Києві під час засідання Національної ради реформ заявив президент України Петро Порошенко і закликав прем'єр-міністра, спікера, членів уряду прискорити реформи.

«Нам треба бути більш рішучими. Ми втратили частину дорогоцінного часу на створення політичних умов, необхідних для старту реформ», - заявив Петро Порошенко, слова якого передає прес-служба глави України.

Президент зазначив, що «ситуація, яка склалася, демонструє, що у нас просто немає права зараз відступати, уповільнювати реформи, заговорювати їх, не демонструвати рішучого і впевненого поступу».

Втім, прес-служба президента цитує його слова про те, що в країні «реформи почалися».

«Годі посипати голову попелом нібито через їх відсутність, - наголосив президент Петро Порошенко. - Зміни мають посилити державу і зробити більш ефективною боротьбу з агресором не лише, не тільки і не стільки на військовому фронті. Ми маємо довести і продемонструвати всьому світові, що нова українська влада, нове українське суспільство здатні запропонувати абсолютно іншу модель, за якою буде розвиватися Україна».


Реформи і відповідальність

Президент України запропонував присутнім обговорити концепцію реформування державних підприємств, яка передбачає сучасний аудит, призначення незалежних членів ради директорів, прозору процедуру кадрових призначень і грошових компенсацій керівникам цих підприємств.

Ми маємо довести і продемонструвати всьому світові, що нова українська влада, нове українське суспільство здатні запропонувати абсолютно іншу модель, за якою буде розвиватися Україна
Петро Порошенко

На думку українського політолога Олександра Харебіна, за поточний рік, з моменту розстрілу українців у ході акцій протесту на площі Незалежності на початку 2014 року, слово «реформи» перетворилося з символу нової України у вигуки, без будь-якого значення.

«Український народ хоче розуміти майбутнє своєї країни, шляхи і методи досягнення цього майбутнього. Хоче бачити реальну боротьбу з корупцією, прозорість ведення бізнесу, майбутні гарантії якісної освіти та доступної медицини, чітку економічну перспективу і просто хоче вірити, що на крові тисяч загиблих патріотів буде побудована нова країна», - говорить Олександр Харебін Російській службі «Голосу Америки».

Олександр Харебін вважає, що представникам офіційної української влади в силах зупинити «девальвацію» слова «реформи». Однак для цього, зазначає Олександр Харебін, потрібні не тільки гучні заяви та декларації з приводу ходу і початку реформ в країні, але і бажання взяти на себе «політичну відповідальність» за сказані слова.

«Політик, який не тільки озвучить перелік реформ, але й скаже «я або зроблю або піду у відставку» отримає не тільки політичний капітал, але і карт-бланш на багато своїх неминучих непопулярних дій. Але потрібно пам'ятати, що за такі слова доведеться платити. Іноді дуже дорого, можливо всім, що є. Саме такий підхід і така відповідальність відрізняє справжнього державного діяча від звичайного комерсанта при владі», - підкреслює Олександр Харебін.

Політик, який скаже «я або зроблю, або піду у відставку» отримає не тільки політичний капітал, але і карт-бланш на багато своїх неминучих непопулярних дій
Олександр Харебін

На думку київського політолога з агентства політичного консалтингу «Фабрика медіа» Олексія Курпаса, справжні реформи в Україні дозволять країні вийти із затяжної політичної і економічної кризи.

Передумови для майбутніх реформ

«Найголовніше - Україна повинна стати країною з абсолютно прозорою економікою, - говорить Олексій Курпас Російській службі «Голосу Америки», - з рівними для всіх умовами для ведення бізнесу. Бізнес почне заробляти і приносити дохід державному бюджету, у країну повернуться закордонні інвестиції, з'являться гроші для соціальних проектів, боєздатна армія».

Олексій Курпас вважає, що реформи в Україні повинні були початися ще в минулому році, коли в країні відбулася зміна влади. Тим часом, політолог досить скептично оцінює висловлювання президента Петра Порошенка про те, що реформи в країні вже почалися.

«Вони не просто не почалися - я не бачу поки що передумов для того, щоб стверджувати протилежне. Ні в однієї з гілок влади не відбулося кардинальних змін, в прокуратурах, судах, міліції, дозвільних і наглядових службах сидять все ті ж чиновники, ніхто не спробував навіть припинити їх тіньові схеми доходів», - підкреслює Олексій Курпас.

Вони (реформи) не просто не почалися - я не бачу поки що передумов для того, щоб стверджувати протилежне
Олексій Курпас

Олексій Курпас вважає, що за минулий тиждень офіційні представники Сполучених Штатів, Європейського Союзу, МВФ досить прямо висловилися про те, що закордонні партнери офіційного Києва все ще очікують старт реформ в Україні.

«Інтерв'ю посла США Джеффрі Пайєтта, представників МВФ, ЄБРР - це найпотужніший сигнал для того, щоб починати діяти. Необхідна політична воля керівництва проводити реформи, чесні та щирі люди для втілення змін у життя країни», - підкреслив Олексій Курпас.

Нагадаємо, що 30 січня в інтерв'ю українському виданню «Дзеркало тижня» посол Сполучених Штатів Джеффрі Пайєтт звернув увагу, що члени уряду не можуть пропонувати тільки слова, але повинні представляти свої реальні дії.

«Те, що уряду потрібно представити в наступні кілька тижнів - це не сорокасторінковий проект, якою буде Україна в 2020 році, а односторінковий опис комплексу конкретних реформ», - зазначив Джеффрі Пайєтт. Він сказав, що в такому випадку США нададуть Україні серйозну підтримку.

Дивіться також: У Вашинтоні "дозріли" втілити Акт підтримки свободи України - Немиря

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG